Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 78910>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
alex Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση alex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας
    Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 01:16
γεια σου... ειμαι εποπ στρατιωτης 8ης σειρας, και η γυναικα μου επικαλευστης στο λιμενικο. εγω ειμαι αθηνα και αυτη στην κω.. το λιμενικο και αντιστοιχα η αεροπορια για σενα πρεπει να κανουν ενεργειες για να ερθει ο α αντρας σου σε εσενα... ο στρατος ειναι ανωτατο σωμα και ολοι απλα ακολουθουν τον στρατο... να σου δωσω να καταλαβεις εκαναν αναφορα εγω που ειμαι πεζικο και μου ειπαν πως ο στρατος δεν μπορει να κανει κατι... το λιμενικο πρεπει να κανει ενεργειες να ερθει η γυναικα μου αθηνα... και τελικα εκανε αναφορα και μεσα σε τρεις μηνες το ανωτερο θα ειναι αθηνα... το ιδιο ειναι και για σενα. ο αντρας σου που ειναι αεροπορια πρεπει να κανει ενεργειες
Επιστροφή στην κορυφή
alex Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση alex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 01:20
το να παντρευτεις με ενστολο ειναι οτι καλυτερο μπορει να σου τυχει... γιατι παντα κανονιζουν να ειστε μαζι.. η διαδικασια για ολα τα σωματα ασφαλειας διαρκει το πολυ 3 μηνες... και επισης στα σωματα ασφαλειας αν διαβασατε ειναι ο μοναδικος τομεας του δημοσιου που πλεον την αδεια γενας που περνουν οι γυναικες πλεον την μοιραζονται μιση μιση με τους αντρες(αν το επιθυμουν οι ιδιοι)στα πλαισια της ισοτητας...
Επιστροφή στην κορυφή
pink_ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση pink_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:45
Ας με βοηθήσει κάποιος αν ξέρει. Εγώ Δεκανεας Πεζικού και ο άνδρας μου τώρα μπαίνει ειδικός φρουρός. Εγώ εππιστρέφω από άδεια κυήσεως... Ο σύζυγος βγαίνοντας από τη σχολή θα πάρει μετάθεση μαζί μου ή θα είναι κάπου μακρυά μας; Εγώ έχω μετάθεση για Κιλκίς αλλά θα μένουμε Σέρρες. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:51
Αρχικά αποστάλθηκε από alex

το να παντρευτεις με ενστολο ειναι οτι καλυτερο μπορει να σου τυχει... Γιατι παντα κανονιζουν να ειστε μαζι. Η διαδικασια για ολα τα σωματα ασφαλειας διαρκει το πολυ 3 μηνες... Και επισης στα σωματα ασφαλειας αν διαβασατε ειναι ο μοναδικος τομεας του δημοσιου που πλεον την αδεια γενας που περνουν οι γυναικες πλεον την μοιραζονται μιση μιση με τους αντρες (αν το επιθυμουν οι ιδιοι) στα πλαισια της ισοτητας...

λάθος. Στην αστυνομία δεν ισχύει αυτό για την άδεια ανατροφής τεκνού
Επιστροφή στην κορυφή
policeman Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 12/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση policeman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 00:09
Κανει αίτηση ο συζυγός σου στη ΓΑΔΑ. Τοποθετει βεβαιωση υπηρεσίας σου για το ποιο στρατοπεδο υπηρετείς και μεσα σε ενα μηνα παίρνει μεταθεση, μεταθεση κ οχι αποσπαση για την πλησιεστερη Αστυνομική Διευθυνση που υπάρχουν θεσεις Ειδικών Φρουρών. Στην περίπτωσή σας σε ΑΤ της ΓΑΔΘ -Θεσνικη.
Επιστροφή στην κορυφή
NTEMH Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Ιανουαρίου/2011
  Παράθεση NTEMH Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:44
Καλησπερα! εχω καποιες αποριες και θα ηθελα την βοηθεια σασ... εγω ειμαι αστυφυλακας και ο αντρας μου ειναι δεκανεας επ. οπ εχουμε τα ιδια χρονια υπηρεσιας και απ'οτι ξερω τωρα με τραβαει αυτος στις μεταθεσεις, αν ομως εγω γινω αρχιφυλακας εχω ακουσει οτι τον τραβαω εγω. ισχυει κατι τετοιο; Και αν εγω παω καπου μονιμα θα μεινει και αυτος εκει παντα?
Επιστροφή στην κορυφή
Police_man Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση Police_man Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:19
Πλέον σε ολόκληρη την Ελλάδα...
http://www.sefeaa.gr/downloads/2011/2011-meta8-sefeaa.pdf
Επιστροφή στην κορυφή
Police_man Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Police_man Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:54
Ερωτηση αποροία! Αστυφύλακας μπορεί να ''τραβήξει'' γυναίκα ΕΠΟΠ αφού έχει κλείσει την επίμαχη 2ετια στο Στρατό και έχει τοποθετηθεί σε μοναδα παραμεθωρίου; Αρχαιότερος ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Police_man Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Police_man Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2011 ώρα 20:08
Καλησπέρα. Κολητός μου Αρχιφύλακας (ΠΣ) έκανε αίτηση συνυπηρέτησης με τη σύζυγό του ΕΦ και τον τράβηξε. Δηλαδή η νεότερη τράβηξε τον αρχαιότερο. Θα ήθελα να ρωτήσω. ΕΦ 3ης σειράς που υπηρετεί στην Αθήνα μπορεί να τραβήξει ΕΠΟΠ τελευταίας σειράς που υπηρετεί παραμεθώριο; Λογικά ναι. Τι λέτε;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2011 ώρα 20:18
Αρχικά αποστάλθηκε από zzzzzz

ο στρατος τραβαει τους υπολοιπους δημοσιους υπαλληλους, σε οποια υπηρεσια και αν ειναι ο αλλος ή οσα χρονια και αν ειναι ηδη εκει...
και στους δασκολους, και στους τραπεζικους, και στους αστυνομικους, και στους ειδ. Φρουρους και σε ολα...
Επιστροφή στην κορυφή
alexissak Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2010
  Παράθεση alexissak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2011 ώρα 20:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Police_man

Καλησπέρα. Κολητός μου Αρχιφύλακας (ΠΣ) έκανε αίτηση συνυπηρέτησης με τη σύζυγό του ΕΦ και τον τράβηξε. Δηλαδή η νεότερη τράβηξε τον αρχαιότερο. Θα ήθελα να ρωτήσω. ΕΦ 3ης σειράς που υπηρετεί στην Αθήνα μπορεί να τραβήξει ΕΠΟΠ τελευταίας σειράς που υπηρετεί παραμεθώριο; Λογικά ναι. Τι λέτε;

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ !
Επιστροφή στην κορυφή
Police_man Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Police_man Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαρτίου/2011 ώρα 14:04
Τους παπατζηδες να τους ψάξετε αλλού, όχι στο πρόσωπό μου. Έχουμε φάει με το κουταλι το πεζοδρόμιο.
Επιστροφή στην κορυφή
ΒΑΓΓΟΣ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση ΒΑΓΓΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2011 ώρα 12:31
Καλημέρα! Υπηρετώ στην παραμεθώριο περιοχή μαζί με τη γυναίκα μου, όπου είναι αξιωματικός της αστυνομίας κι εγώ εποπ δνεας (αρχαιότερος από αυτή, αν παίζει ρόλο) ! Θα ήθελα να μάθω αν είναι ευκολο βέβαια, εάν πάρω μετάθεση έρχεται μαζί μου; Τι ισχύει ακριβώς; Ευχαριστω προκαταβολικά!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2011 ώρα 18:07
Διάβασε και προηγούμενα μηνύματα...3-4 μηνύματα ποιο πάνω γράφουμε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή
alexissak Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2010
  Παράθεση alexissak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2011 ώρα 19:40
Αρχικά αποστάλθηκε από police_man

τους παπατζηδες να τους ψάξετε αλλού, όχι στο πρόσωπό μου. Έχουμε φάει με το κουταλι το πεζοδρόμιο.
Το οτι εχεις φαει με το κουταλι το πεζοδρομιο δεν σημαινει οτι δεν μπορει καπου να κανεις λαθος. Στη συνυπηρετηση στην αστυνομια ο ανωτερος ταβαει τον κατωτερο και σε περιπτωση ομοιοβαθμων ο αρχαιοτερος -με αυστηρη τηρηση της επετηριδας - τραβαει τον νεοτερο. Γνωριζω παραδειγμα ανθυπαστυνομου ο οποιος αιτηθηκε συνυπηρετηση με την συζυγο του αρχιφυλακα Π. Σ η οποια υπηρετουσε επαρχια και το Αρχηγειο του απαντησε αρνητικως αναφέροντας την αίτηση του ως απαράδεκτη και οτι κακως υπεβαλε αιτηση εφοσον το Π. Δ 100/2003 ''Μεταθεσεις αστυνομικού προσωπικού'' παραγραφος 17 ''Εκτακτες μεταθέσεις'' περίπτωση ''ιδ'', το αναγραφει ρητως οτι κατι τετοιο δεν προβλεπεται ακόμα και αν καταλαμβάνουν την ιδια οργανική θέση. Με λιγα λογια παραλιγο να βρει τον μπελα του ο ίδιος κ ο διοικητής του που την δέχτηκε. Πιθανως κατι αλλο θα εγινε με τον Αρχιφύλακα κ την Ε. Φ. Μπορει να προβαλαν αλλους λογους. Δεν υπαρχει καμία αμφιβολία για αυτο κ καλο είναι πριν αναφερουμε κατι να το διασταυρονουμε απο πολλες πλευρες. Ειναι κριμα να παρασυρονται συναδερφοι κ να υποβαλλουν αδικα αιτησεις τρεφοντας ελπιδες βάση τυχαίων παραδειγματων.
Επιστροφή στην κορυφή
andrep64 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 17/Μαΐου/2010
  Παράθεση andrep64 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2011 ώρα 21:21
Η συζυγος ειναι ανωτερη και κανονικα σε τραβαει αυτη! Τωρα τελευταια ψηφιστηκε 0 Ν.3883/10 (δες παραγραφο 5) και η υπουργικη αποφαση http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypetha/ada/4Α1Ζ6-Ω Οπου ρυθμιζονται αρκετα θεματα!

Αλλα και παλι λογω του οτι οι στρατιωτικοι αυτα τα θεωρουν ''εξωγηινα'' και πιστευουν οτι νομος ειναι η διαταγη καθε ανωτερου ασχετα αν ειναι νομιμη η οχι γιαυτο υπαρχουν τα διοικητικα δικαστηρια και τους επαναφερουν στην ταξη! Εφ΄οσον αναφερεται στο νομο 3883/10 οτι παιζει συνυπηρετηση στελεχων... Αστους να χτυπιονται! Πρεπει να σου βρουν θεση οπωσδηποτε! Διαβαστε καλα το νομο και την υπουργικη αποφαση... Και μην σας ''ψαρωνουν'' με κουβεντες του στυλ αυτα δεν εφαρμοζονται κλπ. Οταν τους φτασεις στο αμην και αφου με ωραιο τροπο στην αναφορα που θα κανεις αφησεις να εννοηθει οτι θα ζητησεις ευθυνες για οποιον δεν εφαρμοσει τους νομους και τις υπουργικες αποφασεις... Να δουμε ποιος θα υπογραψει αρνητικα!
Επιστροφή στην κορυφή
σ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση σ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2011 ώρα 20:25
Καλησπέρα παρακολουθώ το φόρουμ κ αποφάσισα να γράψω κ γω.
Είμαι Αστυνομικός Κ υπηρετώ στην Παραμεθόριο. Η Σύζυγος Μ είμαι Επ. Οπ Δεκανέας και υπέβαλε αναφορά συνυπηρέτησης. Βγήκε η μετάθεση της εντός 2μήνου για το νομό όπου υπηρετώ. Αυτά από μένα.
Επιστροφή στην κορυφή
stef Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση stef Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2011 ώρα 19:31
καταρχάς δεν νομίζω ότι είσαι αρχαιότερος απ τη συζυγό Σ αξιωματικό αστυνομίας κ συ επ. Οπ δκανέας
δες:
1 τν Νόμο 3511/2006 αρ11 παρ 2 Καθορίζει Ξεκάθαρα την αρχαιότητα δες επίσης
2 ν.287/76 αρ 7 παρ 1 κ 4
3 π. Δ 100 /03 Αρθ 17 παρ ιδ
4 ν.3883/2010 άρθρο 5 παρ.1β και 1β (8)

Εγώ με αυτά τραβηξα την συζυγο μ επ. Οπ δεκανεα στην παραμεθωριο όπου υπηρετώ ως αστυφύλακας
όποια αλλη απορία εχεις ξαναγράψε αν μπορούμε να βοηθήσουμε
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 78910>