Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 36>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

dokimos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dokimos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες
    Αποστολή: 07/Αυγούστου/2010 ώρα 20:36
Παιδες μολις γυρισα απο μπαρκο... Στο βαπορι ημασταν μονο 5 ελληνες
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2010 ώρα 21:29

Υπαρχει εταιρια που τα καραβια της ταξιδευουν μονο μεσα στην ελλαδα;

Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2010 ώρα 23:12
Αρχικά αποστάλθηκε από makis

Υπαρχει εταιρια που τα καραβια της ταξιδευουν μονο μεσα στην ελλαδα;

Ναι οσες εχουν επιβατηγα=ποσταλια κυριως
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2010 ώρα 23:18
Αρχικά αποστάλθηκε από dokimos

Παιδες μολις γυρισα απο μπαρκο... Στο βαπορι ημασταν μονο 5 ελληνες

Σε ποιον πειρατη=ναυτιλιακη εταιρεια μπαρκαρες;5 ελληνες μονο; ... αφου την παλεψατε παλι καλα... . Εαν ειναι του Μαριδακη...sorry του μαρινακη θελω να πω, ο λογος ειναι οτι τα εχει σκασει στον Ριερα και δεν υπαρχουν φραγκα για ελληνες ναυτικους... Ειμαστε και ακριβοι παναθεμα μας... Αρε σιγαυροι τι εμελε να παθετε με την μαριδα για προεδρο
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
dokimos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dokimos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2010 ώρα 02:36
Φιλε γκρεκο, οχι δεν ημουν σ'αυτον. Αλλα οι περισσοτερες ελληνικες εταιρεις πλεον (αν οχι ολες) ειναι ετσι. Αναγκαζονται και παιρνουν φιλιπινους τριτους (και ανθυποπλοιαρχους και μηχανικους) επειδη δεν υπαρχουν ελληνες.
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2010 ώρα 04:24
Γκρεκο ρωταω γιατι εγω ειμαι στο βολο και ερχονται καραβια στο τσιμενταδικο αλλα δεν ξερω που πανε.
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2010 ώρα 17:11

Φιλε γκρεκο, οχι δεν ημουν σ'αυτον. Αλλα οι περισσοτερες ελληνικες εταιρεις πλεον (αν οχι ολες) ειναι ετσι. Αναγκαζονται και παιρνουν φιλιπινους τριτους (και ανθυποπλοιαρχους και μηχανικους) επειδη δεν υπαρχουν ελληνες.

Ναι το εχω αναφερει και ποιο πανω οτι ηδη υπαρχουν ξενοι ανθυποπλοιαρχοι και γ' μηχανικοι... Και οπως θα δεις οταν θα πας στη σχολη σου με το καλο τον οκτωβρη θα ειστε πολυ λιγοτεροι απο οτι εισασταν το προυγουμενο ετος... Καλα για το τελευταιο ετος δεν μιλαω... Μετρημενοι στα δακτυλα θα ειστε... Να σε πληροφορησω οτι οταν και εγω πηρα το πτυχιο μου τον ιουλιο (χρονια δε λεω για ευνοητους λογους) ειμασταν 4 μηχανικοι και 27 πλοιαρχοι... Ακομη και εαν αποφοιτουσαμε ολοι μαζι το καλοκαιρι οι μηχανικοι δεν θα ξεπερνουσαν τους 100 και οι πλοιαρχοι τους 180. Τωρα ποιοι το συνεχισαν το επαγγελμα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
...

Επεξεργάστηκε από greko_27 - 08/Αυγούστου/2010 ώρα 17:16
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2010 ώρα 17:14

Γκρεκο ρωταω γιατι εγω ειμαι στο βολο και ερχονται καραβια στο τσιμενταδικο αλλα δεν ξερω που πανε.

Απο βολο εισαι; ... εχω πολλους γνωστους πρωην συναδελφους-ναυτικους απο τον βολο. Ο ενας μαλιστα ειναι υπαξιωματικος στο Λιμενικο εδω και 1 χρονο περιπου... Μακρια απο τα τσιμενταδικα φιλαρακι... Δε λεει
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 08/Αυγούστου/2010
  Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2010 ώρα 16:17
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Ναι το εχω αναφερει και ποιο πανω οτι ηδη υπαρχουν ξενοι ανθυποπλοιαρχοι και γ' μηχανικοι... Και οπως θα δεις οταν θα πας στη σχολη σου με το καλο τον οκτωβρη θα ειστε πολυ λιγοτεροι απο οτι εισασταν το προυγουμενο ετος... Καλα για το τελευταιο ετος δεν μιλαω... Μετρημενοι στα δακτυλα θα ειστε... Να σε πληροφορησω οτι οταν και εγω πηρα το πτυχιο μου τον ιουλιο (χρονια δε λεω για ευνοητους λογους) ειμασταν 4 μηχανικοι και 27 πλοιαρχοι... Ακομη και εαν αποφοιτουσαμε ολοι μαζι το καλοκαιρι οι μηχανικοι δεν θα ξεπερνουσαν τους 100 και οι πλοιαρχοι τους 180. Τωρα ποιοι το συνεχισαν το επαγγελμα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
...
Δεν εχω καταλαβει γιατι μπαινουν στη σχολη εφοσον δεν ειναι διατεθημενει να συνεχισουν το ναυτικο επαγγελμα...
Επιστροφή στην κορυφή
sotirisd Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 06/Ιουνίου/2010
  Παράθεση sotirisd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:50
Τωρα απο μεσο εχω εναν αντιναυαρχο αλαλ εχω καιρο να τον δω λετε να μου χρισιμευσει στην πορια η ειναι πολυ χαμηλοβαθμος;
Επιστροφή στην κορυφή
sotirisd Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση sotirisd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:54
Δεν μου ειπατε ειναι καλος βαθμος γιατι τωρα θα ασχολειθω με το ναυτικο και δεν πολυξερω τους βαθμους
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:59
Αρχικά αποστάλθηκε από sotirisd

Τωρα απο μεσο εχω εναν αντιναυαρχο αλαλ εχω καιρο να τον δω λετε να μου χρισιμευσει στην πορια η ειναι πολυ χαμηλοβαθμος;

Kαταρχην μιλαμε για ιδιωτικο τομεα και οχι για δημοσιο... Οι εξ εμποροπλοιαρχων και οι μηχανικοι=ναυτικοι δουλεουν εξ ολοκληρου σε ναυτιλιακες εταιρειες. Ο αντιναυαρχος θα σε χρησιμευσει εαν θελεις να δωσεις για εποπ στο πολεμικο ναυτικο με την ειδικοτητα του ασυρματιστη... Αλλα να φας 4 χρονια στις ΑΕΝ για να γινεις ΕΠΟΠ; ... Ξεφτιλα
...

Επεξεργάστηκε από greko_27 - 18/Αυγούστου/2010 ώρα 20:00
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 20:00
Εποπ στο ναυτικό; Τραγικό
Επιστροφή στην κορυφή
sotirisd Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση sotirisd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 20:02
Δυλαδη δεν μπορει να μου χρισιμευσει για να γινο σε λιγοτερους μηνες πλοιαρχος β και μετα απο 36 που ειναι για να γινω α πλοιαρχος να μου τους κανει 10 τους μηνες γινετε να κανει κατι τετοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 20:04
Αρχικά αποστάλθηκε από sotirisd

Δυλαδη δεν μπορει να μου χρισιμευσει για να γινο σε λιγοτερους μηνες πλοιαρχος β και μετα απο 36 που ειναι για να γινω α πλοιαρχος να μου τους κανει 10 τους μηνες γινετε να κανει κατι τετοιο;

Αδυνατον αυτα ειναι νομοθετημενα απο νομους που αφορουν την θαλασσια υπηρεσια.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2010 ώρα 16:48
Γκρεκο πως μπορω να γινω υπαξιωματικος η αξιωματικος του εμπορικου ναυτικου;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2010 ώρα 19:07

Γκρεκο πως μπορω να γινω υπαξιωματικος η αξιωματικος του εμπορικου ναυτικου;

Tι; Πως;
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Αυγούστου/2010 ώρα 14:03
Γκρεκο εσυ τι ακριβως εισαι στο εμπορικο ναυτικο;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 36>