Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 4>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
alcaponebill Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Απριλίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση alcaponebill Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Δυσχρωματοψία και Στρατιωτικές Σχολές
    Αποστολή: 04/Απριλίου/2009 ώρα 20:48
Καλησπερα σας λεγομαι Βασιλης ειμαι 17 και ειμαι υποψηφιος για τις πανελλαδικες εξετασεις. Με ενδιαφερουν πολυ οι στρατιωτικες σχολες και κυριως η ειδικοτητα του μηχανικου, ετσι εχω καταληξει σαν πρωτη επιλογη την ΣΜΑ και δευτερη την ΣΜΥΝ. Ομως εχω δυσχρωματοψια και χθες διαβασα την σχετικη προκυρηξη και γινεται αναφορα για την συγκεκριμενη παθηση. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να κοπω σε καποια απο τις δυο σχολες.

ευχαριστω για τον χρονο σας
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Απριλίου/2009 ώρα 22:30
Αρχικά αποστάλθηκε από alcaponebill

Καλησπερα σας λεγομαι Βασιλης ειμαι 17 και ειμαι υποψηφιος για τις πανελλαδικες εξετασεις. Με ενδιαφερουν πολυ οι στρατιωτικες σχολες και κυριως η ειδικοτητα του μηχανικου, ετσι εχω καταληξει σαν πρωτη επιλογη την ΣΜΑ και δευτερη την ΣΜΥΝ. Ομως εχω δυσχρωματοψια και χθες διαβασα την σχετικη προκυρηξη και γινεται αναφορα για την συγκεκριμενη παθηση. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να κοπω σε καποια απο τις δυο σχολες.

ευχαριστω για τον χρονο σας
Δυστυχώς είσαι Ι4 και δεν περιλαμβάνεσαι σε καμία στρατιωτική σχολή. Υπάρχουν τέστ στις ΠΚΕ που αντιλαμβάνεται ο Ιατρός τι πάθηση έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 03:44
Γεια σας παιδες. Στις πανελληνιες που θα γινουν τον ερχομενο Μαιο θελω να περασω Ικαρους για Ιπταμενος... Εχω μια ελαφρη δυσχρωματοψια και θα ηθελα να ρωτησω αν γι αυτο το προβλημα που εχω μηπως κοπω απο ιπταμενος.

Ευχαριστω...
Επιστροφή στην κορυφή
platon Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Ιουλίου/2009
  Παράθεση platon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2009 ώρα 17:36
Παιδια εχω απελπιστει, ειμαι 17 χρονων και μολις ανακαλυψα οτι εχω προβλημα με την οραση στα χρωματα. Δεν εχω καθολου μυωπια η πρεσβυωπια, βλεπω τελεια μερα και νυχτα και ξεχωριζω και χρωματα. Παρ ολα αυτα αποτυχαινω να περασω αυτο το τεστ ishihara. Χρωματα ξεχωριζω (γιαυτο και δεν ηξερα μεχρι φετος που εμαθα για το τεστ, οτι εχω προβλημα) αλλα δεν μπορω να δω τους αριθμους μεσα στους κυκλους.
Σε ποιες στρατιωτικες σχολες ειναι προβλημα αυτο; Το ξαναλεω, ξεχωριζω χρωματα, μονο που δεν περναω το τεστ
Ευχαριστω πολυ και σας παρακαλω παιδια απαντηστε μου, ειναι αναγκη...
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2010 ώρα 23:15
Παιδια, ξερει κανεις που εχει περασει στη Σ. Μ. Υ. Αν με δυσχρωματοψια περνας τις ιατρικες εξετασεις;
Επιστροφή στην κορυφή
biky Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 14/Μαρτίου/2010
  Παράθεση biky Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2010 ώρα 23:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Κωστας

Παιδια, ξερει κανεις που εχει περασει στη Σ. Μ. Υ. Αν με δυσχρωματοψια περνας τις ιατρικες εξετασεις;
στην προκηρυξη αναφερει παθησεις που αποκλειουν την εισαγωγη σε υποψηφιους. Αν κοιταξες και δεν το αναφερει τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας! Διαφορετικα πηγαινεις στις προκαταρκτικες εξετασεις και εφοσον υπαρχουν οι Αρμοδιοι ιατροι θα Εξεταστεις και θα κριθει εκει το αποτελεσμα! Καλη επιτυχια κιολας!
Επιστροφή στην κορυφή
peter1992 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 17/Μαρτίου/2010
  Παράθεση peter1992 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2010 ώρα 23:50
Αν εχεις δυσχρωματοψια λογικα θα σε κοψουν
και ας μην το γραφει
Επιστροφή στην κορυφή
supermario Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση supermario Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2010 ώρα 04:22
Ενας φιλος μου εδινε περυσι για στυα και εβλεπε 10/10. Αλλα ειχε δυσχρωματοψια και τον κοψανε και ετσι πηγε στο πανεπιστημιο. Η προκηρυξη λεει οτι δεν πρεπει να πασχουν οι υποψηφιοι απο δυσχρωματοψια και αυτο εξακριβωνεται απο τους ψευδοισοχρωματικους πινακες isihara. Με λιγα λογια σου δειχνουν Διαφορα πολυχρωμα μωσαικα και πρεπει στο καθενα να διακρινεις καποιους αριθμουσ.
Επιστροφή στην κορυφή
μιχαλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μιχαλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2011 ώρα 20:52
Εαν πασχω απο δισχροματοψια μπορω να μπω στην σχολη;
Επιστροφή στην κορυφή
johnyshellas17 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 15/Ιανουαρίου/2011
  Παράθεση johnyshellas17 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2011 ώρα 19:51
Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Μολις σήμερα ανακάλυψα ότι μάλλον πάσχω από δυχρωματοψία! Αλλά, μερικά τα βλέπω άλλα όμως όχι. Για παράδειγμα http://www.toledo-bend.com/colorblind/ishihara.asp από εδώ ξεχωρίζω δύσκολα το 2 από την 1 στήλη, και το 3 από την 1 στήλη δεν το καταλαβαίνω καν! Ενδιαφέρομαι για σσε. Πιστέυετε ότι μπορεί να με κόψουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Αγγελος13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 14/Απριλίου/2011
  Παράθεση Αγγελος13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2011 ώρα 15:47
Αρχικά αποστάλθηκε από johnyshellas17

Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Μολις σήμερα ανακάλυψα ότι μάλλον πάσχω από δυχρωματοψία! Αλλά, μερικά τα βλέπω άλλα όμως όχι. Για παράδειγμα http://www.toledo-bend.com/colorblind/ishihara.asp από εδώ ξεχωρίζω δύσκολα το 2 από την 1 στήλη, και το 3 από την 1 στήλη δεν το καταλαβαίνω καν! Ενδιαφέρομαι για σσε. Πιστέυετε ότι μπορεί να με κόψουν;
Δυστυχως, αδερφε, θα σε απογοητευσω. Η στρατιωτικη προκηρυξη αναφερει οτι οσοι πασχουν απο αχρωματοψια, δυσχρωματοψια κτλ, απορριπτονται κατευθειαν. Και ενας γνωστος μου δν παει ΣΣΕ για ακριβως αυτον τον λογο.
Επιστροφή στην κορυφή
ΛΑΖΑΡΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΛΑΖΑΡΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2011 ώρα 00:23
Τι ιχυει για την δισχρωματοψια?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2011 ώρα 00:25
Δές το παραπάνω μήνυμα του ’γγελος13.
Επιστροφή στην κορυφή
ΛΑΖΑΡΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΛΑΖΑΡΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2011 ώρα 00:37
Τα παραπανω αναφερονται σε μια μονο σχολη. σε ολες τις σχολες αποριπτονται οσοι εχουν σισχροματοψια η τα πραγματα αλλαζουν απο σχολη σε σχολη;
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Μαΐου/2010
  Παράθεση ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2011 ώρα 01:46
ότι ισχύει για μια σχολή ισχύει για όλες :) με εξαίρεση μερικά πράγματάκια όσο αφορά τη μυωπία στη σχολή ικάρων. Οι υπόλοιπες αποκλίσεις είναι ελάχιστες :) οπότε κ η ασθένεια που αναφέρεις δεν θα σε απασχόληση μόνο για μια σχολή αλλά και για τις υπόλοιπες στρατιωτικές. Κ στην προκήρυξη αν δεις μερικά νοσήματα, έχουν καθολική ισχύη. ;-)
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
Επιστροφή στην κορυφή
ΛΑΖΑΡΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΛΑΖΑΡΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2011 ώρα 23:10
Απο οτι φενεται εχω δυσχρωματοψια αλλα γενικα βλεπω μια χαρα και ξεχωριζω τα βασικα χρωματα (απλως δεν βρισκω μερικα απο τα νοιυμερα μεσα στους κυκλους και κατα τα αλλα τα ματια μου ειναι μια χαρα. τι επιλογες εχω για το στρατο?
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Μαΐου/2010
  Παράθεση ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2011 ώρα 00:08
Αρχικά αποστάλθηκε από ΛΑΖΑΡΟΣ

Απο οτι φενεται εχω δυσχρωματοψια αλλα γενικα βλεπω μια χαρα και ξεχωριζω τα βασικα χρωματα (απλως δεν βρισκω μερικα απο τα νοιυμερα μεσα στους κυκλους και κατα τα αλλα τα ματια μου ειναι μια χαρα. Τι επιλογες εχω για το στρατο;
οτι γουσταρεις
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Dhmhtrhs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Dhmhtrhs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2011 ώρα 01:10
Αρχικά αποστάλθηκε από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93

δεν θα σε απασχόληση μόνο για μια σχολή

Αρχικά αποστάλθηκε από ΛΑΖΑΡΟΣ

Απο οτι φενεται εχω δυσχρωματοψια αλλα γενικα βλεπω μια χαρα και ξεχωριζω τα βασικα χρωματα

Τιμή και δόξα στους νεοσύλλεκτους! Εύχομαι να μην υπάρξει τέτοιος συμβιβασμός.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 4>