Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 9>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια
    Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:58
Εμενα θα μου απαντησει καποιος στον αν ειναι καλη η σχολη της κυμης; Και κατι αλλο... Τα 2 εξαμηνα που θα κανω στο καραβι οταν θα σπουδαζω μεσα στο καραβι αυτο θα εχει και γυναικες απο τη σχολη;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:39
Αρχικά αποστάλθηκε από makis

Εμενα θα μου απαντησει καποιος στον αν ειναι καλη η σχολη της κυμης;Και κατι αλλο... Τα 2 εξαμηνα που θα κανω στο καραβι οταν θα σπουδαζω μεσα στο καραβι αυτο θα εχει και γυναικες απο τη σχολη;

Ναι θα σου κανουν και αερα ρε μακη για δουλεια πας οχι να γ@@@@@σεις...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 13:12
γκρεκο μια τελευταια απορεια.. στα 2 εκπαιδευτικα εξαμηνα που θα κανω ποσες πιθανοτηες εχω να βρω ναυτιλιακη εταιρια και ποσες δεν εχω;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:50

γκρεκο μια τελευταια απορεια.. στα 2 εκπαιδευτικα εξαμηνα που θα κανω ποσες πιθανοτηες εχω να βρω ναυτιλιακη εταιρια και ποσες δεν εχω;

Εαν εισαι δοκιμος μηχανικος δεν θα εχεις προβλημα. τωρα εαν εισαι δοκιμος πλοιαρχος εξαρταται κυριως απο εσενα ποσο νωρις θα κατεβεις στον πειραια για να βρεις ναυτιλιακη εταιρεια και εαν θα περασεις τα ελαχιστα μαθηματα που απαιτειτε για να μπαρκαρεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:07
δηλαδη εγω θα μπω στη σχολη σεπτεμβριο και απο τον οκτωβριο μπορω να κλεισω θεση;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 19:59

δηλαδη εγω θα μπω στη σχολη σεπτεμβριο και απο τον οκτωβριο μπορω να κλεισω θεση;

Ναι και εφ 'οσον στο συντομο μελλον εισαι ενταξει και με τα μαθηματα.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
KOURSAROS Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 11/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση KOURSAROS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:05
Π Ρ Ο Σ Ε Ξ Ε. Αν θελεις να βρεις καραβι (για πρωτομπαρκους μιλαω) πρεπει να ασχοληθεις γρηγορα κ εξυπνα. Πρεπει να περασεις απο τις εταιριες να κανεις αιτησεις. Αναλογα σε τι καραβι θες να πας. Θες να πας σε γκαζαδικο; Θα πας σε εταιριες που εχουν γκαζαδικα. Αντιστοιχα κ σε ολους τους αλλους τυπους πλοιων. Αν δε σε νοιαζει σε τι καραβι θες απλα περναει ο καιρος κ δεν εχεις βρει, τοτε κανε ακομα κ στις τρατες αιτηση (που λεει ο λογος) μπορουν κ απ τη σχολη να σου βρουν καραβι (αν θελει κανεις) αλλα εμπιστοσυνη μην εχεις σε κανενα εσυ. Πρεπει ο ιδιος να ψαξεις για εταιρια. Π Ρ ΟΣ Ο Χ Η Σ Τ Η Ν Υ Π Η Ρ Ε Σ Ι Α ! Πρεπει οπωσδηποτε να μπαρκαρετε γρηγορα γιατι εαν δε συμπληρωσετε αρκετη υπηρεσια κ εχετε λιγη στο τελος θα τρεχετε κ δε θα φτανετε διοτι θα θελετε επιπλεον π. Χ.1-2μηνες κ θα ειναι δυσκολο να βρεις εταιρια για τοσο λιγο που θες εσυ. Σε παει πολυ πισω. Το νου σας γιατι η σχολη δεν ειναι δυσκολη, αλλα μετα συνηθως ολοι "βαρενουν" με τα μπαρκα κ πιανουν το θεο απ τα @@ με αποτελεσμα να γινεται η ζωη δυσκολουερη μεσα στη σχολη. Κ εις βαρος τους κ εις βαρος αλλων. ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ θελω να σας δωσω μια συμβουλη. ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΥΣ Κ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΕΤΗ ΑΠΟ ΣΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ. ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ Κ ΘΑ ΠΑΛΙΩΣΕΤΕ Κ ΕΣΕΙΣ Κ ΘΑ ΘΕΛΕΤΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΠ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ. Καλες θαλασσες κοπελια
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2010 ώρα 19:24
Αρχικά αποστάλθηκε από koursaros

σεβασμος στους αρχαιοτερους κ στα μεγαλυτερα ετη απο σας. ειναι νομος. θα γυρισει ο τροχος κ θα παλιωσετε κ εσεις κ θα θελετε σεβασμο απ τους νεους.

πες τα κορσαρε... δυστυχως λιγα παιδια δειχνουν σεβασμο στους μεγαλυτερους και παλιοτερους
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2011
  Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουνίου/2011 ώρα 02:10
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, επειδή εγώ θέλω όσο γίνεται πιο κοντινά μέρη για ταξίδια, αν σου δίνεται η δυνατότητα να βρεις καράβι που να πηγαίνει εσωτερικό ή μέχρι Ιταλία Ισπανία το πολύ... Όχι π. Χ Βραζιλία Αργεντινή κλπ...
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουνίου/2011 ώρα 21:42
Αρχικά αποστάλθηκε από PRODEATOR

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, επειδή εγώ θέλω όσο γίνεται πιο κοντινά μέρη για ταξίδια, αν σου δίνεται η δυνατότητα να βρεις καράβι που να πηγαίνει εσωτερικό ή μέχρι Ιταλία Ισπανία το πολύ... Όχι π. Χ Βραζιλία Αργεντινή κλπ...

μην εχεις ιδιαιτερες προτιμησεις... Ναυτικος προκειτε να γινεις. Ακομη και στην ελλαδα να βρισκεσαι το σπιτι σου ζωγραφιστο θα το βλεπεις ιδιαιτερα την καλοκαιρινη σεζον... Σε περιπτωση που θα τα παρατησεις θα ειναι αδικο για καποιον αλλον που το ηθελε περισσοτερο απο εσενα.

AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Commander Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 03/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Commander Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2012 ώρα 13:29
Καλησπερα, μια ερωτηση θελω να κανω σχετικα με τα εκπαιδευτικα ταξιδια, ας παρω για παραδειγμα το πρωτο στο 2ο 6μηνο. Απο τι διαβασα αρχιζει το φελβαρη το αργοτερο.1ον για ποσο διαρκει; Διαβασα κατι για 6 μηνες, δηλαδη θα λειεπεις μεχρι το σεπτεμβρη που αρχιζει το επομενο εξαμηνο; Αν δεν συμπληρωσεις 6μηνο στη θαλασσα τι γινεται;2ον καραβι απο ποτε μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2012 ώρα 17:45
Τα εκπαιδευτικά ταξίδια της Σχολής θα πρέπει να διαρκέσουν τουλάχιστον 1 εξάμηνο για το Ναυτικό φυλλάδιο και ναι τον Σεπτέμβρη (ίσως και λίγο νωρίτερα) θα πρέπει να είσαι πίσω διότι ξεκινάει το 6μηνο. Καλό θα είναι αιτήσεις σε εταιρείες να ξεκινήσετε απο νωρίς να κάνετε για να μπορέσετε να βρείτε. Άν δεν συμπληρώσεις εξάμηνο, τότε θα το συμπληρώσεις υποχρεωτικά στην πορεία βρίσκοντας εταιρεία για να φύγεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Βίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2013 ώρα 23:20
Γειά σας παιδιά!
Είμαι πρωτοετής σπουδαστής σε αεν, σχολή μηχανικών.
Πλησιάζει η ώρα για το μπάρκο, έχω κάνει αιτήσεις σε αρκετές εταιρίες και μερικές απο αυτές θέλουν να ταξιδέψω μαζί τους.
Είμαι μπροστά σε ένα μεγάλο δίλλημα!
Δύο γνωστές εταιρίες έχουν έρθει σε επαφή με μένα και μου προτείνουν θέση στα πλοία τους.
Η μία έχει πολύ καλό μισθολόγιο αλλά έχω ακούσει ότι σε καθυστερεί πολύ στο ξεμπαρκάρισμα...
Από την άλλη, η δεύτερη έχω ακούσει ότι είναι πολύ εντάξει στις υποχρεώσεις της απέναντί σου αλλά το μισθολόγιό της είναι αρκετά χαμηλότερο απο αυτό της πρώτης...
Τί μου προτείνετε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2013 ώρα 00:39
Αρχικά αποστάλθηκε από Βίκος

Γειά σας παιδιά!
Είμαι πρωτοετής σπουδαστής σε αεν, σχολή μηχανικών.
Πλησιάζει η ώρα για το μπάρκο, έχω κάνει αιτήσεις σε αρκετές εταιρίες και μερικές απο αυτές θέλουν να ταξιδέψω μαζί τους.
Είμαι μπροστά σε ένα μεγάλο δίλλημα!
Δύο γνωστές εταιρίες έχουν έρθει σε επαφή με μένα και μου προτείνουν θέση στα πλοία τους.
Η μία έχει πολύ καλό μισθολόγιο αλλά έχω ακούσει ότι σε καθυστερεί πολύ στο ξεμπαρκάρισμα...
Από την άλλη, η δεύτερη έχω ακούσει ότι είναι πολύ εντάξει στις υποχρεώσεις της απέναντί σου αλλά το μισθολόγιό της είναι αρκετά χαμηλότερο απο αυτό της πρώτης...
Τί μου προτείνετε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν είναι και τόσο μεγάλο το δίλημμα αν αναλογιστείς ότι ειδικά στο πρώτο μπάρκο των πρωτοετών η εκάστοτε εταιρεία οφείλει να αποδεσμεύσει τους Δόκιμους κατά το διάστημα που ορίζεται απο τις ίδιες τις Σχολές (δηλαδή ένα εξάμηνο εκπαιδευτικό θαλάσσιο ταξίδι).

Συνεπώς φίλε μου διαλέγεις και παίρνεις χωρίς ενδοιασμό!
Επιστροφή στην κορυφή
φιλοκτητης Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Μαΐου/2013
  Παράθεση φιλοκτητης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2013 ώρα 18:24
Γεια σας παιδια. Ενας δοκιμος μηχανικος τι τυπο πλοιου προτεινεται να επιλεξει αναμεσα σε δεξαμενοπλοια (περισσοτερα χρηματα) κρουαζιεροπλοια η containerships τα οποια πανε με 22 κομβους και εχουν στροβιλοσυμπιεστες αρα παρουσιαζουν και μεγαλυτερο ενδιαφερων;

ευχαριστω

φιλικα

φιλοκτητης
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2013 ώρα 21:02
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Αρχικά αποστάλθηκε από arogeo

Και ειναι καλυτερα να πας εκει παρα στο εξωτερικο;

Πρωσοπικη μου γνωμη την πρακτικη σου εκπαιδευση να την κανεις στα ποντοπορα πλοια. Στα ποσταλια-επιβατηγα ολη μερα στη σκουπα και στη μαπα θα σε εχουν
Επιστροφή στην κορυφή
Απελπισμένος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απελπισμένος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2013 ώρα 23:47
Θα ήθελα να ρωτήσω. Γίνεται ένας δόκιμος μηχανικός ΑΕΝ να μπορεί να κάνει το δεύτερο εκπαιδευτικό ταξίδι στο λιμενικό σώμα αντί για φορτηγά, κοντέινερ κτλ. Παρέχει τέτοια δυνατότητα αυτό το σώμα και οι τύποι των πλοίων;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2013 ώρα 13:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Απελπισμένος

Θα ήθελα να ρωτήσω. Γίνεται ένας δόκιμος μηχανικός ΑΕΝ να μπορεί να κάνει το δεύτερο εκπαιδευτικό ταξίδι στο λιμενικό σώμα αντί για φορτηγά, κοντέινερ κτλ. Παρέχει τέτοια δυνατότητα αυτό το σώμα και οι τύποι των πλοίων;

Όχι δεν μπορείς να κάνεις εκπαιδευτικά ταξίδια σε σκάφη του ΛΣ. Μόνο σε πλοία του Εμπορικού Ναυτικού.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 9>