Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8910
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας
    Αποστολή: 11/Μαΐου/2011 ώρα 19:02
Σε απάντηση της ερώτησης που κατέθεσαν οι Βουλευτές κ. Κ. Ανατολάκης Γεώργιος και Κοραντής Ιωάννης προς τον Υπουργό Εθνικής ’μυνας με θέμα τη συνυπηρέτηση στελεχών Ε. Δ. σας γνωρίζω τα ακόλουθα σύμφωνα με τα στοιχεία που τέθηκαν υπ’ όψιν μου:

Στο πλαίσιο της μέριμνας για το προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων, τα Γενικά Επιτελεία καταβάλλουν κάθε προσπάθεια ώστε οι ημερομηνίες εκτέλεσης μετάθεσης των συζευγμένων στελεχών να ταυτίζονται, ή στην περίπτωση που υπηρεσιακές ανάγκες (χρονικό διάστημα που απαιτείται για την παράδοση και παραλαβή καθηκόντων, καθυστέρηση παρουσιάσεως αντικαταστατών για λόγους υγείας κ. Τ. Λ) δεν το επιτρέπουν, το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί για την εκτέλεση των μεταθέσεων να είναι το ελάχιστο δυνατό, σύμφωνα πάντα με τις διαδικασίες που καθορίζονται στο Ν.3883/2010 και στην Υπουργική Απόφαση υπό στοιχεία Φ.411/27/81060/Σ.172/9-3-2011 (ΦΕΚ Β΄378/9-3-2011).

Επιπλέον, με βάση τις ανωτέρω διατάξεις, καθορίζεται ότι ως τόπος συνυπηρέτησης νοείται Μονάδα ή Υπηρεσία των Ενόπλων Δυνάμεων, που εδρεύει κατ’αρχάς σε ίδια περιφερειακή ενότητα και όπου αυτό δεν είναι εφικτό, σε όμορη περιφερειακή ενότητα. Κατ’ εξαίρεση, για τις νήσους –πλην Κρήτης– ως τόπος συνυπηρέτησης νοείται Μονάδα ή Υπηρεσία των Ενόπλων Δυνάμεων που εδρεύει στην ίδια νήσο.

Τέλος σε κάθε περίπτωση αιτήματος στελέχους για συνυπηρέτηση, τα αρμόδια κατά Κλάδο συμβούλια υποχρεούνται σε άμεση συνεργασία με σκοπό την ικανοποίηση του αιτήματος του ενδιαφερομένου. Η συνυπηρέτηση είναι υποχρεωτική για την υπηρεσία και μόνο σε περιπτώσεις ανελαστικών σταδιοδρομικών/υπηρεσιακών αναγκών (π. Χ. Συμπλήρωση χρόνου διοίκησης ή ειδικής υπηρεσίας για προαγωγή), είναι δυνατή η μη ικανοποίηση του σχετικού αιτήματος.
Επιστροφή στην κορυφή
κατια Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κατια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2011 ώρα 20:29
Και εμένα ΜΑΡΙΑ, το 2003 ο προιστάμενος Πρωτοβάθμιας Ρόδου μου πε Ιαλυσό.> Ο άντρας μου υπηρετούσε στη Ρόδο. Μάντεψε πιά διάλεξα...
Επιστροφή στην κορυφή
ελευθερια Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ελευθερια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Αυγούστου/2011 ώρα 00:56
Αν ο αντρας ειναι στρατιωτικος εποπ και η γυναικα στο λιμενικο τι ισχυει γιατι δεν καταλαβα. Καποιος μου ειπε οτι δεν παιρνουν μαζι μεταθεσεις συμφωνα με ενα προεδρικο διαταγμα. Μου φαινεται πολυ ανοητο αν ισχυει κατι τετοιο. Ξερει κανενας τι παιζει;
Επιστροφή στην κορυφή
fotini84 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση fotini84 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2011 ώρα 22:08
Καλησπερα, ειμαι αστυνομικος και εχω κανει αιτηση συνυπηρετησης με τον αντρα που ειναι στρατιωτικος και υπηρετει στον εβρο... Μηπως γνωριζει καποιος ποσο καιρο θα παρει για να βγει η μεταθεση μου και καθε ποτε γινονται συμβουλια μεταθεσεων; Ευχαριστω προκαταβολικα!
Επιστροφή στην κορυφή
Police_man Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση Police_man Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 16:01
Ενα μήνα περιπου. Συμβούλιο κάθε 1η κ 15η του μηνα
Επιστροφή στην κορυφή
babis_booker Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιουλίου/2012
  Παράθεση babis_booker Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2012 ώρα 13:13
Καλησπερα παιδια, ειμαι ειδικος φρουρος και η γυναικα μου εποπ αεροπορια. Τι ισχυει με συνυπηρετηση, ποιος, τραβαει, ποιον γνωριζετε;
Επιστροφή στην κορυφή
thess Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση thess Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 19:59
Γεια σας παιδια, ειμαι αστυνομικος και υπηρετω στην αθηνα σε λιγο καιρο θα παντρευτω μια εποπ που υπηρετει θεσσαλονικη και με τραβαει λογο αρχαιοτητας. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν για καποιο λογο χωρισω τι γινεται; Γυριζω αθηνα ή παραμενω θεσσαλονικη;
Επιστροφή στην κορυφή
stavmitil Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Αυγούστου/2013
  Παράθεση stavmitil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2013 ώρα 10:40
Θα ηθελα κ εγω να ρωτησω ειμαι εμθ με 14 χρονια υπηρεσιας καταγωγη απο νησι κ η γυναικα μου ειναι ειδικος φρουρος απο το ιδιο νησι, υπηρετουμε αθηνα κ οι δυο αλλα της ηρθε μεταθεση για το νησι, τι γινεται στο θεμα συνηπηρετησης θα παω εγω στο νησι μαζι της μιας κ θελουμε κ οι δυο να μεινουμε εκει
Επιστροφή στην κορυφή
serafeim Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Ιουνίου/2014
  Παράθεση serafeim Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2014 ώρα 11:52
Καλησπέρα! Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω μετά από γάμο με σύζυγο στρατιωτικό και κατόπιν αναφορών και των δυο για συνυπηρέτηση, μέσα σε πόσο διάστημα η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να μας τοποθετήσει στην ίδια φρουρά; Επιπλέον αν γνωρίζετε σε ποιο νόμο ή σε ποια διαταγή και με ποιό Φ. Υπάρχει. Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8910
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.