Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 19202122>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Deasd Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Deasd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Δελτίο απογραφής στρατευσίμων (περιοδεύων)
    Αποστολή: 13/Μαρτίου/2017 ώρα 14:26
Καλησπέρα μία ερώτηση.

Πότε σου στελνουν το χαρτι για να παρουσιαστεις στον Στρατό;
οταν κλεινεις τα 18;
Επιστροφή στην κορυφή
osfp7 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 30/Ιανουαρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση osfp7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2017 ώρα 21:05
στα 19 στέλνουν εκτός και αν πας προτακτος
Επιστροφή στην κορυφή
JohnTehGreek Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Δεκεμβρίου/2015
  Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2017 ώρα 21:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Deasd

Καλησπέρα μία ερώτηση.

Πότε σου στελνουν το χαρτι για να παρουσιαστεις στον Στρατό;
οταν κλεινεις τα 18;

Συνήθως την χρονιά που θα κλείσεις τα 19.

Αν θες μπορείς να δηλώσεις στην Στρατολογική υπηρεσία της περιοχής σου για να μπεις σαν πρότακτος στην περιπτωση που βιάζεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Deasd Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Deasd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2017 ώρα 13:11
Ok ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Greeek Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Greeek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2017 ώρα 15:15
Καλήσπερα,

Γινεται να παω στρατο πριν τα 18;(Σεπτεμβρη τα κλεινω)

Αν ναι, μπορω να κανω χαρτια ιουλιο-αυγουστο για να με παρουν νοεμβρη ως προτακτος ας πουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2017 ώρα 11:04
Οχι γιατί για να δηλώσεις πρότακτος πρέπει να είσαι 18.

Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2017 ώρα 19:38
Καλησπέρα, μια ερώτηση

Είμαι 19 και πέρσι που έπρεπε να κάνω το περιοδεύων δε το έκανα γιατί δεν μας είχαν πει από το σχολείο ότι είναι υποχρεωτικό... Μπορώ ακόμη να το κάνω; Τι κυρώσεις θα έχω; Και με την αναβολή τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2017 ώρα 07:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Guest

Καλησπέρα, μια ερώτηση

Είμαι 19 και πέρσι που έπρεπε να κάνω το περιοδεύων δε το έκανα γιατί δεν μας είχαν πει από το σχολείο ότι είναι υποχρεωτικό... Μπορώ ακόμη να το κάνω; Τι κυρώσεις θα έχω; Και με την αναβολή τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

Το σχολείο σας είναι εντελώς για τα σκουπίδια, να πας να ζητήσεις τον λόγο από την διεύθυνση του σχολείου (εκτός αν εσύ έκανες κοπάνα όταν σας το λέγανε ή κοίταζες το βρακί της διπλανής). Όταν πέρναγα εγώ μας είχαν ζαλίσει γιατί υπήρχε περίπτωση που μαθητής έκανε καταγγελία στο σχολείο επειδή δεν τον ενημέρωσαν.

Οι κυρώσεις (τις οποίες δεν τις γλυτώνεις πια) είναι 2 μήνες πρόσθετης θητείας τους οποίους μπορείς να εξαγοράσεις (νομίζω 90€ ο κάθε μήνας)

Κοίταξε το γρήγορα όμως γιατί έχεις αργήσει πάρα πολύ.

Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2017 ώρα 14:28
Ευχαριστώ για την απάντηση

Πήγα σήμερα και μου είπαν ότι θα πρέπει να υπηρετήσω ένα μήνα παραπάνω αλλά είναι εξαγοράσιμος με 90 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Chris3999 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Μαΐου/2017
  Παράθεση Chris3999 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2017 ώρα 13:45
Γειά σας, μια ερώτηση έχω. Είμαι γεννημένος το 99 και έπρεπε να πάω σε ένα κεπ να κάνω Δελτίο απογραφής, αλλά δεν πήγα. Και έχω απορία αν δεν πάω καθόλου τι γίνεται?
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2017 ώρα 15:11
3Μηνη έξτρα θητεία εξαγοράσιμηπρος 90 ευρώ το μήνα
Επιστροφή στην κορυφή
arctos bairisius Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση arctos bairisius Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2017 ώρα 01:12
Παιδιά Τον Μάρτη πέρασα περιοδευων. Λογικά Τον Σεπτέμβρη αν περάσω Θα ζητήσω αναβολή. Στο περιοδεύουν δήλωσα μόνον ξηράς. Μπορώ όταν κληθώ μετά Την αναβολή να αλλάξω κάποια χαρτιά και να δηλώσω Ειδ. Δ. Ευχαριστώ για τονα χρόνο Σας
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2017 ώρα 11:19
Εάν παρουσιαστείς στον Στρατό Ξηράς μπορείς έτσι κ αλλιώς να υπηρετήσεις στις καταδρομές καθώς θα ερωτηθείτε στο Κέντρο. Μην αγχώνεσαι. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια άλλη ενέργεια. Περιηγήσου λίγο στο φόρουμ και διάβασε τα σχετικά θέματα και θα καλυφθείς πλήρως.
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2016
  Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 21:04
Οι γεννηθεντες του 2001 περνανε τον Ιανουαριο 2019 περιοδευων;
Life Sucks
Επιστροφή στην κορυφή
Chris Chtz Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chris Chtz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 17:54
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι γεννημένος το 2000 οπότε μέχρι το τέλος του Φεβρουαρίου πρέπει να συμπληρώσω Δελτίο Απογραφής. Ξέρω ίσως είναι χαζή η ερώτηση μου αλλά στις γραμματικές γνώσεις τι ακριβώς δηλώνω; Ότι είμαι μαθητής ΓΕΛ;
Και κάτι ακόμα...
Παρόλο που με ενδιαφέρει ο Στρατός Ξηράς, θα ήθελα να υπηρετήσω και Πολεμικό Ναυτικό. Μπορώ να δηλώσω και τα 2 ή 1 από τα 2;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΗΜΗΤΡΗΣ.99 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Νοεμβρίου/2017
  Παράθεση ΔΗΜΗΤΡΗΣ.99 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 11:57
Καλησπέρα σας... έχω γεννηθεί τον Απρηλιο του 99 εχω περασει περιοδεύον και περιμένω να μου έρθει το χαρτί ποτε να παρουσιαστω... μηπως γνωρίζει κανείς ποτε μπορεί να με πάρουν ;
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 04/Ιουνίου/2018
  Παράθεση Νεκταριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2019 ώρα 04:36
Καλημερα. Ειμαι γεννημενος το 2001 και μπηκα στη Στρατολογια και ειδα πως οσοι ειναι γεννημενοι το ετος 2001 ειναι υποχρεωμενοι να πανε σε Στρατολογικη Υπηρεσια ή στο ΚΕΠ της περιοχης να φτιαξουν Δελτιο Απογραφης. Αφου το κανω αυτο, θα μπορω να μπαινω στο σαιτ Στρατολογιας να βλεπω αν με εχουν καταταξει; Και ποτε ειναι πιθανον να μου στειλουν χαρτι καταταξης; Κλεινω τα 18 5 Ιουνιου φετος δηλαδη. Ευχαριστω εκ των προταιρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2019 ώρα 07:03
Πας σχολείο;

Αν ναι δεν χρειάζεται να πας πουθενά μόνος σου ή να ψάχνεσαι γενικά. Όταν έρθει η ώρα θα σας ειδοποιήσουν στο σχολείο και θα το επαναλάβουν αρκετές φορές σε περίπτωση που ξεχαστείς ή δεν το άκουσες.

Αφού περάσεις περιοδεύων δεν θα σου βγάζει τίποτα, λίγους μήνες πριν θα μάθεις ακριβώς ποια ΕΣΣΟ θα μπεις και κανα μήνα πριν μπεις θα μάθεις και για το που θα σε πάνε.

Χαρτί κατάταξης κανονικά θα σου στείλουν αφού μπει το 2020 και λίγες εβδομάδες πριν παρουσιαστείς. Για να μπεις το συντομότερο πήγαινε στρατολογία και κάνε αίτηση για να μπεις με το που κλείσεις τα 18.

Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 19202122>