Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 24>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
000 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2021
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 2
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση 000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 12:22
Παιδια ξερετε αν απο πεζικο κανεις τα χαρτια για οβα ειδικων δυναμεων και σε παρουν τι εκπαιδευση κανεις και τι διαδικασια γινεται για να παρεις μπερε κτλ?
Επιστροφή στην κορυφή
XristosMP Δες τη Λίστα
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος

Μέλος από: 11/Αυγούστου/2020
Πόντοι: 1640
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση XristosMP Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 12:36
Πρεπει να ησουν ειδικοδυναμιτης και στη θητεια σου φιλε. Ησουν;
Επιστροφή στην κορυφή
000 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2021
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση 000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 18:44
Οχι φιλε απλα μας ειπαν οτι γινεται οποιος θελει να δηλωσει για ειδικες δυναμεις δεν ξερω αν αληθευει
Επιστροφή στην κορυφή
Cozmos99 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 30/Δεκεμβρίου/2019
Πόντοι: 12
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Cozmos99 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2021 ώρα 00:36
Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι για οβα τωρα το 2021 και συγκεκριμένα στις ειδικες δυνάμεις, απολύθηκα 10 Δεκέμβρη απου τους καταδρομείς της Α'μακ και μου εχει λείψει πολύ. Δυστυχώς απο τοτε ενω ήμουν σε παρα πολύ καλή κατάσταση λογο καραντινας και χρόνου εχω παχύνει, βρήκα την ευκαιρία και τα παρατησα ολα για να προπονησω τον εαυτο μου για να ετοιμαστώ αν εχω 3-4 μήνες καλός. Γνωρίζει κανείς πόσο απαιτητική ειναι στα αθληματα για οβα; Θυμάμαι για εφεδρους χάριζαν πολλά στο κεεδ οταν παρουσιάστηκα αλλα εχω αγχωθεί παρα πολύ γιατι εαν δεν περάσω τέλος για μένα παω 25 τον Σεπτέμβρη. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.
Επιστροφή στην κορυφή
Petros4 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2020
Πόντοι: 27
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Petros4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2021 ώρα 01:23
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι οβα και θα ήθελα να ρωτήσω, είμαι στους πρώτους 3 μήνες, εάν βάλω κάποιο βύσμα μέσα από το ΓΕΣ για μονιμοποίηση έχω ελπίδες; Στην προκήρυξη εποπ δεν έχω πιθανότητες να με πάρουν και σκέφτηκα πως αφού είμαι ήδη μέσα μπορώ με κάποιο βύσμα μέσα από το ΓΕΣ να μείνω μόνιμος ως οβα; Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Lefteris 2αμαλ Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2019
Πόντοι: 3432
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Lefteris 2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2021 ώρα 02:05
Καλησπερα Πετρο,

Αυτο που λες ειναι πασης φυσεως αδυνατο.

Για να γινεις μονιμος, πρεπει να βγει σχετικη προκηρυξη ΕΠΟΠ (βλεπε τωρα) , να κανεις τα χαρτια σου και αν εισαι επιτυχων να μπεις, ειδαλλως και τον Θεο τον ιδιο να εχεις βυσμα, δεν γινεται απο ΟΒΑ να κατσεις ετσι απλα μονιμος.

Ειναι αντισυνταγματικο.

Επεξεργάστηκε από Lefteris 2αμαλ - 23/Μαρτίου/2021 ώρα 02:06
Επιστροφή στην κορυφή
Petros4 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2020
Πόντοι: 27
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Petros4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2021 ώρα 02:09
Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι μου! Καλό βράδυ.
Επιστροφή στην κορυφή
Apostolis368 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Νοεμβρίου/2020
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Apostolis368 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2021 ώρα 18:23
Έχουμε κανένα νεότερο σχετικά με την προκήρυξη ΟΒΑ προβλέπεται να βγαίνει φέτος ή πάμε για του χρόνου;

Επιστροφή στην κορυφή
Nif Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 09/Ιανουαρίου/2021
Πόντοι: 18
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nif Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2021 ώρα 20:20
Ποιο θα είναι τη όριο ηλικίας για οβα στην επόμενη προκυρηξη; Γνωρίζει κάποιος;
Επιστροφή στην κορυφή
SGT Folley Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Φεβρουαρίου/2021
Θέση: Seargeant
Πόντοι: 204
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση SGT Folley Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2021 ώρα 21:33
Αρχικά αποστάλθηκε από Apostolis368 Apostolis368 Έγραψε:

Έχουμε κανένα νεότερο σχετικά με την προκήρυξη ΟΒΑ προβλέπεται να βγαίνει φέτος ή πάμε για του χρόνου;

Πιστεύω θα βγει μόλις τελειώσει η διαδικασία Με τους ΕΠΟΠ.
Επιστροφή στην κορυφή
Politis1994 Δες τη Λίστα
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος

Μέλος από: 12/Δεκεμβρίου/2020
Πόντοι: 1683
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Politis1994 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2021 ώρα 00:07
Ακριβως υμθα αργήσει λίγο αλλα θα βγει.
Επιστροφή στην κορυφή
Tanto Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 03/Σεπτεμβρίου/2020
Πόντοι: 73
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Tanto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2021 ώρα 14:05
Παίδες καλησπέρα. Έχει κανείς γνώση από μέσα για το πότε θα βγει προκύρηξη ΟΒΑ; Μιλάμε για σεπτέμβρη οκτώβρη όπως πέρσυ η θα βγει και το καλοκαίρι πιστεύετε;

Επεξεργάστηκε από Tanto - 27/Απριλίου/2021 ώρα 18:40
Επιστροφή στην κορυφή
theodoros Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 02/Φεβρουαρίου/2021
Πόντοι: 310
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση theodoros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2021 ώρα 18:30

Αρχικά αποστάλθηκε από Tanto Tanto Έγραψε:

Παίδες καλησπέρα. Έχει κανείς γνώση από μέσα για το πότε θα βγει προκύρηξη ΟΒΑ; Μιλάμε για σεπτέμβρη οκτώμβρη όπως πέρσυ η θα βγει και το καλοκαίρι πιστεύετε;

τι σημασια εχει το ποτε θα βγει το θεμα είναι ότι λενε ότι θα βγει και λογικα μετα των εποπ

αυτά δεν τα ξερει κανεις από την μια στιγμη στην άλλη μπορει να βγει

Επιστροφή στην κορυφή
DimS94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Απριλίου/2021
Πόντοι: 9
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση DimS94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2021 ώρα 13:43
Αφορά φίλο που δυστυχώς δεν πρόλαβε την προκύρηξη ΕΠΟΠ (δεν το είχε σκεφτεί καλά το όλο θέμα).
Είναι 27 ετών, οπότε αν γίνει νέα προκύρηξη ΕΠΟΠ του χρόνου δεν θα μπορεί να δηλώσει.
Από όσο γνωρίζω για να γίνει κάποιος ΟΒΑ πρέπει να υπηρετεί ήδη ή να μην έχουν περάσει 3 χρόνια από την οριστική απόλυση του. Αυτά τα 3 χρόνια όμως, πως "μεταφράζονται";
Πάνε με την χρονιά (πχ αν κάποιος έχει απολυθεί 20 Ιουνίου του 2018 θα έχει προθεσμία μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2021 επειδή 2018+3=2021) ή "ούτε μέρα παραπάνω" (πχ το ίδιο άτομο θα μπορεί να δηλώσει αν βγει προκύρηξη ΟΒΑ μέχρι 20 Ιουνίου 2021 αλλά από τις 21 Ιουνίου 2021 και μετά που θα έχουν συμπληρωθεί 3 χρόνια και 1 μέρα δεν θα μπορεί να δηλώσει καν) ;
Ρωτάω εκ μέρους του γιατί σκέφτεται να δηλώσει ΟΒΑ και να μπει του χρόνου ΕΠΟΠ σαν ΟΒΑ, αν γίνεται βέβαια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Επιστροφή στην κορυφή
MAYROS.ODERPAS Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Μέλος από: 06/Μαΐου/2021
Πόντοι: 164
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση MAYROS.ODERPAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2021 ώρα 15:57
Για να πας ΟΒΑ πρεπει να εισαι στο τελευταιο 4μηνω της θητεια σου, και εχεις δικαιωμα μεχρι και 5χρονια απο το τελος της θητεια σου.
Εχει ακουσει καποιος ποτε θα πουν για ΟΒΑ;
Αποφασισα να παρω μερος μετα την τελευταια προκηρυξη ΕΠΟΠ που εγινε το ελα να δεις...
Λεω να παρω μερος και στην προκηρυξη για ΟΒΑ μιας και ειμαι ιδη στης ΕΔ.
Αμα κανενα παλικαρι εχει ακουσει κατι το λεει αν θελει βεβαια

Επεξεργάστηκε από MAYROS.ODERPAS - 09/Ιουνίου/2021 ώρα 15:59
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 24>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com