Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ο.Β.Α - Γενικές Πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 22>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

_UGC_PCMaster7 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 21/Νοεμβρίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση _UGC_PCMaster7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ο.Β.Α - Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2008 ώρα 15:43
Μάλιστα κύριε στρατιάρχη. τι εννοείτε ψαλίδι ;
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2008 ώρα 15:49
Διαβασε το σχετικο αρθρο σε αυτη την ενοτητα... ειναι ακριβως πανω απο το θεμα "ειδικοτητα επιμελητης χρηματικου"
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2008 ώρα 17:01
Αρχικά αποστάλθηκε από _UGC_PCMaster7

Μάλιστα κύριε στρατιάρχη. τι εννοείτε ψαλίδι ;

Διόρθωσα το link στην απάντησή μου, οπότε δες το σχετικό άρθρο για να καταλάβεις.
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2008 ώρα 17:03
Σωστος! Συγνωμη που απαντησα για σενα Η ερωτηση απευθυνοταν σε εσενα αλλα ειπα να βοηθησω λιγακι και εγω
Επιστροφή στην κορυφή
volkano Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 31/Αυγούστου/2008
  Παράθεση volkano Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2008 ώρα 02:08
Εγω θα απολυθω σαν ανθυπολοχαγος ΠΒ απο τον στρατο απο (ΔΕΑ)

Μπορω να μεινω μεσα σαν ΟΒΑ με τον βαθμο που θα εχω η τον χανω τον βαθμο;
Επιστροφή στην κορυφή
_UGC_PCMaster7 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 21/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση _UGC_PCMaster7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2008 ώρα 13:30
Οι οβα τι είναι στο περίπου τι κάνουνε δεν μου είπατε... καποιος φίλος μου λέει οτι είναι κάτι σαν συνοριοφύλακες ισχύει; μαμο τα ψαλίδια τιν ανεργία μέσα...
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2008 ώρα 15:53
Αρχικά αποστάλθηκε από volkano

Εγω θα απολυθω σαν ανθυπολοχαγος ΠΒ απο τον στρατο απο (ΔΕΑ)

Μπορω να μεινω μεσα σαν ΟΒΑ με τον βαθμο που θα εχω η τον χανω τον βαθμο;

Ρίξε μια ματιά στο site και ιδιαίτερα τσο άρθρο για τους ΟΒΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Wiseco2000 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 28/Μαρτίου/2008
  Παράθεση Wiseco2000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 18:56
Στην Ξανθη που πηγα για συνεντευξη και για ολα τα αλλα ειδα αρκετους ΟΒΑ να παιρνουν μερος στην προκηρηξη για ΕΠΟΠ 2008.
Τελικα ποσοι ειναι οι ΟΒΑ στον ελληνικο στρατο;
Υπαρχει καποια επισημη πηγη που μπορουμε να μαθουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 19:48
Είναι εντελώς ελάχιστοι (αν υπάρχουν).

Ο θεσμός φυτοζωεί αν δεν έχει πεθάνει ήδη...

Στο forum υπάρχει είδηση πριν από λίγους μήνες ότι δεν εγκρίθηκαν σχετικά κονδύλια για προσλήψεις ΟΒΑ. Με μία αναζήτηση θα το βρεις νομίζω...
Επιστροφή στην κορυφή
m15a4c.q.b Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση m15a4c.q.b Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2009 ώρα 23:18
Ετσι ειναι
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2009 ώρα 06:30
Παιδια αν μεινω οβα θα εχω μεταθεσεις οπως και οι επ. Οπ.
Επιστροφή στην κορυφή
m15a4c.q.b Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση m15a4c.q.b Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2009 ώρα 18:09
Νομιζω πως οχι εχω ενα φιλο στη ζ μακ και δν εχει παρει καμια μεταθεση.
Επιστροφή στην κορυφή
Lxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Lxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2009 ώρα 16:32
Μέχρι να λήξει η σύμβαση και να απολυθείς που είναι εώς τρία έτη παραμένεις εκεί που σε τοποθετήσανε.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2009 ώρα 21:19
Μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με ΟΒΑ; Τι γπροοπτικες εχει μετα απο την τριετια; Επεισης εχει μεταθεσεις; Τι κανει ενας ΟΒΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Ε.Π.Σ. Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Ε.Π.Σ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2009 ώρα 21:54
Δημητρα απ'οτι γνωριζω, οβα μενεις απο φανταρος. Δηλαδη. Μετα τη θητεια του. Καποιος μπορει να δηλωσει Συμβαση στο στρατο, να μεινει π. Χ για 3 χρονια μεσα. Με το βαθμο που ειχε! Πληρωνεται κανονικα οπως οι επ-οπ. Και ασφαλιζεται στο ικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2009 ώρα 02:29
Μετα απο την τριετια ως οβα τι προοπτικες αχει; Απλα κανεις τα τρια χρονια και τελος; Αν ειναι παντρεμενος επηρεαζει σε τιποτα αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2009 ώρα 02:45
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΑ

Μετα απο την τριετια ως οβα τι προοπτικες αχει; Απλα κανεις τα τρια χρονια και τελος; Αν ειναι παντρεμενος επηρεαζει σε τιποτα αυτο;

Kaμια προοπτικη δεν υπαρχει μετα απο ΟΒΑ, απλα παιρνουν καποια μορια (νομιζω 100) για τους διαγωνισμους ΕΠΟΠ. Αυτος ηταν ενας προχειρος θεσμος για να αντιμετωπιστει μπακαλιστικα η ελειψη ατομων σε μοναδες εκστρατειας-και ταυτοχρονα μια κακογουστη κινηση για μειωση της ανεργειας...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2009 ώρα 15:43
Συμφωνω μαζι σας ( Nicolas_mk2) αλλα δεν μπορουμε πλεον να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Η ανεργια ειναι ενα προβλημα οπου τον τελευταιο καιρο εχει φτασει στο απροχωρητο! Οποτε ο πνιγμενος απο τα μαλλια πιανετε και για προσωρινα δεν ειναι κακη λυση το οβα εως οτου καποιος μπορεσεi να δει τι θα καταφερει να κανει...
Κατα την γνωμη μου ως προς το τιποτα κατι ειναι και αυτο!
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 22>