Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 161718
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Πρώην Δνέας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πρώην Δνέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη
    Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2017 ώρα 18:18
Παρακαλώ πολύ θα ήθελα αν γνωρίζετε, να μου προτείνετε έναν καλό δικηγόρο που να ασχολείται με στρατιωτικά ζητήματα, έτσι ώστε να δούμε αν μπορεί να αναλάβει την υπόθεσή μου. Ήμουν ΕΠ. ΟΠ 8η σειρά στον ΣΞ και παραιτήθηκα το 2013 και τώρα θέλω να επιστρέψω. Παρακαλώ πολύ, επαναλαμβάνω, όχι χασομέρηδες και σπασαπλάκηδες, αλλά σοβαρές προτάσεις. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Theo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Theo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2018 ώρα 23:03
Καλησπέρα φίλε λίγο αργά το είδα αλλά μπορώ να σε βοηθήσω αν θέλεις στείλε μου το mail σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Πρώην Δνέας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πρώην Δνέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2018 ώρα 19:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Theo

Καλησπέρα φίλε λίγο αργά το είδα αλλά μπορώ να σε βοηθήσω αν θέλεις στείλε μου το mail σου.

Σε εμένα αναφέρεσαι φίλε μου;
Εάν ναι, δεν θα ήθελα να γράψω δημόσια το emai μου για ευνόητους λόγους. Εάν θέλεις δώσε μου κάποιες πληροφορίες για το τι θα μπορούσα να κάνω εδώ και μπορούμε να κάνουμε λογαριασμό στο φόρουμ για να μιλήσουμε μέσω ΠΜ αν θες.
Προσοχή:Έχω κάνει κάποιες απόπειρες, αλλά αποδείχτηκαν μούφα. Αναφέρομαι σε δικηγόρους φυσικά. Οπότε φίλε μου, αν μπορείς θα ήθελα να μου δώσεις κάποιες έγκυρες πληροφορίες. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Primordial_Soup Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Primordial_Soup Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2019 ώρα 10:14
Καλημέρα Κύριοι.

Είμαι ΕΠΟΠ Σμηνίας της Πολεμικής Αεροπορίας. Έχω παραπάνω από 13 χρόνια υπηρεσίας και σκέφτομαι την παραίτηση. Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει έγκυρα σχετικά με τις κρατήσεις που θα μου επιστραφούν και τι συμβαίνει με τη θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος και υγειονομικής περίθαλψης όταν κλείσω δεκαπενταετία;
Οι λόγοι που με οδηγούν εκεί είναι μια πληθώρα ψυχολογικών προβλημάτων που σε συνδυασμό με την οικονομική ανέχεια και τις υψηλές απαιτήσεις της υπηρεσίας μου έχουν μαυρίσει την ψυχή.
Ευτυχώς πρόλαβα όσο ήμουν σχετικά καλά να τελειώσω κάποιο ΑΕΙ και σε έξι μήνες τελειώνω και το μεταπτυχιακό μου.
Ελπίδες αναβάθμισης σε αξιωματικό δυστυχώς υπάρχουν πολύ λίγες γιατί σε κάθε προκήρυξη ζητούνται ειδικότητες που είναι άσχετες με τη δική μου. Αφ ετέρου πολύ αμφιβάλω αν θα μπορούσα τη στρατιωτική ζωή ακόμα κι έτσι.
Επιστροφή στην κορυφή
wolver Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση wolver Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2019 ώρα 12:53
Μπορει τα χρηματα να ειναι λιγα οπως λες και η ζωη του στρατου να ειναι δυσκολη. Αλλα σκεψου οτι εκει εξω δεν υπαρχει σαλιο...
ΟΜΑΔΑ ~ΔΙΑΣ~
Επιστροφή στην κορυφή
nwo Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2019
  Παράθεση nwo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2019 ώρα 13:49
Αρχικά αποστάλθηκε από wolver

Μπορει τα χρηματα να ειναι λιγα οπως λες και η ζωη του στρατου να ειναι δυσκολη. Αλλα σκεψου οτι εκει εξω δεν υπαρχει σαλιο...

Τι ακριβώς εννοείς εκεί έξω δεν υπάρχει σάλιο; Και που είναι το εκεί έξω; Ελπίζω να μην εννοείς ότι δεν υπάρχει σάλιο στα 150 εκατομμύρια τετραγωνικά χιλιόμετρα ξηράς εκτός τους Ελληνικού δημοσιοϋπαλληλίκικου στρατού.

Αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα στην Ελλάδα, ξέρεις σε πόσα ιδιωτικά καταστήματα οι ιδιοκτήτες (με ή χωρίς φοροδιαφυγή) βγάζουν παραπάνω από το διπλάσιο ετήσιο εισόδημα ενός ΕΠΟΠίτη; Μην σε παραξενεύσει αν είναι πάνω από μισό εκατομμύρια τέτοια καταστήματα.

Αν δεν το κατάλαβες, ο κύριος είναι για άλλα πράγματα όχι για δημοσιοϋπαλληλίκι.
Επιστροφή στην κορυφή
wolver Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2016
  Παράθεση wolver Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2019 ώρα 14:21
Αναφερομαι στο γεγονος οτι για να βγαλει τα λεφτα που βγαζει τωρα ως εποπ εκει εξω θα πρεπει να δουλευει σαν το σκυλι. Και ενας θεος ξερει εαν θα ειναι μαυρα ή θα ειναι ασφαλισμενος. Ας βρει κατι σιγουρο εξω και μετα να ξεκινησει τις διαδικασεις για παραιτηση.(Γνωμη μου παντα)
ΟΜΑΔΑ ~ΔΙΑΣ~
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 12/Μαΐου/2018
  Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2019 ώρα 16:15
Γιατί δεν ρωτάς στο γραφείο προσωπικού της μονάδας σου ώστε να σου απαντήσουν έγκυρα ;
Όσο για τα οικονομικά, ακόμα και στον ολκα να πάρεις θα σου λύσουν κάθε απορία
Επιστροφή στην κορυφή
nwo Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2019
  Παράθεση nwo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 13:19
Αρχικά αποστάλθηκε από wolver

Αναφερομαι στο γεγονος οτι για να βγαλει τα λεφτα που βγαζει τωρα ως εποπ εκει εξω θα πρεπει να δουλευει σαν το σκυλι. Και ενας θεος ξερει εαν θα ειναι μαυρα ή θα ειναι ασφαλισμενος. Ας βρει κατι σιγουρο εξω και μετα να ξεκινησει τις διαδικασεις για παραιτηση.(Γνωμη μου παντα)

Και σε ρωτάω εγώ τώρα.500.000 Έλληνες που ζούνε "εκεί έξω" (στην Ελλάδα) και έχουν δικιά τους επιχείρηση και το ετήσιο εισόδημά τους είναι διπλάσιο από τους ταξίαρχους του στρατού (όχι τους εποπίτες), νομίζεις κάθε μέρα, κλαίνε που δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι και παρακαλάνε, προσεύχονται και εύχονται να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, ειδικά στον στρατό;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 14:33
Παρακαλώ πολύ να μην ξεφεύγουμε από τον τίτλο του νήματος.

Το για ποιο λόγο αποφασίζει κάποιος-α να παραιτηθεί από το στράτευμα είναι δική του δουλειά και δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει "εξηγήσεις" στον καθένα που από την δική του πλευρά ενδεχομένως να "ονειρεύεται" να εισέλθει στο στράτευμα για να την... "καβαντζώσει".

Από εδώ και στο εξής, τα άσχετα μηνύματα θα διαγράφονται άνευ προειδοποίησης!

Παρακαλώ δια την συμμόρφωσή σας!

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Nitria Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Μαΐου/2019
  Παράθεση Nitria Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2019 ώρα 10:34
Καλημέρα είμαι ΕΠΟΠ εδώ και 13 χρόνια έχω κάνει αναφορά παραίτησης στις 17 Απριλίου μπορεί κάποιος να μου πει τι άδειες δικαιούμαι και τι λεφτά παίρνω πίσω
Επιστροφή στην κορυφή
ALEXANDROS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ALEXANDROS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2019 ώρα 23:11
Από άδειες ότι υπόλοιπα έχεις, από λεφτά κάπου στα 6.000€.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρη Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρη Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 21:11
Καλησπέρα.. Τελικά παραιτήθηκες;
Αν ναι πως είναι έξω τα πράγματα;

Επιστροφή στην κορυφή
ΕμμανουηλΓ. Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση ΕμμανουηλΓ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 19:23
Παρακαλω μπορειτε να μου δωσετε τηλεφωνα καποιων καλων δικηγορων που ασχολουνται αποκλειστικα με τον στρατο;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 161718
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.