Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Πυρομαχικά για τα Leopard 2

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 5>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Πυρομαχικά για τα Leopard 2
    Αποστολή: 21/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 20:47
Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της «ΕΑ&Α», προωθείται με κατεπείγουσες διαδικασίες το πρόγραμμα προμήθειας σύγχρονων πυρομαχικών διαμετρήματος 120 mm για τα νέα άρματα μάχης Leopard 2HEL του ΕΣ. Η προμήθεια αφορά μεγάλο αριθμό διατρητικών πυρομαχικών κινητικής ενέργειας APFSDS-T τύπου DM63 γερμανικής προέλευσης, πιστοποιημένα για πυροβόλα L44/L55, καθώς επίσης και μεγάλο αριθμό πυρομαχικών χημικής ενέργειας (HEAT) αμερικανικής προέλευσης, τύπου M830A1 μαζί με τις αντίστοιχες εκπαιδευτικές εκδόσεις.

Αμυντική Γραμμή
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 16:43
Διπλωματικές αντιδράσεις προκαλεί το πρόγραμμα της προμήθειας των πυρομαχικών των νέων αρμάτων τύπου «Λέοπαρντ», καθώς οι Αμερικανοί, αν και παίρνουν το 40% της προμήθειας, θέλουν όλο το πακέτο και οι Ισραηλινοί, που έμειναν εκτός, φέρονται να είναι δυσαρεστημένοι.

...

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ύψους 400 εκατομμυρίων ευρώ και θα κλείσει από μέρα σε μέρα, μετά από μεγάλη καθυστέρηση, διότι, όπως ανέφεραν ανώτατοι αξιωματούχοι του υπουργείου Αμυνας, υπήρχαν προβλήματα κυρίως νομικού περιεχομένου.

Ελευθεροτυπία
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 19:47

Για την πορεία της υλοποίησης των εξοπλιστικών προγραμμάτων και για τις ανάγκες των Ενόπλων Δυνάμεων, ενημέρωσε το ΚΥΣΕΑ ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Β. Μεϊμαράκης, με στόχο, όπως είπε, «να πετύχουμε την καλύτερη τιμή και την καλύτερη ποιότητα, αλλά κυρίως, να ενισχύσουμε την εγχώρια αμυντική βιομηχανία».

Ερωτηθείς αν υπήρξε κάποια εξέλιξη με το θέμα των βλημάτων για τα άρματα μάχης τύπου Leopard, ο κ. Μεϊμαράκης δήλωσε ότι «θα συνεχίσουμε τις συζητήσεις και τις διαπραγματεύσεις και μόλις ολοκληρωθούν, θα επανέλθει το θέμα στο ΚΥΣΕΑ για να πάρουμε την τελική απόφαση».

in.gr
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 17:02
Την απαξίωση των νέων αρμάτων μάχης του Ελληνικού Στρατού τύπου «Λέοπαρντ» λόγω της μη προμήθειας των πυρομαχικών κατήγγειλαν χθες με ερώτησή τους στη Βουλή βουλευτές του ΠΑΣΟΚ

...

Τα άρματα επιλέχτηκαν, μετά από διαδικασίες και δοκιμές που διήρκεσαν περί τα τρία χρόνια, το 2000 και η παραλαβή τους άρχισε το 2005.

Υστερα από πέντε χρόνια από την υπογραφή της σύμβασης και τρία χρόνια από την έναρξη παραλαβής των αρμάτων το ΚΥΣΕΑ, τον Φεβρουάριο του 2008, ανέθεσε την προμήθεια 84.720 βλημάτων, συνολικής αξίας 395.470.927 ευρώ σε γερμανικές και αμερικανικές εταιρείες, με την υποχρέωση της συμπαραγωγής τους με την ΕΑΣ (Ελληνικά Αμυντικά Συστήματα) και άμεσης παράδοσης 20.000 βλημάτων ως δανεικών, για κάλυψη των αναγκών μέχρι να παραχθούν τα νέα βλήματα, κάτι που δεν υλοποιήθηκε, λόγω καθυστερήσεων των αρμοδίων.

Ελευθεροτυπία
Επιστροφή στην κορυφή
Filippos Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 27/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Filippos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 18:03

καλα με τι βλακες εχουμε μπλεξει. Τοση βαβουρα για την προμηθεια των πυρομαχικων;

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 21:33
Arhige ta lefta einai polla
Επιστροφή στην κορυφή
Filippos Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Filippos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 22:18
Αρχικά αποστάλθηκε από GIANNIS

Arhige ta lefta einai polla
και τι προτεινεις ρε φιλαρα; να εχουμε τα λεο χωρις πυρομαχικα;
αυτο επρεπε να το σκεφτουν πριν κανουν την αγορα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 10:30

Και εγω διαβασα στρατηγικη και μου σπασαν τα νευρα...

Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 11/Απριλίου/2008
  Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 17:28
Φίλιππε από πηγές μου, τα leopard είναι ήδη χωρίς πυρομαχικά... Δηλαδή έτσι και γινότανε -μακριά από μας- τίποτα, μόνο να τα οδηγάμε με τέρμα τα γκάζια και να τους πατάμε θα είχανε χρησιμότητα. :P
Επιστροφή στην κορυφή
Filippos Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Filippos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 17:33
μα ειδες ρε!!!
για να καταστρεφουνε τα Μ-48 των τουρκων θα τα ριχνουμε πανω τους :)
χεχε.
Ελπιζω να ξυπνησουν καμια μερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 17:34
Είδες; Έχουμε μυαλό εμείς!!!

Πάντως σοβαρά, το θέμα είναι τραγελαφικό...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 21:13
Eχουμε παλια μην λεμε και οτι νανε...
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 21:59
Μάλλον τα παλιά UFO δεν είναι τα ίδια για τα Leopard 2Hel.
Επιστροφή στην κορυφή
Filippos Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Filippos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 23:15
ε βεβαια. Αφου θελαμε και το μακρυτερο πυροβολο. Δεν περνουμε και οτι να ναι.
Στον πολεμο θα του σφηνωσουμε ενα δορυ και θα τρεχουμε με τα αρματα μπας και βγαλουμε κανενος Τουρκου το ματι. Μονο ετσι ειναι φονικο αυτο το οπλο
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 01:19

DM-33 120mm

εχουμε αρκετα...
Μην βλεπεισ τι γραφουν...
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 03:25
UFO εμένα μου το είπε άνθρωπος που γνωρίζει πραγματικά καλά τα πράγματα.
Δεν μου το έγραψε κανείς και τον πιστεύω τον συγκεκριμένο. Όχι ότι με άλλα κι άλλα που έχουμε δει θα χρειαζόμουνε και πολύ για να πιστέψω κάτι τέτοιο.
Εσύ δηλαδή που το ακούς λες "ΟΧΙ!!! ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟΝ Ε. Σ." ;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 13:54
Επισης Μαρκο οι (πυγες) σου, ξεχασαν να σε ενημερωσουν οτι τα βληματα στα 2Α4-2Α6 ειναι κοινα… Εχουμε οσα χρειαζομαστε. Kinder εκπληξη!
Και αν μυριστουν τα κυνηγοσκυλα οτι κατι τρεχει , φερνουμε αλλα τοσα μεσα σε 1 μερα.
Μην κατιγορουμε με τοση ευκολια τους επιτελης μας. Δεν είναι και τοσο ηλιθιοι ποια…
Δεν φτανει που οι ανθρωποι προσπαθουν να αναστησουν την βιομηχανια μας μεσα απο το προγραμα , τους βριζουμε και απο πανο…
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 17:14
Εγώ ξέρω αυτό που μου είπανε και το πιστεύω. Τώρα τι μου λες εσύ γνώμη σου είναι. Να μου επιτρέψεις όμως να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον γνωστό μου από την άποψή σου.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 5>