Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Διαδικασίες κατάταξης ΟΒΑ (2020)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 30>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Διαδικασίες κατάταξης ΟΒΑ (2020)
    Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 20:06
Η συζήτηση για τους καλεσθέντες για τις διαδικασίες κατάταξης των ΟΒΑ συνεχίζεται εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Mpell13 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2020
Κατάσταση: Online
  Παράθεση Mpell13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 20:12
Γνωρίζει κάποιος τις διαδικασίες που θα ακολουθήσουν από την στιγμή που θα ολοκληρωθεί η προκήρυξη;
Επιστροφή στην κορυφή
mike slv Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 22/Απριλίου/2020
  Παράθεση mike slv Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 21:28
Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος που στέλνουμε τις αιτήσεις για την προκήρυξη ΟΒΑ; Άλλοι λένε στα στρατολογικά γραφεία και άλλοι λένε με email. Επίσης, η παράταση για τις 15 ιουνίου ισχύει και για τις ειδικές δυνάμεις; Γιατί διαβάζω σε γνωστά site οτι ισχυει μόνο για την πολεμική αεροπορία.
Επιστροφή στην κορυφή
George__13 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση George__13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 23:32
Καλησπέρα φίλε μου αμμα μπεις στην στρατολογία. γρ έχει το λινκ με τις αιτήσεις τις εκτυπώνεις τα συμπληρώνεις τα σκαναρης ξανά με μια φωτοτυπία την ταυτότητα σου και τα στέλνεις με email στην στρατολογική διεύθυνση της περιοχής σου
Επιστροφή στην κορυφή
Rocky96 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 17/Απριλίου/2020
  Παράθεση Rocky96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Απριλίου/2020 ώρα 23:52
Καλησπερα στην ομαδα. Εγω σημερα εστειλα τα χαρτια μ στη στρατολογια στο ρουφ στη συ αθηνας για τη προκηρυξη αλλα δυστυχως μου ηρθε αυτο:This is the mail system at host deneb.otenet.gr.

I'm sorry to have to inform you that your message could not
be delivered to one or more recipients.It's attached below.

For further assistance,please send mail to postmaster.

If you do so,please include this problem report.You can
delete your own text from the attached returned message.

The mail system

<sy_athinwn@0007.syzefxis.gov.gr>:hostlmtp.otenet.gr[62.103.147.209] said:
552 5.2.2 <sy_athinwn@0007.syzefxis.gov.gr>Quota for this mail account has
been exceeded,please try again later. (in reply to end of DATA command)
Και συγνωμη για τα ξενα
Επιστροφή στην κορυφή
mike slv Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση mike slv Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 09:35
Καλημέρα φίλε. Αν θυμάμαι καλά μου εχει τυχει κι εμενα το ιδιο στο παρελθον και τελικα μου το εβγαζε αυτο γιατι δεν ειχα γραψει σωστα το mail η δεν υπηρχε δε θυμαμαι ακριβως. Τσεκαρε το παλι πιο σωστα.
Επιστροφή στην κορυφή
George__13 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση George__13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 10:55
Καλημέρα παιδιά ξέρετε αν θα βγουν τα αποτελέσματα με αυτούς που μπαίνουν μετα της 30 του μήνα ή θα περιμένουμε και όλη την παράταση ;
Επιστροφή στην κορυφή
Mpell13 Δες τη Λίστα

Παράθεση Mpell13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 11:40
Αρχικά αποστάλθηκε από George__13

Καλημέρα παιδιά ξέρετε αν θα βγουν τα αποτελέσματα με αυτούς που μπαίνουν μετα της 30 του μήνα ή θα περιμένουμε και όλη την παράταση ;
Τι εννοείς μετά τις 30 του μήνα;
Επιστροφή στην κορυφή
jskevo Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση jskevo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 12:27
Καλημέρα. Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για τους ΟΒΑ. Εγω απολυθηκα από αεροπορια (πελοποννησο) πριν 1,5 χρονο με ειδικοτητα ΜΕΤΕ. Μπορω να πω ότι την γουσταρα απτην πρωτη μερα αλλα παραλληλα ξερω ότι είναι μια θεση ευθύνης. Διαβασα αρκετα ποστ πριν αλλα ακομα εχω καποιες αποριες.1) αφου κανεις την αιτηση, μετα σε καλουν να περασεις ιατρικα και πότε θα δωσεις αγωνίσματα; Και ποια, γιατι δεν διαβασα καπου στην προκηρυξη για αγωνίσματα (στην αεροπορια). Και περιπου ποσο καιρο μετα τα ιατρικα δινεις αγωνισματα;2) για το οικονομικο διαβασα πιο πριν ότι είναι περιπου 836 το μηνα, σωστα; Και αυτό με ικανοποιει (αν υποθεσουμε ότι παιρναμε περιπου 9 ευρω στη θητεια.) γενικα παντως βλέποντας ότι αυτή η ειδικοτητα εχει σειρα προτεραιότητας 6η, πιστευετε ότι λιγοι θα δηλωσουν; Και ποσο πιθανο να πανε εκει που εκαναν τη θητεια τους παλι; η μονη εννοια είναι αν κοπεις στα ιατρικα καπου. συγγνωμη που γραφω πολλα αλλα θελω να μαθω για να καταληξω αν θα κανω αιτηση. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
ΟΒΑ17 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 02/Αυγούστου/2019
  Παράθεση ΟΒΑ17 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 13:57
Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι και στην δική μας αλλά κυρίως σ αυτή την προκυρηξη που τρέχει, ότι υπάρχει κάκιστη ενημέρωση, κακή διαφήμιση, κακές προϋποθέσεις που αφήνουν έξω κόσμο (ειδικότητες,3τια, δοκιμοι), λες και δεν τους νοιάζει αν θα μπει κόσμος και πόσοι θα είναι αυτοί. Απλά να πουν ότι προκυρηξαν 2000 θέσεις για στρατό.
Ζ'ΜΑΚ
Επιστροφή στην κορυφή
George__13 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση George__13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 14:03
Mpell13 ενοωω ότι η προθεσμία για την προκήρυξη κανονικά ήταν να τελείωσει 30 Απριλίου και μετά θα βγαινανε τα αποτελέσματα για αυτούς που θα πάρουν... πιρε όμως παράταση άλλες 45 μέρες θα περιμένουμε τώρα όλοι 45 μέρες παραπάνω; Ή θα βγάλουν πρώτα αποτελσματα μετά της 30 του μήνα και ξανά για τους υπόλοιπους μετά από 45 μέρες που είναι η παράταση;
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Μαΐου/2018
  Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 14:18
Αρχικά αποστάλθηκε από jskevo

Καλημέρα. Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για τους ΟΒΑ. Εγω απολυθηκα από αεροπορια (πελοποννησο) πριν 1,5 χρονο με ειδικοτητα ΜΕΤΕ. Μπορω να πω ότι την γουσταρα απτην πρωτη μερα αλλα παραλληλα ξερω ότι είναι μια θεση ευθύνης. Διαβασα αρκετα ποστ πριν αλλα ακομα εχω καποιες αποριες.1) αφου κανεις την αιτηση, μετα σε καλουν να περασεις ιατρικα και πότε θα δωσεις αγωνίσματα; Και ποια, γιατι δεν διαβασα καπου στην προκηρυξη για αγωνίσματα (στην αεροπορια). Και περιπου ποσο καιρο μετα τα ιατρικα δινεις αγωνισματα;2) για το οικονομικο διαβασα πιο πριν ότι είναι περιπου 836 το μηνα, σωστα; Και αυτό με ικανοποιει (αν υποθεσουμε ότι παιρναμε περιπου 9 ευρω στη θητεια.) γενικα παντως βλέποντας ότι αυτή η ειδικοτητα εχει σειρα προτεραιότητας 6η, πιστευετε ότι λιγοι θα δηλωσουν; Και ποσο πιθανο να πανε εκει που εκαναν τη θητεια τους παλι; η μονη εννοια είναι αν κοπεις στα ιατρικα καπου. συγγνωμη που γραφω πολλα αλλα θελω να μαθω για να καταληξω αν θα κανω αιτηση. Ευχαριστω

Φίλε στην αεροπορία δεν έχει αγωνίσματα, στο οικονομικό κομμάτι είναι στα 820 ευρώ(στην αεροπορία).
Το 2017 μπήκαμε σχεδόν όλοι σε όσες μονάδες είχαμε επιλέξει, νομίζω έως 3 στρατόπεδα είχαμε να επιλέξουμε.

Επιστροφή στην κορυφή
Rocky96 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Rocky96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 15:15
Καλησπερα. Το εκανα αυτο που ειπες το ελεγξα αλλα παλι μου ξαναρθε παλι αυτο το μνμ στο μειλ μου και εχω αγχωθει. Την εστειλα απο το κινητο μ την αιτηση. Μηπως αν μπορεις να μου βρεις το μειλ της στρατολογιας στο ρουφ στη συ αθηνας. Μενω Αθηνα
Επιστροφή στην κορυφή
Rocky96 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Rocky96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 15:20
Αρχικά αποστάλθηκε από mike slv

Καλημέρα φίλε. Αν θυμάμαι καλά μου εχει τυχει κι εμενα το ιδιο στο παρελθον και τελικα μου το εβγαζε αυτο γιατι δεν ειχα γραψει σωστα το mail η δεν υπηρχε δε θυμαμαι ακριβως. Τσεκαρε το παλι πιο σωστα.
Καλησπερα Μαικ εκανα αυτο που μου ειπες τα ξαναεστειλα τα χαρτια αλλα μου ηρθε παλι αυτο το μνμ στο μειλ μ και εχω αγχωθει γιατο θελω να μπω πολυ μεσα. Αν μπορεις να μου βρεις το μειλ της στρατολογιας του ρουφ συ αθηνας. Μενω Αθηνα. Η οποια αλλη βοηθεια μπορεις
Επιστροφή στην κορυφή
brorouk Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2019
  Παράθεση brorouk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 17:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Rocky96

Αρχικά αποστάλθηκε από mike slv

Καλησπερα Μαικ εκανα αυτο που μου ειπες τα ξαναεστειλα τα χαρτια αλλα μου ηρθε παλι αυτο το μνμ στο μειλ μ και εχω αγχωθει γιατο θελω να μπω πολυ μεσα. Αν μπορεις να μου βρεις το μειλ της στρατολογιας του ρουφ συ αθηνας. Μενω Αθηνα. Η οποια αλλη βοηθεια μπορεις
Στρατολογία Ανατολικής Αττικής:sganattiki@0049.syzefxis.gov.gr Στρατολογία Αθηνών:sy_athinwn@stratologia.gr sy_athinwn@0003.syzefxis.gov.gr Ψάξε σε ποια απο τις δύο ανήκεις ανάλογα με το ασμ σου
ΕΛ. ΔΥ. Κ
Επιστροφή στην κορυφή
Wolf Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Wolf Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 17:55
Καλησπέρα, εάν ενταχθω σαν ΟΒΑ μπορώ να έχω στο όνομα μου κατάστημα; Γιατί είδα πως ασφαλίζονται στο ΙΚΑ, κ έχω ήδη στο όνομα μου ένα μαγαζί! Σας ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Mpell13 Δες τη Λίστα

Παράθεση Mpell13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 22:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Wolf

<span style=":rgb251,251,253;">Καλησπέρα, εάν ενταχθω σαν ΟΒΑ μπορώ να έχω στο όνομα μου κατάστημα; Γιατί είδα πως ασφαλίζονται στο ΙΚΑ, κ έχω ήδη στο όνομα μου ένα μαγαζί! Σας ευχαριστώ</span>
Αυτό φίλε ρώτησε το στην γραμματειακή υποστήριξη του ΙΚΑ δεν νομίζω να είμαστε αρμόδιοι η να γνωρίζουμε κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό
Επιστροφή στην κορυφή
Rocky96 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Rocky96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2020 ώρα 23:01
Αρχικά αποστάλθηκε από brorouk

Στρατολογία Ανατολικής Αττικής:sganattiki@0049.syzefxis.gov.gr Στρατολογία Αθηνών:sy_athinwn@stratologia.gr sy_athinwn@0003.syzefxis.gov.gr Ψάξε σε ποια απο τις δύο ανήκεις ανάλογα με το ασμ σου
Καλησπερα εγω ανηκω στα μητρωα αρεννων στη συ θεσσαλιας επειδη οταν ημουν γ λυκειου εκει δηλωσα την κατασταση γιατι εκει τελειωσα το σχολειο αλλα ο τοπος διαμονης μου ειναι αθηνα η κυρια κατοικια μ και ψηφιζω Αθηνα. Ο ασμ αρχιζει 221. Αλλα οτι ειχε σχεση με το στρατο τα εκανα στο ρουφ και η ταυτοτητα μ δειχνει μονιμη κατοικια αθηνα. Και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 30>