Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μοριοδότηση όσων υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:20
Αρχικά αποστάλθηκε από oyk

Ξεχασα επισης να τονισω τα εξης... Οι Πεζοναυτες και γενικα οι Ειδικες Δυναμεις (ΠΖ - ΚΔ - ΑΛ) ειναι αμεταθετα σωματα και δεν κανουν παραμεθωριο. Οι ΠΝ πανε κεντρο 505 Τ/ΠΝ στο Βολο κ μετα Βολο η Χαλκιδα που εδω κ μισο χρονο εχουν μεταφερθει στην Αυλωνα. Οι καταδρομεις (αφου περασουν κεντρο στο Πευκο η Ρεντινα) οι αμφιβιοι πανε στα ΕΤΕΘ στα νησια... ροδος, κως κτλ και οι ορεινοι στις βορειες μοιρες Δραμα, Ναουσα. Οι Αλεξιπτωτιστες πανε κεντρο στο Πευκο κ μετα ΣΧΑΛ για ΣΒΕΑ κ μετα απεναντι στην 2α ΜΑΛ στον Ασπροπυργο.

Οι Πεζοναυτες οι Δοκιμοι περνουν μορια για δημοσιο εφοσον κ πανε στο ΚΕΑΠ για το ΣΒΕΚ κ γινουνε Καταδρομεις στην ουσια... Οι οπλιτες παβουν να περνουν μορια με το νεο ετος (δλδ 2009).
Αυτα πιστευω να σας κατατοπισαν...
Καλο πηξημο!

Δηλαδή εγώ που είμαι ΠΝ, ειμαι 08Δ εσσο θα πάρω μόρια;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2009 ώρα 18:04
Ρε παιδια παντα ηθελα να περασω σε σχολη της αστυνομιας αλλα τα μορια δεν τα βγαζω... Μηπως εαν υπηρετησω στα ΛΟΚ μπορω να μπω στις ειδικες δυναμεις της αστυνομιας;
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΟΝ.ΕΠΟΠ ΛΧΙΑΣ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Ιανουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ΜΟΝ.ΕΠΟΠ ΛΧΙΑΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2009 ώρα 18:14
Σιγουρα εχεις πιθανοτητες για ειδικος φρουρος στην ε. Α. Καλη επιτυχια. Ενα παλιο κομαντος.
Επιστροφή στην κορυφή
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 08/Απριλίου/2008
  Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2009 ώρα 19:09
Αρχικά αποστάλθηκε από γρηγορης

Ρε παιδια παντα ηθελα να περασω σε σχολη της αστυνομιας αλλα τα μορια δεν τα βγαζω... Μηπως εαν υπηρετησω στα ΛΟΚ μπορω να μπω στις ειδικες δυναμεις της αστυνομιας;

Tο έχω ψάξει φίλε δεν μπορείς...
ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν ΕΚΑΜ...
Μόνο ειδικό φρουρό αφου αν εχεις τελειω΄σει τα ΛΟΚ εχεις μεγαλο πλεονέκτημα λόγο μορίων και σε πέρνουν ευκολα...
Αλλα για ΕΔ αστυνομίας (δλδ ΕΚΑΜ) ξεχασε το γιατι πρεπει να εχεις περασει αστυνομια να κανεις 2 χρόνια προυπηρεσία και μετα να δηλώσεις ΕΚΑΜ...
Και ειναι πολυ δύσκολο να σε πάρουν εχει απίστευτη εκπέδευση...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Επιστροφή στην κορυφή
BATRAXOS Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση BATRAXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2009 ώρα 17:51
Παιδια ρωτησα και μου ειπαν οτι οι πεζοναυτες δεν ανηκουν πια στις ειδικες, οποτε εγω εφυγα για καταδρομεας να παρω και κανενα μοριακι ετσι για το καλο... Χαχα
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιανουαρίου/2009 ώρα 16:15

Τελικα παιρνουν μορια οι πεζονυτες; Και αν ναι σαν αυτους που ειναι στις ειδικες δυναμεις;

Επιστροφή στην κορυφή
nemogr Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 21/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση nemogr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιανουαρίου/2009 ώρα 22:10

φιλε δεν περνουν πια μορια. Μονο αλεξιπτοτα κ καταδρομεις.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 05:49
Καλησπερα σε ολους

ελπιζω το παρακατω να βοηθησει στην ξεκαθαριση του ζητηματος περι πεζοναυτων και μοριων

Πηγα τις προαλλες στην στρατολογια να αφησω καποια συμπληρωματικα χαρτια που δεν ειχα δωσει κατα την διακοπη της αναβολης και ρωτησα περι πεζοναυτων και μοριων

Η απαντηση ηταν οτι δεν εξαρταται απο τον στρατο αν θα παρεις μορια αλλα απο την εκαστοτε υπηρεσια που κανει το διαγωνισμο.

Δηλ αν γινει διαγωνισμος για πυροσβεστικη πχ λεει η ιδια η πυροσβεστικη οτι δινουμε μορια σε αυτους που υπηρετησαν στα ταδε ταδε και ταδε σωματα. Επισης μου ειπαν οτι μεχρι και τα τελευταια χαρτια που εχουν βγει απο διαγωνισμους οι Πεζοναυτες συγκαταλεγονται σε αυτους που μοριοδοτουνται

Εχω δηλωσει πεζοναυτης,9/2 ειμαι για Βολο, αν δω οτι δεν με ικανοποιει η εκπαιδευση εκει φευγω για καταδρομεας

Καλο βραδυ
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 05:07
ας τα παρουμε ενα ενα 1ον) πλεον οι πεζοναυτες θεωρουνται σωμα του πεζικου και απο 1η γεναρη του 2008 δεν θα μοριοδοτουνται πλεον με τα μορια των ειδικων δυναμεων 2ον) δε νομιζω οτι παιζει μεταθεση αργοτερα στην αυλωνα που ειναι κεντρο τεθωρακισμενων
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 08:28

Ρε παιδια, εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω πουθενα πως μοριοδοτουνται οι ειδικές δυνάμεις και γενικά πως μοριοδοτείται ενας δοκιμος κτλ... Αν καποιος γνωριζει ας μου γραψει... ευχαριστω εκ των πρωτέρων...

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 22:48
Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση και οποιος εχει την καλοσύνη να μου απαντησει. Θέλω να κόψω την αναβολή μου και να πάω φαντάρος. Η επαγγελματική αποκατάσταση μου με απασχο΄λεί αμεσα. Δεν εχω τελειωσει κατι και το απολυτήριο μου ειναι πολυ χαμηλό. Μου ειπαν οτι αν τελειώσω ειδικές δυνάμεις περνω κάποια μορια και μπορώ να μπω σε κάποιο σωμα. Θα ηθελα να μου πειτε ποσα ειναι τα μορια αυτά και αν οντως μπορώ να τα χρησιμοποιησω για στρατό, αστυνομία κ. Τλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω καποια απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 23:45
Φιλε μου τα μορια των ειδικων δυναμεων δεν ειναι καταλυτικης σημασιας για εισοδο στα σωματα ασφαλειας. Πολλα μορια αποκτουν μονο οι ΔΕΑ Ε. Δ. Αν υπηρετησεις καταδρομες να επιδιωξεις να περασεις ΣΒΕΑ (ΣΧΑΛ) για ΕΠΟΠ στην ιδια ειδικοτητα θα μετρησει. Λιμενικο και ειδικοι φρουροι ειναι βυσματικες υπηρεσιες και ενα απολυτηριο ΕΔ απο μονο του δεν αρκει...
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαρτίου/2009 ώρα 23:02
Οι πεζοναύτες εχουν βγει από τις ειδικες δυνάμεις και πλεον δεν παιρνεις τα 400 μόρια, ωστοσο κατα γενική ομολογια τοσο η εκπαιδευση οσο και η πειθαρχια ειναι η ιδια με των σωματων των ειδικών δυνάμεων!
Επιστροφή στην κορυφή
Lion Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 26/Μαρτίου/2009
  Παράθεση Lion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Απριλίου/2009 ώρα 05:39
Εγω απολυθηκα σαν Πεζοναυτης οταν ΗΤΑΝ το ταγμα Πεζοναυτων στις Ειδικες Δυναμεις... Μαρινακι; Λες να τα παρω τα μορια; Τι πιστευεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Απριλίου/2009 ώρα 23:45
Εσυ, νομιζω οτι τα δικαιουσε, γιατι τοτε ανηκαν στις ειδικες. Τα παιδια τωρα σιγουρα δεν τα πέρνουν!
Επιστροφή στην κορυφή
Lion Δες τη Λίστα

Παράθεση Lion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2009 ώρα 15:53
Εχω ενα βασσανο στο μυαλο μου. Πηρα λοιπον το πιστοποιητικο της στρατολογικης μου καταστασης και σε καποιο σημειο λεει οτι "Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο" και συγκεκριμενα:

α) 2002 25 Νοε Καταταχθηκε ως οπλιτης στο Κεντρο Εκπαιδευσεως Ειδικων Δυναμεων.

β) 2003 10 Ιαν Τεχνικος Βοηθος Παρατηρητη (ειδικοτητα Πυροβολικου ειναι αυτη)

γ) 2003 17 Ιαν Πεζοναυτης

δ) 2003 28 Ιαν Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο απο Ειδικες Δυναμεις

ε) 2004 28 Ιαν Απολυθηκε οριστικα απο 32η Μοιρα Πεδινου Πυροβολικου Πεζοναυτων ως Εφεδρος Οπλιτης Πυροβολικου με ειδικοτητα 1) Τεχνικος Βοηθος Παρατηρητη και 2) Πεζοναυτης

Βασικα η 32 ΜΠΠ Π/Ν ηταν (τωρα δεν ειναι) κομματι του Σωματος των Πεζοναυτων, οι οποιοι ανηκαν τοτε στις ΕΔ. Αυτο που μ'ανησυχει ειναι το ΑΝ θα παρω τα μορια (τα οποια ειναι 300 ) των ΕΔ μιας και παλι θα δηλωσω ΕΠΟΠ στις ΕΔ. Μ'ανησυχει η φραση "Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο απο Ειδικες Δυναμεις". Και η πλακα ειναι οτι ουτε δηλωσα να κοπω απο ΕΔ, ουτε τιποτα το σχετικο. Ποιος μλκας απο το ΓΕΣ (ή και γω δεν ξερω απο που) με εβαλε Πυροβολικο (ευχομαι να μην του ξανασηκωθει) ; Και μ'αυτην τη μλκια, εχω φαει τα νυχια μου απο το αγχος και εχω καπνισει 5 πακετα τσιγαρα... Τα βλεπω λιγο χλωμα τα πραγματα στο θεμα ΕΠΟΠ
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2009 ώρα 16:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Lion

Ας τα λεμε καλα αδερφακι μου. Εχω ενα βασσανο στο μυαλο μου. Πηρα λοιπον το πιστοποιητικο της στρατολογικης μου καταστασης και σε καποιο σημειο λεει οτι "Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο" και συγκεκριμενα:

α) 2002 25 Νοε Καταταχθηκε ως οπλιτης στο Κεντρο Εκπαιδευσεως Ειδικων Δυναμεων.

β) 2003 10 Ιαν Τεχνικος Βοηθος Παρατηρητη (ειδικοτητα Πυροβολικου ειναι αυτη)

γ) 2003 17 Ιαν Πεζοναυτης

δ) 2003 28 Ιαν Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο απο Ειδικες Δυναμεις

ε) 2004 28 Ιαν Απολυθηκε οριστικα απο 32η Μοιρα Πεδινου Πυροβολικου Πεζοναυτων ως Εφεδρος Οπλιτης Πυροβολικου με ειδικοτητα 1) Τεχνικος Βοηθος Παρατηρητη και 2) Πεζοναυτης

Βασικα η 32 ΜΠΠ Π/Ν ηταν (τωρα δεν ειναι) κομματι του Σωματος των Πεζοναυτων, οι οποιοι ανηκαν τοτε στις ΕΔ. Αυτο που μ'ανησυχει ειναι το ΑΝ θα παρω τα μορια (τα οποια ειναι 300 ) των ΕΔ μιας και παλι θα δηλωσω ΕΠΟΠ στις ΕΔ. Μ'ανησυχει η φραση "Μεταταχθηκε στο Πυροβολικο απο Ειδικες Δυναμεις". Και η πλακα ειναι οτι ουτε δηλωσα να κοπω απο ΕΔ, ουτε τιποτα το σχετικο. Ποιος μλκας απο το ΓΕΣ (ή και γω δεν ξερω απο που) με εβαλε Πυροβολικο (ευχομαι να μην του ξανασηκωθει) ; Και μ'αυτην τη μλκια, εχω φαει τα νυχια μου απο το αγχος και εχω καπνισει 5 πακετα τσιγαρα... Τα βλεπω λιγο χλωμα τα πραγματα στο θεμα ΕΠΟΠ

Δυστυχως αδερφε μου εαν λεει 'μεταταχθηκε απο ειδικες δυναμεις' αυτο σημαινει οτι μαλλον δεν μοριοδοτησεισαι αλλα μην χανεις το κουραγιο σου.

Αλλωστε ειναι γνωστο το θεμα ΕΠΟΠ και το τι βυσμα πεφτει για τις ειδικοτητες, οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως αδερφε παλι απ'εξω θα μεναμε
Επιστροφή στην κορυφή
Lion Δες τη Λίστα

Παράθεση Lion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2009 ώρα 16:12
ΜΑ Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΑΝΑΒΟΛΗ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΠΕΥΚΟ, ΟΥΤΕ ΔΗΛΩΣΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΕΔ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ... ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ... ΤΙ ΜΛΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ; Ετσι και ειχα στα χερια μου αυτον που τα εφτιαχνε... Θα του... Τζαμπα δηλαδη φαγαμε το παλουκι στον... Τοτε; Μαμω το κρατος μου
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 16>