Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 15161718>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη
    Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 11:50
Αρχικά αποστάλθηκε από GReenLoxias

σωστό αυτό που λετε αλλά στα 28 μου χρόνια πιστεύω ότι προλαβαίνω να βγω στην σύνταξη οπουδιποτε αντιθέτως χρειαζομαι μετρητο για να κάνω νέο ξεκίνημα. Και σε 30 χρόνια δεν ξερουμε τι θα υπάρχει εδώ! Δηλαδή η ρευστοποιηση ισχύει!
Συνομίληκοι είμαστε, εδώ μέσα είμαστε μια περέα δεν χρειάζεται ο πληθυντικός. Οτι σε φωτίσει ο θεός, απλά έχε κατα νου, οτι η ζωή είναι απρόβλεπτη. Ότι και να επιλέξεις, καλή τύχη, και να σκεφτείς πολύ πολύ καλά πριν φύγεις απο τον στρατό.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
GReenLoxias Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 14/Δεκεμβρίου/2015
  Παράθεση GReenLoxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 11:53
Έχω φύγει είδη αλλά δεν ξέρω αν στην δεκαετία τι παίρνεις γενικά εκτός από κρατισεις
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:08

Έχω φύγει είδη αλλά δεν ξέρω αν στην δεκαετία τι παίρνεις γενικά εκτός από κρατισεις
Μόνο ότι σου έγραψα παραπάνω, ειναι σαν να παραιτεισαι πριν μονιμοποιηθείς. Το ότι ησουν μόνιμος, δεν αλλάζει σε τίποτα το τι θα έχεις τώρα να λαβαίνεις. Η μοναδική ευκαιρία για να έπαιρνες χρήματα σχετικά καλά, ήταν να έπαιρνες την αποζημίωση πριν την μονιμοποίηση.
Επιστροφή στην κορυφή
GReenLoxias Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση GReenLoxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:20
Δλδ η δυνατότητα ρευστοποιησης ενσημων υπάρχει?
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:26

Δλδ η δυνατότητα ρευστοποιησης ενσημων υπάρχει;
Φυσικά και υπάρχει.
Επιστροφή στην κορυφή
GReenLoxias Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση GReenLoxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:38
Ε ωραία τότε!!! γιατί σε παλιά σου απάντηση είχες πει όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:41

Ε ωραία τότε! Γιατί σε παλιά σου απάντηση είχες πει όχι.
Ανάρτησε μου σε παρακαλώ εδώ το link της παλιάς μου απάντησης, καθοτι ειμαι πρώην ΕΠ. ΟΠ Λχίας, και πάντα ήξερα οτι εξαγοράζονται τα ένσημα.
Επιστροφή στην κορυφή
GReenLoxias Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση GReenLoxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:45
Χίλια συγνώμη δεν ήταν δικιά σου απάντηση. Δεν μίλησα για εξαγορά αλλά για ρευστοποιηση να πάρω λεφτα
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 13:01

Χίλια συγνώμη δεν ήταν δικιά σου απάντηση. Δεν μίλησα για εξαγορά αλλά για ρευστοποιηση να πάρω λεφτα
Το ίδιο είναι, κατάλαβα και απο τις απαντήσεις μου πιο πάνω τι ζητάς. Καλή συνέχεια σε οτι κάνεις φίλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή
GReenLoxias Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση GReenLoxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2016 ώρα 10:57
Διαβάζω εδώ στο φόρουμ και από ότι έχω καταλάβει κανένας δεν ξέρει τπτ μάλλον είναι σπασμένο τηλ η κατάσταση ο καθένας λέει ότι έχει ακούσει τροποποιημενο. Λοιπόν... Μετά την επταετια αν παραιτηθης παίρνεις μόνο κρατισεις που είναι του ελοας και νοσοκομιακη περίθαλψη τα ενσυμα μένουν πάγια για συμψιφισμο σε άλλο φορέα...
Επιστροφή στην κορυφή
Ομιτζι Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ομιτζι Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2016 ώρα 02:04
Αν κάποιος δηλώσει ότι δεν επιθυμεί να μονιμοποιηθει στα 7 χρόνια περνάει κανονικά όλο το λούκι με τα ιατρικά μαζί με τους υπό μονιμοποίηση;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2016 ώρα 00:06
Όχι φυσικά.
Επιστροφή στην κορυφή
νεος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νεος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2016 ώρα 12:31
Δηλαδη εγω σαν μονιμος με 8 ετη θα παρω πισω τα 55 ευρω ανα μηνα του ελοας + τα 30 της νοσοκομιακης περιθαλψης ανα μηνα περιπου?8 ετη ισον 96 μηνες επι 85 ευρω δηλαδη; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
νεος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νεος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2016 ώρα 12:38
αυτο με την ρευστοποιηση υπαρχει γραμμενο καπου-το εχετε δει σε καποιον η λετε οτι εχετε ακουσει... ;
Επιστροφή στην κορυφή
GReenLoxias Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση GReenLoxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2016 ώρα 13:36
Ρευστοποίηση δεν γινετε. οσο για επιστροφες. ειναι αυτες για. Το εφαπαξ 500_600 ε/χρονο και κατι αλλα ψηλα
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2016 ώρα 22:27
Ρευστοποιήση ενσήμων δεν υπάρχει και αυτό ακριβώς γιατί τα λεφτά για τα ένσημα δεν είναι δικά σου αλλά τους κράτους που σε πλήρωνε για τις υπηρεσίες σου. Οπως επίσης και μετά τον θάνατο ενός ανθρώπου τα ένσημα αυτά τουλάχιστον στην Ελλάδα χάνονται. Μπορείς να κρστήσεις τα ένσημα πάγια και να τα συμψηφίσεις με τα ένσημα ενός άλλου ασφαλιστικού φορέα εαν και εφόσον συνεχίσεις να εργάζεσαι στην Ελλάδα αλλά μην περιμένεις να βγάλεις καμκά τρομερή σύνταξη γιατί βλέπεις πως κατέντησαν το ασφαλιστικό σύστημα
Επιστροφή στην κορυφή
Feuga4 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Μαΐου/2016
  Παράθεση Feuga4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαΐου/2016 ώρα 18:49
Καλησπερα. Θελω να ρωτησω και θελω απαντησεις ουσιαστηκες και μονο απο ατομα που το εχουν κανει. Μετα την μονιμοποιηση της 2ης σειρας η και της 1ης αν καποιος φυγει ποση αποζημιωση παιρνει και αν δικαιουτε να πληρωθει και επιπλεον της αποζημιωσεις της κρατησεις απο τα συνταξιμα.
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
GReenLoxias Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση GReenLoxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2016 ώρα 17:34
Ρε παιδια μετα την παραιτηση σαν εποπ συνεχιζουν και σε πληρωνουν. Συνηθως 2 η 3 μηνες εγω παω στον 4 τωρα. Εχει ακουσει κανεις οτι οταν ειναι να σου δωσουν τις κρατισεις και πανε να παρουν τους μισθους που σου εχουν καταβαλει αν λειπει καποιο ποσο απο αυτα κινουνται νομικα με την κατηγορια υπεξερεσης κρατικου χρηματος εν γνωση σου(ποινικο αδικιμα)ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΝΩΣΗ; ;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 15161718>