Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 23 4 5 10>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 11004
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2009 ώρα 14:38
Να ανοίξουμε και θέμα αντιρουσφέτι;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 11004
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαρτίου/2009 ώρα 17:32
Συνδυασμένα πυρά κατά του υπουργού Αμυνας με επίκεντρο τα ρουσφέτια εξαπέλυσαν τα κόμματα της αντιπολίτευσης. ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ καταγγέλλουν «μαγειρέματα» στις μετατάξεις των στρατευμένων και διαπιστώνουν ότι παραβιάζεται η νομοθεσία.

Το θέμα φέρνουν στο Κοινοβούλιο έξι βουλευτές της αξιωματικής αντιπολίτευσης υπό την Βάσω Παπανδρέου, ενώ ερώτηση κατέθεσε και ο Π. Κοροβέσης από τον ΣΥΡΙΖΑ.

*Γίνεται «διαχείριση των στρατευμένων με κριτήριο κομματικές εξυπηρετήσεις», επισημαίνουν από το ΠΑΣΟΚ, και στρέφονται και κατά του αρχηγού του Πολεμικού Ναυτικού. Στο ναυτικό, αναφέρουν, πήραν μετάταξη κατά το προηγούμενο έτος συνολικά 3.300 στρατεύσιμοι από το στρατό «πέρα από κάθε επιχειρησιακή αναγκαιότητα και κατά παράβαση της σχετικής νομοθεσίας».

*Και συνεχίζουν: «Σήμερα, αρκετοί από αυτούς υπηρετούν στις υπηρεσιακές οικίες υψηλόβαθμων στελεχών, σε γραφεία του κέντρου των Αθηνών και πλέον των 80 στο υπηρεσιακό σπίτι του αρχηγού ναυτικού. Επίσης, ένας υπερβολικά μεγάλος αριθμός μόνιμου και στρατεύσιμου προσωπικού (πλέον των 180 ναυτών) έχει μετατεθεί, αποσπασθεί ή διατεθεί στην περιφέρεια του αρχηγού ναυτικού, στην Αχαΐα, πάλι πέρα από κάθε επιχειρησιακή αναγκαιότητα και για προφανείς λόγους εξυπηρέτησης της κομματικής και προσωπικής του πελατείας».

*Ζητούν από τον υπουργό να απαντήσει πώς δικαιολογούνται όλα αυτά, ιδιαίτερα σε μια περίοδο που οι μονάδες στον Εβρο και τα νησιά του Αιγαίου αντιμετωπίζουν ελλείψεις σε προσωπικό. Ταυτόχρονα αξιώνουν να κατατεθούν αναλυτικά στοιχεία για τους ναύτες που υπηρετούν στην Αχαΐα.

*Ενα βήμα παραπέρα πηγαίνει ο βουλευτής Π. Κοροβέσης: Καλεί τον υπουργό να ακυρώσει τις «παράνομες και αδικαιολόγητες μετατάξεις» και να διατάξει την επιστροφή τους από το ναυτικό στο στρατό, όπου και να ολοκληρώσουν το υπόλοιπο της θητείας τους ώστε να αποκατασταθεί η κοινωνική δικαιοσύνη.

*«Πότε επιτέλους θα πάψουν πραγματικά και όχι στα λόγια οι ρουσφετολογικές μετατάξεις, ώστε ο υπουργός να πάψει να χρησιμοποιεί τον μηχανισμό και την εξουσία που διαθέτει σε βάρος της ευθύνης που του έχει δοθεί; » ρωτάει ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

*«Οι κομματικές και προσωπικές γνωριμίες του κάθε στρατεύσιμου παίζουν τον καθοριστικό ρόλο στο τι είδους θητεία κάποιος τελικά θα υπηρετήσει, κάτι για το οποίο κυρίως ευθύνεται η εκάστοτε ηγεσία του υπουργείου που επιτρέπει τα "παραθυράκια" στο καθεστώς στράτευσης», σημειώνει.

*Ο βουλευτής, τέλος, ζητεί να ενημερωθεί «πότε θα καταργηθεί η θητεία στο ναυτικό και την αεροπορία, αφού (... ) οι κατατασσόμενοι είναι αχρείαστοι ή εκτελούν υπηρεσίες που θα έπρεπε να γίνονται από το πρσληφθέν πολιτικό προσωπικό». Προσθέτει ότι αυτό θα μπορούσε να ανοίξει το δρόμο και για τη μείωση της θητείας.

*Φυσικά, ούτε οι μετατάξεις ούτε τα ρουσφέτια αποτελούν κάτι νέο για το στρατό. Μήπως, όμως, πέρα από την καταγγελία θα ήταν πιο χρήσιμο να προτείνουν κάποιο νομοσχέδιο στη Βουλή για τη λύση του προβλήματος με αντικειμενικά κριτήρια; Θα είχε αξία ακόμη κι αν το απορρίψει η κυβέρνηση...

Ελευθεροτυπία
Επιστροφή στην κορυφή
tolios Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 88
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση tolios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαρτίου/2009 ώρα 18:07
Συγνωμη ρε παιδια να ρωτησω κατι; ! Δηλαδη αν εγω θελω να κανω την θητεια μου στην π. Α ειναι κακο; ... και οχι για να περασω ζαχαρη και ολα τα παρεμφερες οπως λενε μερικοι μερικοι... Αλλα για αλλους λογους! Οπως π. Χ εγω προσωπικα θα ηθελα να κανω την θητεια μου στην π. Α γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα μελλοντικα να κανω αιτηση για εποπ στην π. Α και θα ηθελα να δω πανω κατω τι συνθηκες θα συναντησω... Πως ειναι το σωμα τελος παντων...
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 11/Απριλίου/2008
Πόντοι: 1630
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαρτίου/2009 ώρα 18:08
Όχι αυτό δεν νομίζω να είναι κακό, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι το 5% ίσως.
Επιστροφή στην κορυφή
tolios Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 88
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση tolios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2009 ώρα 19:31
Συμφωνω...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2009 ώρα 18:47
Παιδιά θέλω τα φώτα σας αν γνωρίζετε!

Είμαι 1,77 και έβαλα ΑΣΤΕΡΑΤΟ μέσο για πάω στρατονομία, στο μέσο ομως του είπαν οτι δεν γίνεται διότι υπάρχει όριο 1,80 και 1-2 ποντος να είσαι κοντύτερος δεν σε παίρνουν. Μάλιστα και στην στρατολογία που ρώτησα που απέκλεισαν και το ΠΟΛΙΤΙΚΟ μέσο, γιατι σε μετράνε με την μεζούρα στο ΚΕΝ το κλιμάκιο που έρχεται.

Ξέρει κανείς αν τώρα πράγματι είναι τόσο τυπικά τα πράγματα; Δηλαδή να τρέξω να ξεσκιστώ να βρώ ΠΟΛΙΤΙΚΟ μέσο, ή τσάμπα κόπος;

(Να φανταστείτε έναν γνωστό μου τον πήραν στην Ναυτονομία με το ίδιο ύψος γιατι δεν είχαν καν άτομα... )
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 27/Ιουλίου/2009
Θέση: Greece
Πόντοι: 409
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΓΙΩΡΓΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2009 ώρα 22:44
Κανε φαση οτι αυτος ειναι ο λογος που ακομα δεν με εχει ερθει το χαρτι ενω εχω δηλωσει εθελοντης ειδικες δυναμεις στα λοκ...
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
Πόντοι: 3999
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2009 ώρα 22:50
Νεος, θα σου πω εγω αυτο που ειδα στο 424 περυσι που εδινα για εποπ... Ετυχε να γνωρισω καποιον στρατονομο κ τον ρωτουσα διαφορα για την ειδικοτητα του αλλα δεν τα θυμαμαι... Το μονο που θυμαμαι ηταν πως ηταν δεν ηταν 1,70, ανρε βαρια βαρια 1,73-που το αποκλειω-! Και αρκετα κιλα Και σου το λεω με πληρη επιγνωση του τι λεω... Αφου ελεγα τι βυσμα εβαλε αυτος για να κανει τη θητεια του ως στρατοτονομος! Μηπως να τη ψαξεις καλυτερα τη δουλεια;
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΓΙΩΡΓΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2009 ώρα 23:01
Αρχικά αποστάλθηκε από illy illy Έγραψε:

Νεος, θα σου πω εγω αυτο που ειδα στο 424 περυσι που εδινα για εποπ... Ετυχε να γνωρισω καποιον στρατονομο κ τον ρωτουσα διαφορα για την ειδικοτητα του αλλα δεν τα θυμαμαι... Το μονο που θυμαμαι ηταν πως ηταν δεν ηταν 1,70, ανρε βαρια βαρια 1,73-που το αποκλειω-! Και αρκετα κιλα Και σου το λεω με πληρη επιγνωση του τι λεω... Αφου ελεγα τι βυσμα εβαλε αυτος για να κανει τη θητεια του ως στρατοτονομος! Μηπως να τη ψαξεις καλυτερα τη δουλεια;
η αιτια που δεν με εχει ερθει ακομα το χαρτι ειναι λογο βυσματος;
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2009 ώρα 23:05
Αχ παλικαρι μου δεν το γνωριζω αλλα το αποκλειω... Τι να σου πω! Θα σου ερθει, μην ανησυχειςκαι θα σου ευχηθω να ερθει για ειδικες δυναμεις
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΓΙΩΡΓΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2009 ώρα 23:10
Αρχικά αποστάλθηκε από illy illy Έγραψε:

Αχ παλικαρι μου δεν το γνωριζω αλλα το αποκλειω... Τι να σου πω! Θα σου ερθει, μην ανησυχειςκαι θα σου ευχηθω να ερθει για ειδικες δυναμεις
ευχαριστω ρε φιλε... Αλλα μεχρι ποτε να ελπιζω οτι θα με ερθει; Μεχρι της 18 του μηνα που περνουν ακομα ατομα;
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2009 ώρα 23:22
Φιλη ειμαι Μεχρι ποτε περιμενεις να σε καλεσουν; Θα ερθει, μην αγχωνεσαι
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
ratatoulis Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 16/Απριλίου/2008
Θέση: United Kingdom
Πόντοι: 935
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ratatoulis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 02:20
ΓIA ΣOY ΦIΛE ιΛΛυ.XOXOXO
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 03:34
Αρχικά αποστάλθηκε από roditiis_1988 roditiis_1988 Έγραψε:

ΓIA ΣOY ΦIΛE ιΛΛυ.XOXOXO
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
nemogr Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 21/Ιανουαρίου/2009
Πόντοι: 16
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση nemogr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 14:22
Αρχικά αποστάλθηκε από ikaros ikaros Έγραψε:

Αυτη η νοοτροπια του βυσματος δεν υπαρχει μονο στον στρατο αλλα σε ολη την κοινωνια, οπως και η προσπαθεια ολων να μην περασουν δυσκολες καταστασεις αλλα να ειναι χαλαρα. Με αυτες τις νοοτροπιες μεγαλωσαμε και μεγαλωνουν και τωρα τα παιδια. Σκεψου οτι ειναι αρκετοι και εκεινοι που προσπαθουν να μην πανε καν στρατο. Για αυτους τους τελευταιους δεν θα ηθελα να αναφερθω καν. Οσον αφορα τα βυσματα τωρα, το θεμα συμφωνω οτι εχει παραγινει. Ολοι θελουν να ειναι κοντα στην πολη τους, αεροπορια 'ή ναυτικο, χαλαρα και να μην κανουν τιποτα. Δικαιωμα τους αλλα ποιοι θα πανε στα συνορα; Ποιοι θα προσφερουν εργο στα στρατοπεδα; Εδω θα ανοιξει αλλο θεμα, ολα αυτα θα τα κανουν οι ''βλακες'' (αλλη μια νοοτροπια, οποιος ειναι αραχτος ειναι ''μαγκας'' και οσοι δουλευουν ''βλακες'')

ΥΓ1. Οπως εχουν δικαιωμα αυτοι να χρησιμοποιουν τα βυσματα για να ειναι χαλαροι, ετσι και εσυ εχεις δικαιωμα να πας αλεξιπτωτιστης και κανενας δεν μπορει να σου πει κατι γιαυτο
ΥΓ2. Βυσμα δεν εχω αλλα αν ειχα θα το χρησιμοποιουσα, οχι να ειμαι κοντα στην Αθηνα ή να μπω αεροπορια αλλα να με βαλει τεχνικο.(σπουδασαμε κατι σχετικο, ας κανουμε πρακτικη πανω σε αυτο)
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 23 4 5 10>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com