Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 35>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις
    Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2004 ώρα 23:44

Ti apetiseis iparhoun gia tis eidikes dinameis;

Treksimo,kampseis,optikh oksitita;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2004 ώρα 14:44

Αν εννοείς για αρχική επιλογή, αρκεί να μην είσαι κουτσός.

Αν εννοείς για να παραμείνεις, εξαρτάται από την κατηγορία των ειδικών δυνάμεων.

Επιστροφή στην κορυφή
ΧΑΡΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΧΑΡΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2006 ώρα 22:40
Ψυχή θέλει μόνο. Κατα τ'άλλα θα την παλέψεις. Πάντως αν δεν έχεις σχέση με γυμναστική και πιο πολύ με τρέξιμο θα τα βρείς σκούρα... Στα λέω εκ πείρας...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2006 ώρα 11:36
το μονο που χρειαζεται ειναι να εχεις ψυχη, ειμαι δοκιμος ειδικων δυναμεων και οταν παρουσιαστηκα ειμουν 1.94 110 κιλα, οταν εβγαλα το ΚΕΑΠ εφτασα τα 92 κιλα και τωρα στην μοναδα τα ξαναεβαλα :D αλλα το θεμα ειναι να γουσταρεις αυτο που κανεις και θα την παλεψεις
Επιστροφή στην κορυφή
Elias Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Elias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2007 ώρα 21:21
Exo ena problhma genika eime mikrokamomenos eime 1.80 kai 63 killa kai thelo na pao katadromeas tha exo problhma me afto se logo kazouras apo tous allous thelo polu na pao kai ena problhma akoma einai oti exo 1.50 bathmo muopia tha me kopsoun gia afto;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2007 ώρα 12:21
Δεν είσαι μικροκαμωμένος με ύψος 1.80μ, απλά αρκετά πιο λεπτός από το κανονικό. Θέληση χρειάζεται και να είσαι σίγουρος ότι στο στίβο μάχης τα γομάρια κολλάνε στο πρώτο εμπόδιο.

Σου μιλάω εκ πείρας. Στο στίβο μάχης θα δεις πολλά ντερέκια να υποφέρουν και τους 'μικροκαμωμένους' να περνάνε τα εμπόδια για πλάκα.

Εφόσον είσαι σωματικής κατηγορίας Ι1 (και με 1,5 βαθμούς μυωπίας εξακολουθείς να είσαι Ι1), τότε τυπικά δεν υπάρχει πρόβλημα επιλογής για τις ειδικές δυνάμεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Elias Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Elias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2007 ώρα 16:16
Eyxaristo tha prospathiso na mhn to balo kato!Mpeno 7 noembriou Megalo peyko!Telika th einai to YEA na pao; Tha mou prosferei kati parapano; Tha meino stis eidkes dunameis meta apo YEA;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2007 ώρα 18:09
Για τους ΥΕΑ υπάρχει αναλυτικό άρθρο αλλά και μεγάλη συζήτηση στο forum.

Τέλος, σε παρακαλώ γράφε στα ελληνικά γιατί μου είναι δύσκολα τα greeklish.
Επιστροφή στην κορυφή
ΗΡΑΚΛΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΗΡΑΚΛΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 11:55
ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ ΣΤΙΣ 14/2/2008 ΣΤΗ ΘΗΒΑ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ. ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ; ΜΗΠΩΣ ΤΟ 1.68 ΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ; ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
eleni sti Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 31/Μαΐου/2007
  Παράθεση eleni sti Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 16:19
ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΥΨΟΣ. ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙΣ ΣΤΗ ΘΗΒΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Βαγγος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βαγγος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2008 ώρα 21:46
Υπάρχει όριο ελάχιστου ύψους για τις Ειδ. Δ; Είμαι 1.64 αλλά αρκετά γεροδεμένος και αθλητικός. Παίζει να μην με δεχτούν η να με διώξουν στη πορεία λόγο αναστήματος; Καποιος που ξέρει ας μου πει παρακαλώ. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2008 ώρα 22:08
ΟΧΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2008 ώρα 04:26
Παιδιά θέλω τη γνώμη σας παρακαλώ:
Είμαι 21 ετών, περίπου 1,78 στο ύψος, αλλά παρα πολύ λεπτός (περίπου 58-60 κιλά). Γενικά είμαι αθλητικός τύπος, κάνω κάμψεις και κοιλιακούς καθημερινώς καθώς και έχω τερματίσει σε 2 μαραθώνιους(42,195 χλμ τρέξιμο). Παρόλαυτά φοβάμαι μην κοπώ λόγω βάρους... υπάρχει τέτια περίπτωση; (Ελπίζω σε ΛΟΚ, ή αμφίβιος)
Επιστροφή στην κορυφή
... Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ... Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2008 ώρα 06:01
ΟΧΙ. Ισα ισα που θα σε βοηθησει η καλη σου φυσικη κατασταση. Εαν προσεξεις
λιγο την διατροφη σου μπορει να παρεις και μερικα καλα κιλα.
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΣ Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 16/Απριλίου/2008
  Παράθεση ΝΕΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2008 ώρα 16:09

Ειμαι 18 και φοιτητης και δηλωσα περιοδευων ειδικες δυναμεις. μηπως μπορει καποις παλιος η οποις γνωριζει να με κατατοπισει σχετικα με τα προσοντα που πρεπει να εχει καποιος για να υπηρετησει ειδικες;(υψος, βαρος, σωματικη διαπλαση, κτλ)επιλεγουν δηλαδη με καποια συγκεκριμενα << στανταρτ>> τους νεοσυλλεκτους;

Επιστροφή στην κορυφή
mathimatikos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 26/Μαρτίου/2008
  Παράθεση mathimatikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2008 ώρα 00:14
Γειά σας παιδιά. Έκοψα την αναβολή για αύγουστο. Δήλωσα για καταδρομέας. Ας αρχίσω λέγοντας ότι είμαι 26 χρονών έχω τελειώσει Μαθηματικο και πιστεύω ότι είμαι ώριμο άτομο, ειμαι γενικά άτομο που αντέχω πολλά. Αυτο που θέλω να σας ρωτήσω είναι απλό. Επειδή δεν είμαι πολύ γυμνασμένος(1.75 80κιλά)τι θα πρέπει να κάνω για να ανταπεξέλθω στην εκπαίδευση εννοώ τη προετοιμασία; Σας ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Green Berets Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
  Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2008 ώρα 14:41

Οχι κατι το ιδιαιτερο. Αλλα για να μην τρεχεις και δεν φτανεις στην μοναδα
οπου λογικα θα ειναι πιο δυσκολα φτασε σε σημειο να παιρνεις 50 καμψεις
8-10 ελξεις και να μπορεις να τρεχεις συνεχομενα για 30 λεπτα με 1ωρα
εως 7-8 χιλιομετρα.

Να ξερεις οτι στο κεντρο μαλλον δεν θα κανετε γυμναστικη, στην μοναδα
εξαρταται που θα πεσεις. Επειδη εμενα μου λεγανε τα κλασσικα οτι δεν θελει
τπτ και κατι τετοια και στην μοναδα τρεχαμε και δεν φταναμε καλου-κακου
να εισαι προετοιμασμενος. Προσωπικα ζοριστηκα αρκετα με το τρεξιμο στην αρχη γιατι ειχα χασει την φορμα μου στο Πευκο αλλα μετα απο λιγο καιρο ημουν παλι οκ.

Μπορεις να οργανωσεις μερα παρα μερα τρεξιμο, κοιλιακους και ραχιαιους και
τις ενδιαμεσες ημερες, καμψεις, ελξεις και βυθισεις για παραδειγμα.

Δωσε εμφαση στο τρεξιμο και μην φοβασαι, και αγυμναστος να εισαι θα φτιαξεις αλλα πιστεψε με, καλυτερα απο τωρα παρα μεσα.

Στο επισημαινω, δεν λεω παπατζες αλλα better safe than sorry...

Κατα τα αλλα καλη θητεια, μπορει να ξενερωσεις αλλα με σωστη νοοτροπια
θα περασεις "καλα". Που θες να πας συγκεκριμενα;

Επιστροφή στην κορυφή
H4nnibal Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Απριλίου/2008
  Παράθεση H4nnibal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2008 ώρα 02:08
Αρχικά αποστάλθηκε από mathimatikos

Γειά σας παιδιά. Έκοψα την αναβολή για αύγουστο. Δήλωσα για καταδρομέας. Ας αρχίσω λέγοντας ότι είμαι 26 χρονών έχω τελειώσει Μαθηματικο και πιστεύω ότι είμαι ώριμο άτομο, ειμαι γενικά άτομο που αντέχω πολλά. Αυτο που θέλω να σας ρωτήσω είναι απλό. Επειδή δεν είμαι πολύ γυμνασμένος(1.75 80κιλά)τι θα πρέπει να κάνω για να ανταπεξέλθω στην εκπαίδευση εννοώ τη προετοιμασία; Σας ευχαριστώ

Μη φοβάσαι τπτ. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ψυχική αντοχή, όλα τα άλλα θα τα αποκτήσεις εκεί. Όταν ήμουνα εγώ στο κέντρο, είχαμε έναν μπούλη καμμιά 100 κιλά. Οτι κάναμε εμείς τα έκανε και αυτός και πέρασε και Π. Ε. Ν. μαζί μας και τελικά πήρε και τον πρασινο μπερε. Φτάνει να μην περνεις τοις μετροιτοις αυτά που θα ακούσεις εκεί, γιατί να είσε σίγουρος οτι θα ακούσεις πολλά...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 35>