Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Λεγεώνα των ξένων

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 373839
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Odysseas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Odysseas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Λεγεώνα των ξένων
    Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:57
Μιλάω λίγα αγγλικά καθόλου γαλλικα Τι ελπίδες έχω να με δεχθούν; Υπηρέτησα στα αλεξίπτωτα δεν ξέρω αν μετράει για εκεί. Η άλλη απορία μου είναι ποιο αεροδρόμιο προορισμού να επιλέξω. Απο όσο έψαξα το στρατόπεδο είναι στο aubange . Αλλα μέχρι εκεί πως θα πάω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Jason98 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 11/Ιουνίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Jason98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2018 ώρα 10:23
Καλημέρα Οδυσσέα
Αν ξέρεις γαλλικά δε παίζει κανένα ρόλο ούτε άμα έχει υπηρετήσει στα αλεξιπτωτα. Γενικά οι πιθανότητες είναι μικρές για όλους. Ψαχνουν συγκεκριμένα προφίλ, πολύ καλά αποτελέσματα στα αθλήματα. Νομίζω πιο πολύ βολεύει να πας παρισι! Καλή επιτυχια
Επιστροφή στην κορυφή
Roktok Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Roktok Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 16:31
Ξέρει κανείς αν χρειαζεται και η σφρσγιδα της χαγης στην μεταφραση του πιστοποιητικου γεννησης;
Επιστροφή στην κορυφή
akardos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση akardos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαΐου/2018 ώρα 19:21
Φιλε μου σε παρακαλώ απάντησε μου πάω στρατό του χρονου θα κάνω την θητεία μου όχι σαν απλός στρατιώτης αλλά στις ειδικές δυναμεις. Γνώριζω πυγμαχια έχω γυμνασμενο σωμα έχω ανάσες και ξερω άπταιστα αγγλικά. Θα ήθελα να σε Ρώτησα για να πάω τι να κάνω μετα απο τον στρατοο
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαΐου/2018 ώρα 09:30
Με το πού τελειώσεις τον στρατό πας σε ένα κεπ και βγάζεις ένα πιστοποιητικό γέννησης το οποίο το δίνεις σε κάποιον δικηγόρο ο οποίος στα μεταφράζει ή στα γαλλικά ή στα αγγλικά. Έπειτα παίρνεις το διαβατήριο /ταυτότητα σου, το πιστοποιητικό σου, καθώς και τα απαραίτητα υλικά που χρειάζονται και παίρνεις αεροπλάνο για Γαλλία
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεχ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλεχ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2018 ώρα 03:09
Παιδια πριν πατε να κανετε πολλα ψυχομετρικα τεστ. Κανουν πλέον τεστ στην πυλη. Πηγα δυο φορεσ φέτος. Ειναι δύσκολα
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2018 ώρα 08:26
Δηλαδή; τι είδους τεστ
Επιστροφή στην κορυφή
Σαμ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σαμ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2018 ώρα 09:55
Πάτα ψυχομετρικα με οικονες στο Google και θα καταλαβεις
Επιστροφή στην κορυφή
LoneWolf_24 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 05/Απριλίου/2013
  Παράθεση LoneWolf_24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2018 ώρα 19:47
Είναι τεστ γενικών γνώσεων παρόμοιο με το ASVAB της Αμερικής. Συν τα ψυχοτεχνικά
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 13:00
Θέλω να πάω στην λεγεώνα

Επιστροφή στην κορυφή
Erik Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Erik Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2018 ώρα 09:51
Καλημέρα η γαλλική λεγιωνα είναι είναι ο καλύτερος στρατός της Ευρώπης θέλεις να κάνεις καλή προετοιμασία να μπεις στην λεγιωνα τα δύο στρατόπεδα είναι το ένα στο Παρίσι και το αλλά στην Μασσαλία.Légion étrangère.
Επιστροφή στην κορυφή
Erik Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση Erik Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2018 ώρα 19:41
Θέλει καλή προετοιμασία να κάνεις το μόνο μπορώ να πω είναι πρέπει να πιάσεις το 100 της 100 του εαυτού σου. γιατι λεγιωνα των ξένων.
Επιστροφή στην κορυφή
iron man Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση iron man Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2018 ώρα 22:05
Αρχικά αποστάλθηκε από Erik

Θέλει καλή προετοιμασία να κάνεις το μόνο μπορώ να πω είναι πρέπει να πιάσεις το 100 της 100 του εαυτού σου. γιατι λεγιωνα των ξένων.

έχεις πάει;
Επιστροφή στην κορυφή
Αριστοτέλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αριστοτέλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 11:15
Πληροφορίες για λεγεώνα (χονδρικά).2018

1) να είσαι 18 έως 29 ετών.
2) να είσαι υγιέστατος (καλή φυσική κατάσταση)
3) να μην καταζητείστε από την interpol.

Πάτε σε ένα κεπ και ζητάτε πιστοποιητικο γέννησης. Το μεταφράζετε στα αγγλικά η στα γαλλικά κόστος 10 ευρώ.
Βγάζετε διαβατήριο Κόστος 80 ευρώ.
Βγάζετε εισιτήριο για Γαλλία χωρίς επιστροφή. Κόστος ανάλογα πότε πάτε και σε πιο μέρος της Γαλλίας επιλέξτε από τα παρακάτω.

https://en.legion-recrute.com/mdl/info_seul.php?id=63&block=0&article_theme=1&titre=Where-to-join

όλα τα στρατόπεδα κέντρα είναι ανοιχτά 24 ώρες και 365 μέρες το χρόνο.
σκας στην πύλη και λες bonjour ήρθα :)
παίρνεις μαζί σου φόρμες αθλητικά παπούτσια και ένα 50ευρο για ταν καφέ σου.+ όσα ευρό κάνει ένα εισητριο επιστροφης.

περνας
αθληματα
ψυχολογικα τεστ
συνεντευξη.

Αν περάσεις.
υπογράφεις συμβόλαιο
5 έτη για αρχικό 1280 ευρώ μισθό.(χωρίς ασφαλιστικές εισφορές).
45 ημέρες άδεια τον χρόνο.

Αν δεν περάσεις.
1) σου λένε να ξαναερθεις σε 6 μήνες.(επιλαχών)
2) σου λένε δεν μπορούμε να σε δεχτούμε στην λεγεώνα. Δοκιμάστε κάτι άλλο (σου δίνουν χαρτί απόλυσης χάχα)

προσωπική γνώμη όσοι σας πούνε να ξαναπατε 2η και 3 η φορά να το κάνετε μετράει πολύ,
εχεται Περισσότερες πιθανότητες να σας πάρουν.

Δεν τους ενδιαφέρει αν χρωστάτε σε τράπεζες η έχετε τατουάζ η αν έχετε πάει η δεν παει στρατό. Η αν έχετε πτυχία
ούτε αν μιλάτε καλά ξένη γλωσσά (κάλο είναι να γνωρίζετε έστω εππιπεδο αγγλικών τσιπρα η λίγα γαλλικά)
ψάχνουν άτομα πειθαρχημένα από φτωχές οικογένειες.
πολλούς ουκρανους είδα και δεν ξέρανε γρι γλώσσα.

Ακούστηκε ότι λόγο αύξηση τρομοκρατίας (Στρασβούργο) και κίτρινα γιλέκα κτλ.
θα αυξήσουν τον αριθμό ατόμων πού παίρνουν κάθε χρόνο, δεν ξέρω αν είναι ραδιο αρβυλα.

καλή επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή
sakis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Απριλίου/2019 ώρα 00:32
σκέφτεται να πάει κανένας;
Επιστροφή στην κορυφή
Εγω Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εγω Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2019 ώρα 19:45
Αρχικά αποστάλθηκε από sakis

σκέφτεται να πάει κανένας;
εγω αλλα απο σεπτεμρβη και μετα γτ εχω καποιες εκρεμοτητες
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Σ. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Σ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2019 ώρα 12:08
Καλησπέρα. Εάν κάποιος έχει μυωπία ή έχει κάνει lazer για να αφαιρέσει την μυωπία γίνεται αποδεκτός από την λεγεώνα των ξένων;
Επιστροφή στην κορυφή
Ατρωτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ατρωτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Οκτωβρίου/2019 ώρα 11:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Νίκος Σ.

Καλησπέρα. Εάν κάποιος έχει μυωπία ή έχει κάνει lazer για να αφαιρέσει την μυωπία γίνεται αποδεκτός από την λεγεώνα των ξένων;
αμα κανεις λειζερ σιγουρα δε θα εχεις προβλημα ειναι σαν να μην εχεις μυωπια τωρα με μυωπια δε ξερω αν παιρνουν αλλα σιγουρα θα προτιμισουν εναν χωρις
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 373839
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.