Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3536373839>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 28/Μαρτίου/2018 ώρα 18:06
Ρε μάγκες ρωτάτε και ρωτάτε τα ίδια, δηλαδή να ψάξετε λίγο το φόρουμ και να βρείτε αυτό που ψάχνετε θα σας πέσει ο πωπός;
Επιστροφή στην κορυφή
iKilledKenny Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Απριλίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2018 ώρα 07:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Adramelch

Αρχικά αποστάλθηκε από σακης

Καλησπερα. Ποτε περιπου θα μπει η εσσο του μαιου εχουμε καμια πληροφορια; Κ επεισης ποσες μερες πριν πρεπει να παω φρουραρχειο για διαδικασια αναβολης;

Δεν νομίζω να υπάρχει καμιά επίσημη πληροφορία από τώρα για την εσσό το Μάη. Στο φρουραρχείο το νωρίτερο 5 μέρες πριν την ημερομηνία παρουσίασης σου.

Μια δικιά μου ερώτηση:Μετά την επιτροπή απαλλαγών χρείαζεται να ξαναπάς στρατολογία (νομίζω όχι, απλά για να το σιγουρέψω) ; Επίσης όταν κάνεις τη διαδικασία στην επιτροπή σου δίνουν κανένα χαρτί αυτοί;

Οχι, δεν κανεις κατι εσυ, σου ερχεται συστημενο γραμμα στο σπιτι με την αποφαση της επιτροπης, και οχι, δεν σου δινουν καποιο χαρτι εκει.
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Απριλίου/2018 ώρα 09:39
Χρονια πολλα γιατι ρε παιδια εχει καθυστερηση τοσο πολυ η ανακοινωση για τη γ εσσο για το ποτε μπαινουμε; Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
νικολας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικολας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2018 ώρα 13:31
Αμα αργησει το σημειωμα καταταξης και θελοθμε να παρουμε αναβολη υγειας τι κανουμε; Ξερει κανεις; Γιατί χρειαζόμαστε το χαρτί για αναβολή΄΄ευχαριστψ
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2018 ώρα 02:42
Αρχικά αποστάλθηκε από νικολας

Αμα αργησει το σημειωμα καταταξης και θελοθμε να παρουμε αναβολη υγειας τι κανουμε; Ξερει κανεις; Γιατί χρειαζόμαστε το χαρτί για αναβολή΄΄ευχαριστψ

Σε παρακαλω πολυ μην spamαρεις ολα τα thread με το ιδιο πραγμα, απαντηθηκε το ερωτημα σου στο "Αναβολη μεσω Φρουραρχειου".
Κανοντας το, δεν ερχεται πιο γρηγορα η απαντηση, το αντιθετο γινεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Pavlos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Pavlos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2018 ώρα 16:47
Γεια σας παιδιά,
Είχα πάρει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους πριν από 2 χρόνια, για να τελειώσω τις σπουδές μου, με χαρτί από γιατρό (η γνωμάτευση έγραφε απλά καταθλιπτικό σύνδρομο).
Παρουσιάζομαι αρχές Ιουλίου και θέλω να δηλώσω για δόκιμος. Να ζητήσω επανεξέταση σωματικής ικανότητας στη στρατολογία, η να περιμένω την εξέταση μέσα στο στρατόπεδο; Μπορώ με υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι καλά ή πρέπει να προσκομίσω χαρτί από γιατρο;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
pep Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση pep Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2018 ώρα 14:57
Καλησπέρα σας. Εχω χαρτια απο δημοσια ψυχιατρικη κλινικη και παρακολουθουμαι απο γιατρο ενω ενίοτε παίρνω και κάποια χάπια, συνταγογραφούμενα και μη. Ειχα κανει την διαδικασια μεσω Φρουραρχειου με την ΕΣΣΟ Μαρτιου. Στα χαρτιά των γιατρών αλλά και στην επιτροπή απαλλαγών μου είχαν πει - και το ειχα δει που το σημειωναν και στα χαρτια μου - Α ΕΤΗΣΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ. Ηρθε σημερα το χαρτι και τελικά μου δώσανε 6μηνη μεχρι Σεπτεμβριο. Γιατι μπορει να συνεβη αυτο, ξερει κανεις; Επισης αν ξανακανω την διαδικασια τον Νοεμβρη που θα ειναι η νεα κλήση μου για κατάταξη, πάλι 6μηνη θα παρω;
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαΐου/2018 ώρα 20:47
Αρχικά αποστάλθηκε από pep

Καλησπέρα σας. Εχω χαρτια απο δημοσια ψυχιατρικη κλινικη και παρακολουθουμαι απο γιατρο ενω ενίοτε παίρνω και κάποια χάπια, συνταγογραφούμενα και μη. Ειχα κανει την διαδικασια μεσω Φρουραρχειου με την ΕΣΣΟ Μαρτιου. Στα χαρτιά των γιατρών αλλά και στην επιτροπή απαλλαγών μου είχαν πει - και το ειχα δει που το σημειωναν και στα χαρτια μου - Α ΕΤΗΣΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ. Ηρθε σημερα το χαρτι και τελικά μου δώσανε 6μηνη μεχρι Σεπτεμβριο. Γιατι μπορει να συνεβη αυτο, ξερει κανεις; Επισης αν ξανακανω την διαδικασια τον Νοεμβρη που θα ειναι η νεα κλήση μου για κατάταξη, πάλι 6μηνη θα παρω;

Δεν υπαρχει λογος που εγινε αυτο, τοσο εκριναν θεμιτο, τοσο εδωσαν. Οσο για το εαν το σημειωσε πανω στο χαρτι σου ο ανθρωπος της επιτροπης, δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο, μπορει και να μην ηταν αυτη η τελικη αποφαση.

Οταν θα ξανακανεις την διαδικασια, δεν παιζει ρολο το τι εχει γινει ηδη, η αποφαση λαμβανεται εκ νεου (με μεγιστη συνολικη αναβολη τα 2 χρονια βεβαια). Δηλαδη μπορει και να παρεις 6μηνη, μπορει και 12μηνη. Οτι κρινει απαραιτητο η επιτροπη.

Το γνωριζω πως δεν σε βοηθαει και πολυ η απαντηση του στυλ "οτι πουνε στην επιτροπη", αλλα ετσι ειναι, δεν μπορω να το διατυπωσω καλυτερα.
Επιστροφή στην κορυφή
πολίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση πολίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2018 ώρα 16:37
Καλησπέρα παιδιά.
Είχα πάρει αναβολή για ένα χρόνο για ψυχολογικούς λόγους. Τώρα που έληξε ξεκίνησα την ίδια διαδικασία και πήγα στο γιατρό μου αλλα λείπει σε άδεια και δεν μπορουν να μου δώσουν το χαρτί. Τί να κάνω; Να πάω σε ιδιώτη γιατρό; Μου έμειναν μόνο 3 εργάσιμες μέρες πρίν τη κατάταξή μου. Ευχαριστώ πολύ

Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2018 ώρα 20:13
Αρχικά αποστάλθηκε από πολίτης

Καλησπέρα παιδιά.
Είχα πάρει αναβολή για ένα χρόνο για ψυχολογικούς λόγους. Τώρα που έληξε ξεκίνησα την ίδια διαδικασία και πήγα στο γιατρό μου αλλα λείπει σε άδεια και δεν μπορουν να μου δώσουν το χαρτί. Τί να κάνω; Να πάω σε ιδιώτη γιατρό; Μου έμειναν μόνο 3 εργάσιμες μέρες πρίν τη κατάταξή μου. Ευχαριστώ πολύ

Εφοσων δεν υπαρχει τροπος να παρεις αυτο που θελεις μεσα απο το γραφειο του γιατρου που σε εχει αναλαβει, δεν μπορω να δω καποια αλλη λυση.
Επιστροφή στην κορυφή
Fada Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Μαΐου/2018
  Παράθεση Fada Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2018 ώρα 12:31
Είμαι πατέρας και ο γιος μου αρρώστησε με ψυχωση. Γίνεται να μην παρουσιαστεί καθόλου ούτε σε επιτροπή απαλλαγής γιατί γίνεται νευρικός και επιθετικός και να κάνω εγώ τα χαρτιά του για απαλλαγή από το στρατό. Είμαι απελπισμένος οποία βοήθεια παρακαλώ. Δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι πολύ θλιμμένος απελπισμένος και απογοητευμένος.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2018 ώρα 15:45
Εφοσον πατε για αναβολη μεσω φρουραρχειου πρεπει αναγκαστικα να περασει αρχικα απο ψυχιατρο που θα
προτεινει αναβολη/απαλλαγη και μετα απο επιτροπη. Δυστυχως δεν μπορει να γινει κατι αλλο. Εφοσον εχετε
τις διαγνωσεις απο δημοσιο νοσοκομειο λογικα ο γιος σας θα παρει πρωτα μια 2ετη αναβολη και μετα την
απαλλαγη αν δεν βελτιωθει καθολου η κατασταση του.
Επιστροφή στην κορυφή
Fada Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Fada Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2018 ώρα 16:20
Δεν μπορούν να δουν από το αμκα του τα φάρμακα που παίρνει και να αποφασίσουν.
Αφού φαίνεται ότι έχει ψυχωση. Μπορεί ένας ψυχοσικος να κάνει θητεία;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2018 ώρα 16:39
Οχι δεν μπορει και δεν προκειται να κανει. Απλα ο στρατος εχει τους κανονες του και τους χρονους του.
Οποτε θελετε διαγνωση απο δημοσιο νοσοκομειο και να παρετε μαζι σας και τα συνταγολογια των φαρμακων
που παιρνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Fada Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Fada Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2018 ώρα 17:35
Ναι αλλά αν δεν κάνει να τον φέρω σε δύσκολη θέση;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2018 ώρα 19:49
Δυστυχως ο στρατος δεν καταλαβαινει απο τετοια. Αναγκαστικα θα πρεπει να τον πας
πρωτα απο ψυχιατρο να προτεινει χρονο αναβολης και μετα απο επιτροπη. Τυπικες
διαδικασιες ειναι απλα πρεπει να γινουν. Θα εισαι κι εσυ μαζι του να ειναι πιο ηρεμος
και αν θες μπορεις να μιλας εσυ εκ μερους του.

Επιστροφή στην κορυφή
Fada Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Fada Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2018 ώρα 20:42
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 14:39
Καλησπερα μου εδωσαν 2 ετη αναβολης για διαταραχη πανικου απο την επιτροπη απαλλαγων στο στρατοπεδο
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι οταν ληξη θα παρω σιγουρα το Ι5 η θα με στειλουν ως Ι4;
Το εδαφιο του ΦΕΚ ειναι το 341
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3536373839>