Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 10>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 00:52
Υπαρχει περιπτωση να σε κοψουν απο ειδικες δυναμεις και να σε βγαλουν ι2 αν εχεις δυσχρωματοψια, ενω ομως βλεπεις τα βασικα χρωματα?
Επιστροφή στην κορυφή
kosmas10 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2012
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση kosmas10 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2012 ώρα 17:39

Καλησπέρα. Εχω διαβάσει κ εγω οτι για να βγες Ι2 θα πρέπει να εχεις έως 4.5 σε κάθε μάτι. Εγώ εχω στο ένα 4.5 και στο αλλο 4.75. Υπάρχει πιθανότητα για 0.25 να με βγάλουν Ι2. Η να πάρω κανα χαρτί από τον οφθαλμίατρο μου που μπορεί να λεεί 4.5 και στα 2 μάτια;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
ARMY_MAN Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ARMY_MAN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2012 ώρα 18:17
Παιδια καλησπερα, θελω να παω ειδικες δυναμεις στο στρατο αλλα εχω 6 και κατι μυωπια. Ομως θα παω με φακους επαφης και θα το κρυψω.
Θελω να ρωτησω:
α) αν ειναι εφικτο να το κρυψω
β) αν με καταλαβουν στη διαρκεια της θητειας τι κυρωσεις θα εχω;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2012 ώρα 18:27
Α) εφικτό αλλά δεν σου προτείνω να κάνεις την θητεία σου με φακούς (χώματα, βρώμικα χεριά κτλπ)
β) θα σε διώξουν
Επιστροφή στην κορυφή
Brous Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Brous Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2012 ώρα 18:29
Δε θα σε καταλαβει κανενας φιλε...

Οταν περασεις τη βασικη εκπαιδευση κι ειδικα απο τη μερα που λιγο πολυ θα σε θυμουνται και καπως θα σε γνωριζουν και γυαλια να φορεσεις δεν υπαρχει θεμα. Στο λεω εγω, ομοιοπαθης. Φροντισε μονο να μην κανεις καμια πατατα και πας στο 401 για εξετασεις ματιων κτλ, εαν φυσικα δεν εχεις προβλημα. Τοτε θα σε κοψουν.
Επιστροφή στην κορυφή
typos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση typos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2012 ώρα 20:56
Για το κεντρο δε ξερω, μπορει να χωθεις σε καμια ΜΑΚ ή ΛΟΚ αλλα για αλεξιπτωτα δεν υπαρχει περιπτωση, σου δινουν χαρτι να πας σε γιατρους οι οποιοι δε χαριζουν καστανα.
Να προσεχεις παντως, φακους, βρωμιες κτλπ, γιατι ειναι τα ματια σου ρε φιλε, δεν ειναι παιξε γελασε.
Επιστροφή στην κορυφή
ARMY_MAN Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ARMY_MAN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2012 ώρα 21:25
Δηλαδή αν δεν δηλώσω ότι έχω μυωπία, γλιτώνω το 401;

Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2012 ώρα 04:24
Μαγκες καλισπερα εγω θελω να ροτισω εαν μπορω να μπο ειδικες δυναμεις με 1,25 στο αριστερο και στο δεκση 1,75. Εαν μπορω πειτε μου τι επιλογες εχω Λοκ-Σχ. Αλ κ. Λ. Π
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2012 ώρα 05:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιαννης

Μαγκες καλισπερα εγω θελω να ροτισω εαν μπορω να μπο ειδικες δυναμεις με 1,25 στο αριστερο και στο δεκση 1,75. Εαν μπορω πειτε μου τι επιλογες εχω Λοκ-Σχ. Αλ κ. Λ. Π

Eκτός από αλεξίπτωτα μπορείς να πας στα άλλα
Επιστροφή στην κορυφή
Μηνας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μηνας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2012 ώρα 18:56
Παιδια χριαζομαι τη βοηθεια σας στις 1/2 παρουσιαζομαι μεγαλο πευκο και εχω μυοπια 6,5 στο δεξι και 5,5 στο αριστερο και λιγο αστιγματισμο πειτε μου μια προταση για να με παρουν ειναι θεμα εγωισμου για μενα, οποιος μπορει να βοηθησει και εχει προσωπικη εμπυρια η καποιου γνωστου του τον ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
typos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση typos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2012 ώρα 19:09
Μαλλον για κοψιμο πας με τοση μυωπια, εκτος εαν δεν εχουν καθολου κοσμο (πραγμα πολυ αμφιβολο απο αυτα που διαβαζω) και σε δεχτουν.
Επιστροφή στην κορυφή
rocko Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση rocko Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2012 ώρα 15:41
Παιδια μια ερωτηση με laser παιρνουν ειδικες δυναμεις κι αν ναι παιρνουν κι αλεξιπτωτιστες ή υπαρχει προβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2012 ώρα 20:29
Αρχικά αποστάλθηκε από rocko

Παιδια μια ερωτηση με laser παιρνουν ειδικες δυναμεις κι αν ναι παιρνουν κι αλεξιπτωτιστες ή υπαρχει προβλημα;

Παίρνουν
Επιστροφή στην κορυφή
diivil88 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση diivil88 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 03:43
Καλησπερα βγαινω ι2 λογο ορασης αλλα θελω πολυ να παω ειδικες δυναμεις και φοραω φακους. Αν παω με τους φακους και δεν πω τιποτα μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή
typos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση typos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 18:43
Πες τους το και περιμενε επιεικια, δε μπορεις να κανεις κατι αλλο. Επισης φακοι και καταδρομεις δεν συνισταται λογω του οτι θα εισαι ολη την ωρα εξω και θα εχεις ελαχιστο καιρο να τους αλλαξεις, οποτε βρωμιες κτλπ στο ματι δεν λενε. Τα ματια σου ειναι και πρεπει να τα προσεχεις... Σα τα ματια σου. Απο 'κει και περα οπως θες.
Επιστροφή στην κορυφή
LOK89 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση LOK89 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 17:01
Καλησπερα, εχω σκοπο να μπω ειδικες δυναμεις, ομως εχω μυωπία 6 βαθμους και επεμβαση laser δεν με παιρνει οικονομικα να κανω. Αν τους πω την αληθεια θα με κοψουν, οποτε σκεφτομαι να μην πω τιποτα και να παρουσιαστω με φακους. Θελω να ρωτησω τα εξης:
1. Γινεται να κανω την επεμβαση σε στρατιωτικο νοσοκομειο και να βγω Ι1;
2. Αν οχι, είναι ευκολο να κρυψω οτι εχω μυωπια; Η θα με εξετασει οφθαλμιατρος σε καθε περιπτωση;
3. Αν ξεγελασω την επιτροπη και με βγαλουν Ι1, μπορω να φοραω κανονικα μετα γυαλια, ετσι; Που θα ξερουν οι αξιωματικοι οτι εγω εχω πανω απο το οριο; Ετσι και αλλιως και αυτοι που ειναι κοντα στο οριο χρειαζονται γυαλια και φανταζομαι φορανε κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης. Αρα δεν θα ειμαι ο μονος ε;
4. Επειδη στην αστυνομικη ταυτοτητα που εχω ειμαι με γυαλια, για να κρυψω οτι εχω μυωπια, λογικα να παω να την αλλαξω ε; Να βγαλω μια χωρις γυαλια. Μπορω να βγαλω αλλη ή θα πρεπει και εκει να πω ψεματα οτι την εχασα;
ΥΓ: Σαν τον πινοκιο θα καταντησω μου φαινεται προκειμενου να παρω το πρασινο μπερε!
Επιστροφή στην κορυφή
jimaras Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση jimaras Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 22:50
1. Δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν το έχω ακούσει πουθενά.
2. Ναι είναι εύκολο. Αν δεν το πείς δεν σε εξετάζουν, εκτός κ αν πας αλεξίπτωτα. Μόνο εκεί.
3. Ναι μπορείς να τα φοράς. Δεν θα σε καταλάβει κανένας - δεν θα σε ρωτήσει κανένας
4. Δεν πρόκειται κανείς να προσέξει αν φοράς η όχι γυαλιά στην ταυτότητά σου.
Επιστροφή στην κορυφή
LOK89 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση LOK89 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 00:49
Αρχικά αποστάλθηκε από jimaras

1. Δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν το έχω ακούσει πουθενά.
2. Ναι είναι εύκολο. Αν δεν το πείς δεν σε εξετάζουν, εκτός κ αν πας αλεξίπτωτα. Μόνο εκεί.
3. Ναι μπορείς να τα φοράς. Δεν θα σε καταλάβει κανένας - δεν θα σε ρωτήσει κανένας
4. Δεν πρόκειται κανείς να προσέξει αν φοράς η όχι γυαλιά στην ταυτότητά σου.

Απλα ειχα ακουσει οτι καποιοι περιμενουν να πανε στρατο για να κανουν καποιες επεμβασεις ρουτινας και θεωρησα μηπως γινεται και αυτη. Οχι δεν ενδιαφερομαι για αλεξιπτωτα. Ωραια! Σε ευχαριστω φιλε μου για τα χαρμοσυνα νεα!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 10>