Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 45678>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
lifo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση lifo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες
    Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:42

Αρχικά αποστάλθηκε από Sheldon

Μπορείτε να μας πείτε αν αξίζει σα δουλειά;

ρε παιδια πριν αρχισετε να ρωτατε καντε μια ερευνα στο ιντερνετ. Δειτε τι σας ενδιαφερει και τι οχι. Τα παντα υπαρχουν στην σελιδα του σωματος και σε πολλα αλλα sites. Ειναι στρατιωτικο σωμα (ασχετα αν θεωρειται σωμα ασφαλειας) εχει μεταθεσεις και σχεδον τα παντα που εχει ο στρατος.. Εχω αναφερθει και πιο πισω σε αυτο.. Αν σου αρεσει και εχεις τρελα με τον στρατο και τη θαλασσα τοτε με το καλο... αλλιως το μονο που θα κανεις θα ειναι να στερησεις την θεση απο καποιον αλλο και το αρνητικο ειναι οτι δεν βγαινουν και τοσο συχνα προκηρυξεις για το λιμενικο. Επισης πρεπει να γνωριζεις και την "εξελιξη" των λιμενοφυλακων μεσα στο σωμα. Δεν ειναι ερωτηση το "αν αξιζει".. για αλλους ναι για αλλους οχι. Προσωπικα δεν θα δηλωσω για λιμενοφυλακας και δεν τα λεω αυτα γιατι σκεφτομαι "περιεργα" οπως το 97% αυτων που γραφουν εδω γυρω.. (χωρις παρεξηγηση)..

Επιστροφή στην κορυφή
μπαμπησ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μπαμπησ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 19:55
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω τις εξης ερωτησεις:
1- στη σχολη θα υπαρχει ελευθερος χρονος ή ειναι σαν τον στρατο ολο αγκαριες και σκοπια;
2- θα ηθελα να μου πειτε αν με το πτυχιο αει εχω δικαιωμα να δωσω μεσα στη σχολη κατευθειαν για αξιωματικων;
3- τι ενοειτε οτι μπορει καποιος να σου κοψει τα ρεπο;
4- μεσα στη σχολη διαλεγεις ειδικοτητες; Και αν ναι ποιες;
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 22:13
Γεια σας. Ειμαι στους επιτυχοντες για αθληματα εχω ελπίδες πολλές γιατί ειμαι 65 από τους 76 που θα παρουν για δοκιμοι λιμενοφυλακες με βάση την ειδικοτητα στις ενοπλες δυναμεις. Απλως εχω ενα τεραστιο διλλημα. Κανω μεταπτυχιακο στο ανοιχτο πανεπιστημιο ικαι δεν ξερω αν μπορω να συμβαδισω και τα δυο αν θα εχω το χρονο μεσα στη σχολη να κανω τις εργασιες μου. Και επισης ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες και τα καθηκοντα του δοκιμου λιμενοφυλακα. Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 22:26
Αρχικά αποστάλθηκε από κωστας

Γεια σας. Ειμαι στους επιτυχοντες για αθληματα εχω ελπίδες πολλές γιατί ειμαι 65 από τους 76 που θα παρουν για δοκιμοι λιμενοφυλακες με βάση την ειδικοτητα στις ενοπλες δυναμεις. Απλως εχω ενα τεραστιο διλλημα. Κανω μεταπτυχιακο στο ανοιχτο πανεπιστημιο ικαι δεν ξερω αν μπορω να συμβαδισω και τα δυο αν θα εχω το χρονο μεσα στη σχολη να κανω τις εργασιες μου. Και επισης ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες και τα καθηκοντα του δοκιμου λιμενοφυλακα. Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

Η εκπαίδευση διαρκεί 6 μήνες, σε αυτούς τους 6 μήνες θα κάνεις μαθήματα (στο θέμα που σου έχω δώσει μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες) από το πρωί έως το μεσημέρι (14:30-15:00), αν δεν έχεις υπηρεσία (θαλαμοφύλακας-σκοπιά κ. Α) θα παίρνεις διανυκτέρευση και θα μπαίνεις το άλλο πρωί (6:30-7:00), δεν νομίζω να μπορέσεις να τα συνδυάσεις και τα δύο
Επιστροφή στην κορυφή
xasaphs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xasaphs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 18:41
Καλα τα λες δικιο εχεις
Επιστροφή στην κορυφή
Σπυρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σπυρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2012 ώρα 18:18
Παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) Λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις Ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, ΠΛΖ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή
TZIMEAS Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 06/Μαρτίου/2012
  Παράθεση TZIMEAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2012 ώρα 20:43
Αρχικά αποστάλθηκε από σπυροσ

παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, πλζ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αξ/κος βολης δεν ειναι στρατιωτης αλλα δεν νομιζω να ειναι και δοκιμος. Μαλλον βοηθος αξ/κου βολης που ειναι δοκιμος θα λες
απο την αλλη διαβιβαστης ειναι φανταρος. Καλη θητεια να εχεις. Αν θυμαμαι καλα οι διαβιβαστες εχουν κεντρο στην σετηλ στον πυργο και κανουν υπηρεσιες στο κεπικ
Επιστροφή στην κορυφή
M16Carbine Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση M16Carbine Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαρτίου/2012 ώρα 01:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Σπυρος

Παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) Λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις Ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, ΠΛΖ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Τέτοια ειδικότητα μπορείς να πάρεις και σαν ΔΕΑ και σα φαντάρος, απλώς το θέμα είναι πως θα επιλέξεις την ειδικοτήτα και δεν θα σου τύχει Τυφεκιοφόρος ;
Επιστροφή στην κορυφή
Bασω21 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση Bασω21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαΐου/2012 ώρα 22:42
Καλησπερα. Θα θελα να ρωτησω σχετικα με τους λιμενοφυλακες και συγκεκριμενα για τις γυναικες. Πρωτα. Πανε γυναικες στα πλωτα; Και αν ναι πως; Κανονικα οταν τελειωνουν την εκπαιδευση?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαΐου/2012 ώρα 23:07
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

οσο για τα πληρωματα των σκαφων του ΛΣ συμφωνα με ΠΔ πανε μονο οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ πλοιαρχοι και μηχανικοι οπου δεν υπαρχουν γυναικες και εαν υπαρχουν ειναι σπανιες...

Επιστροφή στην κορυφή
Bασω21 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση Bασω21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαΐου/2012 ώρα 23:14
Ευχαριστω. Αρα οι γυναικες ειναι μονο σε γραφειο?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαΐου/2012 ώρα 23:17
Και στο λιμάνι κάνουν τους τροχονόμους  
Επιστροφή στην κορυφή
Sonar Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2012
  Παράθεση Sonar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2012 ώρα 10:23
Τις γυναίκες εκτός των τροχονομων που Αναφέρετε Παραπάνω Που Αλλού Μπορούν να ενταχτούν;
πχ Κάποια Που εχει Πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής ; !
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2012 ώρα 18:53
Αν βγει προκήρυξη που να ζητάει πτυχιούχους πληροφορικής θα αναλάβει και τα ανάλογα καθήκοντα...
Επιστροφή στην κορυφή
thapas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Μαρτίου/2013
  Παράθεση thapas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 06:10
Στο σχέδιο νόμου "περιστολή δη΅οσίων δαπανών" άρθρο 7 γίνεται αναφορά στην εισαγωγή στις παραγωγικές σχολές του λιμενικού σώματος επιλαχόντων προηγούμενης προκήρυξης αν υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις. Οι επιλαχόντες δόκιμοι σημαιοφόροι, λοιπόν, κατατάχθηκαν, ως Νέα Σειρά Έτους 2012-2013 στις 26.11.12 (ΑΔΑ: Β455ΟΠ-705). Υπάρχει Περίπτωση Να καταταγούν οι επιλαχόντες των προκηρύξεων Για υπαξιωματικούς και λιμενοφύλακες; Εκεί δεν υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 14:36
Όχι, ειδικά από Λ/Φ τα λιμεναρχεία είναι υπεράριθμα.
Επιστροφή στην κορυφή
thapas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Μαρτίου/2013
  Παράθεση thapas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 21:08
Δηλαδή ο νόμος ψηφίστηκε ή Επειδή Κάποιος Από Τους επιλαχόντες σημαιοφόρους έπρεπε οπωσδήποτε να Μπει Ή για να τους κλείσουν το στόμα Σχετικά Με το θέμα που είχε δημιουργηθεί με το άτομο που εισήχθηκε στην σχολή το 2011 ενώ Είχε Κοπεί σε ένα μάθημα στις εξετάσεις... Δεν Μπορώ Να Πιστέψω Ότι υπήρξαν ακριβώς 13 κενά σε Αυτούς Και στις άλλες κατηγορίες δεν υπάρχει ούτε ένα... Ξέρω Ότι Σε ορισμένα Νησιά Οι βάρδιες δεν βγαίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 23:13
Το ότι δεν βγαίνουν οι βάρδιες είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και εγώ γνωρίζω νησί που έχει εν δυνάμει 20 Λ/Φ και η υπηρεσία τους πηγαίνει τέλεια, μην ξεχνάς πως σε λίγο καιρό βγαίνουν οι μεταθέσεις της σειράς του 2009.

Όσο για να τους κλείσουν το στόμα, να ξέρεις ότι έχουνε γίνει πολύ χειρότερα οπότε μην πηγαίνει το μυαλό σου εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 45678>