Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 11>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2009 ώρα 04:30
Καλά αγόρι μου αν πιστεύεις οτι το Πεύκο είναι το χειρότερο Κέντρο Εκπαιδέυσεως ρώτα και κανα γνωστό σου που πήγε στο πεζικό
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2009 ώρα 14:54

Ρε παιδια ηρεμηστε ξυπνατε τι κανετε ετσι ουτε πολεμος να γινοτανε. Τι φοβαστε το Πευκο υπαρχουν και χειροτερα.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2009 ώρα 20:30
Οσον αφορά τη βασική εκπαίδευση στο Μ. Πεύκο... Τι ξέρουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
alex-4- Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση alex-4- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 14:51
Να σας ρωτησω κ εγω κατι; Οταν ημουν Γ λυκειου, πηγα στα ΚΕΠ κ δηλωσα ειδικές δυνάμεις ξηράς. Δεν πηγα κατευθειαν στα 19 στον στρατο γιατι πηρα αναβολη επειδη ειμαι σε μια σχολη που τελειωνω τωρα τον ιουνιο. Επειδη ομως εχουν αλλαξει καποια πραγματα κ δεν θελω να παω ειδικες δυναμεις, μπορω να το αλλαξω κ να καταταχτω στο πεζικο; Επισης, ποτε πρεπει να διακοψω την αναβολη μου ωστε να φυγω φανταρος τον αυγουστο του 2010;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 16:47
Αρχικά αποστάλθηκε από alex-4-

Να σας ρωτησω κ εγω κατι; Οταν ημουν Γ λυκειου, πηγα στα ΚΕΠ κ δηλωσα ειδικές δυνάμεις ξηράς. Δεν πηγα κατευθειαν στα 19 στον στρατο γιατι πηρα αναβολη επειδη ειμαι σε μια σχολη που τελειωνω τωρα τον ιουνιο. Επειδη ομως εχουν αλλαξει καποια πραγματα κ δεν θελω να παω ειδικες δυναμεις, μπορω να το αλλαξω κ να καταταχτω στο πεζικο; Επισης, ποτε πρεπει να διακοψω την αναβολη μου ωστε να φυγω φανταρος τον αυγουστο του 2010;

Το ότι δήλωσες Ειδικές Δυνάμεις όταν πέρασες περιοδεύων δεν σημαίνει ότι θα σε καλέσουν εκεί.

Και να σε καλέσουν, μπορείς να ζητήσεις να μεταταχθείς στο Πεζικό.

Για Αύγουστο 2010 πρέπει να διακόψεις γύρο στον Απρίλιο-Μαϊο.
Επιστροφή στην κορυφή
alex-4- Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση alex-4- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 17:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Το ότι δήλωσες Ειδικές Δυνάμεις όταν πέρασες περιοδεύων δεν σημαίνει ότι θα σε καλέσουν εκεί.

Και να σε καλέσουν, μπορείς να ζητήσεις να μεταταχθείς στο Πεζικό.

Για Αύγουστο 2010 πρέπει να διακόψεις γύρο στον Απρίλιο-Μαϊο.

Οταν μου στειλουν το χαρτι, και δω οτι με εχουν καλεσει στις ειδικες δυναμεις, Θα παω στο στρατολογικο γραφειο και θα ζητησω να καταταχθω στο πεζικο;

και κατι αλλο. Ειμαι το 3ο παιδι στην οικογενεια, αλλα ειμαι μικροτερος. Μειωμενη θητεια δικαιουμαι ή μόνο ο μεγαλυτερος γιος δικαιούτε;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 19:07
1) Όχι, θα παρουσιαστείς στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ειδικών Δυνάμεων και εκεί θα ρωτήσουν ποιοί θέλουν να μείνουν και ποιοί όχι.

2) Δεν ξέρω τι συμβαίνει στη περίπτωση σου. Από όσο θυμάμαι, μόνο ο μεγαλύτερος δικαιούται. Ρώτησε στη Στρατολογία.
Επιστροφή στην κορυφή
alex-4- Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση alex-4- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:10
Σε ευχαριστω πολυ! Να 'σαι καλα!
Επιστροφή στην κορυφή
guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2010 ώρα 18:14
Γεια σας
ερώτηση: Παρουσιάζομαι μεγάλο πεύκο το φλεβάρη, σε περίπτωση που δηλώσω ότι δε θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις θα έχω δυσμενή μετάθεση (πχ έβρο) μετά την ορκομωσία; Εαν παρουσιαζόμουν σε άλλη μονάδα στρατού ξηράς θα είχα την ίδια μετάθεση ή παίζει ρόλο το ότι και καλά παραιτούμαι απ'τις ειδικές δυνάμεις οπότε και σε στέλνουν μακριά;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2010 ώρα 20:50
Όλα τα σώματα πλην των ειδικών δυνάμεων έχουνε μονάδες σε όλη την ελλάδα. Οπότε δεν μπορείς να ξέρεις που θα σε στείλουνε. Εκτός και αν έχεις βύσμα.
Επιστροφή στην κορυφή
AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 18/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:43
Αρχικά αποστάλθηκε από guest

Γεια σας
ερώτηση: Παρουσιάζομαι μεγάλο πεύκο το φλεβάρη, σε περίπτωση που δηλώσω ότι δε θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις θα έχω δυσμενή μετάθεση (πχ έβρο) μετά την ορκομωσία; Εαν παρουσιαζόμουν σε άλλη μονάδα στρατού ξηράς θα είχα την ίδια μετάθεση ή παίζει ρόλο το ότι και καλά παραιτούμαι απ'τις ειδικές δυνάμεις οπότε και σε στέλνουν μακριά;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φιλε δικαιωμα σου να υπηρετησεις σε οποιο σωμα θελεις και το σεβομαι. Αν δεν εχεις ομως βυσμα, θυμισου την κουβεντα που θα σου πω, μην το μετανοιωσης εκει που θα σε πανε και πης ρε τρωω το αγγουρι που το τρωω και αδοξα δεν εμενα καλυτερα στις ειδικες δυναμεις; Στο κατω κατω 9 μηνακια ειναι που εμεις που υπηρετησαμε 20!
Επιστροφή στην κορυφή
guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2010 ώρα 04:16
Φιλε δικαιωμα σου να υπηρετησεις σε οποιο σωμα θελεις και το σεβομαι. Αν δεν εχεις ομως βυσμα, θυμισου την κουβεντα που θα σου πω, μην το μετανοιωσης εκει που θα σε πανε και πης ρε τρωω το αγγουρι που το τρωω και αδοξα δεν εμενα καλυτερα στις ειδικες δυναμεις; Στο κατω κατω 9 μηνακια ειναι που εμεις που υπηρετησαμε 20!

γεια
ευχαριστώ που ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για μένα και μου είπες την άποψη σου. Από κει και πέρα εννοείται πως δε θα μπω στη διαδικασία να σου εξηγήσω τους λόγους μου ή τις επιλογές που θα κάνω, είτε τις μετανιώσω είτε όχι. ’σε εμένα να ανησυχώ γι'αυτό. Ας αφήσουμε τον καθένα να αντιλαμβάνεται τα πράματα με τον δικό του τρόπο. Όλα καλά, όλα στην ώρα τους και όλοι στο τώρα μας.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας στο ερώτημά μου.
εις το επανιδείν...
Επιστροφή στην κορυφή
AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2010 ώρα 23:23
Αυτο το post δεν μου αρεσει. Θα σας εξηγησω το γιατι. Πιστευω οποιος εχει περασει Ε. Δ. Ποναει οταν το βλεπει. Σαν να κουβαλαει μια Ειρωνια για τα επιλεκτα σωματα του στρατου. Δικαιωμα του καθενα απο εμας να υπηρετησει οπου γουσταρει, αλλα ισως δεν γνωριζει οτι οι Ειδικες Δυναμεις εχουν καποια μεγαλα πλεονεκτηματα. Οπως 1) Δεν υπαρχουν γιοταδες π. Χ. Σε μοναδα πεζικου στην σειρα που μπηκε ειχε πολους γιοταδες Με αποτελεσμα να βαρανε πολλες υπηρεσιες.2) Δεν μπαινει καθε καρυδας καρυδι που παει στο πεζικο.3) Μαθαινεις πραγματα αυτοαμυνας και τεχνικες πολεμου, που κανονικα επρεπε να πληρωσεις για να τα μαθεις.(π. Χ. Στην σχολη σωματοφυλακων στο Ισραηλ που τραβανε σκληρη εκπαιδευση, τα διδακτρα ειναι υψηλα, και κρατιεται σειρα προτεραιοτητας).4) Σκληραγωγησε Και Εκπαιδευεσε στην πειθαρχεια που μεθαυριο στην ζωη σου θα σε Οφελεισουν.5) Επειδη πανε ολοι εθελοντικα η λουφα με την ενοια του Πεζικου δεν υπαρχει, και υπηρεσιες και δουλειες μοιραζονται δικαια.6) Τρως καλυτερα ποιοτικα φαγητα 7) Ο εξοπλισμος ειναι καλυτερος.8) Σε προσεχουν περισοτερο. Για μενα ενα 90% επρεπε ολος ο Στρατος Να ηταν ετσι. Ισως προς στιγμη να ξεχασα και καποια αλλα πλεονεκτηματα, αλλα πιστεψτε με αξιζει να παει καποιος Ε. Δ. Και απεχει παρασαγκας απο την νοοτροπια των αλλων σωματων. Στο κατω κατω σε ενα θερμο επεισοδιο πιος θα βγαλει το φιδι απο την τρυπα; Πιος θα προστατεψη το σπιτι σου; Αν ολοι ειναι χαλαροι και στην λουφα πιος θα πολεμησει ρε παιδια; Και τελος ειναι πολυ μεγαλη τιμη να περασεις την θητεια σου στα πιο ενδοξα επιλεκτα και διαλεκτα σωματα Στρατου του κοσμου!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2010 ώρα 23:27
Αρχικά αποστάλθηκε από AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ

Αυτο το post δεν μου αρεσει. Θα σας εξηγησω το γιατι. Πιστευω οποιος εχει περασει Ε. Δ. Ποναει οταν το βλεπει. Σαν να κουβαλαει μια Ειρωνια για τα επιλεκτα σωματα του στρατου. Δικαιωμα του καθενα απο εμας να υπηρετησει οπου γουσταρει, αλλα ισως δεν γνωριζει οτι οι Ειδικες Δυναμεις εχουν καποια μεγαλα πλεονεκτηματα. Οπως 1) Δεν υπαρχουν γιοταδες π. Χ. Σε μοναδα πεζικου στην σειρα που μπηκε ειχε πολους γιοταδες Με αποτελεσμα να βαρανε πολλες υπηρεσιες.2) Δεν μπαινει καθε καρυδας καρυδι που παει στο πεζικο.3) Μαθαινεις πραγματα αυτοαμυνας και τεχνικες πολεμου, που κανονικα επρεπε να πληρωσεις για να τα μαθεις.(π. Χ. Στην σχολη σωματοφυλακων στο Ισραηλ που τραβανε σκληρη εκπαιδευση, τα διδακτρα ειναι υψηλα, και κρατιεται σειρα προτεραιοτητας).4) Σκληραγωγησε Και Εκπαιδευεσε στην πειθαρχεια που μεθαυριο στην ζωη σου θα σε Οφελεισουν.5) Επειδη πανε ολοι εθελοντικα η λουφα με την ενοια του Πεζικου δεν υπαρχει, και υπηρεσιες και δουλειες μοιραζονται δικαια.6) Τρως καλυτερα ποιοτικα φαγητα 7) Ο εξοπλισμος ειναι καλυτερος.8) Σε προσεχουν περισοτερο. Για μενα ενα 90% επρεπε ολος ο Στρατος Να ηταν ετσι. Ισως προς στιγμη να ξεχασα και καποια αλλα πλεονεκτηματα, αλλα πιστεψτε με αξιζει να παει καποιος Ε. Δ. Και απεχει παρασαγκας απο την νοοτροπια των αλλων σωματων. Στο κατω κατω σε ενα θερμο επεισοδιο πιος θα βγαλει το φιδι απο την τρυπα; Πιος θα προστατεψη το σπιτι σου; Αν ολοι ειναι χαλαροι και στην λουφα πιος θα πολεμησει ρε παιδια; Και τελος ειναι πολυ μεγαλη τιμη να περασεις την θητεια σου στα πιο ενδοξα επιλεκτα και διαλεκτα σωματα Στρατου του κοσμου!

ότι ναναι.
1) Οι γιωτάδες είναι περισσότεροι στις ειδικές δυνάμεις. Επειδή κάποιος είναι Ι1 δεν είναι γιωτάς;
2) έχεις υπηρετήσει στις ειδικές δυνάμεις η τώρα θα μπεις;
3) ασχολίαστο.
4) σωστό
5) δεν το νομίζω...
6) ισχύει σε μερικές μονάδες
7) από του πεζικού σίγουρα

Επιστροφή στην κορυφή
AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2010 ώρα 23:51
1) Οταν λεω γιοταδες καταλαβαινεις τι Θελω να πω.
2) Ενοεις οτι εχει και φατσες στις Ε. Δ. Ναι πραγματι εχει αλλα δεν τους παιρνει να κανουν αυτα που θα εκαναν στο Πεζικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2010 ώρα 23:52
Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε. Επειδή ο άλλος είχε κάποιο ατύχημα στην ζωή του. Και στον στρατό βγαίνει ι3 νομίζεις οτι δεν είναι άξιος;
Επιστροφή στην κορυφή
AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση AΡΜΑΓΕΔΔΩΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2010 ώρα 00:18
Αρχικά αποστάλθηκε από ΓΜΑΚ

Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε. Επειδή ο άλλος είχε κάποιο ατύχημα στην ζωή του. Και στον στρατό βγαίνει ι3 νομίζεις οτι δεν είναι άξιος;
Ειναι αξιος αλλα δυστηχως γιοταδες βγαινουν και οση πουλανε τρελλα. Αυτους λεω που στο πεζικο υπηρετουν σε βαρος των αλλων, ειδικα αν ειναι και πολλοι. Εσυ εχεις υπηρετησει; Γιατι τετοια κολπα στις Ε. Δ. Δεν περνανε.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2010 ώρα 00:47
Ναι υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις. Όλα περνάνε στις ειδικές δυνάμεις πλέον. Μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 11>