Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 222324
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
dn24 Δες τη Λίστα
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες
    Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2017 ώρα 04:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιαννης

Καλησπερα εχω μια ερωτηση. Δεν εχω καθολου εμπειρια απο καραβια γτ τωρα θα παω το πρωτο. Εχω 2 επιλογες. Φορτηγα οπου μπορω να παω γτ ειναι σιγουρο. Και τα lng που περριμενω απαντηση απο τις ναυτιλιακες... Ποια θα μου πρωτινατε να διαλεξω και γτ αν ειναι συνατον. Ευχαριστο

Φορτηγά και LNG. Μάλιστα... Στο ίδιο ακριβώς δίλλημα μεταξύ αυτών των δύο επακριβώς, έχω υπάρξει κι εγώ.
Το φορτηγό οικονομικά και από πλευράς απορροφητικότητας δύσκολα τα πράγματα. Για την απορροφητικότητα το είπα καθότι τα ναύλα έχουν πέσει στα τάρταρα, και απολύουν πληρώματα παρά παίρνουν, ρίξε μια ματιά στο κόλπο της Ελευσίνας.
Τώρα έχουν πάλι που ψευτοκινούνται τα "μπαλκάρια"...

Στα φορτηγά πολύμηνα ταξίδια (τουλάχιστον 7 μήνα), και θα βλέπεις κάνα λιμανάκι παραπάνω -σε σχέση με τα lng, το τονίζω- Τέλος όπως προείπα, λίγα λεφτά, όχι αμελητέα, αλλά αυτά και τα ποστάλια, πληρώνουν τα λιγότερα. Τέλος, είναι τα πιό ξεκούραστα πλοία ΜΑΚΡ’Ν. Αρκεί βέβαια να μην πέσεις σε κακοσυντηρημένο πλοίο, αυτά είναι τα αυτονόητα.

Στα LNG τα πιό πολλά χρήματα που θα μπορούσες να βρείς, επίδομα ετοιμότητας,4 μήνες συμβάσεις που για μένα είναι αξεπέραστο ως θετικό, και προσωπικά σε LNG είμαι (όχι τώρα - δεν ταξιδεύω αυτή τη στιγμή, γενικά). Τέλος δεν βλέπεις λιμάνια, τολμώ να πω χειρότερα και από τα γκαζάδικα επ'αυτού. Σαν πλοία είναι κουραστικά, καθότι έχουν 4χρονες μηχανές, μεικτού κύκλου μεν, αλλά όταν έρθει η ώρα του maintenance. Εκεί να σε χαρώ στην Wartsila.(Δεν Μας λες αν πας για πλοίαρχος ή Μηχανικός).
Επιστροφή στην κορυφή
Θ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιανουαρίου/2017 ώρα 10:28
Παιδιά καλημέρα. Καλή χρονιά. Φέτος πέρασα στην σχολή πλοιάρχων και από τον οκτώβριο έχω κάνει αναστολή σπουδών για να πάω πρώτα στρατό. Τελικά μπαίνω σε λίγες μέρες. Θέλω να ρωτήσω αφού είναι 9 μήνες θα προλάβω κανονικά την σχολή (θα φαίνομαι σαν αναστολή σπουδών και το νέο διδικακτικό έτος;) ή θα αρχίσουν να βάζουν απουσίες;
Είναι επείγον παιδιά, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει!
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2017 ώρα 01:04
Καλή Χρονιά αγαπητέ Βασίλη, πάντα με υγεία, ευλογία και ήρεμες θάλασσες. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, εαν προκύψουν απορίες, θα ρωτήσω.
Επιστροφή στην κορυφή
Kωνσταντινα. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kωνσταντινα. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2017 ώρα 20:14
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Είμαι υποψήφια πανελλήνιων και ευελπιστώ Να περάσω στις ακαδημίες του εμπορικού ναυτικού Έχοντας -μόνο- γνώση τα μειονεκτήματα Που θα αντικρίσω μπροστά μου, μιας και αδελφός μου αυτή την στιγμή βρίσκεται στο πολεμικό ναυτικό και μου έχει πει κάποια πράγματα. Θα ήθελα να ενημερωθώ από κάποιον εδώ για το τι πρέπει να γνωρίζω πριν γράψω στο μηχανογραφικό μου τη συγκεκριμένη σχολή και εάν Υπάρχουν πλεονεκτήματα Για μια γυναίκα Στο εμπορικό ναυτικό. Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2017 ώρα 18:59
Κωνσταντίνα μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω θέμα για να πάρεις μια ιδέα για το τι θα αντιμετωπίσεις.

Επιστροφή στην κορυφή
teooyk Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Οκτωβρίου/2016
  Παράθεση teooyk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 18:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Θ

Παιδιά καλημέρα. Καλή χρονιά. Φέτος πέρασα στην σχολή πλοιάρχων και από τον οκτώβριο έχω κάνει αναστολή σπουδών για να πάω πρώτα στρατό. Τελικά μπαίνω σε λίγες μέρες. Θέλω να ρωτήσω αφού είναι 9 μήνες θα προλάβω κανονικά την σχολή (θα φαίνομαι σαν αναστολή σπουδών και το νέο διδικακτικό έτος;) ή θα αρχίσουν να βάζουν απουσίες;
Ευχαριστώ.

Παιδιά εδώ το παιδί δεν έχει Πάρει απάντηση και λέει ότι είναι επείγον. Όποιος ξέρει ας του απαντήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
psofos Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 14/Νοεμβρίου/2016
Κατάσταση: Online
  Παράθεση psofos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2017 ώρα 19:18
Μπορει να παρει τηλ στη σχολη... Αυτονοητα πραγματα ρε παιδες...
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2017 ώρα 09:31
Αρχικά αποστάλθηκε από teooyk

Αρχικά αποστάλθηκε από Θ

Ευχαριστώ.

Παιδιά εδώ το παιδί δεν έχει Πάρει απάντηση και λέει ότι είναι επείγον. Όποιος ξέρει ας του απαντήσει.

Η αναστολή σπουδών στις ΑΕΝ είναι για 2 διδακτικά εξάμηνα. Εφόσον έκανες αίτηση φέτος ισχύει μέχρι και την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.
Τον Οκτώβρη ξεκινάς κανονικά. Φρόντισε να πάρεις την άδειά σου εκεί κοντά στην απόλυση να γλυτώσεις μερικές απουσίες.
Επιστροφή στην κορυφή
Αγγελος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αγγελος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 00:11
Καλησπερα και καλη χρονια. Καταρχας μπραβο σε αυτον που ειχε την ιδεα και γενικα σε αυτους που κρατανε την υλοποιηση της για το site αυτο. Λοιπον, Ειμαι φοιτητης στο Τει Πειραια(μηχανικος αυτοματισμου). Εδωσα περσυ πανελληνιες (απο επαλ) και συμπληρωσα 1756 μορια(17560). Ημουν ετοιμος για ασπροπυργο(πλοιαρχος). Πηγα υεανεθ περασα τις ιατρικες εξετασεις αλλα κατι εγινε (προσωπικο) και δεν το εβαλα στο μηχανογραφικο. Φετος επειδη ειδα οτι μου αρεσει πολυ το επαγγελμα αυτο και γενικοτερα η νοοτροπια του ναυτικου και εχω φιλους στο επαγγελμα αυτο οποτε εχω μια ιδεα για τα συν και τα πλην ειπα να βαλω να μπω βαση βαθμο απολυτηριου (17,9 + lower). Εχω πιθανοτητες να μπω και μαλιστα ασπροπυργο; Μπορω να βαλω και με 10%. Γινεται να βαλω και με τις δυο κατηγοριες; Συγγνωμη για την φλυαρια απλα ηθελα να εκφρασω την αντιληψη μου πανω στο θεμα αυτο μιας και ειναι πλεον φλεγων ζητημα για μενα.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2017 ώρα 14:45
Ναι γίνετε και με τις 2 κατηγορίες και να το κάνεις αφού σου αρέσει.
Τώρα αν θα πας Ασπρόπυργο εξαρτάται από τη ζήτηση και κανένας δε ξέρει στα σίγουρα, πάντως έχεις υψηλή βαθμολογία και είναι καλό αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Αγγελος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αγγελος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 15:56
Ευχαριστω Δεκανεα! Αντε καλη σταδιοδρομια κιολας
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 18:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Αγγελος

Ευχαριστω Δεκανεα! Αντε καλη σταδιοδρομια κιολας

Δεκανέας μόνο εδώ στο φόρουμ... Στο στρατό μόνο τσακωνόμουν με τα στελέχη για αυτό μάζευα φυλακή οσαν τα στραγάλια...
Μηχανικός στο εμπορικό ναυτικό είμαι και χαίρομαι που μπαίνετε με μεγάλη όρεξη.
Μην σας πτοήσουν οι βλάκες που θα συναντήσετε στο δρόμο σας...
Το βλέμμα σας ψηλά εκεί στο στόχο σας. Όπως κοιτούσαμε ψηλά και στις Ειδικές Δυνάμεις...
Όλα τα εμπόδια είναι για να τα υπερπηδάμε.
Σκέψου πάντως και για μηχανικός... Υπάρχει ένας μικρός κορεσμός πια στους Πλοιάρχους.
Επιστροφή στην κορυφή
Αγγελος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αγγελος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 23:31
Λοιπον. Εχω αυτο το σκεπτικο και πιστευω θα το κατανοησεις σιγουρα Αν περασω τελικα εμποροπλοιαρχων θα αφησω την αυτοματισμου. Την θελω ρε #@^&@! το. Θελω να μπω στο πλοιο. Να ξυπναω και να βλεπω θαλασσα Δεν με τρομαζει και ουτε με φρικαρει να ειμαι κλεισμενος σε δωματιο για μερικες μερες και σε κλειστο χωρο γενικα για παρα πολυ καιρο. Εγω κυριε "εφεδρε λοχια"(να κανουμε και την πλακιτσα μας θελω πριν τελειωσω την σχολη να μπω λοκ να κανω την θητεια μου. Ο στρατος ηταν παντα η πρωτη μου επιλογη αλλα με κρατησαν πισω αλλοι λογοι. το θεμα ειναι οτι αν περασω ομως για μηχανικος δεν θα παω διοτι εχω την σχολη μηχανικων αυτοματισμου και μπορω οταν την τελειωσω να παρω σεμηναρια ενως εξαμηνου για να μπω ως γ μηχανικος. Οποτε και σιγουρο πτυχιο για στερια και γ αξιωματικος στα πλοια. Ειμαι 19 χρονων και μου λενε οτι ειμαι μικρος και οτι παιρνω λαθος αποφασεις. Λαθος αποφαση πιστευω ειναι να παρατησεις τα ονειρα σου
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Σήμερα - ώρα 14:33
Να ξεκαθαρίζουμε λίγο το τοπίο.
Κλεισμένος στο δωμάτιό σου δεν θα είσαι πότε. Απλά η απομόνωση από τη στεριά και οι λοιποί λόγοι δημιουργούν μια ψυχική φόρτιση σε κάποιους. Αν το αντέχεις όλα βαίνουν καλώς!
Να ξέρεις όμως πως η πλειονότητα διαλέγει για εμποροπλοίαρχος (πιο καθαρή δουλειά γαρ) και έχει δημιουργηθεί ένας κορεσμός.(βοηθάει αν υπάρχει κάποια γνωριμία σε ναυτιλιακή).
Μηχανικός Αυτοματισμού δεν έχει καμία σχέση με Μηχανολογία Πλοίων, επίσης δεν θες σεμινάρια 6 μηνών αλλά ΜΠΑΡΚΟ 12 Μηνών ως δόκιμος Μηχανικός και αφού περάσεις επιτροπή σε ΑΕΝ Μηχανικών σου δίδετε το πτυχίο Γ Μηχανικού.
Λάθος απόφαση είναι να σπουδάζεις κάτι που δε σε συγκινεί.
Όσο για τα ΛΟΚ δεν χρειάζεται πριν τελειώσεις τη σχολή να κάνεις παύση. Πάρε το πτυχίο σου και μετά ελεύθερα πας και υπηρετείς.
Μόνο κατόπιν αίτησης γίνεται η μετάταξη σε Π. Ν αν έχεις πτυχίο ΑΕΝ.

Επιστροφή στην κορυφή
psofos Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 14/Νοεμβρίου/2016
Κατάσταση: Online
  Παράθεση psofos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Σήμερα - ώρα 14:44
1. Τα μπαρκα σε LNG ειναι τετραμηνα (το λιγοτερο);
2. Σε τανκερ ειναι 6μηνα (το λιγοτερο);
3. Σε φορτηγα ποσο ειναι (το λιγοτερο παλι);
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 222324
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.