Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 10>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
darkeos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 09/Σεπτεμβρίου/2012
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση darkeos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 13:53
Γεια σας παιδιά, έσπασα την αναβολή μου και θα καταταγώ τον Νοέμβρη. Λοιπόν έχω ένα φίλο στην στρατολογία και μου είπε να μην δηλώσω ακόμη ειδικές δυνάμεις να το σκεφτώ μέχρι τέλη Σεπτέμβρη για το αν είμαι 100 % σίγουρος. Μου είπε πως ανα πάσα στιγμή μπορεί να μου το αλλάξει και να μου βάλει Ειδικές Δυνάμεις. Λοιπόν, θέλω να υπηρετήσω στα ΛΟΚ και πιο συγκεκριμένα ορεινούς καταδρομείς. Η μυωπία μου είναι γύρω στους 2 βαθμούς σε κάθε μάτι. Γνωρίζω πως είμαι Ι1 απλώς θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ να υπηρετήσω στα ΛΟΚ με τέτοια μυωπία. Μία επιπλέον ερώτηση είναι. Όταν πάω Μεγάλο Πεύκο εκεί θα δηλώσω πως θέλω να πάω στα ΛΟΚ; Δηλαδή πως γίνεται; Τέλος, είδα πως υπάρχουν ειδικά γυαλιά http://www.esseyepro.com/products.html Προκειμένου να μην κάνω την εκπαίδευση με τα γυαλιά της μυωπίας, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην εκπαίδευση μου ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 15:59

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2012)
ΛΟΚ- Λόχος Ορεινών Καταδρομών

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Όπως βλέπεις όλα υπάρχουν στο φόρουμ, απλά πρέπει να χρησιμοποιείς την φόρμα αναζήτησης, δεν δημιουργούμε νέα θέματα χωρίς να ψάξουμε πρώτα
Επιστροφή στην κορυφή
darkeos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 09/Σεπτεμβρίου/2012
  Παράθεση darkeos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 13:04
Και όμως δεν βρήκα κάτι που να απαντεί επακριβώς στις ερωτήσεις μου. Θα σου ήταν εύκολο να με Διαφωτίσεις
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 19:03
Θα σου απαντήσω έτσι για να δεις ότι υπάρχουν και απλά δεν έψαξες σωστά

Γνωρίζω πως είμαι Ι1 απλώς θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ να υπηρετήσω στα ΛΟΚ με τέτοια μυωπία.

Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Όποιος έχει μέχρι 4,5 βαθμούς μυωπία σε κάθε μάτι είναι Ι1

Όταν πάω Μεγάλο Πεύκο εκεί θα δηλώσω πως θέλω να πάω στα ΛΟΚ; Δηλαδή πως γίνεται;
Αρχικά αποστάλθηκε από Achilles

Καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση όταν δηλώσω μέσα από το ΚΕΕΔ ότι θέλω να πάω Νάουσα ή Δράμα και να με στείλουνε Ρεντίνα;

Και κάτι ακόμα, πως μπορώ να γίνω οδηγός;

Υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν και σε νησί
Από τύχη η με βύσμα

τέλος, είδα πως υπάρχουν ειδικά γυαλιά http://www.esseyepro.com/products.html Προκειμένου να μην κάνω την εκπαίδευση με τα γυαλιά της μυωπίας, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην εκπαίδευση μου ;

Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Πολλά άτομα τους φοράνε, αν και πάντα υπάρχουν κίνδυνοι (να φας σκόνη, να σου φύγουν, να σε ενοχλήσουν κλπ.). Τουλάχιστον η πλειοψηφία των φαντάρων φόραγε φακούς, ακόμη και όταν είχαν 12ήμερα ασκήσεων-βολών.

Δοκίμασε και τα 2. Για γυαλιά ψάξε να βρείς εάν μπορείς να τα φτιάξεις με ειδικούς φακούς που δεν σπάνε, διαφορετικά υπάρχουν και οι βαλλιστικές μάσκες (ballistic goggles) που φοριούνται πάνω από γυαλιά. Εάν στο επιτρέψουν βέβαια...

Επιστροφή στην κορυφή
leftis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση leftis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 17:05
Καλησπερα παιδια, σορρυ που ρωταω κατι που σιγουρα εχει ξαναειπωθει αλλα ψαχνω εδω και 2 ωρες και δεν μπορω να το βρω με τιποτα...
ποιο ειναι το οριο μυωπιας για να κανει καποιος τη θυτεια του σαν αλεξιπτωτιστης ;

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 17:48
Αρχικά αποστάλθηκε από darkeos

Γεια σας παιδιά, έσπασα την αναβολή μου και θα καταταγώ τον Νοέμβρη. Λοιπόν έχω ένα φίλο στην στρατολογία και μου είπε να μην δηλώσω ακόμη ειδικές δυνάμεις να το σκεφτώ μέχρι τέλη Σεπτέμβρη για το αν είμαι 100 % σίγουρος. Μου είπε πως ανα πάσα στιγμή μπορεί να μου το αλλάξει και να μου βάλει Ειδικές Δυνάμεις. Λοιπόν, θέλω να υπηρετήσω στα ΛΟΚ και πιο συγκεκριμένα ορεινούς καταδρομείς. Η μυωπία μου είναι γύρω στους 2 βαθμούς σε κάθε μάτι. Γνωρίζω πως είμαι Ι1 απλώς θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορώ να υπηρετήσω στα ΛΟΚ με τέτοια μυωπία. Μία επιπλέον ερώτηση είναι. Όταν πάω Μεγάλο Πεύκο εκεί θα δηλώσω πως θέλω να πάω στα ΛΟΚ; Δηλαδή πως γίνεται; Τέλος, είδα πως υπάρχουν ειδικά γυαλιά http://www.esseyepro.com/products.html Προκειμένου να μην κάνω την εκπαίδευση με τα γυαλιά της μυωπίας, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην εκπαίδευση μου ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπάρχουν και τα παρακάτω μοντέλα που δεν είναι ακριβά όπως τα ESS. Μετά απλά στον οπτικό να σου βάλει τους φακούς μυωπίας.

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 19:42
Αρχικά αποστάλθηκε από leftis

Καλησπερα παιδια, σορρυ που ρωταω κατι που σιγουρα εχει ξαναειπωθει αλλα ψαχνω εδω και 2 ωρες και δεν μπορω να το βρω με τιποτα...
ποιο ειναι το οριο μυωπιας για να κανει καποιος τη θυτεια του σαν αλεξιπτωτιστης ;

Οπτική οξύτητα κάτω από 8 στα 10 χωρίς γυαλιά για κάθε μάτι., όπως βλέπεις το μήνυμα σου επεξεργάστηκε, θα ρωτάς μόνο πράγματα που έχουνε σχέση με τον τίτλο του θέματος
Επιστροφή στην κορυφή
ccv Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2012
  Παράθεση ccv Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2012 ώρα 21:55
Καλησπέρα σε όλους!
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την μυωπία στους αλεξιπτωτιστές, μιας που η οπτική οξύτητα που αναφέρεται στα επίσημα site δεν με διαφωτίζει καθόλου.
Ποιο είναι το όριο μυωπίας, λοιπόν, για τους αλεξιπτωτιστές;
Εγώ έχω 1.25 στο ένα μάτι και 0.75 στο άλλο (θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα).
Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος που ξέρει θα με ξαλάφρωνε αρκετά.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2012 ώρα 22:00
Δεν θα έχεις πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΓΙΩΡΓΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2012 ώρα 16:58

Ειχα ενα ατυχημα πρην δυο χρονια και εσπασα το ζυγοματικο κατω απο το ματι. Δεν εχω κανενα προβλημα υγειας η ορασης και επιθυμω τρελα να υπηρετισω στης ειδικες δυναμεις, αθλουμε καθημερινα. Τι λέτε θα εχω προβλημα να με κόψουν εαν μπω μέσα;

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2012 ώρα 19:30
Διάβασε το ΦΕΚ εκεί αναγράφονται όλες οι παθήσεις που σε βγάζουν από Ι2 και πάνω
Επιστροφή στην κορυφή
KOUK Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση KOUK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2012 ώρα 14:39
Παιδια ξερει κανεις να μου πει το οριο μυωπιας για δεα ε. Δ.
Επιστροφή στην κορυφή
Stryg Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 06/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση Stryg Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2012 ώρα 14:56
Μέχρι 4,5 στο κάθε μάτι είσαι Ι1.
Επιστροφή στην κορυφή
KOUK Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση KOUK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2012 ώρα 17:33
Φιλε νασςο ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες!
Επιστροφή στην κορυφή
fantaros Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fantaros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2012 ώρα 13:37
Παιδια μια ασχετη ερωτηση... Εχω ενα μικρο κριθαρακι στο ματι... Δεν πιστευω να μου πουν καμια μαλκια;
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2012 ώρα 20:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Stryg

Μέχρι 4,5 στο κάθε μάτι είσαι Ι1.
. Βεβαια αυτο που λεει ο φιλος δεν ισχυει για τους αλεξιπτωτιστες
Επιστροφή στην κορυφή
Μάνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μάνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2012 ώρα 13:21
Καλημέρα μια ερώτηση και απο εμένα.

Μου έχει έρθει χαρτί κατάταξης στο μηχανικό στο Ναύπλιο αλλά θέλω να πάω Ε. Δ.

Έχω μυωπία 3,5 σε κάθε μάτι. Απλά έμαθα ότι για να πας Ε. Δ. Δεν χρειάζεται απλά να είσαι Ι1 αλλά σε περνάνε από άλλους γιατρούς στο 401 και αν έχεις μυωπία πάνω από 2,5 σε κόβουν.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Και επίσης αν το αποκρύψω ότι έχω μυωπία και το καταλάβουν αρότερα ποιές είναι οι κυρώσεις;

Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
tweeeety Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 31/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση tweeeety Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2012 ώρα 18:06
'Αμα κοιτάξεις πιο πάνω θα δείς ότι έχει απαντηθεί η ερώτηση που κάνεις για την μυωπία. Καν εαν διαβάσεις και πιο προηγούμενα post θα πάρεις απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις σου...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 10>