Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 10>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
pantelisgz Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2012
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση pantelisgz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 05:19
Καλησπερα παιδια. εχω υπερμετρωπια 2.50 και στα 2 ματια αντοιστιχα. φοραω γυαλια μονο οταν βλεπω τηλεοραση οταν καθομαι στον υπολογιστη η ακομα οταν θελω να διαβασω κατι μεγαλης εκτασης πχ ενα βιβλιο. δεν εχω προβλημα στην οραση οταν δεν φοραω γυαλια παρα μονο σε πολυ μεγαλες αποστασεις. να δηλωσω οταν παρουσιαστω οτι εχω το παραπανω προβλημα η υπαρχει περιπτωση να με κωψουν. αν δεν το δηλωσω και φοραω μεσα γυαλια υπαρχει πιθανοτητα να υπαρξει καποιο προβλημα?
Επιστροφή στην κορυφή
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 12/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 13:48
ΛΟΙΠΟΝ... Αυτη την στιγμη ειμαι Πευκο... Την πρωτη μερα θα ρωτησουν ποσο εχουν μυωπια πανω απο 3... Δεν θα σηκωσετε το χερι σας και ΤΕΛΟΣ! ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 19:50
Εννοεις φανταζομαι πανω απο 3 σε καθε ματι... Η εγκυκλιος λεει παντως για 4.5 και πανω σε καθε ματι... Και 2.5 συνολο και στα 2 για αλεξιπτωτα
Επιστροφή στην κορυφή
georgev Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Μαΐου/2012
  Παράθεση georgev Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2012 ώρα 03:25
Καλησπερα. Θελω να ρωτησω αν στις ειδικες δυναμεις δεχονται εξεταση απο ιδιωτικο οφθαλμιατρο και αν στο 401 γινετε να πας με φακους επαφης και να πεις στο γιατρο την μυωπια σου χωρις να γινει εξεταση ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2012 ώρα 03:30
Δύο μηνύματα ποιο πάνω να έβλεπες θα σου είχε λυθεί η απορία...
Επιστροφή στην κορυφή
georgev Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση georgev Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2012 ώρα 03:41
Δηλαδη αυτο που γραφει το παιδι οτι λενε οποιος εχει μυωπια πανω απο 3 να σηκωσει χερι ειναι κανονας; Και οταν λεω στο προηγουμενο μηνυμα εξεταση απο ιδιωτικο γιατρο αν τη μερα καταταξης μπορεις να δωσεις χαρτι με εξεταση που εχεις κανει εκτος σε δικο σου γιατρο
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2012 ώρα 03:49
Ε για να το λέει κάτι θα ξέρει, τα άλλα που έγραψες δεν πιάνονται, ούτε χαρτιά από ιδιώτες ούτε εξέταση μυωπίας με φακούς, αν σε εξετάσουν θα είναι με γυαλιά
Επιστροφή στην κορυφή
georgev Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση georgev Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2012 ώρα 03:55
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Παρουσιαζομαι την πεμπτη σε αλλο κεντρο αλλα θελω να δηλωσω ειδικες δυναμεις. Μηπως ξερετε αν και στα αλλα κεντρα ισχυει το ιδιο με το 3 και πανω και αν δεν το δηλωσεις οτι εχεις αν το καταλαβουν τι κυρωσεις εχεις; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2012 ώρα 04:00
Δεν γνωρίζω τι γίνεται σε άλλα κέντρα, αν το καταλάβουν θα σε κόψουν 
Επιστροφή στην κορυφή
Χρήστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρήστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2012 ώρα 15:15
Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το ανώτερο όριο μυωπίας που μπορεί να έχει κανείς προκειμένου να εισαχθεί στις ειδικές δυνάμεις.(καταδρομών)
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Akis_7 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Μαΐου/2012
  Παράθεση Akis_7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2012 ώρα 15:19
Γεια σας είμαι 18 ετών και έχω δηλώσει ειδικές δυνάμεις στο περιοδεύων. Θέλω να ρωτήσω αν στο κέντρο κατάταξης κάνουν και οφθαλμολογικές εξετάσεις γιατί ξέρω οτι δεν σε παίρνουν αν έχεις πάνω απο 4 βαθμούς μυωπίας και εγώ έχω 6. Υπάρχει πιθανότητα να μην σε εξετάσουν?
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Επιστροφή στην κορυφή
ioannis-georgios Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 08/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση ioannis-georgios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2012 ώρα 16:03
Το πρόβλημα είναι αν θα σε εξετάσουν (που θα το κάνουν) ή τι θα κάνεις εσύ με 6 βαθμούς μυωπίας στις ειδικές δυνάμεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Akis_7 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Μαΐου/2012
  Παράθεση Akis_7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2012 ώρα 16:14
Αφού επιτρέπεται να φοράς γυαλιά έτσι δεν είναι;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2012 ώρα 20:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Akis_7

Αφού επιτρέπεται να φοράς γυαλιά έτσι δεν είναι;
Στην εξεταση επιτρεπεται να φορας γυαλια... Με γυαλια σε εξεταζουν και μετα μετρανε τα γυαλια... Απλα δεν ξερω αν ειναι 3 βαθμοι μειωπια σε καθε ματι η περιμετρικη μειωπια δηλαδη 3 βαθμοι συνολο. Αυτο μαθε αν ενδιαφερεσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2012 ώρα 20:15
Όποιος έχει μέχρι 4,5 βαθμούς μυωπία σε κάθε μάτι είναι Ι1, όποιος έχει παραπάνω μυωπία και το αποκρύψει και χτύπα ξύλο γίνει κάτι (ατύχημα) μετά θα υποστεί κυρώσεις

Επιστροφή στην κορυφή
αγαθοκλής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αγαθοκλής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2012 ώρα 19:26
Καλησπέρα κι από μένα,

τα γυαλιά απαγορεύονται στην εκπαίδευση και τις ασκήσεις; Πχ στον αντάρτη (και υποθέτω και σε άλλες περιστάσεις) είναι αδύνατο να την βγάλεις με φακούς.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2012 ώρα 19:44
Επιστροφή στην κορυφή
αγαθοκλής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αγαθοκλής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2012 ώρα 05:45
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. Είχα ήδη δει το συγκεκριμένο θέμα, το ξαναδιαβάζω τώρα. Απλώς υπέθεσα ότι στις ειδικές δυνάμεις αφενός είναι πιο αυστηρά, αφετέρου οι ασκήσεις και η εκπαίδευση είναι περισσότερο απαιτητικές.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 10>