Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ο.Β.Α - Γενικές Πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 202122
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ο.Β.Α - Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 12/Μαρτίου/2019 ώρα 18:11
Αρχικά αποστάλθηκε από ARN

Δεν χρειάζεται να συνεννοηθείς με τον διοικητή σου, το μόνο που μπορείς να κανονίσεις με τον διοικητή είναι μήπως υπάρχει ξεχωριστός ελεύθερος θάλαμος για να μένεις ξεχωριστά από τους φαντάρους, συνήθως βρίσκεται ακόμα κ αυτή η λύση.
Δεν ισχύει αυτό που άκουσες με τα σχολεία, πας σε όλα κανονικά

φαντάζομαι σκηνή που θα κάνει μόλις του το πω, θα μου πει αν θέλω τίποτα τζακούζι
εγώ απολύθηκα από πεζικο θα μπορώ να πάω στις ειδικές δυνάμεις ή στην αεροπορία στρατού;
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2019 ώρα 00:15
θα έχουμε κανονικά 40μερες άδειας, απαλλαγές;
ειδικότητα την ίδια που είχαμε στην θητεία ή θα μας δώσουν άλλη; μπορώ μα αλλάξω αν θέλω;
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 12/Μαΐου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2019 ώρα 14:15
Παιδιά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Όπως απολύθηκες στην θητεία σου συνεχίζεις από εκεί που ήσουν για άλλα 3 χρόνια, συνεπώς θα είσαι ίδιο όπλο ίδια ειδικότητα. Προς το παρών δεν μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις, βέβαια ετοιμάζεται νομοσχέδιο στο οποίο θα αλλάξουν πολλά πράγματα για τους οβα, μέσα σε αυτό είναι κ ότι άτομα που δεν ήταν ειδικές δυνάμεις θα τους δίνετε η δυνατότητα να μπορούν να υπηρετήσουν στις ΕΔ. (αυτό είναι ανεπίσημο, μένει να ψηφιστεί )
Άδειες έχεις 30 μέρες κανονική άδεια και 10 μέρες μικρας διάρκειας, σύνολο 40.
Απαλλαγές παίρνεις κανονικά.

Υγ για να συμμετάσχει κανείς σε διαγωνισμό οβα θα πρέπει να έχει απολυθεί έως και 3 χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2019 ώρα 20:17
έχω από τον Ιούνιο του 2018 που έχω απολυθεί
για να κάνουν αυτό το νομοσχέδιο μάλλον δεν θα βγάλουν καθόλου για εποπ
η μικρας διάρκειας τι διαφορετικό έχει από την κανονική; περνουν και άδειες παραμεθωριου όπως οι φαντάροι;
και αν αλλάξει το νομοσχέδιο και κάνουμε μεταταξη θα αλλαχτεί η ειδικότητα;
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2019 ώρα 11:56
Ας ψηφιστεί πρώτα και μετά βλέπουμε τι θα ισχύσει, δεν χρειάζεται να λέμε αερολογίες , Υπομονή.
Η κανονική άδεια είναι όταν βάζεις πάνω από 5 μέρες, η μικρας είναι κάτω από 5 μέρες.
Για παράδειγμα αν θέλω να λείψω αύριο κ μεθαύριο θα ζητήσω 2 μέρες μικρας διαρκειας, αν θέλω να λείψω μια βδομάδα θα ζητήσω 7 μέρες κανονικής άδειας

Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2019 ώρα 13:03
αυτή των ειδικών δυνάμεων μήπως έχουν παραπάνω άδειες από τους υπόλοιπους;
Για προεκλογικά θα το λένε
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2019 ώρα 23:59
περνανε το κανονικό κεαπ?
αν βάλεις βύσμα μπορεί κάποιος να πάρει βαθμό;
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2019 ώρα 00:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Τσουκαλάς

αυτή των ειδικών δυνάμεων μήπως έχουν παραπάνω άδειες από τους υπόλοιπους;
Για προεκλογικά θα το λένε

Τις ίδιες έχουν
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2019 ώρα 12:57
μπορείς να μου απαντήσεις και στα προηγούμενα;
Επιστροφή στην κορυφή
Γερόλυκος Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 15/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση Γερόλυκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 15:43
1200 ΟΒΑ στον στρατό ξηράς 400 ναυτικό 400 αεροπορία https://www.enoplos.gr/2019/09/blog-post_51.html?fbclid=IwAR25h7erYDWRbZ058a8fFh4dVMN6sIEllk7rTUuxUzOAqbBwfpWC_DtUhcU
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 202122