Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 10>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας
    Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2008 ώρα 20:21
Αρχικά αποστάλθηκε από ελισώ

καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να σας ρωτήσω, έχω κάνει τα χαρτιά μου για επ. Οπ. Για τις θέσεις των νηπιαγωγών... Έχω τελειώσει παιδαγωγική σχολή τμήμα νηπιαγωγών με βαθμό πτυχίου 8,65... Σε περίπτωση που με πάρουν, δικαιούμαι συνυπηρέτηση με τον άντρα μου;(ο άντρας μου είναι αστυνομικός και είναι 10χρόνια στην υπηρεσία του) αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει με την απάντησή σου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Θα συνυπηρετήσετε όπου και αν σε στείλουν γιατί ο άντρας σου εκτός απ'το ότι ανήκει στο δημόσιο ανήκει και στα σώματα ασφαλείας. Το ανώτερο χιλιομετρικό όριο είναι 50χλμ. Απόσταση μεταξύ σας.
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Επιστροφή στην κορυφή
zzzzzz Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 20/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση zzzzzz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2008 ώρα 20:41
Αρχικά αποστάλθηκε από illy

θα φανει αυτο... ειναι περιεργοι στ στρατο και οντως μπορει να σε πανε καπου χωρις απαραιτητα να ειναι η ειδικοτητα σου... ο χρονος θα δειξει, αλλωστε κανεις δεν μπορει να σου το πει με 100% σιγουρια.
Ναι, έχεις δίκιο σ'αυτό που πιστεύω ότι έτσι θα γίνει... Όλα στον στρατό είναι τόσο απρόβλεπτα!!!

δεν ειναι απλα απροβλεπτα... ειναι εκνευριστηκα απροβλεπτα και απο τη στιγμη που αποφασιζει κανεις να καταταγει με δικη του θεληση θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ολα... και πανω απο ολα θελει γερα νευρα και να μην αφηνεις τιποτα και κανεναν να σου χαλασουν την ψυχολογια σου...
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2008 ώρα 01:12

δεν ειναι απλα απροβλεπτα... ειναι εκνευριστηκα απροβλεπτα και απο τη στιγμη που αποφασιζει κανεις να καταταγει με δικη του θεληση θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ολα... και πανω απο ολα θελει γερα νευρα και να μην αφηνεις τιποτα και κανεναν να σου χαλασουν την ψυχολογια σου...
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...Σε βλέπω πολύ ενημερωμένο/η, έχεις κάποιον που είναι στρατιωτικός;
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
zzzzzz Δες τη Λίστα

Παράθεση zzzzzz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2008 ώρα 14:15
Αρχικά αποστάλθηκε από illy

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...Σε βλέπω πολύ ενημερωμένο/η, έχεις κάποιον που είναι στρατιωτικός;

ειναι ο φιλος μου μεσα απο την προηγουμενη προκηρυξη και θελοντας και μη επρεπε να ενημερωθω για να μπορω να του σταθω στα ευκολα και στα δυσκολα του στρατου... και ψαξε ψαξε παντα βρισκεις κατι καινουριο... ετσι αποφασισα και εγω να κανω τα χαρτια μου μηπως και με παρουν.
Επιστροφή στην κορυφή
zzzzzz Δες τη Λίστα

Παράθεση zzzzzz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2008 ώρα 23:58
Γ Ε Ν Ι Κ Η Δ Ι Α Τ Α Γ Η
ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ
1ο ΕΠΙΤΕΛΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ/ΓΜΠ
Τηλέφ. (Εσωτ. ) 3235
Φ.400/51/23918 Σ.5079
Αθήνα,12 Οκτ 2001

ΘΕΜΑ: Προσωπικό-Διοικητικά (Νόμοι-Διατάγματα-Αποφάσεις)
ΣΧΕΤ: Νόμος 2946/2001

1. Σας κοινοποιούμε το άρθρο 21 του σχετικού, το οποίο δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 224/8-10-2001 τεύχος Α':

Α. Τακτικοί υπάλληλοι και υπάλληλοι ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου δημοσίων υπηρεσιών και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, που κατέχουν οργανικές θέσεις και είναι σύζυγοι στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων, ένστολου προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος, επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, σε υπηρεσίες του στενού δημόσιου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στην περιοχή που υπηρετεί ο (η) σύζυγός τους.

Β. Η απόσπαση διενεργείται με κοινή απόφαση των συναρμόδιων Υπουργών, που εκδίδεται κατόπιν σχετικής αίτησης του υπαλλήλου και σύμφωνης γνώμης του αρμόδιου υπηρεσιακού συμβουλίου. Αρνητική γνωμοδότηση δικαιολογείται μόνο για σοβαρό υπηρεσιακό λόγο, που διαπιστώνεται και αιτιολογείται επαρκώς από το υπηρεσιακό συμβούλιο.2. Παρακαλούμε για την ενυπόγραφη ενημέρωση όλου του προσωπικού σας (στρατιωτικού-πολιτικού).
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2009 ώρα 17:21
Γεια σας παιδια και χρονια πολλα! Εχω την εξης απορια ο αρραβωνιαστικος μου ειναι εποπ και σε λιγους μηνες θα παντρευτουμε... Ισχυει οτι θα περνουμε μεταθεσεις μαζι στο ιδιο μερος;
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2009 ώρα 22:56
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜΑΡΙΑ

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα! Εχω την εξης απορια ο αρραβωνιαστικος μου ειναι εποπ και σε λιγους μηνες θα παντρευτουμε... Ισχυει οτι θα περνουμε μεταθεσεις μαζι στο ιδιο μερος;
Αν υπάρξει γάμος τότε υπάρχει συνυπηρέτηση εφόσον και οι δύο είστε δημόσιοι υπάλληλοι... Συνυπηρέτηση στην ίδια περιοχή αλλά όχι στην ίδια μονάδα
Επιστροφή στην κορυφή
markella Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση markella Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2009 ώρα 04:03
Και στην ίδια μονάδα είναι δυνατόν να υπηρετούν δύο στελέχη με την προυπόθεση ότι το ένα δεν υπάγεται διοικητικά στο άλλο. (π. Χ. δεν μπορεί ο άνδρας σου να είανι διμοιρίτης σου, λοχαγός σου ή διοικητής σου)
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2009 ώρα 12:18
Λοιπον:
Αν σε ενα ζευγαρι πχ, ο αντρας ειναι αστυνομικος (οπως εγω) και η γυναικα επ. Οπ ή οτιδηποτε αλλο στον δημοσιο τομεα και ειμαι εγω αρχαιοτερος εστω κατα μια μερα στην δουλεια, ειναι υποχρεωμενοι τον-την επ. Οπ πχ να την πανε στο μερος του αντρος της. ασχετα απο ειδικοτητα και οργανικες θεσεις. Εκτος οργανικων ειναι αυτες οι μεταθεσεις. και αν δεν υπαρχει στρατοπεδο στην περιοχη υπαρχει στρατολογικο γραφειο . το λεω επειδη η γυναικα μου περιμενει απο μερα σε μερα αποτελεσματα. οποτε το θεμα της μεταθεσης ειναι τελειωμενο
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:37
Γεια πεδια ξερει κανεις αμα περασι γινεκα εποπ κ ο αντρας ινε κ αυτος εποπ ειναι παντρεμενι πιος ακολουθει πιον με τις μεταθεσης ο παλιοτερος ας μου απαντισει καπιος σε παρακαλω. ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:58
Αρχικά αποστάλθηκε από epoppina

Γεια πεδια ξερει κανεις αμα περασι γινεκα εποπ κ ο αντρας ινε κ αυτος εποπ ειναι παντρεμενι πιος ακολουθει πιον με τις μεταθεσης ο παλιοτερος ας μου απαντισει καπιος σε παρακαλω. ευχαριστω
Ο ένας τον άλλον. Αυτός που παίρνει μετάθεση "παρασύρει" και τον άλλον.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2009 ώρα 14:25
Κοιτα να δεις συνυπηρετηση αστυνομικου με στρατιωτικο δεν υπαρχει. Η αστυνομια έχει τον Ν.100/2003 που αναφέρει ότι ο αρχαιοτερος τραβάει τον νεότερο. Και ο στρατος απο την άλλη έχει την γνωμοδότηση του Νομικου Συμβούλιου του Κρατους 528/2004 όπού αναφέρεται ότι η επίμαχη διαταξή κακώς περιλαμβανει τους στρατιωτικούς (οτι ο αρχαιοτερος τραβάει τον νεότερο, βρες την και μελετησε την) και κατα 2ον δεν είναι υποχρεωτικο στο στρατο ο αρχαιότερος να τραβά τον νεότερο σύμφωνα με τις γενικες διαταγες. Αλλά ο Ν.100/2003 ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ Η 528/2004 ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ. Αν βρεις ακρη φτ. Σε με. Αν ένας απο τους δυο πάει παραμεθόριο δοκιμασε με άρθρου 7 παράγρ.1 &4 του Ν.286/76 (Α' 78) που περιλαμβανει και τα δυο σώματα αλλά δεν το δεχεται η αστυνομία. Καλως ηρθες στο κλαμπ και να ξέρεις ότι ειμαστε αρκετοι με το δικό σου πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΛΙΣΩ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Μαρτίου/2009
  Παράθεση ΕΛΙΣΩ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2009 ώρα 16:19
vntok να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα; Αν ο άντρας μου είναι αστυνομικός, παίζει κανένα ρόλο αυτό για το πού θα με πάνε ή όχι;
Επιστροφή στην κορυφή
vntok Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 11/Μαΐου/2009
  Παράθεση vntok Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2009 ώρα 18:37
Προς ΕΛΙΣΩ, δεν παίζει κανένα ρόλο για το που θα πας εσύ... Το μόνο ατού είναι οτι σε ακολουθεί αυτός όπου πηγαινείς βάση νόμου... Για να ακολουθείς κι εσύ τον άντρα πρέπει να είναι κ εκείνος στρατιωτικός αλλά και ανώτερος απο σένα!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2009 ώρα 14:06
Ειμαι λιμενικος και ο αντρας μου ειναι εποπ στην αεροπορια. Πριν 2 μηνες πηρα μεταθεση. Υπαρχει ελπιδα να παρει και ο αντρας μου Μεταθεση για λογους συνυπηρετησεις;(ειμαι αρχαιοτερη!)
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2009 ώρα 14:24
Συνυπηρετησης (λογω βιασυνησ)
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2009 ώρα 17:28
Αγγελική η λογικη λεει οτι θα παρει και ο αντρας σου μεταθεση λογω του οτι ειστε και οι 2 στρατιωτικοι!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2009 ώρα 22:48
Κ εγω αυτο θελω να ελπιζω αλλα θα δουμε. Οπου να΄ναι βγαινουν οι μεταθεσεις στην αεροπορια. Μηπως γνωριζεις καποια διαατγη για συνυπηρετηση στρατιωτικων; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 10>