Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
spl Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 23
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση spl Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2020 ώρα 20:49
Φιλε ευχαριστω πολυ πραγματικα για ολες τις συμβουλες και λεπτομερειες
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
Πόντοι: 62
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2020 ώρα 18:10
Αρχικά αποστάλθηκε από spl spl Έγραψε:

Φιλε ευχαριστω πολυ πραγματικα για ολες τις συμβουλες και λεπτομερειες

Φιλε spl πέρασες τελικά από την επιτροπη απαλλαγων στη Θήβα; Πήρες την αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
Επαμεινωνδας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Επαμεινωνδας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 15:24
Παιδιά εμενα θα μου κοπει η αναβολη τωρα τον δεκεμβριο και θα μπω λογικα μαρτιο. Μπορει καποιος που ξερει να πει για αυτο που αναφερουν τα παιδια απο πανω "δεν επιδέχεται εξέταση από την επιτροπή απαλλαγών" τι γινεται με αυτο ;
Επισης οταν λεμε κανουμε την διαδικασια μεσω στρατοπεδου. Πρεπει να παω την ημερομηνια που γραφει για καταταξη ή μπορουμε να παμε πιο νωρις εκει περα 2-3 ημερες ; Αυτο δεν το εχω καταλαβει
Επιστροφή στην κορυφή
plt Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Νοεμβρίου/2020
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση plt Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 17:38

Καλησπερα παιδια,

Εκανα κι εγω τη διαδικασια για αναβολη μεσω στρατοπεδου στη Θηβα, αρχη Δεκεμβρη. Πριν από αυτή την αναβολη ειχα παρει 2 εξαμηνες αναβολες από το φρουραρχειο της πολης μου, οποτε και αυτη τη φορα ειχα παει αρχικα στο φρουραρχειο παλι, το Νοεμβρη. Αργοτερα όμως μου ειπαν ότι δεν πηρα αναβολη και επρεπε να παρουσιαστω στο στρατοπεδο αμεσα. Και σε μενα το νέο σημειωμα καταταξης ελεγε οτι δεν δικαιουμαι επανεξεταση από την επιτροπη απαλλαγων, οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω.

Πηγα λοιπον στο στρατοπεδο κατα τις 8 το πρωι, ειπα στην εισοδο ότι ειμαι για αναβολη και με πηγαν στο ιατρειο. Μετα από ωρα με ειδε ενας γιατρος, ο οποιος απλα ζητησε να δει τη γνωματευση από τη γιατρο μου χωρις να με ρωτησει κατι άλλο, και προτεινε ετησια αναβολη. Μας ειπαν πως οσοι ειμασταν χωρις συνοδο θα διανυκτερευσουμε στο ιατρειο επειδη την άλλη μερα θα εστελναν τα χαρτια μας στην επιτροπη για να βγαλουν την αποφαση.

Απ οτι καταλαβα θα μας πηγαιναν κανονικα και στην επιτροπη, αλλα λογω κοβιντ πηγαν μονο αυτους που ηταν για απαλλαγη, ενω οσοι ειμασταν για αναβολη εστειλαν απλα τα χαρτια μας. Οσοι ειχαν και συνοδο μπορουσαν να φυγουν και να ξαναπανε την επομενη μερα για να τους πουν την αποφαση.

Η προθεσμια για να παρουσιαστω ηταν μεχρι Τεταρτη 2 Δεκεμβριου, εγω πηγα Τριτη. Δυο αλλα παιδια που ειχαν παει από Δευτερα επρεπε να μεινουν 2 βραδια στο ιατρειο. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ή αν ειχα παει την Τεταρτη θα εφευγα και την ιδια μερα. Την επομενη μερα το μεσημερι μας ανακοινωσαν ότι πηραμε ολοι ετησιες αναβολες και φυγαμε.

Γενικα ηταν πιο γρηγορη και ευκολη η διαδικασια μεσω στρατοπεδου σε σχεση με το φρουραρχειο και ολοι μεσα στο στρατοπεδο ηταν πολυ εξυπηρετικοι και ευγενικοι. Επισης για κινητο δε με ρωτησε ποτε κανεις, το χρησιμοποιουσα κανονικα οσο ημουν εκει.

Επεξεργάστηκε από Nassos - 20/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 17:46
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2020
Πόντοι: 55
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2021 ώρα 23:11
Έκανε κανένας την διαδικασία τον Γενάρη; Πως ήταν με covid;
Επιστροφή στην κορυφή
dazed_and_confused Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2021
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dazed_and_confused Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2021 ώρα 11:17
Η διαδικασία ήταν σχεδόν όπως την περιγράφει ο PLT παραπάνω και τον Γενάρη. Η μόνη διαφορά ήταν ότι είχε επιτροπή μεσα στο στρατόπεδο οπότε όσοι ήταν για αναβολή την πήραν επι τόπου. Φυσικά η διαδικασία κράτησε όλη μέρα και θέλει πολύ υπομονή αλλά ήταν σχετικά εύκολη.

Όσοι ήταν για απαλλαγή κάποιοι την πήρα επι τόπου και κάποιοι παραπέμφθηκαν στα νοσοκομεία στην Αθηνα για παραπάνω εξετασεις.

Απο μετρα για κοβιντ ηταν αρκετα καλα κατα τη γνωμη μου, υπηρχε μια σοβαροτητα. Οσο γινεται με τοσο κοσμο που ηταν εκει. Στην πυλη εκαναν ραπιντ τεστ σε ολους που μπηκαν. Συνοδος δεν εμπαινε με στρατιωτη εκτος απο ειδικες περιπτωσεις.

Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
Πόντοι: 62
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 02:11
Αρχικά αποστάλθηκε από plt plt Έγραψε:

Η προθεσμια για να παρουσιαστω ηταν μεχρι Τεταρτη 2 Δεκεμβριου, εγω πηγα Τριτη. Δυο αλλα παιδια που ειχαν παει από Δευτερα επρεπε να μεινουν 2 βραδια στο ιατρειο. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ή αν ειχα παει την Τεταρτη θα εφευγα και την ιδια μερα. Την επομενη μερα το μεσημερι μας ανακοινωσαν ότι πηραμε ολοι ετησιες αναβολες και φυγαμε.

Πιστευω εκανες διανυκτερευση γιατι πηγες εκτος ΕΣΣΟ οποτε δεν υπηρχε Επιτροπη Απαλλαγων (ΕΑ) μεσα. Οταν εχει ΕΣΣΟ εχει κανονικα ΕΑ και ξεμπερδευεις την ιδια μερα (με ή χωρις συνοδο).

Οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ, με τη διαδικασια του στρατοπεδου ξεμπερδευεις πιο γρηγορα απο το φρουραρχειο.
Επιστροφή στην κορυφή
Snowden Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Snowden Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2021 ώρα 19:10
Καλησπέρα,

Εγώ την έχω κάνει πριν από κάποιο καιρό. Σε γενικές γραμμές θεωρώ καλύτερη επιλογή το να παρουσιαστείς στο ΝΝΠ (Ναυτικό Νοσοκομείο Πειραιά). Είναι μια ολόκληρη ημέρα ταλαιπωρία αλλά ξεμπερδεύεις έστω και αργά το βράδι. Να ξέρεις ότι όλα τα στελέχη στο ΝΝΠ είναι ευγενέστατοι και κατατοπιστικοί - μόνο ο ψυχίατρος μπορεί να σε ψαρώσει λιγάκι αλλά θα την πάρεις την αναβολή/απαλλαγή αν έχεις τα χαρτιά σου και είσαι ψύχραιμος. Εγώ με σοβαρό πρόβλημα άγχους την πήρα χωρίς να αγχωθώ ιδιαίτερα.

Καλή τύχη!
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 22:17
Έχει τύχει σε κανέναν να ζητήσει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους από την μονάδα και να τον πάνε στο νοσοκομείο μετά από μέρες πχ μετα απο καμια εβδομάδα;

Σκέφτομαι μην συμβεί κάτι τέτοιο και με κρατήσουν μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 08:42
Επίσης αν βγει κάποιος θετικός στο τεστ του covid ενώ έχει πάει για αναβολή τον κρατάνε μέσα ; Υπάρχει άτομο που έχει δει ή γνωρίζει κάτι ;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com