Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 36>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες
    Αποστολή: 27/Αυγούστου/2010 ώρα 16:11
Αρχικά αποστάλθηκε από makis

Γκρεκο εσυ τι ακριβως εισαι στο εμπορικο ναυτικο;

Εαν ησουν μελος του φορουμ θα εβλεπες το επαγγελμα μου απο το προφιλ μου. Και το εχω ξαναπει τι ημουν σε προυγουμενα ποστ... Εχω παρει διπλωμα Β' μηχανικου Εμπορικου Ναυτικου και εχω συνολικη θαλασσια υπηρεσια γυρω στα 4 χρονια απο αυτα τα περισσοτερα στα επιβατηγα bluestar ferries και αλλου. Την καριερα μου την ξεκινησα απο τα γκαζαδικα. Αυτη την στιγμη ανηκω στο πολιτικο πρωσωπικο-τεχνικο πρωσωπικο του ΠΝ.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2010 ώρα 17:52

Γκρεκο θα μου πεις πως μπορω να γινω υπαξιωματικος η αξιωματικος του εμπορικου ναυτικου;

Δεν υπαρχει υπαξιωματικος εμπορικου ναυτικου, τι ειναι αυτα που λες. Για να γινεις αξιωματικος του εμπορικου ναυτικου δηλαδη πλοιαρχος ή μηχανικος του εμπορικου ναυτικου το εχουμε ξαναπει και υπερεξαντλησει το θεμα. Δεν θα επαναλαμβανουμε τα ιδια.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2010 ώρα 18:43
Γκρεκο εγω νομιζα οτι αλλο ειναι ο πλοιαρχος και αλλο ο αξιωματικος... Στα καραβια οι αξιωματικοι που ειναι στη γεφυρα ειναι μονο ελληνες;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2010 ώρα 20:01

Γκρεκο εγω νομιζα οτι αλλο ειναι ο πλοιαρχος και αλλο ο αξιωματικος... Στα καραβια οι αξιωματικοι που ειναι στη γεφυρα ειναι μονο ελληνες;

Oχι δυστυχως υπαρχουν και φιλιππινεζοι
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2010 ώρα 03:22
Γκρεκο εγω ξερω οτι οι φιλοιπινεζοι ειναι στα μαγειρια. Εχω ενα φιλο που ειναι στις αεν και εκανε το πρωτο εξαμηνο και μου ειπε οτι οι Ναυτες ειναι ξενοι οι αξιωματικοι στη γεφυρα μονο ελληνες
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2010 ώρα 17:25

Γκρεκο εγω ξερω οτι οι φιλοιπινεζοι ειναι στα μαγειρια. Εχω ενα φιλο που ειναι στις αεν και εκανε το πρωτο εξαμηνο και μου ειπε οτι οι Ναυτες ειναι ξενοι οι αξιωματικοι στη γεφυρα μονο ελληνες

Δεν ειναι υποχρεωτικο να υπαρχουν ελληνες. Υπαρχουν εταιρειες που χρησιμποποιουν και ξενους λογω ελλειψης ελληνικων πληρωματων
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
sotirisd Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 06/Ιουνίου/2010
  Παράθεση sotirisd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 05:47
Με μεσο ομως γινετε να γινω πλοιαρχος και σε λιγοτερα απο 6 χρονακια, εσυ τι λες δεν ειναι καλο το αξιωμα τοθ αντιναυαρχου η νομιζεις Οτι δεν μπωρει να κανει κατι γιαυτο νομιζω οτι σε 4το πολυ με 5 χρονια θα ειμαι καπετανιος!
Επιστροφή στην κορυφή
.... Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση .... Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 13:36
Υπάρχει ένα βιβλιαράκι που λέγεται ναυτικό φυλλάδιο εκεί περνάει η θαλασσια υπηρεσία που εχής κάνει, τώρα για αντιναύαρχος δεν ξέρω αν μπορείς να γίνεις αλλα για πρωθυπουργός σίγουρα... Έχετε μπερδέψει τι βούρτσα με την... Μου φαίνεται !
Επιστροφή στην κορυφή
dokimos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dokimos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:16
βγαλτε πρωτα τη σχολη και μετα κοιτατε να φτασετε πλοιαρχοι... Νομιζεται οτι η σχολη ειναι ευκολη... Απο τους 170 περιπου δευτεροετεις απο την ΑΕΝ Μακεδονιας μονο οι 45 ειχαν το δικαιωμα να μπαρκαρουν... Για να μην πω στον ασπροπυργο... Και ποσοι ψαχνουν ακομα εταιρεια...
Επιστροφή στην κορυφή
sotirisd Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση sotirisd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 19:06
Μα τι μου λες τωρα οτι εγω δεν θα μπορεσω να κατσω για οικονομικο λογο και πως το ξερεις εσυ η μαλλον ξερεις την δικη μου οικογενεια ειναι τον μεγαλο παππου μου που εχει 3 εργοστασια με πλαστικα και οτι εγω δεν θα μπορεσω για ενα χρονο στα οικονομικα, κανε μου μια χαρη (φιλικα παντα) ρωτα με κατι που δεν ξερεις, οπως γιατι θελω να γινω εμποροπλοιαρχος και που μενω και πως πανε τα οικονομικα μου !
Επιστροφή στην κορυφή
dokimos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dokimos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 02:54
Φιλε Σωτηρη, πρεπει να ξερεις και το αλλο και θα με επιββεβαιωση και ο γκρεκο... Και να μπορουσες να παρεις το διπλωμα του Πλοιαρχου Α' σε 5 χρονια και σε 4 η σε 3 (ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ) δεν σημαινει οτι η εταιρεια θα σε παρει σαν καπετανιο. Αν δεν εχεις την εμπειρια που θελει η εταιρεια και ας εχεις το διπλωμα του Α μπορει να σε βαλει και σαν γραμματικο η σαν ανθυποπλοιαρχο. Αναλογα τι γουσταρει η εταιρεια και τι θεση υπαρχει.
Επιστροφή στην κορυφή
sotirisd Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση sotirisd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 03:48
Και ποιος σου ειπε εσενα οτι εγω δεν θα εχω γνωστο σε καποια εταιρια που να ειμαι πλοιαρχος γ και να πληρονωμαι σαν πλοιαρχος α δυλαδη καπετανιος !
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 13:24
Αρχικά αποστάλθηκε από sotirisd

Και ποιος σου ειπε εσενα οτι εγω δεν θα εχω γνωστο σε καποια εταιρια που να ειμαι πλοιαρχος γ και να πληρονωμαι σαν πλοιαρχος α δυλαδη καπετανιος !

Ονειρα θερινης νυκτος... Και τι ειναι η ναυτιλιακη εταιρεια το μαγαζακι του μπαρμπα σου; Και τι νομιζεις οτι θα κατσει ο καπετανιος του πλοιου που εφτυσε αιμα για να φτασει στην θεση που ειναι και δεν θα αντιδρασει με αυτα που βλεπει στο monthly payment?Mια σποντα να ριξει ή ενα παραπονο να κανει οταν ξεμπαρκαρει ο ανθρωπος στα καταλληλα ατομα και εσυ και το βυσμα σου σας βλεπω ανεργους στην οδο ερμου να ζητιανευεταιΚαι την τον περασες τον εφοπλιστη κανεναν βλακαμα να πεταει ετσι τα λεφτα του; Ασε που θα προτιμησει να παρει φιλλιπινο στην θεση σου που περνει τα μισα λεφτα απο σενα. Οποτε να ανησυχεις περισσοτερο, οπως σου ειπα και προυγουμενος, εαν θα βρεις κενη θεση με τα φιλλιπινια.Καλυτερα να γινεις ΕΠΟΠ πιστευω οτι σου ταιριαζει καλυτερα με αυτην την νοοτροπια που εχεις. Εαν εισαι ετσι και μεσα στο πλοιο δεν θα περασεις καλα.Μην ακουω μαμακιες πρωινιατικα... Εδω γελανε και οι πετρες με αυτα που λες... Αρχιζεις και γινεσαι κουραστικος δυστυχως
...

Επεξεργάστηκε από greko_27 - 04/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 13:26
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 13:25
Αρχικά αποστάλθηκε από dokimos

Φιλε Σωτηρη, πρεπει να ξερεις και το αλλο και θα με επιββεβαιωση και ο γκρεκο... Και να μπορουσες να παρεις το διπλωμα του Πλοιαρχου Α' σε 5 χρονια και σε 4 η σε 3 (ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ) δεν σημαινει οτι η εταιρεια θα σε παρει σαν καπετανιο. Αν δεν εχεις την εμπειρια που θελει η εταιρεια και ας εχεις το διπλωμα του Α μπορει να σε βαλει και σαν γραμματικο η σαν ανθυποπλοιαρχο. Αναλογα τι γουσταρει η εταιρεια και τι θεση υπαρχει.

Ετσι ειναι τα πραγματα αλλα μαλλον απο το ενα αυτι μπαινουν και απο το αλλο βγαινουν.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:48
Όποιες απορίες έχετε για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, θα βρείτε ανάλογες απαντήσεις εδώ
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 20:28
Επίσης για απορίες που αφορούν την Επαγγελματική αποκατάσταση των Εμποροπλοιάρχων δείτε εδώ.
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7066

...

Επεξεργάστηκε από yandr - 09/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 15:17
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 19:02
Επιστροφή στην κορυφή
NikK Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση NikK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 15:14
Παρακολούθω με αρκετό ενδιαφέρον την συζήτηση και θα ήθελα και 'γω να κάνω κάποια ερώτηση, μιας και είμαι τελείως άσχετος με τον κλάδο.
Είμαι 24 ετών, απόφοιτος ανώτατης οικονομικής σχολής αλλά δυστυχώς δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα. Είμαι άνεργος εδώ και αρκετό καιρό Και πλέον σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με το επάγγελμα του ναυτικού, αφού πλέον υπάρχει και σοβαρό οικονομικό ζήτημα.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπόρω να απασχοληθώ σαν δόκιμος σε κάποιο πλοίο, και αν ναι, ποίες κινήσεις πρέπει να κάνω; Πρέπει να είμαι απόφοιτος σχολής εμποροπλοιάρχων; Η αλήθεια είναι ότι τώρα στα 24 δεν έχω την δυνατότητα για περαιτέπω σπουδές, ειδικά για κάτι το οποίο μπορεί να μην μ'αρέσει. Με το θαλάσσιο στοιχείο δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση. Ο μόνος λόγος που θέλω να ασχολήθω με το επάγγελμα είναι καθαρά ο μισθός, ο οποίος έχω ακούσει είναι αρκετά ικανοποιητικός. Βέβαια όπως προανέφερε ένας φίλος νωρίτερα αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου αρέσει ή όχι. Γενικά, υπάρχει ζήτηση από εταιρείες για ναυτικούς στην Ελλάδα; Εγώ γνωρίζω πολύ καλά ότι ένω αρκετός κόσμος βρίσκεται στην ίδια θέση με μένα, δεν θα σκέφτον καν να κάνει ενα "μπάργκο".
Αναφέρομαι αποκλείστικα σε κατώτατες θέσεις αφού δεν έχω κάποια εμπειρία ή γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.
Ελπίζω ο Γκρέκο να είναι σε θέση να μου λύσει τις απορίες, αφού φένεται ότι διαθέτει κάποια εμπειρία πάνω στον κλάδο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 36>