Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εκπαίδευση στον Ελληνικό Στρατό

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 23
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Giannis Ni Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 10/Ιουνίου/2010
Θέση: Αναλυτης Εν.Δυν
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 631
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Giannis Ni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 05:00
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos Nassos Έγραψε:

Στα Τεθωρακισμένα η εκπαίδευση των πληρωμάτων, έφεδροι και μόνιμοι, είναι μια χαρά.

Το πρόβλημα όπως σωστά είπε ο Giannis Ni, είναι η ατομική εκπαίδευση πάνω στα φορητά όπλά. Και εντάξει δεν ζητάω να διδαχθούμε αυτά που μαθαίνουν οι Ειδικές Δυνάμεις, αλλά έστω βρε παιδί μου, να εκπαιδεύσουν τους εφέδρους σε τακτικές μάχης Πεζικού, πρώτες βοήθειες κλπ που δεν χρειάζονται μήνες για να τελειοποιηθούν.

Ναι όντως οι Έλληνες αρματιστές έχουν ένα πολύ καλό επίπεδο ευστοχίας και γενικής επίδοσης.
Για την ατομική εκπαίδευση για μένα η λύση είνα να υπάρχει ένα σχολείο μαχητού το οποίο να περνάει το κάθε στέλεχος ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Το σχολείο μαχητού το είχε εφαρμόσει η Εθνική Φρουρά επι Α/ΓΕΕΦ Δήμου για οσους τον θυμούνται. Το σχολείο αυτό να είναι κυρίως για το ΠΖ και δευτερεύοντως για τα λοιπά όπλα του ΣΞ και τα σώματα στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας αλλά οχι σε ίδιο χρονικό ρυθμό με αυτό του ΠΖ.
Επιστροφή στην κορυφή
ArtillerySoldier Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 08/Μαρτίου/2013
Πόντοι: 113
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ArtillerySoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2013 ώρα 23:45
Η προσωπική μου Στρατιωτική Εκπαίδευση (χωρίς φυσικά να πιστεύω ότι είχα την φοβερή και τρομερή Εκπαίδευση –παρ’ ό, τι είμαι περήφανος γι’ αυτήν-. Είμαι σίγουρος ότι όσοι υπηρέτησαν σε «δυνατές» Μονάδες όπως στις Ειδικές Δυνάμεις για παράδειγμα θα έχουν πολλά και περισσότερο ενδιαφέροντα να μάς πούν) ήταν η εξής:-Βολή με τυφέκιο G3A3 που περιείχε 10 φυσίγγια Βολή κατά Βολή σε στόχο από απόσταση 200 μ. Από τη στάση «πρηνηδόν». Στη βολή αυτή πέτυχα 10-40. Για όσους δεν γνωρίζουν, αυτό σημαίνει 10/10 φυσίγγια βρήκαν στόχο, και το σκορ ήταν 40/50.-Βολή με οπλοπολυβόλο HK-11 Βολή κατά Ριπάς από απόσταση 200 μ. Από τη στάση «πρηνηδόν». Σκορ δεν υπήρχε, είμαι σίγουρος όμως ότι έσκαψα λίγο τον απέναντι λόφο!-Βολή με πολυβόλο MG3, προσαρτημένο σε Αυτοκινούμενο Οβιδοβόλο 155 χιλ. Βολή κατά Ριπάς. Επίσης χωρίς σκορ, με τη βεβαιότητα ότι τελικά ο λόφος έμεινε μισός!-Άσκηση «Πύρ και Κίνηση» με αβολίδοτα και πραγματικά πυρά.-Βολές Πυροβολικού, ώς Υπηρέτης «Νούμερο 2» του Αυτοκινούμενου Οβιδοβόλου 155 χιλ.-Υπηρέτησα σε Ταξιαρχία με πολλές Μονάδες (Πεζικό, Πυροβολικό, Τεθωρακισμένα, κλπ). Έτσι, μερικές Εκπαιδεύσεις τίς κάναμε κοινές με το Μηχανικό. Οπότε, μάθαμε και πώς να στρώνουμε νάρκες, κλπ. Έχω ακούσει για πολύ ενδιαφέρουσες Εκπαιδεύσεις από την επόμενη Σειρά από τη δική μου που πέρασε Σ. Π. Ε. Ν.(Σχολείο Προκεχωρημένης Εκπαιδεύσεως Νεοσυλλέκτων). Ρίψη χειροβομβίδων, νυχτερινή ενέδρα σε οχήματα STEYR και νυχτερινές βολές ήταν κάποια από τα αντικείμενα στα οποία εκπαιδεύτηκαν.

Κατά τα άλλα, σαφώς και συμφωνώ με τα ανωτέρω σχόλια:
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανδρέου Ανδρέου Έγραψε:

Μαζευόμασταν σε ένα μέρος με έναν ανθυπολοχαγό ή δόκιμο από της 8 μέχρι της 12:30 και κάναμε ΄΄υποτίθεται ΄΄ μάθημα. Μας έλεγε ο εκπαιδευτής μας να κάνουμε ησυχία μέχρι να περάσει η ώρα και αυτό ήταν όλο.
Τό έζησα και στη δική μου Θητεία... Θα πρέπει να μελετηθεί σοβαρά το θέμα του επιπέδου της Εκπαιδεύσεως των Στρατιωτών. Μερικά μαθήματα σε Τακτικές Μάχης, Μάχης σε αστικό περιβάλλον, χρήση ατομικού οπλισμού, πολεμικές τέχνες (Παγκράτιο, φερ’ ειπείν, που είναι και δικό μας... ), πρώτες βοήθειες, κλπ. Δεν θα έβλαπταν καθόλου...
Επιστροφή στην κορυφή
georgekemkas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Σεπτεμβρίου/2014
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση georgekemkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 08:35
Αναφέρομαι στις μονάδες εκστρατείας (τάγματα) πεζικού

Ποιο είναι το πρόγραμμα ωρών υπηρεσίας και εκπαίδευσης;

(θερινό - χειμερινό)

Επιστροφή στην κορυφή
John Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση John Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2020 ώρα 16:09
Ποιο είναι το καλύτερο στρατόπεδο για Βασική Εκπαίδευση; Εχω βύσμα και μπορεί να με βάλει όπου θέλω.
Επιστροφή στην κορυφή
παναγιωτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση παναγιωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2020 ώρα 18:56
Αρχικά αποστάλθηκε από John John Έγραψε:

Ποιο είναι το καλύτερο στρατόπεδο για Βασική Εκπαίδευση; Εχω βύσμα και μπορεί να με βάλει όπου θέλω.

ουκ εκει να πας
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 23

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com