Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 26>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
tagalakisdd Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 31/Οκτωβρίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση tagalakisdd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 31/Οκτωβρίου/2008 ώρα 20:57
Οχι κανενα απολιτος προβλημα. το θεμα αν ειναι αν με κοπουν! ξερεις να μου πεις;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2008 ώρα 13:33
Αν δεν έχεις πρόβλημα λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα και στο στρατό.

Μόνο αν πέσεις χαμηλότερη σωματική κατηγορία δεν θα σε δεχθούν στις ειδικές δυνάμεις (πρέπει να είσαι ι1).
Επιστροφή στην κορυφή
tzovana18 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 30/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση tzovana18 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2008 ώρα 22:09
Τα διαβασα αυτα και τ αεπαιξα για την πλατυποδια, ειμαι κοπελα και εχω διαλεξει ειδικοτητα ως εποπ ειδικες δυναμεις τεχνιτης αλεξιπτωτων, μακαρι να μην ισχυει αυτο εισαι σιγουρος; Οτι δν σε κοβουν απο πλατυποδια; Αν οχι ευτηχως...
Επιστροφή στην κορυφή
dimitris1987 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 02/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση dimitris1987 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2008 ώρα 13:14
Αμα δεν τους πεις τπτ δεν σε κοβουν... σχεδον ολοι οι Ελληνες εχουν και λιγο πλατυποδια. (εδω δεν θυμαστε τις μασκοτ τον ολυμπιακων αγωνων πως τους ειχαν φτιαξει τα ποδια) χαχα... μπραβο Τζοβανα θα εισαι και το πρωτο κομαντο
Επιστροφή στην κορυφή
tzovana18 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 30/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση tzovana18 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2008 ώρα 14:26
Σε ευχαριστω δημητρη, διαλεξα αυτη την ειδικοτητα γιατη την γουσταρω πραγματικα μακαρι να με ριξουν εκει.
Επιστροφή στην κορυφή
πειραιωτης Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 28/Ιουλίου/2008
  Παράθεση πειραιωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2008 ώρα 02:26

Παιδια θελω να ρωτησω κατι! Ενα φιλαρακι μου παρουσιαζεται τωρα τον νοεμβρη στο πευκο! Εχει αλεργια(δε ξερω αν το γραφω σωστα) και οταν μπαινει η ανοιξη τρεχει η μυτη του και φταρνιζεται! Αν το δηλωσει τωρα που θα μπει υπαρχει περιπτωση να τον βγαλουν γιωτα ή απλα θα του χορηγηθουν καποια φαρμακα;

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2008 ώρα 02:42
Παιδιά γειά σας... Σκέφτομαι να δηλώσω για Πεζοναύτες αλλά δεν ξέρω αν θα με δεχτούνε γιατί έχω πλατυποδία (+ έχω κάνει laser στα μάτια επειδή είχα μυωπία). Ξέρει κανείς αν θα υπάρξει πρόβλημα; Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2008 ώρα 16:36

Καλημέρα παιδιά. Ειμαι 22 χρονών και πρόκειται να υπηρετήσω του χρονου τον Αυγουστο, δεν ξερω που. Τον Μάιο θα κόψω την αναβολή και θελω να δηλώσω πεζονάυτης. Ειναι σίγουρο Ότι θα με πάρουν πεζοναύτη ή μπορει να με ρίξουν σε κανένα άλλο σώμα των ειδικών δυνάμεων;

Επιστροφή στην κορυφή
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Ιουλίου/2008
  Παράθεση Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2008 ώρα 21:09
Θα σε δεχτούνε. Δεν κόβουνε για πλατυποδία. Αν πας πεζοναύτης θα σε καρατήσουν
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2008 ώρα 02:08
Παιδιά έχω μειοπία 3,50 και 2,70. Θα κάνω όμως διόρθωση και ίσως να μπορέσω να έχω όραση 20/20. Θα υπάρξει πρόβλημα για ειδικές δυνάμεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Ιουλίου/2008
  Παράθεση Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2008 ώρα 02:46
Όχι. Μέχρι 4,5 βαθμούς είσαι Ι1
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2008 ώρα 04:57
Ρωτάω γιατί η πλατυποδία μου είναι μεγάλη... Σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα με την εκπαίδευση;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2008 ώρα 10:48
Αρκεί να μη σε ενοχλούν τα άρβυλα.

Είχα παιδί που βγήκε Ι3 ένοπλο λόγω πλατυποδίας και παρακαλούσε να φοράει ειδικά άρβυλα (Magnum, αυτά που φοράνε οι αξιωματικοί) για τις σκοπιές και δεν τον άφηναν.
Επιστροφή στην κορυφή
hunter Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 22/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση hunter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2008 ώρα 19:40
Ρε παιδιά είχα άσθμα αλλά απο αντοχή τα πάω πολύ καλά και πιστεύω ότι τι έχω ξεπεράσει , μπορώ να βγώ ι1 θέλω πολύ να καταταγώ στις ειδικές δυνάμεις αν κάποιος ξέρει ας απαντήσει , επίσης αν όχι τελικά μπορώ να μην τους πω τίποτα να το κρύψω... ;
Επιστροφή στην κορυφή
hunter Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 22/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση hunter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2008 ώρα 19:42
Έχω την ψυχή και την θέληση και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2008 ώρα 19:46
Δες λιγακι τι σου απαντησε ο yandr στην ερωτηση σου στο θεμα "πως πρεπει να εισαι σωματικα" στην ενοτητα εδ... Αλλα καλο θα ηταν να ενημερωθεις απο το στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Νοεμβρίου/2008 ώρα 15:35
Γεια σας
Παρουσιαστηκα το Νοεμβρη στο Πευκο και ηθελα να παραμεινω ως αμφιβιος. Εχω ενα προβλημα με το θυροειδη μου χωρις να με εχει επηρεασει στο παραμικρο (χρονια μαχητικα αθληματα αγωνιστικα, καταδυσεις, ανωμαλος δρομος αντοχης και αλλα). Ο γιατρος στο 401 με εβγαλε Ι2 Λεγοντας μου πως δεν Προκειται να με επηρεασει ποτε (λογω της πολυ καλης μου φυσικης καταστασης) και Οτι κοβομαι μονο απο αλεξιπτωτα και συνεχιζω ως αφιβιος η ορεινος Το ιδιο μου δηλωσαν οι γιατροι του κεντρου και αξιωματικοι οταν τους Ρωτησα.
Ενω λοιπον ειχαν περασει σχεδον 20 μερες στο κεντρο, εχοντας με επιλεξει για ομαδαρχη, εχοντας Χρεωθει Το Μ16 , κανοντας την πορεια και βολη αλλα και μια νυχτερινη ασκηση , ενω ημουν απο τους καλυτερους στις καμψεις ελξεις τρεξιμο και χωρις να εχω δωσει το παραμικρο δικαιωμα για Να με τιμωρισουν. Μου ανακοινωσαν μια νυχτα οτι κοβομαι λογω εντολης απο το ΓΕΣ να κοπουν Οι Ι2 Και οτι το πρωι φευγω (μετα απο ερωτηση μου οι αξιωματικοι μοι ειπαν οτι υπηρχε πολυ κοσμος στο κεντρο και οτι επρεπε να φυγουν καποιοι).
Ομως αρκετοι Ι2 παρεμειναν Μου λενε παιδια απο μεσα (δεν χρειαζοταν να φυγουν ολοι), δεν εγινε καμια ειδους αξιολογισης για το ποιοι Θα φυγουν. Δεν δοθηκε δικαιωμα επανεξετασης και η αποφαση αυτη πρεπει να παρθηκε μεσα σε μια νυχτα αφου μου το ανακοινωσαν τελευταια στιγμη.
Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Snakeshit Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση Snakeshit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 19:49
Θα μπορέσω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις με άσθμα και φύσιμα;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 26>