Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Λεγεώνα των ξένων

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 39>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Λεγεώνα των ξένων
    Αποστολή: 27/Ιανουαρίου/2008 ώρα 22:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Leukopyrgitis

Έχει τη φήμη του σκληρότερου στρατού στον κόσμο. Κάποτε συζητούσα με έναν αμερικανό πεζοναύτη και μου είπε ότι ένας συνάδελφός του ήταν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ γομάρι που δεν του έφταναν οι USMC και έφυγε για να καταταγεί στη Λεγεώνα των Ξένων...

γομαρι το λεμε τωρα;
Επιστροφή στην κορυφή
sniper1977 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση sniper1977 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2008 ώρα 04:34
Αρχικά αποστάλθηκε από Leukopyrgitis

Έχει τη φήμη του σκληρότερου στρατού στον κόσμο. Κάποτε συζητούσα με έναν αμερικανό πεζοναύτη και μου είπε ότι ένας συνάδελφός του ήταν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ γομάρι που δεν του έφταναν οι USMC και έφυγε για να καταταγεί στη Λεγεώνα των Ξένων...

Eχει τη φημη αλλα δεν ειναι.
Οι σπετσναζ και οι βατραχανθρωποι της Μοσαντ ειναι στην κορυφη της λιστας...
Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Απριλίου/2008 ώρα 19:49

Η πορεια των Λεγεωναριων ειναι 150 χλμ. και λεγεται πορεια θανατου... κρινε απο αυτο, βεβαια το ισραηλ κατεχει μεγαλη επιχειρισιακη ετοιμοτητα λογου του μακροχρονιου πολεμου.

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
crusader Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 28/Φεβρουαρίου/2008
  Παράθεση crusader Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2008 ώρα 11:49
οι σπενσας; οχι οτι δεν ειναι καλη ομαδα αλλα η S.A.S; ή των γερμανων KSK αν δεν κανω λαθος στην ονομασια, σε 1500 αποστολες πυροβολισαν 5 φορες... ελεος
Επιστροφή στην κορυφή
madfrog Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση madfrog Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2008 ώρα 12:33

καλο θα ειναι προτου καποιοσ παει να γινει λεγεωναριοσ να κατσει να βοηθησει την πατριδα του

Επιστροφή στην κορυφή
Green Berets Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
  Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2008 ώρα 17:03

Εγω παντως απο αυτα που ειδα ανετα πηγαινα στην Λεγεωνα
Αυτα περι ελληνικης ψυχης ωραια ειναι αλλα βαρεθηκα να βλεπω στην
θητεια μου λουφαδορους και κωλοφιδα που με το προσχημα του "εαν χρειαστει" η οτι εκαναν μια-δυο ασκησεις κουραστικες μεν αλλα που εαν δεν εισαι αναπηρος και εχεις λιγο-πολυ εγωισμο(απο αυτο ολοι καλα πανε) τις βγαζεις, να παριστανουν τους βετερανους του Βιετναμ.

Επιστροφή στην κορυφή
gioalex Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2007
  Παράθεση gioalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2008 ώρα 19:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Green Berets

Αυτα περι ελληνικης ψυχης ωραια ειναι αλλα βαρεθηκα να βλεπω στην
θητεια μου λουφαδορους και κωλοφιδα που με το προσχημα του "εαν χρειαστει" η οτι εκαναν μια-δυο ασκησεις κουραστικες μεν αλλα που εαν δεν εισαι αναπηρος και εχεις λιγο-πολυ εγωισμο(απο αυτο ολοι καλα πανε) τις βγαζεις, να παριστανουν τους βετερανους του Βιετναμ.

+10000
Επιστροφή στην κορυφή
kostas pharm Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση kostas pharm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2009 ώρα 18:30
Σιγα μην υπηρετουσα σε ξενο στρατο. Σαν να υπηρετεις τα συμφεροντα των γαλλων, τους ειδαμε και τους γαλλους στο 2ο παγκοσμιο! ενω η ελλαδιτσα μας ειναι αλλο πραμα
Επιστροφή στην κορυφή
αβτζ Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 29/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση αβτζ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:08

Λεγεωναριος ελληνας υπηρχε και λεγοταν ΓΕΩΡΓΙΟς ΛΑΜΠΡΙΑς και ηταν απο την κορινθο υπηρετησε στην λεγεωνα στο τζιμπουτι ελαβε μερος σε καποιες μαχες στο τσαντ το 1985 επανακαταταχθηκε και τον στειλαν στο 3 ρει στην γουιανα οπου φυλουσαν το διαστημικο προγραμα τον γαλλων πεθανε κατω απο αδιευκρινιστες συνθηκες το 1993

Επιστροφή στην κορυφή
αβτζ Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση αβτζ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:20
Το κεντρο καταταξης ειναι στη μασσαλια.
Επιστροφή στην κορυφή
Jrhellas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση Jrhellas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2009 ώρα 19:57
Αρχικά αποστάλθηκε από αβτζ

Λεγεωναριος ελληνας υπηρχε και λεγοταν ΓΕΩΡΓΙΟς ΛΑΜΠΡΙΑς και ηταν απο την κορινθο υπηρετησε στην λεγεωνα στο τζιμπουτι ελαβε μερος σε καποιες μαχες στο τσαντ το 1985 επανακαταταχθηκε και τον στειλαν στο 3 ρει στην γουιανα οπου φυλουσαν το διαστημικο προγραμα τον γαλλων πεθανε κατω απο αδιευκρινιστες συνθηκες το 1993

Θελω απλα να επιβεβαιωσω τα οσα γραφει παραπανω ο αβτζ αφου την περιπτωση για την οποια μιλαει την εχω και εγω διασταυρωσει απο καποια "επισημη" πηγη αλλα να προσθεσω οτι στην Λεγεωνα των Ξενων υπηρξαν και υπαρχουν αρκετοι ακομα Ελληνες.
Προς το τελος της δεκαετιας του 80 καταταχτηκε καποιος απο την 2η ΜΑΛ, μονιμο στελεχος καταγομενος απο την Σαλαμινα (δεν θα ηθελα να ανεφερω το ονομα του) που παραιτηθηκε απο τον Ελληνικο Στρατο και εφυγε για εκει. Ο συγκεκριμενος δεν ειχε ιδεα απο την Γαλλικη γλωσσα και παρολα αυτα εγινε αποδεκτος και συμμετειχε μαλιστα στον Πολεμο του Κολπου και την γνωστη ¨Καταιγιδα της ερημου" . Μετα το περας της πενταετιας του ηρθε για λιγο καιρο στην Ελλαδα και μαλιστα παραβρεθηκε και σε εκδηλωση που ειχαμε κανει τοτε Με μια παρεα "βετερανων" (αν μου επιτραπει η εκφραση). Ειχε συμμετασχει μαζι με πολλους ακομα Λεγεωναριους και στην ριψη αλεξιπτωτιστων που ειχε γινει στη τελετη εναρξης της Ολυμπιαδας της Βαρκελωνης. Στην συνεχεια Ανανεωσε το συμβολαιο του (γιατι για συμβολαιο προκειται) για τουλαχιστον μια ακομα φορα και τωρα πια δεν γνωριζω αν παραμενει ακομα εκει Η οχι αφου εχω χασει πια τα ιχνη του.
Ακομα απο τις αρχες του 80 υπαρχει εκει Ελληνας καταγομενος απο την Ελευσινα ο οποιος με τον βαθμο του Συνταγματαρχη πια και αφου εχει συμμετασχει ολα αυτα τα χρονια σε πληθος επιχειρησεων, ειναι και και αυτος σε καποια βαση εκτος Γαλλιας.
Αυτα σαν μια μικρη ενημερωση για οσους θα ηθελαν να γνωριζουν περισσοτερα.
Προσωπικα παντως και χωρις να θελω να αντιδικησω με οποιον θα ηθελε να παει εκει θεωρω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να δινεις το αιμα σου για καποια αλλη χωρα και για ξενα συμφεροντα.
Ενημερωτικα σας λεω το εξης: Ρωτησα τοτε τον πρωτο απο αυτους που γραφω: Εαν υποθετικα η Ελλαδα ερχοταν σε συγκρουση με την Γαλλια, τι θα εκανες; για ποιον θα πεθαινες; και η απαντηση του ηρθε αυθορμητη και χωρις κανενα προβληματισμο: Μα φυσικα για την Γαλλια!
Ε οχι ρε παιδια... Δεν θα παρω...
Τους καταδρομικους χαιρετισμους μου προς ολους σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2009 ώρα 20:07
Γενικώς δεν αξίζει. Αν πάς για τα λεφτά υπάρχουν εταιρείες στο Αφγανιστάν και στο Ιράκ που πληρώνουν παρά πολλά. Και σου δίνουν και πολύ καλό εξοπλισμό (γιλέκα, κράνη, αλεξίσφαιρα, όπλα+άδεια να αγοράσεις οπλισμό της επιλογής σου).

Και δουλεύεις σαν "πολιτικό προσωπικό".

Επιστροφή στην κορυφή
kostas pharm Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση kostas pharm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2009 ώρα 21:07
Ενημερωτικα σας λεω το εξης: Ρωτησα τοτε τον πρωτο απο αυτους που γραφω: Εαν υποθετικα η Ελλαδα ερχοταν σε συγκρουση με την Γαλλια, τι θα εκανες; για ποιον θα πεθαινες; και η απαντηση του ηρθε αυθορμητη και χωρις κανενα προβληματισμο: Μα φυσικα για την Γαλλια!
Ε οχι ρε παιδια... Δεν θα παρω...
Τους καταδρομικους χαιρετισμους μου προς ολους σας!

Τοτε και εμεις ευχαριστως να τον σκοτωναμε σε μια τετοια περιπτωση οπως ειπε και ο γερος του μορια φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενους
Επιστροφή στην κορυφή
αβτζ Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση αβτζ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2009 ώρα 21:51
Ας ελπιζουμε οτι ποτε δεν θα γινει πολεμος... Καταρχην η λεγεωνα δεν ειναι μια ομαδα οπως οι τοσες αλλες μοναδες ειδικων δυναμεων σχεδον υπαρχει μια ρομαντικη ατμοσφαιρα γυρω απο το ονομα της , ειναι η μοναδα με της περισσοτερες αποστολες παγκοσμιως , υπαρχουν μαχες [καμερονε] οπου πεσαν μεχρι ενος , υπαρχουν πολεμιστες θρυλοι[ντανζου] , υπαρχει μια τεραστια ιστορια πανω απο 150χρονων , η λεγεωνα ειναι κολτουρα δεν παει καποιος εκει οπως παει στην sas παει εκει για μια καινουργια αρχη. Τωρα καθαρα στρατιωτικα η λεγεωνα ειναι φοβερη μοναδα αλλα υπαρχουν και οι επιλεκτoi της λεγεωνας που ειναι το rep oι οποιοι ειναι πραγματικα απεχτοι πραγματικοι φωνιαδες ολα τα καλα παιδια. Τα ρει ειναι και αυτα μαχημοι αλλα χρησιμοποιουνται σαν επιλεκτο πεζικο. Παντως τα ρεπ ειναι φοβεροι.
Επιστροφή στην κορυφή
Jrhellas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση Jrhellas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2009 ώρα 22:54
Φιλε αβτζ δεν αμφισβητησα οπως ειδες ουτε τις δυνατοτητες ουτε την οποια αξια της Λεγεωνας. Αλλωστε ειδες οτι τονισα πως δεν αντιδικω με οποιον θελει να παει να καταταγει σε αυτην.
Εσυ τουλαχιστον εχεις δει αν δεν κανω λαθος τα οσα εχω γραψει και σε αλλα θεματα του forum και ξερεις πως δεν εχω διαθεση αμφισβητησης αλλα και κριτικης των οσων γραφονται.
Θα μου επιτρεψεις ομως να πω οτι οσο ρομαντικη η οτι αλλο και να ειναι η Λεγεωνα για εμενα δεν αξιζει να δωσεις το αιμα σου για αυτην αφου υπερασπιζεται αξιες και συμφεροντα ξενα προς της Πατριδας μας.
Οσο για το οτι απο εκει μεσα κανεις μια νεα αρχη θα συμφωνησω 100%. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι εκει καταφευγουν (χωρις να ειναι βεβαια κανονας) ατομα με αμφιβολο παρελθον, καταζητουμενοι και κοινωνικα αποβλητοι ωστε να κερδισουν ενα νεο εαυτο με οποια συνεπεια και αν εχει αυτο.
Και παλι χαιρετισμους και καλη επιτυχια σε οποιον παρολα αυτα επιλεξει να προχωρησει.
Επιστροφή στην κορυφή
αβτζ Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση αβτζ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:10

Φιλε jrhellaς δεν εχω καμια απολυτως διαθεση να κριτικαρω και εγω και ειδικα εσενα που απο οτι καταλαβα με αυτα που γραφεις εισαι γνωστης και καλο κομμαντο , ουτε και εγω θα εδινα και μια σταλα απο το αιμαμου για ξενη δυναμη. Η λεγεωνα παντα ηταν το μακρυ χερι της γαλλιας στους αποικοιοκρατικους πολεμους και τους λεγεωναριους παντα τους ειχαν αναλοσιμους μπωρει η λεγεωνα να ειναι Μαχημη αλλα η συμπεριφορα της γαλλιας προς την μοναδα δεν ειναι η καλυτερη.

Επιστροφή στην κορυφή
αβτζ Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση αβτζ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:13
Do or die
Επιστροφή στην κορυφή
andybgr Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση andybgr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:52
Ίσως να είμαι ο πρώτος που ανοίγει αυτό το θέμα εδώ...
Ενδιαφέρεται κανείς να μπεί;
Πέρνουνε μέχρι 45 ετών, το μόνο που χρειάζεσαι είναι διαβατήριο... Αφού περάσεις όλες της εξετάσεις, υπογράφεις συμβόλαιο 5 ετών... Δεν απαιτήται στρατιωτική θητεία στη μητρική χώρα...
Ξέρει κανείς περαιτέρω πληροφορίες για τη λεγεώνα, σε τι επίπεδο βρίσκεται σε σχέση με άλλα τμηματα ειδικών δυνάμεων στον κόσμο; μερικοί από εσας που έχετε πάει στο Κόσοβο ίσως να τους έχετε δει... Απόψεις;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 39>