Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 891011>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2016 ώρα 10:53
Αρχικά αποστάλθηκε από psarakaas

Ρε παιδιά στο 18 του μήνα παρουσιάζομαι ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ αλλά δε θέλω ούτε το ένα ούτε το άλλο θέλω απλά να κάνω την 9μηνη θητεία μου σε μια μοναδα πεζικου αλλα όχι ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ ξέρετε τι μπορώ να κάνω;

Μην αγχώνεσαι.
Και τα δύο είναι προαιρετικά που σημαίνει ότι ΑΝ θες εσύ εκδηλώνεις επιθυμία όταν ερωτηθείτε.
Εσύ όταν θα σας ρωτήσουν θα δηλώσεις ότι ΔΕΝ επιθυμείς να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις και θα συνεχίσεις την θητεία σου μετά το κέντρο στο πεζικό. Καλή θητεία να έχεις
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos Chatzoglou Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 26/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Nikos Chatzoglou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2016 ώρα 16:38
Συν το ότι η ένδειξη ΥΕΑ υπάρχει σε οποιονδήποτε έχει τελειώσει λύκειο. Θα ρωτηθείς αν θες να πας για δόκιμος.
Επιστροφή στην κορυφή
Goku1926 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Αυγούστου/2016
  Παράθεση Goku1926 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2016 ώρα 22:33
Καλησπέρα σας,
Δυστυχώς με διάλεξαν ''ειδικές δυνάμεις'' στη Νέα Πέραμο Μεγάλο Πέυκο. Δεν ξέρω πως και γιατί.
Εγώ όμως δεν θέλω να υπηρετήσω ειδικές δυνάμεις... Μπορώ να κοπώ εφόσον το επιθυμώ έτσι; Αλλά τι πρέπει να τους πω την μέρα που θα παρουσιαστώ; Και πότε; Την μέρα της κατάταξης;(Έχω και πλατυποδία φυσικά και όταν με εξετάσουν λογικά δεν θα με πάρουν ευτυχώς)

Και εφόσον κοπώ, που θα κάνω ορκωμοσία; Και που τα χαρτιά για οκταμηνη θητεια;(ειμαι πολυτεκνος).
Εγώ θέλω να υπηρετήσω στο πεζικό όπως οι περισσότεροι.
Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΕΑ_2αμαλ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση ΔΕΑ_2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2016 ώρα 23:40
Και να παρουσιαστεις μεγαλο πευκο, η εκπαιδευση που θα λαβεις θα ειναι νεοσυλλεκτου, οχι επιδοξου καταδρομεα. Αντε να εχει μια essence ε. Δ. Θα σας ρωτησουν ποιοι θελουν να συνεχισουν ειδικες δυναμεις, και απο τη στιγμη που θα δηλωσεις απροθυμος για κατι τετοιο, θα σε αποδοσουν σε μοναδα πεζικου το πιθανοτερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Goku1926 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Αυγούστου/2016
  Παράθεση Goku1926 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Αυγούστου/2016 ώρα 23:40
Ωραία, ευχαριστώ πάρα πολύ.
Την αίτηση για να κάνω μειωμένη θητεία όπως προείπα θα τους πω εκεί στο Μεγάλο Πεύκο δηλαδή;
Θα ζητήσω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για χρήση στρατολογική από εκεί δηλαδή;
ή πριν πάω μεγαλο πευκο να κάνω μια αίτηση στα κεπ π. Χ και να το πάρω να το ετοιμάσω να το χω στα χέρια μου και να το παραδώσω όταν πάω;

Επιστροφή στην κορυφή
ΔΕΑ_2αμαλ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση ΔΕΑ_2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2016 ώρα 00:29
Τεχνικοτητες επ αυτου, δε γνωριζω, η βελτιστη κινηση που μπορεις να κανεις για να λυσεις ολες τις αποριες σου ειναι να επισκεφτεις το στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου. Οπωσδηποτε ομως μην εχεις αγχος για το αν θα υπηρετησεις ακουσιως στις ειδικες δυναμεις, αυτο γινεται σε καθαρα εθελοντικη βαση, δε θα σε υποχρεωσει κανεις ουτε θα βρεθεις καπου κατα λαθος. Φιλικα
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos Chatzoglou Δες τη Λίστα

Μέλος από: 26/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Nikos Chatzoglou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2016 ώρα 17:40
Απ' ότι ξέρω αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία το κανονίζεις σε κάποιο στρατολογικό γραφείο (και πλέον μπορεί και σε κεπ). Πάντως μέσα στο στρατό δεν ασχολούνται με αυτό οι στρατολόγοι.
Επιστροφή στην κορυφή
XRISTOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση XRISTOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2016 ώρα 12:25
Γεια σας. Είναι να παρουσιαστώ στο μεγάλο πεύκο το νοέμβριο αλλά δε θέλω ειδικές δυνάμεις. Μπορώ μετά την ορκομωσία αν βάλω βύσμα να πάω τεχνικό, τεθωρακισμένα ή πυροβολικό; Ή με πάνε όπου να ναι; Μπορείς να πας όπλο ή μόνο σώμα;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2016 ώρα 15:50
Δεν σε στέλνουν όπου να ναι όχι. Συγκεκριμένα θα υπηρετήσεις σε μονάδα του Πεζικού εφόσον δεν συνεχίσεις στις Ειδικές Δυνάμεις.
Επιστροφή στην κορυφή
XRISTOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση XRISTOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2016 ώρα 22:34
Οι μονάδες πεζικού που μπορώ να πάω μετά μπορεί να είναι και το πυροβολικό ή τα τεθωρακισμένα; Γιατί και αυτά πεζικό είναι. Έχω βύσμα να το σπρώξω αλλά τυπικά γίνεται μετά τη βασική μεγάλο πεύκο να φύγω για εκεί;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2016 ώρα 23:41
Όχι, και δεν ανήκουν στο Όπλο του Πεζικού. Μόνο με απόσπαση μπορούν να σε στείλουν σε τέτοιες μονάδες.
Επιστροφή στην κορυφή
XRISTOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση XRISTOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2016 ώρα 01:30
Οκ. Τότε χοντρικά τί επιλογές έχω από μεγάλο πεύκο εκτός ειδικών δυνάμεων; Θα ήθελα κάτι που να μάθω και μερικά πράγματα και να έχει ενδιαφέρον. Υπάρχει καμιά λίστα να ξέρω πάνω κάτι πού μπορώ να πάω;
Επιστροφή στην κορυφή
Nick Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 16:33
Καλησπερα παρουσιαζομαι κ εγω μεγαλο πευκο τον Μαρτιο, θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να αλλαξω κεντρο γτ δεν θελω ειδικες δυναμεις. Και αν δεν γινεται μετα θα μπορω να παω κυπρο αλλα οχι στις ειδικες δυναμεις κυπρου?
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 09:05
Δεν είναι υποχρεωτικό να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις.

Εσύ θα ζητήσεις να υπηρετήσεις στο Πεζικό και δη στην Ελληνική Δύναμη Κύπρου.
Επιστροφή στην κορυφή
στρατης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση στρατης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 00:30
καλησπερα παιδια ειχα παει στα κεπ να δηλωσω τι θελω ειχα βαλρι πεζικο με πηραν οκτομβρη τηλεφωνο να ρωτησουν αν θα περασω σε σχολη τους ειπα οχι και μου ειπαν θα σου πουμε απο το νεο χρονο.. Δε με εχουν παρει ακομα αλλα μπορω να παω αλλου η τωρα το εγραψα?
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 08:30
Η απορία που εκφράζεις έχει κάποια σχέση με τις Ειδικές Δυνάμεις;
Διότι ως προς τον τίτλο του νήματος αν κατανεμηθείς στο Πεζικό δεν είναι απαραίτητο να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις.
Τώρα αν εσύ αντί για Πεζικό θες πχ Υγειονομικό και δεν έχεις το αντίστοιχο πτυχίο, τότε απαραιτήτως χρειάζεσαι βύσμα.
Αυτά τα έχουμε γράψει εκατοντάδες φορές.
Επιστροφή στην κορυφή
NickoGR Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2017
  Παράθεση NickoGR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 18:32
Καλησπερα εχω δηλωσρι ειδικρς δυναμεις στρατο ξηρας (καταδρομεας) αλλα εχω μετανιωσει κι δεν θελω να παω εκει.. Γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω γ να μην παω;

Επιστροφή στην κορυφή
Epag Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 08/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση Epag Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 19:32
Τι εχεις μετανιωσει ακριβως; Πηγαινε και αν εισαι ανικανος για καταδρομεας θα σε διωξουν μονοι τους.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 891011>