Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 11>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες
    Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2008 ώρα 00:10
Και αν η ειδικότητα που διάλεξες είναι ι1 και σε βγάλουν στη μυωπία ι2 τότε τι γίνεται;
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas_Topo Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Αυγούστου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Kostas_Topo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2008 ώρα 03:41
Αρχικά αποστάλθηκε από tasos

και αν η ειδικότητα που διάλεξες είναι ι1 και σε βγάλουν στη μυωπία ι2 τότε τι γίνεται;
απ'οτι μου ειπαν εμενα απο το στρατολογικο μετα ειναι δυσκολα τα πραγματα, ή θα πρεπει οι ειδικοτητες ι1 να μην εχουν καλυφθει με ατομα και να σε παρουν ετσι ή να μην εχουν καλυφθει οι ειδικοτητες ι2 (πραγμα που στρατιωτικος μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει, δηλαδη να δηλωσεις ειδικοτητα ι1 και να σε παρουν σε ειδικοτητα ι2). Στο στρατολογικο μου ειπαν οτι αν ειναι να βγεις ι2 τοτε πρεπει να δηλωσεις αναλογη ειδικοτητα
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2008 ώρα 21:43

ναι αλλά δεν θα σε κόψουν ε; ; γιατί έχω κάτω από έξι βαθμούς αλλά θα κάνω λέιζερ. και είναι κρίμα να με βγάλουν ι2 και την επόμενη μέρα που θα κάνω λέιζερ να μην έχω τίποτα! αν τους το πω στην εξέταση ότι όντως θα κάνω λέιζερ; σ ευχαριστώ κώστα!

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2008 ώρα 23:53
Σωστα τασο αλλα εγω πηγα θεσσαλονικι και μου ειπαν οτι αν τι κανο παλη θα με κοψουν γιατι εχω οξητιτα 9/10 αυτη στα εποπ θελουν να εχουμε 10/10 καταλαβεσ αν εχω οξητιτα 9/10 και κανο λειζερ λεσ να γινει ι οξητιτα 10/10;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:22
Εννοείς να μην έχεις καθόλου μυωπία μετά απ την εγχείρηση; σαφώς. αφού και οι γιατροί εμένα αυτό μου είπαν. ότι εξαφανίζεται τελείως η μυωπία και ο αστιγματισμός και ότι άλλο έχεις... έχεις και συ πρόβλημα ε; πάντως δεν χάνουμε κάτι αν τους το πούμε ε; να ξέρουν τουλάχιστον ότι θα κάνουμε λέιζερ και μήπως μασ βγάλουν ι1...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:30

τάσο μου αν έχεις μέχρι 4,30 βαθμούς μυωπια είσαι ι1 αν έχεις πάνω απο 4,30 σε βγάζουν ι2... έτσι τουλάχιστον ξέρω... αν έχω άδικο ας με διορθώσει καποιος... Εσύ πόσο έχεις;

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2008 ώρα 21:55
Έχω 4.30 στο ένα μάτι και στο άλλο 5! Τι θα με βγαλουν; ;
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas_Topo Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση Kostas_Topo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2008 ώρα 22:10

έχω 4.30 στο ένα μάτι και στο άλλο 5! Τι θα με βγαλουν; ;
i2 θα σε βγαλουν
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2008 ώρα 22:24
Σιγουρο αυτο ε; και τώρα που δηλωσα πεζικο θα με πανε αλλου; Αλλη ειδικοτητα; αν ξερει καποιος κανενα τηλ για να παρω να ρωτησω θα το εκτιμουσα! να υποθεσω κι εκει παιζει ρολο το μεσο; ; ευχαριστώ πολυ ρε παιδια που μου απαντησατε...
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas_Topo Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση Kostas_Topo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2008 ώρα 22:44

Σιγουρο αυτο ε; και τώρα που δηλωσα πεζικο θα με πανε αλλου; Αλλη ειδικοτητα; αν ξερει καποιος κανενα τηλ για να παρω να ρωτησω θα το εκτιμουσα! να υποθεσω κι εκει παιζει ρολο το μεσο; ; ευχαριστώ πολυ ρε παιδια που μου απαντησατε...
Ναι σιγουρο. Παρε στο ΓΕς και ρωτα να σου απαντησουν οτι θελεις
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 16:52
Γεια σας να ρωτησω κατι αν στον στρατο πας με γυαλια τι γιοτα σε βγαζουν Ι1 Η Ι2;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 18:52
Εξαρτάται από το βαθμό μυωπίας. Με 4.5 σε βγάζουν Ι2.
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 19:01

Νάσο σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις ποια η διαφορά Ι1 και Ι2; Το ιδιο ισχυει κ για τους επαγγελματίες οπλίτες να υποθέσω έτσι;

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 19:47
Αν μιλάμε για μυωπία:

Ι1 = βλέπεις καθαρά και, το πολύ, να φορά γυαλιά ηλίου ή μάσκα χιονιού (π. Χ Ορεινοί Καταδρομείς)

Ι2 = φοράς γυαλιά, επομένως υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν και να μη βλέπεις καλά.

Εγώ με 8.5 μυωπία βγήκα Ι4. Παρ'όλα αυτά έκανα βολές τόσο με G3 (100 και 200 μέτρα) αλλά και με Browning 0.50 (πάνω σε Μ48Α5 MOLF). Και μπορώ να πω ότι ήταν ολίγον ενοχλητικό με τα γυαλιά μυωπίας γιατί κουνιώντουσαν συνέχεια.

Επίσης, κάποια στιγμή στη θητεία μου τα γυαλιά έσπασαν και αναγκαζόμουν να φοράω φακούς επαφής (μου στοίχισε 120 Ευρώ και 1 εβδομάδα για να έρθει ανταλλακτικό). Με ό, τι αυτό συνεπαγόταν στη υγεία (σκόνη, υγρασία. άμμος), γι'αυτό απαγορεύουν χρήση φακών επαφής στη θητεία.

Στους ΕΠΟΠ νομίζω είναι πιο αυστηροί σε θέματα Σωματικής Ικανότητας.
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 21:56

Ευχαριστώ πολύ Πιο αυστηρά ε; Ευχαριστώ πολύ παντως

Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2008 ώρα 18:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Εγώ με 8.5 μυωπία βγήκα Ι4. γι'αυτό απαγορεύουν χρήση φακών επαφής στη θητεία.

8,5 ε; Δεν σκεφτεσαι να κανεις laser; Θα κανει πολυ πιο ευκολη τη ζωη σου... απαγορευεται η χρηση φακων;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2008 ώρα 21:43
Δεν μπορώ να κάνω laser γιατί έχω λεπτό κερατοειδή.

Ναι απαγορεύεται για τους λόγους που προανέφερα (σκόνη, υγρασια κλπ. )
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2008 ώρα 00:21
Λυπάμαι που δεν μπορείς να κάνεις ’ρα να ξεχάσω τους φακούς σε περίπτωση που περάσω επ. οπ. ! Σ"ευχαριστώ πολύ Νάσο για τις πληροφορίες
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 11>