Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 8>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
NAVYBL Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Απριλίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση NAVYBL Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες
    Αποστολή: 21/Αυγούστου/2010 ώρα 00:51

Ίσως έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα... Ναυαγοσώστης στο λιμενικό δεν υφίσταται. Οι Ναυαγοσώστες είναι απόφοιτοι σχολής ναυαγοσωστικής εκπαίδευσης και Δύνανται να εργασθούν ως ναυαγοσώστες αφού εφοδιαστούν με άδεια απο την Λιμενική Αρχή. Μήπως εννοείς διασώστης; Για να γίνεις διασώστης θα πρέπει να μπείς αρχικά στο Λιμενικό Σώμα και μετά να περάσεις την ανάλογη εκπαίδευση (αφού έρθει σήμα απο το υπουργείο που να ζητάει διασώστες)

Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2010 ώρα 23:40
Αλλαγες στην εκπαιδευση του Λιμενικου Σωματος

Στο Λιμενικό Σώμα, εξάλλου, αναθεωρείται το πρόγραμμα σπουδών και των τριών σχολών του Σώματος, Δόκιμων Σημαιοφόρων, Υπαξιωματικών και Λιμενοφυλάκων.

Προστίθενται αστυνομικά μαθήματα που ανταποκρίνονται στα νέα καθήκοντα του Σώματος όπως «Εγκληματολογία», «Οργανωμένο Εγκλημα», «Διαχείριση Κρίσεων», «Ναρκωτικά» και «Ανθρώπινα Δικαιώματα».

Αστυνομικά καθήκοντα

Υπενθυμίζεται ότι οι προωθούμενες νομοθετικές ρυθμίσεις προβλέπουν υπαγωγή του Λιμενικού Σώματος στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και άρα εκχώρηση αστυνομικών καθηκόντων στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος.

Οι αλλαγές είναι δυνατό να ισχύσουν άμεσα, για όσους δηλαδή εισαχθούν στις σχολές με τον επόμενο διαγωνισμό.

Των Γιαννη Σουλιωτη και Κωστα Oνισενκο

www.kathimerini.gr
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 17:25
Μεγαλα λογια, Ετσι μιλουσαν οταν ελεγαν οτι στο Λιμενικο θα σταματησουν τα παρεργα και δεν θα ειναι τσιρακια των εφοπλιστων και δες τους τωρα...
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:17
Αναβαθμίζονται τα Σώματα Ασφαλείας εκτός του Λιμενικού Σώματος

250 εκατ. Ευρώ θα διεκδικήσει από κοινοτικούς πόρους το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη για έργα που θα υλοποιηθούν τους επόμενους 18 μήνες.

Τα χρήματα θα προέλθουν από το Τέταρτο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης, και αφορούν τα τρία σώματα ασφαλείας, με την Ελληνική Αστυνομία και την Πυροσβεστική να κερδίζουν τη μερίδα του λέοντος.

Η τελευταία συμφωνία υπεγράφη αρχές Αυγούστου και αφορά την υλοποίηση 15 έργων αξίας 91 εκατομμυρίων ευρώ.

Από αυτά τα 14 εκατομμύρια θα διατεθούν για την ψηφιοποίηση του αρχείου της Ελληνικής Αστυνομίας, ενώ 4 εκατομμύρια θα χρησιμοποιηθούν για την αγορά λογισμικού της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.To ΛΙΜΕΝΙΚΟ κυριοι δεν θα παρει τιποτα;

Πηγη:http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=170152&cid=4

...

Επεξεργάστηκε από greko_27 - 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:17
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:28

Θα παρει οτι παιρνει συνηθως...

Επιστροφή στην κορυφή
kikalim Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kikalim Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 20:13
Επειδη πολυ φορα πηρατε και δεν ξερετε τι λετε... Μην τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι... Οποιος ειναι στο σωμα ξερει πως την περισσοτερη δουλεια την βγαζουν οι λ/φ με ελαχιστες εξαιρεσεις... Επισης, αν θελετε σας στελνω και την αποδειξη πληρωμης για να δειτε ποσα παιρνεi o ''βολεμενος'' λ/φ που απλα περναει το 8ωρο...900 ευρω για παραμεθοριο... Προς ενημερωση σας καποιοι δουλευουν σκοποι και οχι γραφεια να ξυνονται, χωρις ρεπο εδω και μηνες και βαρανε 12ωρα... Και που δεν μπηκαν ουτε για να ξυνονται, ουτε για βολεμα... Για βραδινα ουτε λογος... Για επικινδυνοτητα; Επισης ουτε λογος... Ωστοσο, ευχαριστω καθε μερα για την δουλεια μου γιατι κι ετσι την λατρευω...
p.s: Τα τακουνια μου τα εχω ξεχασει...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 20:20
Αρχικά αποστάλθηκε από kikalim

Επειδη πολυ φορα πηρατε και δεν ξερετε τι λετε... Μην τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι... Οποιος ειναι στο σωμα ξερει πως την περισσοτερη δουλεια την βγαζουν οι λ/φ με ελαχιστες εξαιρεσεις... Επισης, αν θελετε σας στελνω και την αποδειξη πληρωμης για να δειτε ποσα παιρνεi o ''βολεμενος'' λ/φ που απλα περναει το 8ωρο...900 ευρω για παραμεθοριο... Προς ενημερωση σας καποιοι δουλευουν σκοποι και οχι γραφεια να ξυνονται, χωρις ρεπο εδω και μηνες και βαρανε 12ωρα... Και που δεν μπηκαν ουτε για να ξυνονται, ουτε για βολεμα... Για βραδινα ουτε λογος... Για επικινδυνοτητα; Επισης ουτε λογος... Ωστοσο, ευχαριστω καθε μερα για την δουλεια μου γιατι κι ετσι την λατρευω...

αν είσαι κοπέλα και μιλάς για παραμεθώριο που θα σε έχουνε η στο νησί καταγωγής σου η σε καμία μύκονο καμία πάρο κτλπ μην μιλας για επικινδυνοτητα γιατί δεν σε παίρνει, καλά πώς είναι δυνατόν να ζητάς ρεπό καλοκαιριάτικα εφόσον τα περισσότερα νησιά πνίγονται από κόσμο; Εκτός και αν δεν ξέρεις τι κάνει το λιμενικό τότε πάω πάσο
...

Επεξεργάστηκε από Greek_Army - 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 20:23
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 20:34

Πες μου Κατι. Στην υπηρεσια που εισαι υπαρχουν η δεν υπαρχουν Λ/Φ που δεν εχουν καμια ευθυνη και παιρνουν ιδια η και περισσοτερα απο σενα. Ξερω ατομα που ειναι σε γραφεια και κανουν δουλεια γιατι ειναι υπευθυνοι. Ξερω ατομα που ειναι πεζοδομιο και το γουσταρουν. Αλλα Εχω ακουσει για πολλους Που "κανουν" οτι πνιγονται σε μια κουταλια νερο για να μην τους δωσουν ενα κρασοποτηρο ευθυνες, και ετσι καταληγουν καποιοι να παιρνουν τις ευθυνες με το μπετονι. Ειναι ετσι η δεν ειναι; ...

Επεξεργάστηκε από 297ΙΜΑΚ - 09/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 00:27
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 23:15

Επικυνδυνοτητα;... Σε λιγο θα μας πεις οτι εισαι και πληρωμα σε πλωτο σκαφος και κυνηγας λαθρομεταναστες... . Επειδη εγω ειμαι ασχετος μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τις υπηρεσιες που κανεις καθε μηνα και σε τι ποστο; Ευχαριστω πολυ εαν απαντησεις... Εαν ομως

...

Επεξεργάστηκε από greko_27 - 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 23:19
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 23:22
Ναι ρε ξέρεις τι κίνδυνοι υπάρχουνε σε κάτι νήσια όπως η μύκονος και η πάρος; ’στα μπορεί να σε φάνε τούρκοι ουκάδες...
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 23:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Ναι ρε ξέρεις τι κίνδυνοι υπάρχουνε σε κάτι νήσια όπως η μύκονος και η πάρος; ’στα μπορεί να σε φάνε τούρκοι ουκάδες...

χαχαχχαχαχχαχαπολυ καλο
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
electrolisa Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 15/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση electrolisa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 03:27
Ελενη τυχαινει να σου αρεσει πολυ το λιμενικο που δυστυχως ειναι παρα πολυ βισματικο ειτε για να μπεις ειτε για να τοποθετηθεις καπου καλα. Τωρα τι να σου πουμε. Βγαινει προκυρηξη κανεις τα χαρτια σου δινεις μαθηματα και ψυχοτεχνικα-ιατρικα-αθληματα, και μπαινεις. Το μεγαλο βισμα παιζει στα μαθηματα... Παραδειγμα αν παιρνουν 600 ατομα και οι 900 γραψουν καλα θα παρουν τους 600 που ειχαν μεγαλυτερο δοντι... Ενδεικτικα. Η σχολη ειναι 6 μηνες των λιμενοφυλακων. Για υπαξ βγαινει προκυρηξη αλλα πρεπει να εισαι ηδη λιμενοφυλακας η σχολη κραταει 2 χρονια. Για αξιοματ.νομιζω θα ισχυει κατι αναλογο και η σχολη κραταει 4 χρονια, δεν τα ξερω κ πολυ καλα για υπαξ και αξ συγκεκριμενα... Ο. Τι απορεια εχεις εσυ και οποιος αλλος, ρωτιστε ισως να μπορω να απαντησω.
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:40
Αρχικά αποστάλθηκε από electrolisa

Για υπαξ βγαινει προκυρηξη αλλα πρεπει να εισαι ηδη λιμενοφυλακας η σχολη κραταει 2 χρονια. Για αξιοματ.νομιζω θα ισχυει κατι αναλογο και η σχολη κραταει 4 χρονια, δεν τα ξερω κ πολυ καλα για υπαξ και αξ συγκεκριμενα...
Λαθος!
Υπαξ ειναι 9μηνες και δεν ειναι απαραιτητο να εισαι Λ/Φ.
Αξ 15μηνες νομιζω και παλι δεν ειναι απαραιτητο να εισαι Λ/Φ.
Επιστροφή στην κορυφή
sakis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2010 ώρα 01:00
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τα πτητικα μεσα του Λ. Σ. Και συγκεκριμενα με τα αεροπλανα cessna που διαθετει. Ειναι σε ενεργεια; Πετουν; Πως μπορει καποιος να μπει ως Πιλοτος στο Λ. Σ. Και τι χρειαζεται; Ειμαι κατοχος PPL. Υπαρχει περιπτωση προσληψεως;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 00:06
Στις 30 μαρτιου 2010 ο πρωην υπουργος του υπροπο συζητησε με τα στελεχη του ΛΣ και εδωσε καποιες απαντησεις http://www.yptp.gr/images/stories//NEW/19032010Apantiseis_Ypourgou_LS.pdf μεχρι σημερα εχει γινει τιποτα απο αυτα;
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
stratos. Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση stratos. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 12:08
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Στις 30 μαρτιου 2010 ο πρωην υπουργος του υπροπο συζητησε με τα στελεχη του ΛΣ και εδωσε καποιες απαντησεις http://www.yptp.gr/images/stories//NEW/19032010Apantiseis_Ypourgou_LS.pdf μεχρι σημερα εχει γινει τιποτα απο αυτα;
ολα εφαρμοστηκαν κατα γραμμα!
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 15:41
Αρχικά αποστάλθηκε από sakis

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τα πτητικα μεσα του Λ. Σ. Και συγκεκριμενα με τα αεροπλανα cessna που διαθετει. Ειναι σε ενεργεια; Πετουν; Πως μπορει καποιος να μπει ως Πιλοτος στο Λ. Σ. Και τι χρειαζεται; Ειμαι κατοχος PPL. Υπαρχει περιπτωση προσληψεως;
Ευχαριστω
Το εαν ειναι ενεργα η οχι, ειναι μια πληροφορια που αγγιζει τα ορια της διαβαθμησης και μαλλον δεν θα την παρεις ευκολα. Πιλοτοι και πληρωματα σε εναερια μεσα του Λ. Σ. Γινονται συνηθως εμποροπλοιαρχοι η με προκυρηξεις ειδικης μονημοτητας...
Περισσοτερα στο 2104191546 Στρατολογικο γραφειο του Σωματος
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 15:45
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Οχι αλλα δρομολογουνται αρκετα απο αυτα μεσω του Καλλικρατη
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 8>