Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Το Θέμα έκλεισεΈρχονται προσλήψεις ΕΠΟΠ το 2017

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 6>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Έρχονται προσλήψεις ΕΠΟΠ το 2017
    Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 10:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Μελανα24

Ρε παιδια θα βγει οντως;
Εγω βαραω το κεφαλι μου που οταν περασα ΣΣΕ δεν πηγα για να ακολουθησω εναν @#@%&-@@@@@! Και τωρα εχω φτασει να περιμενω μια fucking προκηρυξη

Εμ. Επιλογή σου ήτανε. Τώρα την λούζεσαι. Δεν πρόκειται να βγει προκήρυξη.
Επιστροφή στην κορυφή
BlackKnight Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 22/Ιουλίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 12:51
Φιλε SCANIA για να περιμενει προκηρυξη μαλλον εχει παραιτηθει.
Επιστροφή στην κορυφή
Μελανα24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Ιανουαρίου/2017
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 13:10
Μα αυτο δεν λεω... το παρατησα ενω για αυτο παλευα... και τωρα λεω οκ ειμαι 24 θρανιο δεν ξανα καθομαι... οποτε προκηρυξη!
Δεν ξερω φυσικα αν το εχω... γιατι μου ειπαν οτι η μαγκια η ειρωνια και γενικα αυτην η φαση "οπως γουσταρω εγω" δεν παιρναει παντου!
Και περα απο αυτο μου ειπαν για τα τατουαζ... μονο αν φαινονται δεν αποτελουν προβλημα;
Ειμαι σε ηλικια που μπορεις να μου λες οτι θελεις... σε εχω συνδεμενο με καιρο :*
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 14:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Μελανα24

Μα αυτο δεν λεω... Το παρατησα ενω για αυτο παλευα... Και τωρα λεω οκ ειμαι 24 θρανιο δεν ξανα καθομαι... Οποτε προκηρυξη!
Δεν ξερω φυσικα αν το εχω... Γιατι μου ειπαν οτι η μαγκια η ειρωνια και γενικα αυτην η φαση "οπως γουσταρω εγω" δεν παιρναει παντου!
Και περα απο αυτο μου ειπαν για τα τατουαζ... Μονο αν φαινονται δεν αποτελουν προβλημα;

δεν πρεπει να ειναι εμφανη οταν φορας την καλοκαιρινη στολη
Επιστροφή στην κορυφή
Μελανα24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 15:08
Ραχη, ποδι, ωμος... ειναι κομπλε! Δεν υπαρχει θεμα... πιστευω! Ουτε κ στην σχολη δεν ειχα ομως θεμα... τα σκουλαρικια τους ειχαν φανει υπερβολικα τοτε... και το νταιλικι... επειδη ειχα αρπαχτει με εναν ασχημα, δεν εφταιγα ομως εγω!!! Αυτος ανοιξε το στομα του και παρλαριζε!!! Ετσι θα τον αφηνα?! ! ! !

Ειμαι σε ηλικια που μπορεις να μου λες οτι θελεις... σε εχω συνδεμενο με καιρο :*
Επιστροφή στην κορυφή
BlackKnight Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:50
Φιλε gr_ar που το ξερεις; Γνωριζεις κατι;

Επιστροφή στην κορυφή
Μελανα24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:17
Παντως μιλαει με πολυ σιγουρια!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Μελανα24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:25
Ξερετε τι μου εκανε εντυπωση;
Το οτι μιλησα με καποιον απο μεσα, και μου ειπε ολα ειναι εφικτα καθως εχεις το σωστο μεσον... Ε?! ! ! ! !!
Επιστροφή στην κορυφή
BlackKnight Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:32
Και εσενα σου λεει κατι αυτο; Εγω θα ελεγα να μην ειμαστε σιγουροι για τπτ. Γιατι ετσι παιρνουμε στο λαιμο μας ατομα. Μια πολυ εγκυρη ιστοσελιδα ελεγε σε αρθρο της οτι εχουν παγωσει οι προσληψεις και την επομενη μερα βγηκαν ποσα αρθρα για προσληψη εποπ στην αεροπορια (βοηθοι νοσοκομων) και μια συνεντευξη του βιτσα που μιλαγε για προσληψη εποπ στο στρατο μεσα στο 17. Οπως λοιπον καταλαβαινεις δεν μπορεις να εισαι σιγουρος και απολυτος για τπτ γιατι οπως βλεπεις σαν χωρα γεωπολιτικα κινδυνευουμε απο πολλες απειλες και θα ηταν οτι πιο ανωριμο και παιδαριωδες να εχουμε στρατο μη ετοιμοπολεμο. Ας μην ξεχναμε και το γεγονος οτι ο μεσος ορος ηλικιας των στελεχων του στρατου εχει ανεβει κατα πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
Μελανα24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:38
Ε καλα αυτο για την ηλικια το ξερω και απο πατερα μου!!! (Χαχαχαχα)

Μακαρι... μακαρι...

Εγω εβλεπα οταν μεναμε μεσα σε σοα οτι τους εποπ τους ειχαν πολυ του πεταματου παντως... ας πουμε μαζευοντουσαν οι γαντζα ολοι και καναν τρομερα καψονια
Επιστροφή στην κορυφή
BlackKnight Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:51
Ανοιγω μια παρενθεση για να απαντησω στη Μελανα γιατι βγαινουμε εκτος θεματος. Απο την εμπειρια μου και μονο αυτους που ειχαν του πεταματου ηταν οι οβα. Χωρις να θελω να προσβαλλω καποιον αλλα τραβαγανε πολυ αγκαρια τα παιδια και ημουν και σε μαχιμη μοναδα. Και ειχα και το ερωτημα, προσλαμβανεις ατομα σε μοναδα καταδρομων για να κανουν αγκαριες επειδη δεν σου φτασαν οι φανταροι; Και φυσικα το αποτελεσμα ηταν οσους οβα γνωριζα να εχουν φυγει πριν την τριετια. Οσο για τους εποπ, στρατος ειναι και πρεπει να ανεχτεις καποια πραγματα. Φιλους πεζικαριους εποπ που εχω ειναι μια χαρα, τωρα για μοναδες καταδρομων εκει στραβωνει το θεμα μιας και κοψανε πολλα επιδωματα απο ασκησεις. Δεν λεω σε καποιον να μην παει για αυτο το λογο απλα να ξερει τι θα περιμενει. Αλλωστε θα πας γιατι το γουσταρεις κιολας και οχι γιατι θα σε πληρωνουν καλα.
Επιστροφή στην κορυφή
Μελανα24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:54
Σωστος!!! :) :) :) :)
Dankeschon για την απαντηση :)
Επιστροφή στην κορυφή
Διασωστης31 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 08/Ιανουαρίου/2015
Κατάσταση: Online
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:23
Καλα μη χαιρεστε μ ενα αρθρο για 91 ΕΠΟΠ, εγω την προκηρυξη ΟΒΑ την περιμενω απ το 2014 επι Αβραμοπουλου, τοτε που ο Καμμενος ηταν αντιπολιτευση και ελεγε πρεπει να παρει ο στρατος 10.000 ατομα (οτι να ναι).
Το πιο πιθανο ειναι να βγει για οβα, γιατι το καλοκαιρι ψηφιστηκε στη βουλη και εγκριθηκε και μπηκε κανονικα στον προυπολογισμο... Αλλα τιποτα ακομα!
Το οτι εστειλε αιτημα το ΓΕΑ, οτι χρειαζεται ατομα, δε σημαινει κατι. Και η προηγουμενη κυβερνηση προσπαθησε να παρει ΕΠΟΠ και την κοψανε οι Ευρωπαιοι φιλοι μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Μελανα24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:25
Ωχ...
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:33
Αυτο ξανα πεστο...
Επιστροφή στην κορυφή
Tρ.Τζ.Χαν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2017 ώρα 03:28
Παιδιά έχω κάποιες αποριε... όποιος ξέρει με σιγουριά να απαντήσει ; αρχικά καυι ειπώθηκε πριν ότι αν μπεις εποπ και έχεις τελειώσει ανώτατο εκπαιδευτικό Ίδρυμα πέρνεις βαθμό ή γενικά έχεις καποιο όφελος σε σχέση νε τους υπόλοιπους.. ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι τι ισχυει. Υπαρχει περίπτωση να μην μου επιτρέψει η προκήρυξη(αν βγει)να κάνω τα χαρτιά μου σε περίπτωση που έχω κάνει ήδη τα χαρτιά μου σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ ; Τέλος Εγώ που εχω τειωσει ΤΕΙ νοσηλευτικής θα μπω μονο σαν βοηθός νοσηλευτή;
Επιστροφή στην κορυφή
SKY DIVER Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Νοεμβρίου/2008
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2017 ώρα 12:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Tρ. Τζ. Χαν

Παιδιά έχω κάποιες αποριε... Όποιος ξέρει με σιγουριά να απαντήσει ; Αρχικά καυι ειπώθηκε πριν ότι αν μπεις εποπ και έχεις τελειώσει ανώτατο εκπαιδευτικό Ίδρυμα πέρνεις βαθμό ή γενικά έχεις καποιο όφελος σε σχέση νε τους υπόλοιπους. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι τι ισχυει. Υπαρχει περίπτωση να μην μου επιτρέψει η προκήρυξη (αν βγει) να κάνω τα χαρτιά μου σε περίπτωση που έχω κάνει ήδη τα χαρτιά μου σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ ; Τέλος Εγώ που εχω τειωσει ΤΕΙ νοσηλευτικής θα μπω μονο σαν βοηθός νοσηλευτή;

Όσο αφορά το ή τα πτυχία που λες, δεν παίζουν κανένα ρόλο στην βαθμολογική εξέλιξη ή σε κάποιο άλλο όφελος έναντι των υπολοίπων συναδέλφων. Το πτυχίο παίξει καθοριστικό ρόλο στα μόρια και στην επιλογή της ειδικότητας. Δηλαδή παίζει ρόλο κατά την πρόσληψη και μόνο. Φυσικά θα σου αποδώσει και έναν μικρότερο αριθμό στο μητρώο σου που θα σε κάνει αρχαιότερο μεταξύ των ομοιόβαθμών σου αλλά αυτό θεωρώ πως έχει ελάχιστη ή και καθόλου σημασία στο θεσμό των ΕΠΟΠ.
Μπορείς να πάρεις μέρος σε όσους διαγωνισμούς επιθυμείς και να επιλέξεις όποιον επίσης επιθυμείς αν είσαι επιτυχών σε πάνω από έναν. Δεν μπορείς όμως να επιλέξεις να καταταγείς (εάν περάσεις σε ενδεχόμενο μελλοντικό διαγωνισμό ΕΠΟΠ) και μετά από κάποιο καιρό να ζητήσεις να φύγεις επειδή βγήκαν τα αποτελέσματα από κάποιον άλλο διαγωνισμό που είχες πάρει μέρος και ο οποίος σε ενδιαφέρει περισσότερο, ακόμη και αν είχες κάνει τα χαρτιά σου προγενέστερα από αυτά του διαγωνισμού των ΕΠΟΠ.
Εσύ τώρα που έχεις τελειώσει ΤΕΙ νοσηλευτικής όπως λες, όταν (και αν) θα βγει προκήρυξη για ΕΠΟΠ, θα διαβάσεις να δεις τι ειδικότητες έχει και σε ενδιαφέρουν. Σε κάθε ειδικότητα έχει και κάποια απαραίτητα προσόντα. Αν έχει την ειδικότητα νοσηλευτή δηλώνεις γι' αυτή. Αν έχει για βοηθό νοσηλευτή δηλώνεις για βοηθός. Αν πάλι έχει και τις δυο δηλώνεις και τις δυο. Το πτυχίο θα σε βοηθήσει να γίνεις δεκτός για την ειδικότητα που το έχει σαν απαραίτητο προσόν και φυσικά να σου δώσει τα ανάλογα μόρια βάση του βαθμού σου. Για να γίνω πιο κατανοητός, θα σου δώσω δυο παραδείγματα:
1. Ας πούμε πως η προκήρυξη έχει και τις δύο ειδικότητες (Νοσηλευτής και Βοηθός νοσηλευτή). Για τον νοσηλευτή έχει σαν απαραίτητο προσόν το πτυχίο ΤΕΙ νοσηλευτικής ενώ για τον βοηθό έχει σαν απαραίτητο προσόν το πτυχίο κάποιας σχολής νοσηλευτικής (πχ ΙΕΚ). Σε αυτή την περίπτωση εσύ μπορείς να δηλώσεις και για τις δύο ειδικότητες ενώ αυτός που δεν έχει το δικό σου πτυχίο μπορεί μόνο στην δεύτερη. Αν λόγο μορίων δεν περάσεις στην πρώτη σου επιλογή, θα προηγείσαι έναντι του άλλου που δεν έχει το πτυχίο σου για την επιλογή ως επιτυχών στην δεύτερη επιλογή σου.
2. Ας πούμε πως η προκήρυξη έχει μόνο την ειδικότητα Βοηθός νοσηλευτή με απαραίτητο προσόν απλά το πτυχίο κάποιας σχολής νοσηλευτικής (πχ ΙΕΚ). Σε αυτή την περίπτωση προηγείσαι πάλι έναντι αυτών που δεν έχουν το πτυχίο σου ώστε να επιλεγείς εσύ αλλά ως βοηθός νοσηλευτή. Δεν μπορείς να μεταπηδήσεις στην ειδικότητα του νοσηλευτή ακόμη και αν υπάρχουν άλλοι συνάδελφοί σου (παλαιότερων σειρών - προκηρύξεων) οι οποίοι έχουν προσληφθεί με την ειδικότητα του νοσηλευτή οι οποίοι ίσως και να μην έχουν το πτυχίο που έχεις εσύ επειδή σε εκείνη την προκήρυξη δεν ήταν στα απαραίτητα προσόντα τις ειδικότητας του νοσηλευτή το ΤΕΙ νοσηλευτικής.
Με όλα αυτά θέλω να σου δώσω να καταλάβεις, πως παίξει ρόλο τι ανάγκες θα υπάρχουν όταν βγει η προκήρυξη. Αν έχουν ανάγκες για νοσηλευτές θα βάλουν την ειδικότητα του νοσηλευτή, αν έχουν για βοηθούς θα βάλουν για βοηθούς νοσηλευτή και αν έχουν και για τους δύο θα βάλουν και τις δύο ειδικότητες. Αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη για νοσηλευτές, τα απαραίτητα προσόντα θα είναι πιο χαλαρά. Δηλαδή πιθανότατα να γράφει "πτυχίο σχολής νοσηλευτικής (πχ ΙΕΚ) ή και ανώτερου ιδρύματος (πχ ΤΕΙ, ΑΕΙ) ". Σε αυτή την περίπτωση (τρίτο παράδειγμα αυτό), υπερτερείς έναντι αυτών που έχουν πτυχίο κάποιας σχολής και υστερείς έναντι αυτών που έχουν πτυχίο ΑΕΙ (δεν γνωρίζω αν υπάρχει, απλά ως παράδειγμα τ (... συνεχίζεται ...)
Επιστροφή στην κορυφή
SKY DIVER Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Νοεμβρίου/2008
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2017 ώρα 12:38
... Υπερτερείς έναντι αυτών που έχουν πτυχίο κάποιας σχολής και υστερείς έναντι αυτών που έχουν πτυχίο ΑΕΙ (δεν γνωρίζω αν υπάρχει, απλά ως παράδειγμα το θέτω για να σου δώσω να καταλάβεις). Αν επιλεγείς και μαζί με εσένα επιλεγούν και άτομα με πτυχίο ΑΕΙ αλλά και κάποιοι με πτυχίο μικρότερης σχολής (πχ ΙΕΚ), όταν με το καλό καταταχτείτε δεν θα έχετε καμία απολύτως διαφορά μεταξύ σας παρά μόνο όπως προανέφερα τον αριθμό του μητρώου σας. Ο ΑΕΙ θα έχει τον μικρότερο, ο ΙΕΚ τον μεγαλύτερο και ο ΤΕΙ κάποιον ενδιάμεσο. Αυτό παίζει ένα ρόλο στην ιεραρχία μεταξύ τον ομοιόβαθμων αλλά πίστεψέμαι πως στον θεσμό τον ΕΠΟΠ ο αριθμός μητρώου έχει πολύ μικρή σημασία. Για παράδειγμα, μπορεί να χρησιμεύσει στον διαχωρισμό των υπηρεσιών. Δηλαδή στην περίπτωση που υπάρχει ανάγκη σε κόσμο για περίπολα και θα πρέπει να πάρουν 5 άτομα από την πιο νέα σειρά ΕΠΟΠ, οι οποίοι ας πούμε ότι κάνουν μόνο σκοπιά, θα επιλεγούν οι 5 αρχαιότεροι, δηλαδή οι 5 με τον πιο μικρό αριθμό μητρώου.
Αυτά από εμένα, ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 6>