Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 456
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Emma_sir Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2014
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Emma_sir Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές
    Αποστολή: 30/Ιουλίου/2014 ώρα 21:14
Γεια σας, είμαι φοιτητρια της φιλολογίας και μετα απο την απονομή του πτυχιου μου θα ήθελα να εισαχθω σε στρατιωτικές σχολές με πανελλαδικες εξετάσεις βεβαίως, συγκεκριμενα ΣΤΥΑ και ΣΣΕ. Επειδή λοιπόν ακουω και διάβαζω διάφορα περι των τατουαζ θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει, για του λόγου το αληθές οτι έχω κ γω και δεν θα ήθελα να σταθεί εμπόδιο στην εισαγωγή μ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2014 ώρα 21:24
Αυτό που θα πρέπει αρχικά να σε απασχολεί είναι το αν θα σε παίρνει το όριο ηλικίας για να δώσεις για τις στρατιωτικές σχολές που επιθυμείς κυρίως και ύστερα το αν θα σε κόψουν για το τατουάζ που έχεις!

Το όριο ηλικίας για τις Σχολές υπαξιωματικών είναι το 21 ηλικιακό έτος ενώ για την εισαγωγή σε Σχολές αξιωματικών το 22ο!

Διάβασε και το Όριο ηλικίας για Στρατιωτικές Σχολές για να πάρεις μία ιδέα
Επιστροφή στην κορυφή
TRENO Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TRENO Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2014 ώρα 17:01
Τι κυρώσεις μπορεί να σου επιφέρει ένα εμφανή ταττού δεν γνωρίζω.

Ωραία ορθογραφία σας μαθαίνουν στη σχολή. Αξιωματικάρα μου εσύ
Επιστροφή στην κορυφή
Emma_sir Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Emma_sir Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2014 ώρα 21:03
Δηλαδή δεν γίνεται ακόμα κ αν ξανά δώσω πανελλαδικες; είμαι ήδη 20, αλλα ήθελα να τελειωσω τη σχολή μ!!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2014 ώρα 23:08
Αν ενδιαφέρεσαι για τις Στρατιωτικές Σχολές σου ξαναλέω ότι είσαι στο ηλικιακό μεταίχμιο για να μπορέσεις να εισαχθείς σε κάποια από αυτές που σε ενδιαφέρουν (και κυρίως στην ΣΤΥΑ)

Δυστυχώς θα πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στο αν θα συνεχίσεις την Σχολή σου (που σημαίνει ότι αυτόματα ξεχνάς τις Στρατιωτικές Σχολές) ή θα στρωθείς να διαβάσεις να για να δώσεις φέτος άντε το πολύ του χρόνου για να περάσεις εκεί που θες.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 23:15
To τατουάζ που μπορεί να έχουν οι ένστολοι δεν αποτελεί κριτήριο για την ένταξή τους στο σώμα.

Το Συμβούλιο της Επικρατείας με άλλες τρεις αποφάσεις του έκρινε ότι οι ένστολοι μπορεί να έχουν τατουάζ αρκεί να μην είναι σε εμφανή σημεία του σώματος τους και η απεικόνιση τους να μην προκαλεί.

Με το σκεπτικό αυτό οι ανώτατοι δικαστές δικαίωσαν τέσσερις ειδικούς φρουρούς οι οποίοι διεγράφησαν από τον πίνακα επιτυχόντων επειδή είχαν δερματοστιξία (τατουάζ).

Ειδικότερα, το Γ΄ Τμήμα του Συμβουλίου Επικρατείας αφού ερμήνευσε το Σύνταγμα και την ισχύουσα νομοθεσία, αποφάσισε ότι το τατουάζ «συνιστά λόγο αποκλεισμού του υποψηφίου από τον διαγωνισμό για την πρόσληψη ειδικών φρουρών, εφόσον όμως αυτό είναι και με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής και επί πλέον οι σχετικές απεικονίσεις ως εκ του περιεχομένου τους είτε αναιρούν την επιβαλλόμενη από το Σύνταγμα ουδετερότητα των υπαλλήλων του Δημοσίου, είτε προκαλούν κατά τρόπο ο οποίος δεν συνάδει προς την ιδιότητα και τα καθήκοντά τους».

Σύμφωνα με το Συμβούλιο της Επικρατείας «μόνη η ύπαρξη δερματοστιξίας δεν αποτελεί λόγο αποκλεισμού από την σχετική διαδικασία επιλογής», αλλά απαιτείται να συντρέχουν και όλα τα υπόλοιπα, δηλαδή να είναι με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής, κ. Λπ.

Επομένως, καταλήγουν οι σύμβουλοι Επικρατείας, πρέπει να γίνουν δεκτές οι προσφυγές των υποψηφίων ειδικών φρουρών και έτσι ανέπεμψαν τις υποθέσεις στο Διοικητικό Εφετείο για νέα κρίση.

Πηγή
Επιστροφή στην κορυφή
jjs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jjs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2015 ώρα 23:45
Καλησπερα σε ολους, θα παω γ λυκειου φετος και θα ειθελα να ρωτησω: Επειδη αθλουμαι εχω κανει ενα τατουαζ με τη σημαια της ελλαδας στο στηθος... Αυτο μπορει να σταματησει τα ονειρα μου να μπω στην σσε;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουλίου/2015 ώρα 14:47
Αρχικά αποστάλθηκε από jjs

Καλησπερα σε ολους, θα παω γ λυκειου φετος και θα ειθελα να ρωτησω: Επειδη αθλουμαι εχω κανει ενα τατουαζ με τη σημαια της ελλαδας στο στηθος... Αυτο μπορει να σταματησει τα ονειρα μου να μπω στην σσε;

Δεν θα έχεις πρόβλημα όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
Apostolismou5 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Apostolismou5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2015 ώρα 22:43
Παιδιά θέλω να κάνω στον ώμο περνάω;
Επιστροφή στην κορυφή
Ελλας ΣΣΕ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση Ελλας ΣΣΕ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Νοεμβρίου/2015 ώρα 22:08
Μπες πρωτα. δες πως ειναι τα πραγματα και αν σε αφησουν κανε

Επιστροφή στην κορυφή
markos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση markos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαΐου/2018 ώρα 17:35
θελω να περασω ΣΜΥ η ΣΣΕ και θελω να κανω τατουαζ την ελληνικη σημαια αλλα οχι σε εμφανες σημειο. Επιτρεπεται; ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαΐου/2018 ώρα 23:37
Αρχικά αποστάλθηκε από markos

θελω να περασω ΣΜΥ η ΣΣΕ και θελω να κανω τατουαζ την ελληνικη σημαια αλλα οχι σε εμφανες σημειο. Επιτρεπεται; ευχαριστω

Ναι επιτρεπεταιι μονο αν δν φαινεται απο τν θερινη στοληη. αλλα θ σ προτεινα ν μπεις πρωτα ν βγεις κ υστερα αποφασιζεις..
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 456
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.