Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Διακοπή αναβολής

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 33>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Διακοπή αναβολής
    Αποστολή: 17/Μαρτίου/2008 ώρα 18:16
Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεία! Είναι οι μέρες μου να κόψω την αναβολή. Μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστεί να τους πάω; Θέλουν πτυχίο; Γενικά τι δικαιολογητικά θα πρέπει να προσκομίσω;
Επιστροφή στην κορυφή
nikolas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση nikolas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2008 ώρα 16:27
Παρακαλω βοήθεια. χρονικα δυστυχως το αμελησα. Θελω να διακοψω την αναβολή που έχω μεχρι τις 31 δεκεμβριου του 2008 για να μπω με τη σειρα του Αυγουστου. Διαβασα οτι πρεπει να τη διακοψω μεχρι 30 Απριλιου, οποτε με το Πασχα τωρα πρεπει αυτο να γινει ή στις 29 ή στισ 30 Απριλιου (τριτη ή τεταρτη του Πασχα ) . Ξέρει κανεις τι δικαιολογητικά χρειάζονται ώστε την Τρίτη που θα πάω στο ρουφ να τα εχω συγκεντρώσει ; Να επικυρώσω κάποιο αντιγραφο του πτυχίου στο ΚΕΠ , χρειάζονται και αλλα;
Επιστροφή στην κορυφή
Athan Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2007
  Παράθεση Athan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2008 ώρα 17:53
λογικά το πτυχίο, δλδ τον λόγο για τον οποιο σου έδωσαν αναβολή.
μετά για λεπτομέριες πάνω στη χαρτούρα καλήτερα να επικοινωνήσεις με το γραφείο http://www.stratologia.gr/contact.htm
Επιστροφή στην κορυφή
manifester Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2008
  Παράθεση manifester Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2008 ώρα 20:15
Εγώ που πήγα προχθές είχα μαζί μου τα εξής:
1) Το χαρτί της αναβολής
2) Το πιστοποιητικό σπουδών από την σχολή
3) Την ταυτότητά

Αυτά είχα και η δουλειά τελείωσε σε 10 λεπτά

Επιστροφή στην κορυφή
tesla Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση tesla Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2008 ώρα 21:12

Χαίρετε και από μένα. Απορία:

Για να διακόψεις της αναβολή πρέπει να πας ο ίδιος στο στρατολογικό γραφείο ή γίνεται και μέσω αντιπροσώπου; Μάλλον θα βρίσκομαι στο εξωτερικό το διάστημα που πρέπει να τη διακόψω και σκέφτομαι μήπως γίνεται να δώσω μια εξουσιοδότηση σε κάποιον να τη διακόψει αντί για μένα. Το έχει κάνει κανείς άλλος αυτό; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
thanassis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση thanassis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2008 ώρα 17:01
γεια σας παιδιά!

είμαι φοιτητής που μόλις ξεμπέρδεψα με τα μαθήματα μου και θα ήθελα ρωτήσω κάνα-δυο πράγματα.

1. Ποτε πρέπει να κόψω την αναβολή για να παρουσιαστώ τον Αύγουστο; Ισχύει ότι οι ΕΣΣΟ μπαίνουν ανάλογα με τι περιοχή που είναι το μητρώο σου και ότι μπορεί να μην με πάρουν τον αύγουστο;

2. επειδή περιμένω απάντηση από μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, ποσο πριν παρουσιαστώ πρέπει να κινήσω διαδικασία για να πάρω νέα αναβολή; Το λέω γιατί για να φύγω πρέπει να έχω τελειώσει τι πτυχιακή και λογικά το τι θα κάνω δεν θα το ξέρω μέχρι τελευταία στιγμή

3. Μπορώ να μάθω σε τι σώμα με έχουν βάλει;

Ευχαριστώ παιδιά και ελπίζω να με διαφωτίσετε
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2008 ώρα 17:53
1. Τέσσερις μήνες νωρίτερα κόβεται η αναβολή, οπότε μάλλον έχασες την προθεσμία. Μπορεί να μην σε πάρουν Αύγουστο (εσύ μάλλον έχασες τη σειρά έτσι και αλλιώς), αλλά αποτελεί εξαίρεση.

2. Αίτηση για αναβολή μπορείς να κάνεις μέχρι και την τελευταία στιγμή, αλλά κάν'το όσο το δυνατόν νωρίτερα. Υπάρχει σχετικό άρθρο για τις αναβολές.

3. Όχι

Επιστροφή στην κορυφή
alex_82thess Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 03/Ιουλίου/2008
  Παράθεση alex_82thess Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2008 ώρα 11:53

Χαιρετε και απο μενα,

Πραγματικα παρα πολυ καλη η ιστοσελιδα σας. Πολυ καλη δουλεια.
Σημερα ειναι 2 Ιουλιου και θελω να παρουσιαστω τον νοεμβριο.
Μεχρι ποτε εχω διορια να διακοψω την αναβολη μου;
και αν μπορειτε να μου πειτε τι χαρτια χρειαζονται για την διακοπη της αναβολης μου. Μια βεβαιωση σπουδων απο την σχολη μου;
Ευχαριστω και συγνωμμη αν εχει τεθει ξανα παρομοιο θεμα
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2008 ώρα 12:26
Πρέπει να κόψεις την αναβολή περίπου τέσσερις μήνες πριν.

Θα σου πρότεινα να την κόψεις μέσα στον Ιούλιο.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται υπάρχουν και στην προηγούμενη σελίδα.

Επιστροφή στην κορυφή
tzikass Δες τη Λίστα

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2008
  Παράθεση tzikass Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2008 ώρα 08:53
ΓΙΑ ΚΟΨΩ ΑΝΑΒΟΛΗ ΛΟΓΩ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ; ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΤΡΑΛΟΓΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ; ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ;
Επιστροφή στην κορυφή
Apap Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 05/Αυγούστου/2008
  Παράθεση Apap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Αυγούστου/2008 ώρα 15:21
Αρχικά αποστάλθηκε από tzikass

ΓΙΑ ΚΟΨΩ ΑΝΑΒΟΛΗ ΛΟΓΩ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ; ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΤΡΑΛΟΓΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ; ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ;

Πας στο τοπικό στρατολογικό σου γραφείο. Αυτοπροσώπως
Συμπηρώνεις τα χαρτιά που σου ζητήσουν και οριακά προλαβαίνεις την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου
Επιστροφή στην κορυφή
nkotselas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση nkotselas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2008 ώρα 02:31
Καλησπερα! Εχω το χαρτι αναβολης, το πιστοποιητικο σπουδων και τη ταυτοτητα και θελω να κοψω την αναβολη! Τι αλλο χρειαζομαι; ;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:29
Διέκοψα την αναβολή μου με εξουσιοδότηση σε οικογενειακό μου πρόσωπο, και πρέπει ως τιες 30 νοεμβρίου να πάω εγώ όλα τα απαραίτητα διακολογητικά, μεταξύ των και το βασικό μου πτυχίο, το οποίο είναι εξωτερικού. Μου είπαν ότι
1) πρέπει να είναι μεταφρασμένο το πτυχίο
2) πρέπει να φέρει τη σφραγίδα γνησιότητος apostille
αυτά που δεν ξέρω είναι αν
1) η μεάφραση πρέπει να φέρει την σφραγίδα apostille ή το γνήσιο του πτυχίου
2) και κυριώτερο: αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο εξωτερικό, αλλά όχι στη χώρα άπο την οποία πήρα το πτυχίο μου. Ποια υπηρεσία μπορεί σε αυτή τη τρίτη χώρα που βρίσκομαι, ή στην Ελλάδα, να μου βάλει αυτή τη σφραγίδα; Διότι στην χώρα που φοίτησα δεν θα ξαναπάω στο άμεσο μέλλον και δεν μπορώ να σκάσω 300 ευρώπουλα να πάω να πάρω μια σφραγίδα απο κει (ανέφεραν ότι έπρεπε να πάω στο εκεί ελληνικό προξενείο, όμως ο άνθρωπος δεν ήξερε ότι δεν ήμουν πια εκεί)
3) αν τελικά δεν τους το πάω με την συγκεκριμένη σφραγίδα, αλλά ένα επικυρωμένο αντίγραφω + το γνήσιο για να το δούνε, θα μου κάνουν πρόβλημα; (με το σκεπτικό ότι πάω να σπάσω αναβολή και όχι να πάρω! Αρα ότι προτιμάνε να με πάρουνε παρά να μου κάνουνε πρόβλημα)
οποιος ξέρει... τοv ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 20:41

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε!

Είμαι φοιτητής στο πέμπτο έτος και τελειώνω μέχρι Ιούνιο. Επιθυμώ να μπω φαντάρος με την σειρά του Αυγούστου, οπότε την αναβολή θα την κόψω μέσα στον Μάρτη. Λογικά όμως μέχρι τότε δεν θα έχω πάρει το πτυχίο στα χέρια μου. Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται; Δεν πέρπει να παρουσιάσω κάποιο χαρτί που να δικαιολογεί τη αναβολή της στράτευσης;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 23:14
Δεν χρειάζεσαι δικαιολογία για να διακόψεις την αναβολή, αλλά για να την επεκτείνεις.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2009 ώρα 05:42
Παιδιά γεια σας!
Θα μπορούσατε να μου πείτε ποια είναι τα απαραίτητα δικαιολογητικά για διακοπή αναβολής;

Έχω κανονικά εως τις 31/12/2012, αλλά πλέον αφού τελείωσα τέλη 2007 σπουδές και δε προέκυψε κάποιο μεταπτυχιακό ενδιάμεσα, επιθμώ να διακόψω αναβολή.

Το ζήτημα είναι ότι δε βρίσκω το χαρτί της αναβολής(κάπου το χω χωσει, πάνε 6 χρόνια τώρα ), αλλά έχω φυσικά το αντίγραφο πτυχίου και το αποδεικτικό κατάθεσης-αποστολής του δελτίου απογραφής.

Θέλω επίσης να μου προτείνετε αν αξίζει να διακόψω την αναβολή αυτή τη περίοδο, δεδομένου των φημών περί 9μηνου(ούτε κρύο, ούτε ζέστη για μένα), της 'καταλληλότητας' της σειράς Μαίου και επειδή έχω στην άκρη του μυαλού μου το μεταπτυχιακό, ποιό σώμα είναι πιο κομπλέ στη δυνατότητα για άδειες...

Αξίζουν από την άλλη οι ειδικές δυνάμεις ως προς το όνομα αλλά και τη μοριοδότηση; Είμαι 1,93 και 87 κιλά σε βάρος, με μυωπία 0,5 με 0,8,50 κοιλιακοί,35 κάμψεις, τρέχω 10 και 15 χλμ σε αξιοπρεπείς χρόνους...

Βέβαια δε τραβάω ζόρι γιατί α)έχω ήδη 'χάσει' στρατιωτικά 1 χρόνο, από τότε που τελείωσα τη σχολή, β) Μάιο 2009 με Μάιο 2011= 2 ευκαιρίες για Π. Μ. Σ. γ) δε ξέρω κατά πόσο προλαβαίνω γιατί η προθεσμία από ότι είδα λήγιε στις 31/1...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:16

Καλησπέρα σας, έχω μια ερώτηση... Η διακοπή της αναβολής πρέπει υποχρεωτικά να γίνει στο στρατολογικό γραφείο του νομού που ανήκει κανείς ή μπορεί να γίνει και σε κάποιο άλλο στρατολογικό γραφείο; Ευχαριστώ

Επιστροφή στην κορυφή
maniac Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 28/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση maniac Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2009 ώρα 20:38
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα να σας ρωτησω, τι χρειαζομαι για να διακοψω την αναβολη μου. Ειμαι ακομα φοιτητης ομως επιθυμω να διακοψω την αναβολη και να παω στρατο.
Ευχαριστω πολυ...
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 33>