Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Υποψήφιοι ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2020)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
GeoCommand Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 12/Μαρτίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Υποψήφιοι ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2020)
    Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 13:21
Καλημέρα , σκεφτομαι για στρατιωτικές σχολές και πιο συγκεκριμένα για ΣΙ.
Οι ΠΚΕ(αθλήματα και ψυχοτεχνικές) πότε διεξάγονται;
Γιατι εγώ νόμιζα κατά τις 20κατι του Ιουνίου.

Επιστροφή στην κορυφή
Γερόλυκος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 15/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση Γερόλυκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 15:15
Αρχικά αποστάλθηκε από GeoCommand

Καλημέρα, σκεφτομαι για στρατιωτικές σχολές και πιο συγκεκριμένα για ΣΙ.; Το σκέφτεσαι; Για πότε; Για φέτος έπρεπε να είχες κάνει ήδη την αίτηση με την οποία θα δήλωνες ότι επιθυμούσες να πάρεις μέρος για τις στρατιωτικές σχολές ή σώματα ασφαλείας, πυροσβεστική, λιμενικό Τώρα για του χρόνου ή σε δύο, τρία χρόνια βγαίνει ανακοίνωση που ορίζει χρονικό όριο υποβολής αιτήσεως και στην συνέχεια ενημερώνεσαι για τα υπόλοιπα.
Οι ΠΚΕ (αθλήματα και ψυχοτεχνικές) πότε διεξάγονται;; Στην σχολή που Θα καταθέσεις Την αίτηση και οπού σε συμφέρει δηλαδή ΣΣΕ ΣΝΔ ΣΜΥΑ Κ. Τ. Λ Αθήνα ΣΜΥ Τρίκαλα, ΣΑΣ Θεσσαλονίκη
Γιατι εγώ νόμιζα κατά τις 20κατι του Ιουνίου.; Το τι νομίζεις, πιστεύεις Δεν ισχύει τις περισσότερες φορές διαβάζεις, ενημερώνεσαι, ρωτάς γνώστες ειδικούς Και κάτι τελευταίο βλέποντας συνέχεια να γράφετε από αρκετούς το ''σκέφτομαι'' οι στρατιωτικές σχολές και η απαιτητική Φοίτηση σε αυτές Δεν πρέπει να αποτελούν την λύση ή σκέψη της τελευταίας στιγμής Ή επειδή έτυχε και γράψαμε καλά πρέπει να αποτελούν στόχο να το θέλει κάποιος, να είναι το όνειρο του, να προσπαθήσει σκληρά μιας και οι βάσεις έχουν ανοδική τάση.

Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 15:15
Καλησπέρα μάγκες , δημιουργώ αυτό το θέμα σχετικα με τους υποψήφιους μαθητές του σχολικού έτους 2019-2020.
Ο καθένας μπορεί να παραθέσει τη σχολή/ές που εχει στο νου του καθώς και διάφορους προβληματισμούς του σχετικά με το νέο συστημα
*ΦΥΣΙΚ’ αποδεκτά και καλοδεχούμενα ειναι τα σχόλια ήδη στρατιωτικών/σπουδαστών στρατιωτικών σχολών για ενημέρωση των νεων

Θερμή παράκληση: Να μην υπάρξουν σχόλια άσχετα με τη φετινή χρονιά ή πολύ συγκεκριμενα για μετέπειτα στρατιωτικές προοπτικές.
***Καλή μας αρχή και στα καλοκαιρινά παρεπιπτόντως!
Aμές δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Επιστροφή στην κορυφή
TheloNaPaoSnd Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 24/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 15:21
Θα έγραφα και εγώ αλλά από Σεπτέμβρη θα είμαι στην Α Λυκείου, οπότε θα δώσω το 2021-22.
Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 16:00
Μια διευκρίνιση από δικό μου λάθοσ
Επιτρέπονται όλα τα σχόλια απο οποιονδήποτε που θέλει να συμμετάσχει σε εξετάσεις για κάθε στρ σχολή! Καθώς και δεκτο είναι οτιδήποτε γράψει κάποιος που έχει δώσει ήδη

Γράψε ελεύθερα φίλε μου
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 16:04
Εγώ προσωπικά σκεφτομαι για Σχολή Ικαρων(μηχανικός κατά προτίμηση)
Ανήκω και στη ειδικη κατηγορία των πολυτέκνων και - ενώ η βοήθεια από άποψη μορίων στις ειδικές κατηγορίες είναι πενιχρή- ευελπιστώ για του χρόνου να γίνουν οι στόχοι μας πραγματικότητα
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 16:31
Συγνώμη για την παραληψη.
Του χρόνου (2019-2020)δίνω
Αυτό έλειπε να γράψω στο φόρουμ τέτοια στιγμή
Πάντως επιμενω στην ερώτηση (στην οποία μόνο άλλωστε αναμένω απάντηση)
Πότε διεξάγονται αθληματα και ψυχοτεχνικές τέλη Ιουνιου;
Συγνώμη και πάλι φίλε για την ανακρίβεια του σχολιοθ μου
Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 21:38
Πρέπει πρώτα να ανακοινωθούν τα ονόματα των δεκτών υποψηφίων, στην ΣΝΔ ας πούμε το 2014 οι προκαταρκτικές είχαν γίνει 30 Ιουνίου, ενώ στην ΣΣΑΣ την ίδια χρονιά έγιναν 22 Ιουλίου. Φέτος έψαξα και δεν έλεγε πουθενά πότε θα γίνουν για κάθε σχολή.
Εγώ ΣΝΔ Μάχιμοι θέλω να περάσω, το έχω πάρει σοβαρά. Τις ερωτήσεις για τη σχολή δεν θα τις δώσω όλες μαζί γιατί είναι αρκετές.
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουνίου/2019 ώρα 21:40
Αρχικά αποστάλθηκε από SomeDayAdmiral

Πρέπει πρώτα να ανακοινωθούν τα ονόματα των δεκτών υποψηφίων, στην ΣΝΔ ας πούμε το 2014 οι προκαταρκτικές είχαν γίνει 30 Ιουνίου, ενώ στην ΣΣΑΣ την ίδια χρονιά έγιναν 22 Ιουλίου. Φέτος έψαξα και δεν έλεγε πουθενά πότε θα γίνουν για κάθε σχολή.
Εγώ ΣΝΔ Μάχιμοι θέλω να περάσω, το έχω πάρει σοβαρά. Τις ερωτήσεις για τη σχολή δεν θα τις δώσω όλες μαζί γιατί είναι αρκετές.
Ωραίος, ευχαριστώ και καλή επιτυχία!
Επίσης καλό τριήμερο!
Επιστροφή στην κορυφή
ElGiSpan Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 06/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση ElGiSpan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2019 ώρα 12:46
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς παραδείγματα ερωτήσεων συνέντευξης και των ψυχομετρικών;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2019 ώρα 15:43
Εδώ έχει μερικά παραδείγματα

ΨΥΧΟΤΕΧΝΙΚΑ - Στρατιωτικές Σχολές - Google Sites
Τσέκαρε και το θέμα στο forum για να δεις περισσότερα

Επιστροφή στην κορυφή
ElGiSpan Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 06/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση ElGiSpan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2019 ώρα 11:11
Ωραία, ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Λυκειόπαιδο Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λυκειόπαιδο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2019 ώρα 18:08
Κανένας άλλος;
Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2019 ώρα 22:40
Γίνεται να έχεις περάσει σε ΑΣΣΥ και του χρόνου να θες να ξαναδώσεις για ΑΣΕΙ ενώ είσαι κανονικά μαθητής του ΑΣΣΥ;
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2019 ώρα 08:09
Αρχικά αποστάλθηκε από SomeDayAdmiral

Γίνεται να έχεις περάσει σε ΑΣΣΥ και του χρόνου να θες να ξαναδώσεις για ΑΣΕΙ ενώ είσαι κανονικά μαθητής του ΑΣΣΥ;

*Με μια μικρή επιφύλαξη * ναι , Αρκεί να διαγραφεις από τη σχολή (παραιτηθείς) και ξανά μανά πανελελε
Επιστροφή στην κορυφή
Jimmel Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 02/Αυγούστου/2018
  Παράθεση Jimmel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2019 ώρα 11:45
Ναι, γίνεται ως εξής:

Μπορείς να δώσεις πανελληνιες μέσα από τη σχολή κανονικά τις ημέρες που ορίζει το ΥΠΠΕΘ (βγαίνεις, δίνεις το μάθημα και ξαναμπαίνεις) καθώς και τις ΠΚΕ το καλοκαίρι μέσα στις οριζόμενες προθεσμίες. Αν περάσεις σε κάποια άλλη σχολή (στρατιωτική ή μη), αν θες διαγραφεσαι από το ΑΣΣΥ/ΑΣΕΙ σου το Σεπτέμβριο και πας εκεί. Εννοείται πως αν πας σε άλλη στρατιωτική σχολή ξεκινάς από το πρώτο έτος μαζί με τους υπόλοιπους της σειράς σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Sofmix02 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Sofmix02 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2019 ώρα 03:40
Γεια σας, τώρα το έτος 2019-20 μπαίνω θα αρχίσω στην 3η λυκείου , βασικός μου στόχος είναι η ΣΜΥΑ λόγω καταγωγής από Κρήτη και υπάρχει βάση στη Σούδα, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.1ον είμαι πολύτεκνος και έχω αδερφή με αναπηρία επηρεάζει κάπως αυτο τις μεταθέσεις μου αν ναι πως επίσης μπορεί να παίξει ρόλο στα μόρια που θα γράψω και την εισαγωγή μου στη σχολη και τελευταίο μπορεί να υπάρξει μετάθεση στην Κύπρο;( Δεν ξέρω δεν θέλω να γίνω περίγελος)😂

Ευχαριστώ για το χρόνο παιδιά.
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2019 ώρα 10:22
Αρχικά αποστάλθηκε από Sofmix02

Γεια σας, τώρα το έτος 2019-20 μπαίνω θα αρχίσω στην 3η λυκείου , βασικός μου στόχος είναι η ΣΜΥΑ λόγω καταγωγής από Κρήτη και υπάρχει βάση στη Σούδα, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.1ον είμαι πολύτεκνος και έχω αδερφή με αναπηρία επηρεάζει κάπως αυτο τις μεταθέσεις μου αν ναι πως επίσης μπορεί να παίξει ρόλο στα μόρια που θα γράψω και την εισαγωγή μου στη σχολη και τελευταίο μπορεί να υπάρξει μετάθεση στην Κύπρο;( Δεν ξέρω δεν θέλω να γίνω περίγελος)😂

Ευχαριστώ για το χρόνο παιδιά.
Επειδή είσαι πολύτεκνος/η (όπως και εγώ) ανήκεις στην ειδική κατηγορία 3648/α.
Αυτό σου προσφέρει πρώτα πρωτα τη δυνατότητα εισαγωγης σου στο ΑΣΣΥ με χαμηλότερη βάση (λιγότερα μόρια)
Σου παραθέτω τις περσινές βάσεις για ΣΜΥΑ:
; Διοικητικής και εφοδιαστικής υποστηριξης
(γεν. σειρά) 16881
(ειδ. κατηγορία 3648/α) 16285
; Επιχειρησιακής υποστήριξης
(γεν. σειρα) 16720
(ειδ. κατηγορία 3648/α) 15897
; Τεχνολογικής υποστήριξης
(γεν. σειρά) 16056
(ειδ. κατηγορία 3648/α) 15317

Τώρα για μεταθέσεις δεν γνωρίζω πολλά , σίγουρα το θέμα πολύτεκνος δίνει κάποια "προνόμια" , ωστόσο μην περιμένεις μόλις τελειώσεις να σε βάλουν αμέσως στον τόπο σου.
Και γω δίνω φέτος, καλή μας επιτυχία λοιπόν!!! Τέτοια εποχή να γράφουμε για το πότε παρουσιαζόμαστε😁
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>