Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 7>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ99 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Νοεμβρίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 8
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ99 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 23:43
Αρχικά αποστάλθηκε από ο καιρος γαρ εγγυσ ο καιρος γαρ εγγυσ Έγραψε:

μονο σαν ι5...

τι είναι το ι5;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 15112
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 23:55
Ακατάλληλοι για στράτευση Ι/5

Αν διάβαζες αυτό που σου είχα δώσει θα το είχες δει, αλλά μάλλον τσάμπα γράφω
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ99 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Νοεμβρίου/2011
Πόντοι: 8
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ99 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 23:59
Δεν μπορώ να το διαβάσω όλο αυτό για όνομα του θεού...
Πες μου τι να διαβάσω
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Πόντοι: 15112
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 00:04
Αρχικά αποστάλθηκε από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ99 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ99 Έγραψε:

Δεν μπορώ να το διαβάσω όλο αυτό για όνομα του θεού...
Πες μου τι να διαβάσω

Έχεις κάποιες παθήσεις ψάξε να τις βρεις, δεν είναι δύσκολο και δεν θα σου πάρει πάνω από 10 λεπτά εκτός και αν περιμένεις να ψάξω εγώ για το δικό σου πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
petros200085 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Μαΐου/2014
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση petros200085 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαΐου/2014 ώρα 11:37
Γεια σας, αν μετακομίσω σε άλλη χώρα μόλις κλείσω τα 18, σε πόσο καιρό απαλλάσσομαι ή παραγράφεται η στρατιωτική θητεία;
Επίσης θα πρέπει να πάω σε εκείνη την χώρα στρατό; Εξαρτάται από την χώρα;

Ξέχασα να αναφέρω ότι η Χώρα στην οποία θα μετακομίσω είναι η Τουρκία (Παρακαλώ πολύ δεν θέλω σχόλια για την επιλογή μου). Από ότι άκουσα θα πρέπει να κάνω θητεία εκεί αν δεν την έχω κάνει στην Ελλάδα, αλλά σε πόσο καιρό θα την κάνω; Μόλις πάρω την υπηκοότητα
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Πόντοι: 10711
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαΐου/2014 ώρα 15:58
Άρθρο 56

Αναγνώριση χρόνου στρατιωτικής υπηρεσίας σε Ένοπλες Δυνάμεις συμμαχικού κράτους ή κράτους − μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης

1. Ο χρόνος κατά τον οποίο Έλληνες υπηρέτησαν οποτεδήποτε ενόπλως με στρατιωτική ιδιότητα σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις συμμαχικού κράτους ή κράτους – μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αναγνωρίζεται προς κάλυψη της στρατεύσιμης στρατιωτικής τους υποχρέωσης και των τυχόν πρόσθετων στρατιωτικών υποχρεώσεων που υπέχουν.

2. Ο αναγνωριζόμενος χρόνος δεν μπορεί να υπερβαίνει τη στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση και τις τυχόν πρόσθετες στρατιωτικές υποχρεώσεις, που υπέχουν οι ενδιαφερόμενοι.

3. Όσοι δεν καλύπτουν εξ ολοκλήρου τις ανωτέρω υποχρεώσεις μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο αυτών, μετά προηγούμενη αναγνώριση τριών (3) τουλάχιστον μηνών ένοπλης υπηρεσίας σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις συμμαχικού κράτους ή κράτους – μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση petros200085 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαΐου/2014 ώρα 22:53
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
Αλλά η Τουρκία, είναι συμμαχικό κράτος της Ελλάδας;(Από όσο ξέρω δεν είναι ούτε εχθρικό),
δηλαδή εγώ στην Τουρκία (αν είναι συμμαχικό κράτος) θα υπηρετήσω 3 μήνες, ή κανονικά (6-12 μήνες π. Χ.)
Αν δεν είναι σύμμαχος της Ελλάδας, θα πρέπει οπωσδήποτε να υπηρετήσω πρώτα εδώ και μετά μπορώ να φύγω από την Ελλάδα;
Στην περίπτωση που δεν υπηρετήσω καθόλου και πάω σε ένα κράτος μη συμμαχικό τη Ελλάδας, θεωρούμαι λιποτάκτης και δεν θα μπορώ να ''ξανά' ρθω'' Στη Ελλάδα χωρίς να δεχτώ... Τις γνωστές ποινικές κυρώσεις;

Ευχαριστώ Πολύ για τον χρόνο σας!

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Πόντοι: 10711
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2014 ώρα 09:34
Πρώτα από όλα, λιποτάκτης είσαι αν παρουσιαστείς στο στρατό και την κοπανήσεις.

Αν δεν παρουσιαστείς ποτέ είσαι ανυπότακτος.

Η Τουρκία είναι φίλη και συμμαχική χώρα (!), αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με την στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις, αναφέροντας και το Άρθρο 56 που ανάφερα παραπάνω.

Επιστροφή στην κορυφή
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση petros200085 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2014 ώρα 11:30
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, πραγματικά με βοήθησαν!:)
Επιστροφή στην κορυφή
joedalton Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση joedalton Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2014 ώρα 23:43
Καλησπέρα σας! Μπήκα στην ανάγκη να κάνω αυτό το ποστ γιατί έχω κάποιες απορίε. Όσο και να έψαξα δε μπορούσα να βρω κάτι. Το φόρουμ μου έχει καλέιψει πολές άλλες απορίες και μπράβο για την καλή δουλειά σας.

Παρουσιάζομαι Τεθωρακισμενα στις 7 Ιουλίου στην Αυλώνα. Έχω τις εξής απορίες.

Έχω πρόβλημα με το βάρος μου, είμαι πολύ παχύς, κουράζομαι κάπως εύκολα, πρόβλημα με τη μέση, λογικά μου δίνουν ή απαλαγή (Ι5;) ή αναβωλή. Εγώ ώμος θέλω να κάνω θοιτία μου.(Για λόγους ίσως ψυχολογικούς, να "ξεθαρέψω" λίγο να ανρέψω). Γίνεται να με κρατήσουν;
Αν ναι σε τι θέση;

Αν δεν με κρατίσουν υπάρχει περίπτωση διανικτέρευσης στο στρατόπαιδο;
Και αν ναι, περνάω όλα τα συνεργεία (ενδυσης, κουρείο). Έχω αλογοουρά και δε θέλω να μου την κάψουν τσάμπα
δε σε "θέλουμε" αΐ κουρέψου; Χαχα

Σχετικά με τα τηλέφωνα αν το τηλέφωνο έχει κάμερα πάνω του (ε, τι να κάνουμε στο 014 ζούμε) και το ζητήσουν υπάρχει περίπτωση να το ψειρίσουν/κλέψουν; Ή μπορώ να αρνηθώ;

Έχω και άλλες απωρίες σαν νεος/ψάρι και εγώ σίγουρα δεν έχω μόνο αυτές.
Παρακαλώ να γίνει κόσμια η συζήτηση . Ευχαριστώ και καλή θοιτία σε όλους!
Επιστροφή στην κορυφή
savvas1997 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Ιουλίου/2014
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση savvas1997 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2014 ώρα 03:11
Παιδια εγω ειμε 17 ετων και δουλεβω ως μαγηρας σε εστιατοριο το οποιο κανει sushi. Μπορο λογω αυτου να μην παω στρατο ή κατι ; Επιδι αλιθια ο στρατος δεν ειναι για μενα ! Εχω κανει τοσα πραγματα στην ζωη μου που απλα πλεων δεν ανεχομε να μου φοναζουν ή να μου λενε τί να κανω. Ειμαι επισης στιν τεχνικι σχολη στο κλαδο management Και τορα αναλαμβανο δουλιες management Σε club &parties. Μπορω να αποφιγω το στρατο ;

Επιστροφή στην κορυφή
κώστας 25 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση κώστας 25 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2014 ώρα 09:45
Μισό λεπτό να καλέσω τον γεεθά στο τηλέφωνο να δώσει διαταγή να μην πας στον στρατό έλεος τι ακούω θεέ μου θα μου πέσουνε τα μαλλιά μου και τα δόντια μου δηλαδή ρε φίλε τι έχεις κάνει στα 17 σου ούτε το λύκειο δεν έχεις τελειώσει άλλα παιδιά με μεταπτυχιακά και πάνε στρατό αλλά συγνώμη το ξέχασα θα περάσει ειδικό προεδρικό διάταγμα για σένα ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΣΩΣΕ ΜΑΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΓΙΟΤΟΜΠΑΛΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ

ps: Τα σκότωσες τα ελληνικά
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 10553
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2014 ώρα 11:24
savvas1997 την θητεία δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορείς να την αποφύγεις. Θα υπηρετήσεις κανονικά όπως όλοι οι υπόλοιποι. Ο μόνος τρόπος για να αποφύγεις την θητεία είναι να πάρεις Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό ή αντίστοιχα να πάρεις Απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους πράγμα εξαιρετικά αδύνατο αφού και οι Απαλλαγές πλέον δίνονται πολύ δύσκολα από την αντίστοιχη Επιτροπή Απαλλαγών

ΥΓ: Καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί από τους υπόλοιπους χρήστες / μέλη. Αντίστοιχα μηνύματα στο μέλλον δεν θα δημοσιεύονται ή αντίστοιχα θα διαγράφονται.
Επιστροφή στην κορυφή
rexlex1100 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2012
Πόντοι: 33
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση rexlex1100 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 18:00
Καλημέρα θελω να ρωτησω εχω παρει απαλαγη πριν 2 μηνες θελω συντομα να πιασω δουλεια γιατι εχω αναγκη θα εχω κανενα πρόβλημα αμα περαστουν ενσημα σε μενα να με ξανακαλεσουν να παω στρατο ξανα (επανεξεταση) αμα βρω δουλεια ευχαριστω περιμενω απαντησης.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10636
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 19:03
Στο μεσοδιάστημα μέχρι την επανεξέταση μπορείς να δουλέψεις. Με προσωρινή απαλλαγή βέβαια θα περιοριστείς σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου γιατί οι εταιρίες ζητάνε έγγραφο οριστικής απαλλαγής.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 7>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com