Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ο.Β.Α - Γενικές Πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 22>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
diomidis Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση diomidis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ο.Β.Α - Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 12/Μαρτίου/2009 ώρα 23:43
Έχω μπερδευτεί λίγο... Εγώ έκανα κανονικά την θητεία μου στο πολεμικό ναυτικό την περίοδο 2006-2007. Οκ;

εάν τώρα θέλω να καταταγώ σαν ΟΒΑ μπορώ ;
Επιστροφή στην κορυφή
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2009 ώρα 23:51
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΑ

Συμφωνω μαζι σας ( Nicolas_mk2) αλλα δεν μπορουμε πλεον να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Η ανεργια ειναι ενα προβλημα οπου τον τελευταιο καιρο εχει φτασει στο απροχωρητο! Οποτε ο πνιγμενος απο τα μαλλια πιανετε και για προσωρινα δεν ειναι κακη λυση το οβα εως οτου καποιος μπορεσεi να δει τι θα καταφερει να κανει...
Κατα την γνωμη μου ως προς το τιποτα κατι ειναι και αυτο!

Συμφωνω εν μερει, απλως το μετρο οφειλε να εχει μεγαλυτερη διαρκεια καθως στα 3 χρονια-ειδικα σε δυσκολες ειδικοτητες-δεν υπαρχει ο απαιτουμενος χρονος για ουσιαστικη υπηρεσια καθως ο ΟΒΑ αναγκαζεται να αποχωρησει τη περιοδο που εχει εξικοιωθει πλεον Με τον επαγγελματικο στρατο και την ειδικοτητα του-ουσιαστικα δηλαδη φευγει οταν αρχιζει πλεον να ειναι πραγματικα παραγωγικος...
Επιστροφή στην κορυφή
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2009 ώρα 23:52
Αρχικά αποστάλθηκε από diomidis

Έχω μπερδευτεί λίγο... Εγώ έκανα κανονικά την θητεία μου στο πολεμικό ναυτικό την περίοδο 2006-2007. Οκ;

εάν τώρα θέλω να καταταγώ σαν ΟΒΑ μπορώ ;

Οχι δυστηχως, ΟΒΑ κατατάσσονται μονο κατα τη διαρκεια της θητειας, πλεον μονο σαν ΕΠΟΠ...
Επιστροφή στην κορυφή
ApOsToLoS Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση ApOsToLoS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2009 ώρα 05:52
φιλε συγνωμη που επεμβαινω ομως οταν καποιος απολυθει εχει το δικαιωμα μεσα σε 3 χρονια εαν θελει να ξανα καταταγει σαν οβα. Ομως δυστηχος η τελευταια σειρα τον οβα μπηκε τον μα'ι'ο. ο θεσμος τον οβα καταργηθηκε.:(:(
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2009 ώρα 14:34
Αρχικά αποστάλθηκε από Nicolas_mk2

Οχι δυστηχως, ΟΒΑ κατατάσσονται μονο κατα τη διαρκεια της θητειας, πλεον μονο σαν ΕΠΟΠ...

μπορείς να καταθέσεις αίτηση εντός τριμήνου από την απόλυσή σου, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα γράφω στο άρθρο για τους ΟΒΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
ArisA Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Απριλίου/2009
  Παράθεση ArisA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2009 ώρα 09:51
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω κληθεί να υπηρετήσω την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία μου και σκέφτομαι να παραμείνω για ΟΒΑ διότι πραγματικά χρειάζομαι τα χρήματα. Το θέμα είναι πως έχω αφήσει κάποιες σπουδές στο τελείωμα και θα ήθελα να πάρω το πτυχίο μου. Επειδή όμως είμαι Αθηναίος κι η σχολή μου είναι στην επαρχία είναι αδύνατον να επιστρέψω εκεί μιας και δεν έχω εισοδήματα.
Αν παραμείνω σαν ΟΒΑ υπάρχει τρόπος για να ολοκληρώσω τις σπουδές μου;
Και κάτι άλλο άσχετο. Στο παρελθόν είχα ακούσει πως ο στρατός αν καταταγείς εθελοντικά υπάρχουν κάποια προγράμματα που μπορεί να σε βάλει σε κάποιες σπουδές. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2009 ώρα 10:14
Σαν ΟΒΑ το μεγιστο που μπορεις να υπηρετησεις ειναι τρια χρονια. Μπορεις κανονικα να συνεχισεις τις σπουδες σου και δικαιουσαι τις αναλογες φοιτητικες αδειες για να δινεις μαθηματα. Το πως θα παρακολουθεις τα μαθηματα εφοσον οπως λες δε δυνασαι να φυγεις μακρια απο την αθηνα ειναι κατι που δε μπορω να σε βοηθησω. Αλλα πρεπι να ξερεις οτι σαν ΟΒΑ συνεχιζεις και υπηρετεις στη μοναδα που βρισκεσαι. Οποτε εσενα ποιος σου εξασφαλιζει οτι θα εισαι στην αθηνα; Για το τελευταιο ερωτημα σου, δεν ισχυει κατι τετοιο, αλλα συνηθως οι αξιωματικοι καποιων σωματων σπουδαζουν σε ΑΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Mirodin Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2009
  Παράθεση Mirodin Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2009 ώρα 15:39
Αφου εψαξα σε προηγουμενα θεματα... Ναι μεν βρηκα αλλο θεμα σχετικα με τους ΟΒΑ αλλα τα ερωτηματα που εχω να δωσω εγω δεν εχουν απαντηθει εκει, γιαυτο παρακαλω οσοι γνωριζουν να απαντησουν στις ερωτησεις που θα κανω διοτι ειναι ενα θεμα που θα επηρεασει οχι μονο το μελλον μου, αλλα και ολη μου τι ζωη.
Λοιπον αρχιζω...
1) Τι ωρα μπαινουν οι ΟΒΑ μεσα και τι ωρα βγαινουν;
2) Τι πραγματα/δουλειες/αγγαριες κανουν οσο ειναι μεσα;(Η ιδικοτητα μου ειναι μαγειρας).
3) Εκτος του οτι κανουν καθημερηνες υπηρεσιες, ποσες υπηρεσιες (οπως κανουν υπηρεσιες οι ΕΠΟΠ, της βραδυνες δηλαδη) κανουν το μηνα;(αν κανουν).
4) Ειναι αληθεια οτι εκει απο οπου απολυεσε,3 μηνες πριν απολυθεις πρεπει να δηλωσεις για ΟΒΑ, αν ναι ειναι αληθεια οτι θα υπηρετησεις εκει για οσα χρονια εχεις δηλωσει ΟΒΑ η περνεις μεταθεση;
5) Αν δηλωσεις ΟΒΑ για 1 χρονο, και ας πουμε οτι αυτος ο ενας χρονος περναει. Δεν μπορεις να δηλωσεις για αλλο ενα χρονο; Ενοω πως αφου μπορεις να κανεις μεχρι 3 χρονια, μηπως καθε χρονος που περναει, μπορεις να δηλωνεις και για παραπανω.
6) Οτι αλλο επιπροσθετες πληροφοριες εχετε, παρακαλω πολυ να τις πειτε.
Ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
Lxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Lxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2009 ώρα 13:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Mirodin

Αφου εψαξα σε προηγουμενα θεματα... Ναι μεν βρηκα αλλο θεμα σχετικα με τους ΟΒΑ αλλα τα ερωτηματα που εχω να δωσω εγω δεν εχουν απαντηθει εκει, γιαυτο παρακαλω οσοι γνωριζουν να απαντησουν στις ερωτησεις που θα κανω διοτι ειναι ενα θεμα που θα επηρεασει οχι μονο το μελλον μου, αλλα και ολη μου τι ζωη.
Λοιπον αρχιζω...

1) Τι ωρα μπαινουν οι ΟΒΑ μεσα και τι ωρα βγαινουν;
2) Τι πραγματα/δουλειες/αγγαριες κανουν οσο ειναι μεσα;(Η ιδικοτητα μου ειναι μαγειρας).
3) Εκτος του οτι κανουν καθημερηνες υπηρεσιες, ποσες υπηρεσιες (οπως κανουν υπηρεσιες οι ΕΠΟΠ, της βραδυνες δηλαδη) κανουν το μηνα;(αν κανουν).
4) Ειναι αληθεια οτι εκει απο οπου απολυεσε,3 μηνες πριν απολυθεις πρεπει να δηλωσεις για ΟΒΑ, αν ναι ειναι αληθεια οτι θα υπηρετησεις εκει για οσα χρονια εχεις δηλωσει ΟΒΑ η περνεις μεταθεση;
5) Αν δηλωσεις ΟΒΑ για 1 χρονο, και ας πουμε οτι αυτος ο ενας χρονος περναει. Δεν μπορεις να δηλωσεις για αλλο ενα χρονο; Ενοω πως αφου μπορεις να κανεις μεχρι 3 χρονια, μηπως καθε χρονος που περναει, μπορεις να δηλωνεις και για παραπανω.
6) Οτι αλλο επιπροσθετες πληροφοριες εχετε, παρακαλω πολυ να τις πειτε.

Ευχαριστω πολυ!
Καλημέρα φίλε μου, σαν μάγειρας θα είσαι μόνο στα μαγειρία γιατί δεν υπάρχει κόσμος, οι υπηρεσίες σου θα είναι τόσες όσες κάνουν και οι υπόλοιποι ομοιόβαθμοι σου ΕΠΟΠ, αλλά εσύ δεν θα μένεις μέσα γιατί θα έχεις περίεργα ωράρια και απασχολείσαι διαφορετικά, ναι τρείς μήνες πρίν την απόλυση σου το δηλώνεις στο 1ο Γρ, αρχικά για μένα δήλωσε για 1 χρόνο και μετά κάντο εώς 3 χρόνια,1+1+1 δεν γίνεται, έαν προβλέπεται απο τον Π. Ο. Υ της μονάδος και υπάρχει ανάγκη για μάγειρας θα παραμείνεις αμετάθετος, το 99,9 των μονάδων θέλει μάγειρες καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή
Mirodin Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2009
  Παράθεση Mirodin Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2009 ώρα 15:43

Οταν λες οτι δεν θα μενω μεσα; Επειδη θα πρεπει καπιος να φτιαχνει και το βραδυνο φαγητο, ανησηχω μηπως θα πρεπει να ειμαι μεσα μεχρι το βραδυ.

Επησεις οταν λες οτι θα εχω περιεργα ωραρια; Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Lxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Lxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2009 ώρα 16:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Mirodin

Οταν λες οτι δεν θα μενω μεσα; Επειδη θα πρεπει καπιος να φτιαχνει και το βραδυνο φαγητο, ανησηχω μηπως θα πρεπει να ειμαι μεσα μεχρι το βραδυ.

Επησεις οταν λες οτι θα εχω περιεργα ωραρια; Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο;
Ευχαριστω

Δεν θα εκτελείς υπηρεσία διανυκτερεύσεως, Χριστούγεννα, Πάσχα, Πρωτοχρονιά και γενικά αργίες και επίσημες αργίες θα μπαίνεις μέσα να μαγειρευείς και μετά είσαι ελεύθερος, στη μονάδα μου οι μάγειρες είναι τρείς,1 ΕΜΘ και 2 ΕΠΟΠ και κάνουν 10 υπηρεσίες ο καθένας αλλά χωρίς διανυκτέρευση.
Επιστροφή στην κορυφή
ioannis91 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 08/Μαΐου/2009
  Παράθεση ioannis91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2009 ώρα 02:06
Παντως εγω πιστευω πως δεν ειναι και ασχημα να παει καποιος οβα μπορει να μαζεψει μορια και μετα να δηλωσει για εποπ και πιστευω πως δεν θα εχει μετα στα αθλητικα προβλημα για να μπει εποπ
δηλαδη εγω ετσι σχεδιαζω να το κανω και ο θεος βοηθος μου
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2009 ώρα 21:44
Σαν οβα παραμενω στης ειδικες δυναμεις οπως ειμαι τωρα και αν ναι εχω δικαιωμα να περασω σχολεια οπως πχ σβεα η σβεκ;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2009 ώρα 16:33
Αρχικά αποστάλθηκε από τριανταφυλλοσ

ξερει κανεις να μου πει ποσο περνει ενας οβα αυτη τι στιγμη και ποσες υπιρεσιες κανει;

Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2009 ώρα 18:23
Περιπου 750 με 900 ευρω και σιγουρα οχι λιγοτερες υπηρεσιες απο 10 με 12
Επιστροφή στην κορυφή
Green Berets Δες τη Λίστα

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
  Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2009 ώρα 20:22
Αρχικά αποστάλθηκε από yandr

Αρχικά αποστάλθηκε από Nicolas_mk2

μπορείς να καταθέσεις αίτηση εντός τριμήνου από την απόλυσή σου, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα γράφω στο άρθρο για τους ΟΒΑ.

Τρεις μήνες Πριν την απόλυση φίλε Yandr, όχι μετά.
(λίγο ετεροχρονισμένα απάντησα αλλά δεν πειράζει υποθέτω ).

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2009 ώρα 09:27
Παιδια να ρωτησω... Μπορει καποιος να μεινει οβα στην αεροπορια; Οποιος γνωριζει κατι πανω σε αυτο να με ενημερωσει... Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2009 ώρα 14:18
Μαγκες οι ΟΒΑδες μοριοδοτουνται και για τα σωματα ασφαλειας ή ΜΟΝΟ για τα 3 οπλα;(Στρατος. Ξ, Αεροπορια, Ναυτικο)
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 22>