Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 17181920>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 21/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 18:26
Αρχικά αποστάλθηκε από DionK

KΑλησπέρα σας
Καλούμαι να παρουσιαστώ με την Α' ΕΣΣΟ στο ΚΕΕΔ (Μεγάλο Πεύκο). Το ερώτημα μου ειναι το εξής: Πριν δύο (2) χρόνια είχα ενα ατύχημα και έβγαλα τον ώμο μου. Έκανα όμως την προβλεπόμενη, απο ορθοπεδικό γυμναστική και τώρα είναι καλα. Θέλω να υπηρετίσω στις Ειδικές Δυνάμεις πολυ αλλα έχω υποψία πως δεν θα γίνω αποδεκτός. Αν γνωρίζει κάποιος περι του θέματος παρακαλώ να μου απαντήσει και τι κινήσεις να κάνω για να αποδείξω οτι όντως δεν υπάρχει πρόβλημα (ακτινογραφίες κλπ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν φαινεται στην ακτινογραφια θωρακα, θα σε ρωτησουν και γενικα θα το ψαξουν. Αν δεν φαινεται και δεν το δηλωσεις δεν θα εχεις θεμα.
Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι δεν θα επιβαρυνεις την υγεια σου ειναι αλλο 8εμα
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2017 ώρα 14:10
Καλησπέρα.

Το Μάρτιο μπαίνω στρατό και έχω επιλέξει Ειδικές Δυνάμεις (δεν θα επιλέξω αλεξίπτωτα). Το ερώτημά μου είναι το εξής. Τον περασμένο Ιούλιο έκανα εγχείρηση σε ένα δάχτυλο του χεριού από ένα πρόβλημα εκ γενετής (ένα μικρό χόνδρωμα), υπάρχει περίπτωση να μη με πάρουν; Έχει γίνει καλά μέχρι τώρα, επίσης επειδή ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες έχω κατέβει και σε αγώνες κ. Λπ. Χωρίς κανένα θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2017 ώρα 19:49
Δεν θα έχεις πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 23:29
Καλησπερα εχω ενα πολυ ελαφρυ ασθμα και πρεπει να παιρνω καθε πρωι ενα αερολιν για να τρεχω και να αθλουμε κανονικα θα με παρουν ειδικες δυναμεις, στην ακτινογραφια δεν φαινετε τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 23:27
Αρχικά αποστάλθηκε από γιαννης

Καλησπερα εχω ενα πολυ ελαφρυ ασθμα και πρεπει να παιρνω καθε πρωι ενα αερολιν για να τρεχω και να αθλουμε κανονικα θα με παρουν ειδικες δυναμεις, στην ακτινογραφια δεν φαινετε τιποτα

Όχι στις Ειδικές Δυνάμεις δεν υπηρετούν άτομα που έχουν άσθμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 16:14
Καλησπέρα, ένας φίλος μου έχει θηροιηδή και τον κατατάξανε ειδικές δυνάμεις και είναι και 120 κιλά αλλά έχει καλή δύναμη, απλά από αντοχή δεν τα πάει καλά, υπάρχει περίπτωση να κοπή λόγο του θηροιηδή η και τον περισσότερων κιλόν?
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 21:21
Εκ των υστέρων δεν κόβεται εκτός και αν παραιτηθεί ο ίδιος ή αν δηλώσει ότι έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας (το οποίο οικειοθελώς απέκρυψε αρχικά και δεν το ανακάλυψαν οι γιατροί) και το οποίο να κρίνεται απορριπτέο ή ακατάλληλο για να υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος123 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2017 ώρα 14:49
Καλησπέρα σε όλους, σε ένα μήνα παρουσιαζομε και εγώ μεγάλο πεύκο , το περιμένω πως και πως να μπω ειδικές δυνάμεις γιατί αθλουμε από πολύ μικρή ηλικεια και θέλω να κάνω δυνατή θητεία ! Είμαι υγειεστατος δεν έχω σπάσει ποτέ τίποτα , το μόνο κακό είναι ότι είμαι πολύ ανχοδις και όταν περνάνε κρίση ανχους με πιάνουνε κάτι χαζοαρυθμιες, και σκέφτομαι όταν περάσω γιατρό για τις ειδικές μιν μου κάνει εκείνη τι στιγμή και κόπω και δεν καταλάβει ότι είναι από το ανχος.. τι λέτε εσείς;
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2017 ώρα 14:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος123

Καλησπέρα σε όλους, σε ένα μήνα παρουσιαζομε και εγώ μεγάλο πεύκο, το περιμένω πως και πως να μπω ειδικές δυνάμεις γιατί αθλουμε από πολύ μικρή ηλικεια και θέλω να κάνω δυνατή θητεία ! Είμαι υγειεστατος δεν έχω σπάσει ποτέ τίποτα, το μόνο κακό είναι ότι είμαι πολύ ανχοδις και όταν περνάνε κρίση ανχους με πιάνουνε κάτι χαζοαρυθμιες, και σκέφτομαι όταν περάσω γιατρό για τις ειδικές μιν μου κάνει εκείνη τι στιγμή και κόπω και δεν καταλάβει ότι είναι από το ανχος. Τι λέτε εσείς;

Μαλλον δεν εχεις κρισεις ανχους, αυτο που περιγραφεις ειναι τελειως διαφορετικο απο μια κριση ανχους.
Εσυ μπορει να εισαι γενικα λιγο πιο αγχωδης σαν ανθρωπος.
Αν εχεις οντως κρισεις ανχους και σε παρατησει ειδικος γιατρος τοτε φιλε μου δεν εισαι Ι1
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2018 ώρα 18:02
Καλησπερα,

περσι εσπασα την μυτη μου ειμαι 16 τωρα, εχω γινει τελειως καλα και δεν εχω κανενα προβλημα, γινεται να μην σε παρουν ΛΟΚ λογο παλιου σπασιμου
Επιστροφή στην κορυφή
hhhhhhhhh Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Ιουνίου/2018
  Παράθεση hhhhhhhhh Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2018 ώρα 22:00
Θελω να ρωτησω κατι Μπαινω σε 15 μερες μεγαλο πευκο δεν εχω καποιο θεμα υγειας-σωματικο-ψυχικο...

το μονο πραγμα που παιρνω μια φορα το πρωι ειναι ενα χαπακι τ4 68 για μια φλεγμονη στον θυροειδη! ... Λετε να με κοψουν για αυτο ; Δεν με περιοριζει σε κατι το συγκεκριμενο... Κανω γυμναστικη γυμναστηριο κ βαρη... Κανενα προβλημα η περιορισμος... ! Ελπιζω να μην με κρινουν "ανικανο" για ειδικες δυναμεις οι γιατροι... Θα ειναι αδικο οχι μονο για εμενα αλλα κ για ολους οσους παιρνουν ενα απλο χαπακι που και να μην το παρεις δεν παθαινεις κατι! Καποιος που να περασε απο αυτο το σταδιο η να γνωριζει σιγουρα να μου πει παρακαλω πολυ...
Επιστροφή στην κορυφή
giannis Λ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2018
  Παράθεση giannis Λ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 22:54
Για να μαζευόμαστε σιγά-σιγά οι Μεγαλοπευκίτες…

Φίλε δύσκολο να σε κόψουν μόνο για αυτό. Εγώ με τη μυωπία δεν ξέρω τι θα κάνω, αλλά ας απαντήσει και κάποιος που να ξέρει σίγουρα.

Κανείς για ΚΕΕΔ 9/07/2018 Δ ΕΣΣΟ;
Επιστροφή στην κορυφή
hhhhhhhhh Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση hhhhhhhhh Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2018 ώρα 21:39
Ελα φιλε, εγω 11-07-2018 Δ ΕΣΣΟ ;)
Επιστροφή στην κορυφή
giannis Λ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2018
  Παράθεση giannis Λ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 19:10
Αντε καλή μας θητεία! Από Αθήνα είσαι?
Επιστροφή στην κορυφή
hhhhhhhhh Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση hhhhhhhhh Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 19:49
Ερχομαι απο δωδεκανησα
Επιστροφή στην κορυφή
Αργύρης Σπάρτη Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αργύρης Σπάρτη Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2018 ώρα 18:35
Καλημερα μάγκες, εχω σκολιωση, υπαρχει περίπτωση να κόπω στις ειδικές δυναμεις ΛΟΚ. Στα αλλα ειμαι απόλυτα υγιείς κ δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα κ με την πλατη
Επιστροφή στην κορυφή
alst Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση alst Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2018 ώρα 19:04
Καλησπέρα. Έκοψα την αναβολή μου ώστε να καταταχθώ το Νοέμβριο. Θέλω πολύ να υπηρετήσω ως πεζοναύτης, ωστόσο το Μάιο έκανα χειρουργείο πρόσθιου χιαστού. Η επέμβαση και η αποθεραπεία πήγαν και πάνε πολύ καλά. Διάβασα και το σχετικό ΦΕΚ το οποίο ανέφερε ότι για ρήξη χιαστού που έχει αποκατασταθεί επιτυχώς η σωματική ικανότητα είναι Ι1/Ι2. Το Νοέμβριο θα 'χουν συμπληρωθεί 6 μήνες από το χειρουργείο, κι αν όλα έχουν κυλήσει ομαλά θα μαι σε καλή κατάσταση. Πιστεύετε θα με πάρουν; Να το κρύψω, πέρα από δύσκολο λόγω των ουλών, θα ΄ναι και λάθος γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 18:51
Χαιρετε

πηρα αναβολη ενος χρονου απο την καταταξη μου τον μαιο του 2018 λογο καρδιακης αρυθμιας.

πλεον ειμαι υγιης και αθλουμαι κανονικα.

με ενδιαφερει να κοψω την αναβολη και να παω στις ειδικες δυναμεις.

υπαρχει καποιο προβλημα με το οτι ο λογος αναβολης ηταν θεμα υγειας τοτε ;

μπορω να δηλωσω στην στρατολογια οτι θελω να παρουσιαστω κατευθειαν σε κεντρο ειδικων δυναμεων η γινεται μονο αφου παρουσιαστω εκει οπου γραφει το αρχικο χαρτι καταταξης ;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 17181920>