Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 8>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες
    Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 10:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Eirini919

Γεια σας θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, καταρχήν ειμαι 17 χρόνων και σκέφτομαι να πάω στην σχολή Λιμενοφυλάκων στον πειραια (οποίος ξέρει κάτι για την σχολή ας μου πει) αν τελειώσω την σχολή μετά επιλέγω εγώ που θέλω να παω; Δηλαδή σε οποίο νησί θέλω;

Εάν όμως θες την γνώμη ενός αρκετά μεγαλύτερου σου και φυσικά και με σχετική εμπειρία, προς το παρόν διάβαζε τα μαθήματα σου, δώσε πανελλήνιες και αν πραγματικά θέλεις τόσο πολύ να φορέσεις στολή δώσε για Αστυνομία ή Στρατιωτικές Σχολές. Το λιμενικό προς το παρόν δεν έχει μπει στο μηχανογραφικό και κατά τη γνώμη μου θα καθυστερήσει αρκετά να γίνει κάτι τέτοιο. Εννοείται πως δεν βγαίνουν και προκηρύξεις τα τελευταία χρόνια επίσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Eirini919 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση Eirini919 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 10:02
Γεια σας θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, καταρχήν ειμαι 17 χρόνων και σκέφτομαι να πάω στην σχολή Λιμενοφυλάκων στον πειραια (οποίος ξέρει κάτι για την σχολή ας μου πει) αν τελειώσω την σχολή μετά επιλέγω εγώ που θέλω να παω; Δηλαδή σε οποίο νησί θέλω?
Επιστροφή στην κορυφή
lionslaw Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση lionslaw Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2015 ώρα 16:39
Αρχικά αποστάλθηκε από zero

Καλησπερα θελω να συμμετασχω στη προκυρηξη των Λιμενοφυλακων! Εχω Γ2 Ισπανικα και θελω να παρω αντιστοιχο στα αγγλικα που εχω Β2. Καπου εδω μεσα ειχε αναφερθει οτι υπαρχουν Εξετασσεις ανα 15 μερες. Μπορειται να μου πειτε ποιες ειναι. Σας ευχαριστω!
Μάλλον θα αναφέρεσαι στο toeic. Οι εξετάσεις πραγματοποιούνται κάθε εβδομάδα σε Αθήνα και κάθε 2 εβδομάδες σε Θεσσαλονίκη. Έχεις το δικαίωμα να ξανασυμμετάσχεις στην εξέταση, αν δεν πιάσεις την προσδοκώμενη βαθμολογία που θα ήθελες, μετά από 30 ημερες. Αυτά από μένα, αν δν έχει αλλάξει τίποτα. Καλύτερα όμως να ρωτήσεις σε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών που τα γνωρίζουν από πρώτο χέρι. Μπορείς επίσης να ψαχτείς και στο ίντερνετ
Επιστροφή στην κορυφή
zero Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση zero Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2015 ώρα 18:25
Καλησπερα θελω να συμμετασχω στη προκυρηξη των Λιμενοφυλακων! Εχω Γ2 Ισπανικα και θελω να παρω αντιστοιχο στα αγγλικα που εχω Β2. Καπου εδω μεσα ειχε αναφερθει οτι υπαρχουν Εξετασσεις ανα 15 μερες. Μπορειται να μου πειτε ποιες ειναι. Σας ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
IKARUS Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Δεκεμβρίου/2014
  Παράθεση IKARUS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 13:14
Γειά σας! Γνωρίζει κάποιος εάν στον προϋπολογισμό του 2015 που κατατέθηκε χθες από το Υπυργείο Ναυτιλίας, προβλέπονται προσλήψεις στο Λιμενικό; Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 13:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Tzoulianna

ξερετε αν μπαινοντας ως λιμενοφυλακας μπορω μετα να μεταπηδησω σε αξιωματικος τ λιμενικου; Οπως γινεται στο στρατο με τους υπαξιωματικους; Επισης οι λιμενοφυλακες εχουν μεταθεσεις κτλ; Ευχαριστω!

Όσον αφορά την πρώτη σου ερώτηση σου είχαν ήδη απαντήσει παιδιά που γνωρίζουν στο αντίστοιχο νήμα για την προκήρυξη των ΛΦ.

Μήπως δεν σε κάλυψαν;

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση σου φυσικά και έχουν μεταθέσεις οι ΛΦ.

Επιστροφή στην κορυφή
ηλεκτρα15 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 02/Σεπτεμβρίου/2013
  Παράθεση ηλεκτρα15 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 13:00
Αρχικά αποστάλθηκε από Tzoulianna

Παιδια καλησπερα. Ενδιαφερομαι για τη ρποκηρυξη π προκειται να βγαλει το λιμενικο σωμα γ λιμενοφυλακες. Ειμαι αποφοιτος ΑΔΙ Κ εν εξελιξει μεταπτυχιακη φοιτητρια. Ξερετε αν μπαινοντας ως λιμενοφυλακας μπορω μετα να μεταπηδησω σε αξιωματικος τ λιμενικου; Οπως γινεται στο στρατο με τους υπαξιωματικους; Επισης οι λιμενοφυλακες εχουν μεταθεσεις κτλ; Ευχαριστω!

καλησπερα. Εχουν μεταθεσεις. Ψαξε λιγο και βρες το πδ να δεις τι λεει. Απο κει και περα πρεπει να βγει αλλη προκ υπαξ ή αξ για να δωσεις ως λφ με πτυχιο. Το οριο ηλικιας αλλαζει οταν δινεις ως εν ενεργεια λφ. Αλλα γιατι εβαλες εδω την απορια σου; Επισης αν εψαχνες λιγο στην προκ λφ τα λεει.
and so will the world end,I think,a victim of love rather than hate.For love's ever been the more destructive weapon
Επιστροφή στην κορυφή
Tzoulianna Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Δεκεμβρίου/2014
  Παράθεση Tzoulianna Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 00:20
Παιδια καλησπερα. ενδιαφερομαι για τη ρποκηρυξη π προκειται να βγαλει το λιμενικο σωμα γ λιμενοφυλακες. ειμαι αποφοιτος ΑΔΙ Κ εν εξελιξει μεταπτυχιακη φοιτητρια.. ξερετε αν μπαινοντας ως λιμενοφυλακας μπορω μετα να μεταπηδησω σε αξιωματικος τ λιμενικου; Οπως γινεται στο στρατο με τους υπαξιωματικους; Επισης οι λιμενοφυλακες εχουν μεταθεσεις κτλ; Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
expedition Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2011
  Παράθεση expedition Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 10:15
Αρχικά αποστάλθηκε από thepas

"αν το χεις"; ... Το μεσον !
πας πιο γρηγορα ΜΥΑ...
Δεν υπάρχει αυτό που λες. Όταν υπάρχει σχολείο ζητήται εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα στελέχη - δηλώνεις και αν είσαι κατάλληλος να ανταπεξέλθεις ψυχικά και σωματικά προχωράς κανονικά.
Επιστροφή στην κορυφή
thepas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση thepas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 04:06
"αν το χεις"; ... το μεσον !
πας πιο γρηγορα ΜΥΑ...
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas17 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 26/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Kostas17 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 19:00
Σχολή Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος (Σ. Ν. Δ.)
Σχολή Δοκίμων Υπαξιωματικών Λιμενικού Σώματος (Σ. Μ. Υ. Ν. Ή Πόρος)
Σχολή Λιμενοφυλάκων (Σχολή Λιμενοφυλάκων ή Πόρος)

Αν "το 'χεις " από παντού πας Μ. Υ. Α.
Επιστροφή στην κορυφή
Ελλην καταδρομεας Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 03/Σεπτεμβρίου/2013
  Παράθεση Ελλην καταδρομεας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 14:47
Ποσες και ποιες ειναι οι σχολες για να μπεις στο λιμενικο και ποια η καλυτερη για να μεταβεις μετα προς ΜΥΑ;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2013 ώρα 19:39
Δεν χρειάζεται να ανακοινωθούν επίσημα, εδώ και 1 μήνα γελάει το σύμπαν με τα αίσχη τους.
Επιστροφή στην κορυφή
costasss Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση costasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2013 ώρα 15:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Ναι λογικό μου ακούγεται, αλλού κάνουν ζωάρα και αλλού πήζουν, να χαρώ εγώ αξιοκρατία, είδανε πολλά τα ματάκια μας στις φετινές μεταθέσεις, άτομα που έπρεπε να συνεχίσουν σε παραμεθόριο είναι στον Πειραιά

Γιατί ανακοινωθηκανε οι μεταθέσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2013 ώρα 01:31
Ναι λογικό μου ακούγεται, αλλού κάνουν ζωάρα και αλλού πήζουν, να χαρώ εγώ αξιοκρατία, είδανε πολλά τα ματάκια μας στις φετινές μεταθέσεις, άτομα που έπρεπε να συνεχίσουν σε παραμεθόριο είναι στον Πειραιά
Επιστροφή στην κορυφή
costasss Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση costasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2013 ώρα 01:26

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, μια βόλτα προς Εύβοια μεριά να κάνεις θα το διαπιστώσεις και από μόνος σου, αλλά είπαμε στο Λ/Σ το βύσμα ζει και βασιλεύει, άλλα παιδιά λιώνουν σε παραμεθόριο και άλλοι πάνε σε Πειραιά, Ραφηνά.

Υπάρχουν ελάχιστες Υπηρεσιες με πληρότητα, ελάχιστες ! Οι περισσότερες εχουν τρομακτικές ελλειψεις, πάνω από 50%!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2013 ώρα 20:52
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, μια βόλτα προς Εύβοια μεριά να κάνεις θα το διαπιστώσεις και από μόνος σου, αλλά είπαμε στο Λ/Σ το βύσμα ζει και βασιλεύει, άλλα παιδιά λιώνουν σε παραμεθόριο και άλλοι πάνε σε Πειραιά, Ραφηνά.
Επιστροφή στην κορυφή
costasss Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση costasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2013 ώρα 14:55

Όχι, ειδικά από Λ/Φ τα λιμεναρχεία είναι υπεράριθμα.

Είσαι σίγουρος; Που το ξέρεις;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 8>