Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 32333435>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Φυσική κατάσταση και σωματικές προϋποθέσεις
    Αποστολή: 21/Αυγούστου/2016 ώρα 10:25
Δεν θα έχεις πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
ανωνυμος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ανωνυμος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2016 ώρα 21:33
θα ηθελα να ενταχθω στις ειδικες δυναμεις αλλα λογο τροχαιου εσπασε η κλειδα μου η οποια ομως αναρωσε κανονικα χωρις κανενα προβλημα και κανενα χειρουργειο. Αυτο θα μου Δημιουργησει καποιο προβλημα;
Επιστροφή στην κορυφή
JA Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση JA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 04:08
Γεια σας , είμαι 23 ετών , απόφοιτος ΤΕΙ , είμαι 1,79μ ,78 κιλά είμαι αθλητικός τύπος καθώς αθλούμαι συχνά πυκνά , θα ήθελα να υπηρετήσω Ειδικές Δυνάμεις ! Θα ήθελα να σας κάνω 2-3 ερωτήσεις εάν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα με βοηθούσε πολύ .1) Είμαι Έλληνας πολίτης με Αλβανική καταγωγή γεννημένος στην Αλβανία 11 χρόνια μόνιμος κάτοικος στο Αγρίνιο , με δέχονται στης ειδικές δυνάμεις ; 2)Η καζούρα (σε περίπτωση που με δεχτούν) και η συμπεριφορά εναντίον μου τι ειδους θα είναι ;3)Εάν περάσω ολα τα τεστ και όλες τις δοκιμασίες μπορώ να προχωρήσω , η λόγο καταγωγής μου δεν επιτρέπετε η δεν γουστάρουν αυτοί ; Τώρα περί θέματος εθνικιστής και δικέφαλο αετό κτλπ κτλπ δεν τίθεται ζήτημα είμαι ώριμος άνθρωπος πιστεύω και ξέρω που βρίσκομαι και σέβομαι πολύ κάποια πράγματα και πάνω από όλα εγώ είναι αυτός που θέλω να πάω εκεί Γτ το γουστάρω και το κάνω !
Επιστροφή στην κορυφή
Laskaris Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 31/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Laskaris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 13:28
Καλησπέρα φίλε. Μπορείς να δηλώσεις ειδικές δυνάμεις και θα σε δεχτούν φυσικά. Τα πράγματα έχουν αλλάξει και υπηρετούν κανονικά ΕΔ άτομα με διαφορετική καταγωγή. Στην μονάδα μου θυμάμαι είχαμε παιδιά με καταγωγή από Αλβανία, Ρωσσία, Συρία Βραζιλία ακόμα και Ινδία. Προσωπικά ένας από τους καλύτερους φίλους μου στις καταδρομές ήταν ακριβώς ίδια περίπωση με σένα. Δεν θα σου πω ψέματα πολλές φορές η αντιμετώπιση που είχε δεν ήταν και η καλύτερη. Έπαιζε ρόλο που τα ελληνικά τα μιλούσε με προφορά όποτε ξεχώριζε αρκετά. Αλλά ήταν σκληρό καρύδι και δεν μάσαγε. ’σε που αποδείχτηκε πολύ πιο άξιος να φορέσει το πράσινο μπερέ από πολλούς που το έπαιζαν ιστορία. Γενικά να ξέρεις όσο λιγότερο ξεχωρίζεις στις ΕΔ τόσο το καλύτερο. Εάν μιλάς καλά τα ελληνικά δεν θα ξεχωρίζεις τόσο και δεν θα ασχολόυνται μαζί σου. Η αντιμετώπιση που θα έχεις εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και απο εσένα βέβαια. Εννοείται πως από την στιγμή που φοράς το εθνόσημο και τον πράσινο μπερέ υπηρετείς την Ελλάδα και αποφεύγεις προκλήσεις όπως σωστά προανέφερες. Επιπλέον να ξέρεις ότι δυστυχώς μία προκατάληψη υπάρχει και το δικό σου λάθος μπορέί να μετρήσει περισσότερο. Αν είσαι σωστός όμως δεν δίνεις δηλαδή δικαιώματα, είσαι καλός καταδρομέας και κάνεις εύκολα παρέες θα περάσεις μια χαρά. Να ξέρεις πάντα θα βρεθεί κάποιος μ@#$@ να ασχοληθεί μαζί σου αλλά αυτο είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι της θητείας στις ΕΔ για όλους. Η συνύπαρξη δηλαδή με διαφορετικά άτομα κάθε προέλευσης και μορφωτικού επιπέδου. Συμβουλή μου είναι να δηλώσεις Ειδικές δυνάμεις αφού γουστάρεις και να μην κολλήσεις σε τίποτα. Παρά τις όποιες δυσκολίες είναι μια εμπειρία που θα την κουβαλάς όλη σου την ζωή και να ξέρεις στο τέλος μόνο τα όμορφα μένουν. Αν θες περισσότερα στείλε μου π. μ.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολας123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Νικολας123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2018 ώρα 14:37
Γεια σας λοιπών μια ερώτηση στα γρήγορα παρουσιαζομαι τον Νοέμβριο. μεγαλο πεύκο θέλω να πάω αμφιβιους αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα βγάζω 20 κάμψεις βγάζω το λιγότερο 30 κοιλιακούς βγάζω σε 5 λεπτά το χιλιόμετρο άνετα σχετικά αλλά έχω πρόβλημα με τις ελξεις βγαζω μονο μια ολοκληρη αντε 2 και οχι ολοκληρη την δευτερη λογικά δεν θα καταφέρω να περάσω τα τεστ και θα μείνω έξω έτσι; θέλω πολύ να τατκαταφερω αλλα σε ένα μήνα που απομένει δεν μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιώσω τις ελξεις η ερώτηση λοιπών είναι αν υπάρχει πιθανότητα να περάσω τα τεστ... και να μπω.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasss Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση Vasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2018 ώρα 19:12
Φίλε μου, υπάρχει τρόπος Πρώτα απ όλα, θα κάνεις 1 έλξη, πολλές φορές την ημέρα.1 τώρα,1 μετά από 10 λεπτά, αλλή 1 μετά από μισή ώρα κλπ. Στόχος 20+ τη μέρα. Επίσης, εκτός από αυτό να κάνεις australian pull-ups 3 σετ από όσες μπορείς, μέρα παρά μέρα.
Μετά από μερικές ημέρες, ξεκίνα να κάνεις 2 έλξεις, αντί για 1, πάλι αρκετές φορές τη μέρα, μετά 3, και ούτω καθεξής.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολας123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Νικολας123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2018 ώρα 22:16
Ευχαριστώ αλλά μέσα σε ένα μήνα από το μηδέν που είμαι τώρα μου φαινετφα λίγο χλωμό να τα καταφέρω να βγάζω 4 όμως θα το παλέψω δεν το αφήνω θα το παλέψω κι όπου βγει.. ίσως και να τα καταφέρω μια ερώτηση ακόμα μόνο έχω την δυνατότητα να προπονούνται με βαροι στο σπιτι υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω με αυτά σ
Ώστε να βελτιώσω τις ελξεις μια και βλέπω πως ξέρεις για αυτό ρωτάω
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2018 ώρα 22:48
Καλησπέρα φίλε. Αν και οι έλξεις είναι μία άσκηση η οποία εστιάζει στους μύες της πλάτης, ίσως το πρόβλημα έγκειται στους πήχεις σου στην αδυναμία σου να βγάλεις υψηλό αριθμό έλξεων. Προσπάθησε να ενδυναμώσεις τους πήχεις σου, οι οποίοι παίζουν σημαντικό ρόλο στην εκτέλεση της άσκησης. Αναζητώντας ανάλογα, θα βρεις πολλά σχετικά βίντεο στο youtube. Καλή λύση είναι και η παραπάνω που έδωσε ο φίλος. Πάντως, ψάξε βίντεο και θα βρεις. Καλή συνέχεια. Μπαίνω κι εγώ σε ένα μήνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Laskaris Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 31/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Laskaris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2018 ώρα 08:51
Φιλαράκι καλημέρα. Κατ'αρχήν αυτά που σου λέει ο Vess είναι πολύ σωστά και όντως θα σε βοηθήσουν. Με τα βάρη που έχεις δηλαδή με αλτήρες από ότι καταλαβαίνω ότι έχεις μπορείς να κάνεις σκυφτή κωπηλατική (dumbell bent over row) για να δυναμώσεις πλάτη ώστε να τραβάς περιασότερες έλξεις και κάμψεις δικεφάλων (dumbell bicep curls) που πάλι εμπλέκονται στις έλξεις και θα σε βοηθήσουν να σηκώσεις το σώμα σου. Κάτι τελευταίο όμως και σημαντικότερο. Ακόμα και τις έλξεις να μην βγάλεις θα σε πάρουν. Ειδικά στους Αμφίβιους υπάρχει τρομερή έλλειψή και είναι ελαστικοί κατά την εξέταση των αθλημάτων Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεμ πρέπει να προσπαθείς να βελτιωθείς. Σε έναν μήνα μπορείς να φτάσεις τις 4 έλξεις άμα το δουλέψεις πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasss Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση Vasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2018 ώρα 12:43
Υπάρχει χρόνος φίλες, αρκεί να ξεκινήσεις ΣΗΜΕΡΑ.
Την πρώτη εβδομάδα κάνε 20 μονές, καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.
Την δεύτερη εβδομάδα 15 διπλές.
Την τρίτη 10 τριπλές, και την τέταρτη 3 σετ των 4 την ημέρα.

Αν κάνεις rows με τους αλτήρες, εννοείται πως θα σε βοηθήσει...
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολας123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Νικολας123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2018 ώρα 21:05
ευχαριστώ παιδιά πραγματικά . για τις συμβουλές και για τις ελπίδες που μου δώσατε γιατι είχα αρχίσει να σκευτομαι να τα παρατήσω και πως δεν θα τα καταφέρω τελικά θα το παλέψω δεν θέλω να μπω λόγο του ότι έχουν ελλειψη θέλω να μπω γτ είμαι άξιος να μπω και πάλι ευχαριστώ ..
Επιστροφή στην κορυφή
xristos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:29
Καλησπερα και εγω βρισκομαι στην ιδια κατασταση που αναφερει το παιδι παραπανω. Μπορω να βγαλω το τρεξιμο τις καμψεις και τους κοιλιακους αλλα δυστηχως δεν μπορω να κανω ελξη. Μπαινω τον νοεμβρη και εγω. Αν εχετε να δωσετε καμια συμβουλη για το πως να καταφερω να βγαλω εστω 1-2 είναι ευπροσδεκτη
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2018 ώρα 02:22
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos

Καλησπερα και εγω βρισκομαι στην ιδια κατασταση που αναφερει το παιδι παραπανω. Μπορω να βγαλω το τρεξιμο τις καμψεις και τους κοιλιακους αλλα δυστηχως δεν μπορω να κανω ελξη. Μπαινω τον νοεμβρη και εγω. Αν εχετε να δωσετε καμια συμβουλη για το πως να καταφερω να βγαλω εστω 1-2 είναι ευπροσδεκτη

Από τη στιγμή που δε μπορείς να βγάλεις καμία, και ταυτόχρονα έχεις τόσο σύντομο χρονικό διάστημα μέχρι να παρουσιαστείς, αυτά που μπορείς να κάνεις είναι ελάχιστα.
Για να κάνεις έλξεις έστω και 1-2, και από τη στιγμή που μπορείς να κάνεις τα υπόλοιπα, άρα σου λείπει η πλάτη και οι ραχιαίοι μύες. Όπως επίσης υποψιάζομαι ότι δεν έχεις σωστό ΔΜΣ και έτσι αυτή η δυσαναλογία του σωματικού σου βάρους δε μπορεί να ανταπεξέλθει στις έλξεις. Αν και δεν είναι απόλυτο.

Επομένως, προσοχή στο σωματικό σου βάρος και αν είναι δυνατόν να πιάσεις τον ιδανικό ΔΜς, και εκγύμναση σε γυμναστήριο με πολλές ωρες προπόνηση σε πλάτη και ραχιαίους ώστε να μπορείς να σηκώσεις το βάρος του σώματος σου. Αυτά δεν καταφέρνονται από τη μιά στιγμή στην άλλη, έχεις αργήσει.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
vo96 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση vo96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:19
Καλημέρα, είναι να μπω τον Ιανουαριο στο στρατο. Ειμαι 1.75 υψος και 79 κιλα. Μπαινωντας πριν λιγες μερες Να διαβασω τα ποστ παρατηρησα οτι ολοι επισημαινεται οτι απαιτειται καποιος χρονος για να αποκτησεις την φυσικη κατασταση που χρειαζεται. Έτσι γράφτηκα στο γυμναστηριο και θα κανω μια προσπαθεια 2 μηνες και κατι για να δω αν θα τα καταφερω. Την πρωτη εβδομαδα εκανα τις ασκησεις που απαιτουνται για να μπεις ΕΔ δοκιμαστικα και είδα οτι μπορώ νά κάνω 10-15 καμψεις αναλογα την κουραση και με το τρεξιμο τα κουτσοκαταφερνω. Ελξεις δυστηχως ουτε εγω μπορεσα να βγαλω. Θα ηθελα να μου δωσετε συμβουλες ωστε μεσα στους επομενους 2 μηνες να μπορω να ανταπεξελθω στις δοκιμασιες.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasss Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση Vasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2018 ώρα 12:21
Καλημέρα φίλε.

Εφόσον έχεις μέχρι τον Ιανουάριο, τα πράγματα είναι αρκετά εύκολα. Εγώ θα πρότεινα 3 προπονήσεις την εβδομάδα, με κάθε μία να εναλλάσσεται με βάση τα push ups και τις έλξεις. Δηλαδή:

Δευτέρα:push
Τετάρτη:pull
Πρασκευή:push

Δευτέρα:pull
Τετάρτη:push
Πρασκευή:pull

Και ούτω καθεξής

Η push day, να είναι ως εξής:

1) Push-ups:3 σετ μέχρι αποτυχίας (δηλαδή,3 σετ, όσες περισσότερες μπορείς στο καθένα, μέχρι να μην μπορείς να ανέβεις από το πάτωμα).
2) Πιέσεις πάγκου με μπάρα:3 σετ των 5 επαναλήψεων. Ξεκίνα με άδεια μπάρα, και σε κάθε προπόνηση, να προθέτεις 5κιλά. Μετά από μερικές προπονήσεις (περίοπυ όταν φτάσεις στα 50 κιλά, ξεκίνα να προσθέτεις 1-2 κιλά σε κάθε προπόνηση).
3) Καθίσματα (μόνο με το βάρος του σώματος) :3 σετ των 15 επαναλήψεων.
4) Τρέξιμο 1 χιλιόμετρο.

Pull day

1) Κωπηλατική με μπάρα:5 σετ των 5 επαναλήψεων. Ξεκίνα με άδεια μπάρα, και πρόσθεσε 5 κιλά σε κάθε προπόνηση. Μόλις φτάσεις στα 40 κιλά, ξεκίνα να προσθέτεις 1-2 κιλά σε κάθε προπόνηση. Μόλις φτάσεις να κάνεις 5 σετ των 5, με το 80% του σωματικου σου βάρους (αν πχ ζυγίζεις 70 κιλά, όταν μπορείς να κάνεις 5 σετ των 5 με μπάρα που ζυγίζει 56 κιλά), ξεκίνα να κάνεις και έλξεις.
2) Κοιλιακούς:3 σετ των 20.
3) Τρέξιμο 1 χιλιόμετρο.

Κάνοντας αυτά, είναι απόλυτα βέβαιο πως θα είσαι 100% έτοιμος τον Ιανουάριο.

Επιστροφή στην κορυφή
vo96 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση vo96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:23
Ευχαριστω για τις συμβουλες φιλε. Μακαρι να τα καταφερω!
Επιστροφή στην κορυφή
vo96 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση vo96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 12:51
Μετα απο 1 μηνα γυμναστηριο δυστηχως δεν εχω καταφερει να βγαλω ολοκληρη ελξη. Βεβαια ειμαι σε πολυ καλυτερο σημειο απ οτι ξεκινησα. Οταν ξεκινησα δεν μπορουσα να σηκωθω καθολου. Τωρα σηκωνομαι περιπου μεχρι τα ματια-μυτη (δεν καταφερνω δηλαδη ακομα να περασω το σαγονι πανω απο την μπαρα). Εχω απογοητευτει λιγο να πω την αληθεια. Θα προσπαθησω στον ενα μηνα που απομενει και οτι βγει...
Επιστροφή στην κορυφή
N.Paketos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση N.Paketos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 15:16
Μην απογοητευεσαι φιλε μου... Πες μου ομως κατι... Εκανες παλια καθολου γυμναστικη η τωρα ξεκινησες για να βγαλεις τα αθληματα; Ακομα τι υψος και βαρος εχεις; Μπορει να χρειαζεσαι διαφορετικο προγραμμα λογω σωματοτυπου
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 32333435>