Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 20>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 31/Ιουλίου/2009 ώρα 14:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Αρχικά αποστάλθηκε από D.S.

Καλημέρα παιδιά!
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση:
Πριν περίπου ένα μήνα λόγω ενός προβλήματος υγείας που είχα (όχι κάτι σοβαρό) στο νοσοκομείο που είχα πάει μου έβγαλαν ακτινογραφία θώρακος (εννοείται πως βγήκε πεντακάθαρη μιας και είμαι και αθλητής) !
  • Το Νοέμβρη που θα παρουσιαστώ θα πρεπει να έχω βγαλει καινούργια ακτινογραφία ή ισχύει αυτή που έχω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Απ'οσο θυμάμαι δέχονται ακτινογραφία 3 μηνών, αλλά καλού κακού βγάλε και μια πρόσφατη.
Ο. Κ. Φίλε μου! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Θα το έχω υπ' όψην μου!
Επιστροφή στην κορυφή
Loomit Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 16/Ιουλίου/2009
  Παράθεση Loomit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 17:55
Απο φιλο που υπηρετει ακομα στις ειδικες δυναμεις (εγω δεν εχω μπει ακομα) οι εξετασεις που γινονται ειναι για μυωπια, βαρυκοια, κοιταζουν αν εχεις ενα ορχη, αν εχεις κανει καποια εγχειριση κλπ τα στανταρ ειναι αυτα που ξερω, τωρα δεν θυμαμαι αν υπαρχουν και αλλοι ελεγχοι !
Επιστροφή στην κορυφή
Loomit Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Loomit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 17:57
Φυσικα επισης γινονται κ εμβολια τα οποια δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.(αυτα ως απαντηση στον φιλο που ρωτησε ποιο πανω) !
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 17:59
Ελέγχουν και για τη σπονδυλική στήλη. Είναι που λένε "σκύψτε" και κάποια βλαμμένα νομίζουν ότι σκύβεις για να ελέγξουν την... Ξέρετε ποια.
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 11:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Loomit

Απο φιλο που υπηρετει ακομα στις ειδικες δυναμεις (εγω δεν εχω μπει ακομα) οι εξετασεις που γινονται ειναι για μυωπια, βαρυκοια, κοιταζουν αν εχεις ενα ορχη, αν εχεις κανει καποια εγχειριση κλπ τα στανταρ ειναι αυτα που ξερω, τωρα δεν θυμαμαι αν υπαρχουν και αλλοι ελεγχοι !
+ αιματολογικές εξετάσεις, εξετάσεις για ούρα, ακτινογραφία θώρακος και αν κάποιος αναφέρει ότι παλιότερα είχε σπάσει κάποιο κόκαλο του βγάζουν ακτινογραφία στο κόκαλο που είχε σπάσει για να δουν αν είναι οκ και πως δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα! Επίσης κοιτάζουν να δουν (ρωτώντας βέβαια ή αν δουν κάποιο σημάδι) αν έχεις "τίποτα" δερματολογικό! Και κάνουν και κάτι άλλα "περίεργα" του στυλ:
"ισοροπίστε στο ένα πόδι", "σταθείτε στις μύτες των ποδιών σας", "τεντώστε τα χέρια σας εμπρός και μετά με σχετικλά γρήγορη κίνηση (ξεχωριστά από κάθε χέρι) ακουμπηστε τη μύτη σας με το δάκτυλο του χεριού σας λυγίζοντας μόνο τον αγκώνα" και διάφορα άλλα!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 11:52
Στα Αλεξιπτωτα ξεχαστε σπασμενα χερια κλπ. Εαν ειχες σπασει οτιδηποτε στο παρελθον σε κρινουν ακαταλληλο για εκει και υπηρετεις αυτοματα αλλου.
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 11:54
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Ελέγχουν και για τη σπονδυλική στήλη. Είναι που λένε "σκύψτε" και κάποια βλαμμένα νομίζουν ότι σκύβεις για να ελέγξουν την... Ξέρετε ποια.
Όντως πολλοί είναι αυτοί που φοβούνται τι θα τους "κάνουν"!
Το σωστό όμως είναι αυτό που λες... "Ελέγχουν και για τη σπονδυλική στήλη"!
Δεν κοιτάζουν "το άλλο" που οι περισσότεροι πιστεύουν!
Πλάκα έχει όμως όταν λέει ο γιατρός "γυρίστε και σκύψτε", βλέπεις κάτι φάτσες εκείνη την ώρα να κάνουν "κάτι" μορφασμούς... ... Όσο το σκέφτομαι γελάω ακόμα ποιό πολύ...
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 11:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Δ. Υ. Κ

Στα Αλεξιπτωτα ξεχαστε σπασμενα χερια κλπ. Εαν ειχες σπασει οτιδηποτε στο παρελθον σε κρινουν ακαταλληλο για εκει και υπηρετεις αυτοματα αλλου.
Σωστότατος ο φίλος Δ. Υ. Κ.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 11:58

Επιστροφή στην κορυφή
Loomit Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Loomit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 17:31
Φιλε D.S συμφωνω απολυτα με αυτα που ανεφερες, αλλα ο φιλος μου που ειναι ειδικες δυναμεις δεν εκανε ολα αυτα τα πραγματα για να εξετασουν την υγεια του, μαλιστα ειχε κανει κ εγχειριση στο κοκκαλο του δεξιου του ποδιου (ειχε μαζεψει υγρο, σορρυ κιολας το λεω λιγο ωμα) Και ουτε καν το καταλαβαν και μαλιστα την εγχειριση την εκανε λιγο πριν μπει στο Ν. Περαμο. Αυτα απο μενα !
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 17:39
Αρχικά αποστάλθηκε από Loomit

Φιλε D.S συμφωνω απολυτα με αυτα που ανεφερες, αλλα ο φιλος μου που ειναι ειδικες δυναμεις δεν εκανε ολα αυτα τα πραγματα για να εξετασουν την υγεια του, μαλιστα ειχε κανει κ εγχειριση στο κοκκαλο του δεξιου του ποδιου (ειχε μαζεψει υγρο, σορρυ κιολας το λεω λιγο ωμα) Και ουτε καν το καταλαβαν και μαλιστα την εγχειριση την εκανε λιγο πριν μπει στο Ν. Περαμο. Αυτα απο μενα !
Αν είχε κάνει εγχείρηση και δεν το ανέφερε και φυσικά αν δε φαινόταν και το σημάδι από την εγχείρηση λοικό είναι να μην το καταλάβουν!
Δε μπορούν να μυρίσουν τα νύχια τους αν κάποιος έχει κάνει εγχείρηση και γι' αυτό ρωτάνε: "Έχεται κάνει κάποια εγχείρηση και αν ναι για ποιό λόγο"!
Κανονικά πρέπει να απαντήσεις ειλικρινά! Οι περισσότεροι όμως δεν το κάνουν εφ' όσων νιώθουν καλά οι ίδιοι σωματικά!
Το θέμα είναι μη διμηουργηθεί χειρότερο πρόβλημα μετά (κατά την εκπαίδευση) και τότε άντε να βγάλεις άκρη!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 23:47
Παιδια στης ειδικες δυναμεις σε κοβουνε αμα εχεις αλεργεια στην μελισσα;
Επιστροφή στην κορυφή
valantis315 Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 14/Απριλίου/2009
  Παράθεση valantis315 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2009 ώρα 00:22
αιμιλιος ρωτάνε για αλλεργίες αλλα δεν νομίζω να σε κόψουν για αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
GAmotorss Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 10/Αυγούστου/2009
  Παράθεση GAmotorss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2009 ώρα 21:45
Παιδια κοβεσε στης Ειδικές Δυνάμεις αμα εχεις αλλεργεια στην μελισσα; Παρουσιαζομε τιν αλλη βδομαδα στο μεγαλο πευκο και δεν θελω να κοπω
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2009 ώρα 03:04
Παιδιά οτι και να συζητάμε είναι άσκοπο, την άλλη δευτέρα θα τα πούμε στο πεύκο και οτι βρέξει θα κατεβάσει. Γεμίστε τις μπαταρίες σας γιατί μας περιμένει π. Α.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 20:58

Α! Και αν βγω Ι1 θα μπορω να παω αλεξιπτωτα εστω και με ενχειρηση χιαστων; Σε ολα τα αλλα ειμαι οκ...

Επιστροφή στην κορυφή
admiral123q Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση admiral123q Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 18:59
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτισω κατι... Εχω προβλημα στη μυτη ρινικο διαφραγμα. Και δν εχω κλιση τα 18 για να κανω εγχειρηση... Αμα παω ειδικες δυναμεις εχουντας κανει τετια εγχειρηση δεν θα εχω καπιω προβλημα σωστα;
Αμα παω στρατο και εχω αυτο το προβλιμα γινετε να με κανουν εκει την εγχειρηση;
Επιστροφή στην κορυφή
kalkouk Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση kalkouk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 19:03
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση;
θέλω πολύ να καταταγώ στο σώμα των πεζοναυτών αλλά έχω ενα μικρό πρόβλημα με τη μέση μου.
θα με εξετάσουν; Ή μπορώ να μην πω τίποτα ώστε να προσπαθήσω να περάσω;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 20>