Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 78910>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 03/Μαρτίου/2017 ώρα 19:53
Εχω 1,5 βαθμο μυωπια μοναχα στο δεξι ματι παραμενω Ι1 ; Θελω να παω ειδικες δειναμης πεζοναυτον
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2017 ώρα 15:46
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιώργος

Εχω 1,5 βαθμο μυωπια μοναχα στο δεξι ματι παραμενω Ι1 ; Θελω να παω ειδικες δειναμης πεζοναυτον

NAI
Επιστροφή στην κορυφή
Ηλιας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ηλιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Απριλίου/2017 ώρα 11:15
Γνωριζει κανεις αν για ΟΒΑ θα υπαρχει διαφορα; Δεν ειχα αποκρυψει την μυωπεια μου (που ειναι... 5 σε καθε ματι) και δεν ειχα κανενα προβλημα στην θητεια μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Ηλιας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ηλιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2017 ώρα 13:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Ηλιας

Γνωριζει κανεις αν για ΟΒΑ θα υπαρχει διαφορα; Δεν ειχα αποκρυψει την μυωπεια μου (που ειναι...5 σε καθε ματι) και δεν ειχα κανενα προβλημα στην θητεια μου.

Εκανα ενα μεγαλο λαθος λογο απροσεξίας. Εννουσα 1.5 σε καθε ματι, οχι 5.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2017 ώρα 14:30
Δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε τώρα. Μην ανησυχείς.
Επιστροφή στην κορυφή
noname Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση noname Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2017 ώρα 14:29
Ρε παιδια διαβαζω ποσα αρθρα και ο καθενας λεει τα δικα του για την μυωπια στα αλεξιπτωτα. Καποιος που να εχει παει εκει ακομα και με μυωπια που εχει κοπει δεν υπαρχει ν απαντησει; Στη σελιδα του στρατου λεει 8/10 σε καθε ματι χωρις γυαλια. Ποσο αντιστοιχει σε μυωπια αυτο;

διαβαζω κατι ποστ του τυπου εχω 0,25 μυωπια ή 2 και δεν ξερω αν θα με παρουν στις Ε. Δ... Ελεος σοβαρευτειτε... Διαβαστε τι παιζει πρωτα και μετα γραψτε... Και ημαρτον με την συνηθεια του ελληνα να κοροιδεψει στα παντα. Τα ορια τα βαζουν για την ασφαλεια των ατομων και οχι επειδη εχουν κατι προσωπικα με σας. Μην αγχωνεστε αν θελετε να κανετε περιφανους τους εαυτους σας υπαρχουν αλλα πραγματα πιο σοβαρα.

P.S. Και πανω απ ολα μην αμολατε φιδια στο φορουμ υπαρχουν ατομα που οντως καιγονται γιατι ειναι θεμα ημερων ή βδομαδων που παρουσιαζονται.
Επιστροφή στην κορυφή
Ηλιας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ηλιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2017 ώρα 18:32
Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε τώρα. Μην ανησυχείς.

Ευχαριστω παρα πολυ. Θυμαμαι που μας ειπαν οτι αν εχεις κατω απο 4,5 στο καθε ματι (ή συνολικα, δεν θυμαμαι επ΄ακριβειας) δεν θα εχεις προβλημα αρκει να εχεις γυαλια, απλα δεν ειμουν σιγουρος αν το ιδιο ισχυει και για ΟΒΑ.

Αν και σε περιπτωση που δεν ισχυει θα το αναφερω εδω για τυχον αλλους που απορουν (λογικα θα παω στο 424 την Δευτερα).
Επιστροφή στην κορυφή
GRAMRMY Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GRAMRMY Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2017 ώρα 22:05
Καλησπερα θελω να παω σε στατιοτικη σχολη ειδικων δυναμεων εχω 4.25 μυωπια και στα δυο ματια και σκοπευω να κανω διωρθοση λειζερ θα με δεχτουν στην σχολη αμα μπω με 4.25 μυωπια και μετα κανω επεμβαση λειζερ;

Επιστροφή στην κορυφή
kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 16:43
Καλησπερα, ειμαι 24 χρονων τελειωσε η αναβολη μ παρουσιαζομαι τν νοεμβριο και στοχος μ ειναι τα αλεξιπτωτα ομως στο αριστερο ματι η μυωπια ειναι 1.90 οσο για το δεξι τα πραγματα ειναι πιο συνθετα, εχω χειρουργηθει μικρος για καταρακτη δημιουργωντας τωρα γλαυκωμα (αυξημενη πιεση ματιου) με αποτελεσμα να ριχνω καποια κολληρια, ξερω οι πιθανοτητες δν ειναι με το μερος μου και καποιος αν ξερει την καταταξη (Ι)
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 18:31
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas

Καλησπερα, ειμαι 24 χρονων τελειωσε η αναβολη μ παρουσιαζομαι τν νοεμβριο και στοχος μ ειναι τα αλεξιπτωτα ομως στο αριστερο ματι η μυωπια ειναι 1.90 οσο για το δεξι τα πραγματα ειναι πιο συνθετα, εχω χειρουργηθει μικρος για καταρακτη δημιουργωντας τωρα γλαυκωμα (αυξημενη πιεση ματιου) με αποτελεσμα να ριχνω καποια κολληρια, ξερω οι πιθανοτητες δν ειναι με το μερος μου και καποιος αν ξερει την καταταξη (Ι)

Αδερφε και να σε παρουν ΜΑΛ οταν ερ8ει η ωρα να μπειτε ΣΒΕΑ και σας στειλουν για εξετασεις στο 414 θα σε κοψουν. Οποτε τσαμπα κοπος να περασεις ενα σχετικα πιο δυσκολο ΤΠΕΝ και να μην μπεις ΣΒΕΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 20:17
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas

Έχεις κοπεί και μην τολμήσεις και το αποκρύψεις όταν σας ρωτήσουν την πρώτη ημέρα για προβλήματα υγείας.
Επιστροφή στην κορυφή
Θάνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θάνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Οκτωβρίου/2017 ώρα 20:53
Καλησπέρα εχω 2.75 μειωπια στο καθένα ματι και θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε αν μπορεί αυτο να σταθεί εμπόδιο για τα αλεξίπτωτα. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2017 ώρα 15:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Θάνος

Καλησπέρα εχω 2.75 μειωπια στο καθένα ματι και θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε αν μπορεί αυτο να σταθεί εμπόδιο για τα αλεξίπτωτα. Ευχαριστώ

Ναι δεν θα γίνεις δεκτός.
Επιστροφή στην κορυφή
Θανάσης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θανάσης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2017 ώρα 17:54
Θα Ήθελα να μάθω πιο ειμαι το όριο μυωπίας για να γινω δεκτός στα αλεξίπτωτα. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2017 ώρα 14:19
Αρχικά αποστάλθηκε από Θανάσης

Θα Ήθελα να μάθω πιο ειμαι το όριο μυωπίας για να γινω δεκτός στα αλεξίπτωτα. Ευχαριστώ.

Μπες στο σιτε του στρατου και δες το
Νομιζω ειναι 8/10 σε καθε ματι χωρις γυαλια, δηλαδη κατω απο 1 βαθμο μειωπιας σε καθε ματι
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2018 ώρα 12:26
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να μπω στα αλεξίπτωτα γιατί έχω μυωπια 3 στο αριστερό και 3,75 στο δεξί;
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2018 ώρα 12:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να μπω στα αλεξίπτωτα γιατί έχω μυωπια 3 στο αριστερό και 3,75 στο δεξί;

Όχι δεν μπορείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Μιχάλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχάλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2018 ώρα 11:08
1) Αν με τα γυαλιά η όραση μου ειναι 10/10 περνάω για καταδρομέας
2) Αν χωρις τα γυαλια στο ένα ματι εχω 10/10 και στο αλλο 7/10 θα με παρουν;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 78910>