Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Διακοπή αναβολής

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 33>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Διακοπή αναβολής
    Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 02:01
Καλησπέρα,
παιδια θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να εκπληρώσω την στρατιωτική μου θητεία αν και έχω αναβολή έως το 2012 για την εκπλήρωση των φοιτητικών σπουδών μου. Το πανεπιστήμιο πλέον δεν με ενδιαφέρει (δεν θα το τελειώσω) και θα ήθελα να ολοκληρώσω την στρατιωτική θητεία μου. Ποιες πρέπει να είναι οι ενέργειες μου; Είχα δηλώσει πεζικό σε προτίμηση θυμάμαι, που πρέπει να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επιστροφή στην κορυφή
Athan Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2007
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Athan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 02:12
Φυσικα και μπορεις να εκπληρωσεις την στρ. Σου θητεια.
πηγενε στο στρατολογικο γραφειο που υπαγεσε και διεκοψε την αναβολη.
αν το κανεις τωρα, μαλλον προλαβαινεις για τη Δ' εσσο, νοεμβριου.

http://www.stratologia.gr/contact.htm
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2009
  Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 12:57

Καλημέρα!

Φιλαράκο μου φυσικά και μπορείς να διακόψεις την αναβολή σου!
Βέβαια θα πρέπει να πας και ένα αποδεικτικό το ότι φοίτησες σε κάποια σχολή άσχετα με το αν την έχεις τελειώσει!
Αν κόψεις τώρα την αναβολή σου θα μπεις Φεβρουάριο καθώς η προθεσμία διακοπής της αναβολής για όσους επιθυμούσαν να μπουν το Νοέμβρη έληξε στις 31 Ιουλίου.
Επιστροφή στην κορυφή
Athan Δες τη Λίστα

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2007
  Παράθεση Athan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 13:50
Δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπει Α' 2010, αν το ζηητησει και υπαρχει το περιθοριο μπορουν να τον βαλουν και νοεμβρη.

να προσθεσω εδω οτι καλο θα ηταν να κρατησει τη φοιτητικη του ιδιοτητα για οσο θα ειναι μεσα για καμια φοιτ. Αδεια κλπ...
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2009
  Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 13:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Athan

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπει Α' 2010, αν το ζηητησει και υπαρχει το περιθοριο μπορουν να τον βαλουν και νοεμβρη.

να προσθεσω εδω οτι καλο θα ηταν να κρατησει τη φοιτητικη του ιδιοτητα για οσο θα ειναι μεσα για καμια φοιτ. Αδεια κλπ...
Εγώ αυτό το είπα με σιγουριά γιατί εχθές το βράδυ συναντήθηκα Με έναν φίλο ο οποίος σπουδάζει κι αυτός και έλεγε να αφήσει για λίγο τη σχολή (βέβαια θα συνεχίσει μετά το στρατό) και να κόψει την αναβολή του!
Μου είπε ότι προχθές πήγε στο στρατολογικό γραφείο να ρωτήσει πότε θα μπει αν την κόψει τώρα την αναβολή του!
Η απάντηση ήταν η εξής: Φεβρουάριο 2010!
Αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 18:51
ΔΣΛ
Διακοπή αναβολών κατάταξης
Όσοι στρατεύσιμοι έλαβαν αναβολή κατάταξης, μπορούν να την διακόψουν πριν τη λήξη της Και να προγραμματισθούν για κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις με την ΕΣΣΟ, που καθορίζεται με βάση την ημερομηνία διακοπής.

Για την διακοπή της αναβολής απαιτείται:

Α. Η αυτοπρόσωπη παρουσίαση πλησιέστερο Στρατολογικό Γραφείο του λαβόντος την αναβολή (ή νομίμου εκπροσώπου του), ο οποίος πρέπει να φέρει μαζί Του το δελτίο της αστυνομικής του ταυτότητας.
Β. Η υποβολή αίτησης διακοπής αναβολής, Δελτίου Απογραφής (τα έντυπα χορηγούνται από τα Στρατολογικά Γραφεία) και πιστοποιητικού γραμματικών-τεχνικών γνώσεων.

Υπενθυμίζεται ότι κατά το πέρας ή τη διακοπή της αναβολής Λόγω σπουδών πρέπει απαραίτητα οι σπουδαστές να υποβάλλουν πιστοποιητικά γραμματικών - τεχνικών γνώσεων (απόφοιτοι TEI - AEI, Μεταπτυχιακές σπουδές, Διδακτωρικό δίπλωμα) Καθόσον πρόθεση-απόφαση της ηγεσίας είναι να Συνδέονται άμεσα οι γραμματικές - τεχνικές γνώσεις Τόσο με την επιλογή σε Όπλα- Σώματα, όσο και με την απονομή ειδικoτήτων κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Επιπρόσθετα επισημαίνονται τα παρακάτω:
Α. Για την ευχερή εξυπηρέτησή τους, συνίσταται οι στρατεύσιμοι, κατά την υποβολή σχετικού αιτήματος, να έχουν μαζί τους το έντυπο οδηγιών αναβολής κατάταξης, Που τους απέστειλε το αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο.
Β. Οι στρατεύσιμοι που διακόπτουν την αναβολή τους υποχρεούνται να υποβάλουν στο πλησιέστερο Στρατολογικό Γραφείο το αργότερο μέχρι την ημερομηνία κατάταξης τα απαιτούμενα ανά περίπτωση δικαιολογητικά, όπως αναλυτικά περιγράφονται στο έντυπο οδηγιών, που έλαβαν κατά την χορήγησή της. Σε περίπτωση Μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής τους, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες διοικητικές κυρώσεις.
Γ. Χορηγηθείσα αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας δεν διακόπτεται. Όσοι όμως στρατεύσιμοι έχουν λάβει αναβολή υγείας μεγαλύτερη των έξι μηνών και επιθυμούν την επανεξέταση της σωματικής τους ικανότητας, υποβάλλουν σχετικό αίτημα στο αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο, το οποίο Τους παραπέμπει στην αρμόδια Επιτροπή Απαλλαγών. www.army.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Vaggos Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Vaggos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2010 ώρα 06:59
Ρε παιδιά ΣΟΣ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει... Έκανα διακοπή αναβολής όλα καλα συμπλήρωσα και το δελτίο και το πήγα στο στρατολογικό γραφείο και το έδωσα... ΤΟ ΘΕΜΑ τώρα είναι α) έπρεπε να μου δώσουν κανένα χαρτί και δεν μου το έδωσαν όταν πήγα το δελτίο απογραφής; Επίσης πρέπει να ξέρω το ΑΣΜ όταν πάρουσιαστώ; Εγώ δεν το θυμάμαι το έγραφε πανω στην αλαβολή το ΑΣΜ αλλα μετά το εδωσα στο στρατολογικο για να διακόψω την αναβολή αλλα δεν συγκρατησα το ΑΣΜ τώρα τι κανουμε; Να τους παρω τηλέφωνω να μου το πούνε;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2010 ώρα 21:25
Φίλε μου και εγώ έκοψα την αναβολή τα Xριστούγεννα. Δεν μου Έδωσαν κανένα χαρτί. Απλά μου είπαν ότι μέσα Απρίλη θα έρθει το χαρτί κατάταξης.
Όσο για το ΑΣΜ έτσι την πάτησα και εγώ. Ξέχασα να το σημειώσω. Δεν Νομίζω ότι χρειάζεται όμως πουθενά. Σίγουρα άμα πάρουμε στη Στρατολογία (ή ίσως χρειαστεί να πάμε από εκεί) θα μας το πουν.
Επιστροφή στην κορυφή
gr Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2010 ώρα 00:52
Γεια σας, ειμαι φοιτητς στο 2ο ετος και εχω αναβολη μεχρι 31/12/2012.
Θέλω να κόψω όμως την αναβολη μου και να μπω στο στρατο φετος τον Αυγουστο και να συνεχισω τις σπουδες μου μολις απολυθω.
Θα χρειαστει βεβαιωση απο τη σχολη για το χρονικο διαστημα που φοιτησα;
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2010 ώρα 00:57
gr ; Ριξε μια ματια πανω αυτο που ποσταρισα
Επιστροφή στην κορυφή
nikolakis05 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 28/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση nikolakis05 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:23
Γεια σας... Εμενα ειναι λιγο μπερδεμενη η ιστορια... Εγω παρουσιαστικα Μαλεμε 302 08 Α' ΕΣΣΟ και πηρα αναβολη πριν ορκιστω λογο οικονομικων προβληματων... Μετα ξαναπηρα αναβολη μεχρι το 31 Δεκεμβριου 2013 Γιατι ηθελα να τελιωσω το σχολειο... Αλλα προεκυψαν οικογενειακα προβληματα και το σταματησα... Τωρα λοιπων θελω να κοψω την αναβολη για να μπω στην σειρα του Φεβρουαριου 2010... Τι γινεται με την δικια μου περιπτωση... ;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:31
Θα κόψεις πολύ απλά την αναβολή σου.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το βράδυ θα βάλω στο site και μία σελίδα με την ακριβή διαδικασία και τα έγγραφα που απαιτούνται.

Επιστροφή στην κορυφή
ge0rgio Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ge0rgio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2010 ώρα 06:47
Οταν διακοπτης την αναβολη σου περνεις καπιο χαρτι, αριθμο ή μια και καλη σου ερχετε τα χαρτί να παρουσιαστείς
Επιστροφή στην κορυφή
ge0rgio Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ge0rgio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2010 ώρα 05:12
Αυτές τις μέρες είναι να πάω να κόψω την αναβολή μου θα ήθελα να ρωτήσω αν το ότι δήλωσα στο περιοδεύων αεροπορία παίζει κάποιο ρόλο ότι θα πάω εκεί Ή πρέπει να βάλω κανέναν "γνωστό" και για να το κάνω αυτό μπορώ να πάρω κάποια στοιχεία από το στρατολογικό γραφείο (έναν αριθμό, μια βεβαίωση π. Χ) ή θα πρέπει να περιμένω το χαρτί της κατάταξης;
Ευχαριστώ εκ των πρότερων
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2010 ώρα 05:18
Όταν πας να κόψεις την αναβολή θα κάνεις και μια αίτηση για πιστοποιητικό τύπου Α εκεί θα λέει σε ποιο σώμα ανήκεις
Επιστροφή στην κορυφή
ge0rgio Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ge0rgio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2010 ώρα 06:32
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή
ge0rgio Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ge0rgio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2010 ώρα 18:59
Πήγα σήμερα και διέκοψα την αναβολή, έκανα και αίτηση για πιστοποιητικό τύπου Α δεν μου έδωσαν τίποτα να συμπληρώσω απλός σημειώσανε κάτι πάνω στο έντυπο της διακοπής και μου είπανε αν θέλω να έρθει με το ταχυδρομείο, είπανε Επίσης ότι επειδή είμαι Γ ΕΣΣΟ 2010 δεν θα φαίνεται το σώμα θα έχω είναι πρόβλημα Αυτό για το "κανονίσω" ή απλά χρειάζεται μόνο ο αριθμός στρατολογικού μητρώου;
Η αεροπορία παίρνει σε κάθε ΕΣΣΟ άτομα;
Τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά και δεν με φέρανε σε δύσκολη θέση
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2010 ώρα 20:34
Αρχικά αποστάλθηκε από ge0rgio

Πήγα σήμερα και διέκοψα την αναβολή, έκανα και αίτηση για πιστοποιητικό τύπου Α δεν μου έδωσαν τίποτα να συμπληρώσω απλός σημειώσανε κάτι πάνω στο έντυπο της διακοπής και μου είπανε αν θέλω να έρθει με το ταχυδρομείο, είπανε Επίσης ότι επειδή είμαι Γ ΕΣΣΟ 2010 δεν θα φαίνεται το σώμα θα έχω είναι πρόβλημα Αυτό για το "κανονίσω" ή απλά χρειάζεται μόνο ο αριθμός στρατολογικού μητρώου;
Η αεροπορία παίρνει σε κάθε ΕΣΣΟ άτομα;
Τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά και δεν με φέρανε σε δύσκολη θέση

Το πιστοποιητικό τύπου Α μπορείς να πας την επόμενη μέρα και να το πάρεις. Με το ταχυδρομείο ίσως καθυστερήσει. Εκέι φαίνεται πάντως σε ποιο σώμα ανήκεις! Η αεροπορία παίρνει σε κάθε εσσό άτομα
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 33>