Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

2020 Γ ΕΣΣΟ - 298 Μ/Κ ΤΠ (Σάμος)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Nick Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: 2020 Γ ΕΣΣΟ - 298 Μ/Κ ΤΠ (Σάμος)
    Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 01:39
Καλησπέρα παιδιά παρουσιάζομαι και εγώ 9/6 με την Γ' ΕΣΣΟ στο 298 Μ/Κ ΤΠ στην Σάμο.

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε πως είναι το στρατόπεδο, αν επιτρέπονται τελικά τα κινητά, αν δικαιούμαι δωρεάν μεταφορά από Αθήνα και αν φτάσω με το καράβι 3 το πρωί εάν θα είναι ενημερωμένοι να έρθουν να μας πάρουν.

Επίσης είμαι πολύτεκνος και θα ήθελα να ξέρω ένα θα υπηρετήσω 6 μήνες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Θοδωρής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θοδωρής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 11:32
Καλησπέρα και εγώ παρουσιάζομαι ιδία μέρα ίδιο στρατόπεδο. Πήρα τηλέφωνο το στρατόπεδο να ρωτήσω και εγώ αν θα έρθουν να μας πάρουν από το λιμάνι και δεν καλούσε καν. Έμαθα ότι δικαιούμαστε δωρεάν ένα δρομολόγιο με το καράβι.
Επιστροφή στην κορυφή
Nick Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 13:19
Καλησπέρα Θοδωρή ναι όντως δικαιούμαστε το πήγαινε τζάμπα και παίζει να δικαιούμαστε και 1 διαδρομή ακόμη έχω ακούσει. Νομίζω πως θα το ξέρουν ότι θα φτάσουμε εκείνη την ώρα και θα μας περιμένουν να μας πάνε στο στρατόπεδο χωρίς όμως να είμαι και σίγουρος. Αν θες κάνε με add στο fb η στο insta να μαζευτούμε όλοι όσοι μπαίνουμε στο ίδιο στρατόπεδο.
Fb Νίκος Μοδες
Insta nikos.modes
Επιστροφή στην κορυφή
Greekamerikanos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Μαΐου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greekamerikanos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 16:23
Καλησπέρα σε όλους! Εμένα μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ στις 10/06. Είμαι από Πάτρα! Ξέρετε αν έχει καράβι κ σε ποιο λιμάνι από τα δύο πάει; Επίσης δρομολόγια για το ΚΤΕΛ από Καρλόβασι και από την πόλη της Σάμου για Ηραίο; Οποίος έχει γενικότερα πληροφορίες για το οτιδήποτε και μπορεί να βοηθήσει καλό θα ήταν να απαντήσει! Όποιος άλλος παρουσιάζεται στις 10 στείλει μήνυμα
Επιστροφή στην κορυφή
Θοδωρής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θοδωρής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2020 ώρα 18:54
Λογικά θα χρειαστεί να έρθεις Πειραιά και να πάρεις από εκεί καράβι αλλά ψαξτο καλύτερα
Επιστροφή στην κορυφή
Θοδωρής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θοδωρής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 11:47
Εγώ έχω βρει εισιτήριο στις 8/6 αλλά φτάνει στις 10-11 τι βράδυ το καράβι. Από εκείνη την ώρα μέχρι το πρωί θα κάνουμε δηλαδή;
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΙΟΝΥΣΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΔΙΟΝΥΣΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 13:28
καλησπέρα παιδιά και εμένα μου ήρθε χαρτί για 10/6 για το 298 Σάμο πήρα ένα γρήγορο τηλέφωνο και ρώτησα δυο πράγματακια το πρώτο είναι ότι επιτρέπονται τα τηλέφωνα αλλά χωρίς να βιντεοσκοπούμε και φωτογραφίες Μετά μου διευκρίνισαν ότι τις 3 μέρες που θα μας παραλαμβάνουν από το λιμάνι (βαθύ ) αρα πρέπει να ταξιδέψουμε νύχτα και να βγούμε ξημερώματα εκεί ... Εγω είμαι από καλαματα χάρηκα εκ τον προτέρων !
Επιστροφή στην κορυφή
Greekamerikanos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Μαΐου/2020
  Παράθεση Greekamerikanos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 14:19
Διονύση εγώ είμαι από Πάτρα. Αν θες στείλε μήνυμα στο instagram να επικοινωνήσουμε. Το όνομα μου :greekamerikanos
Επιστροφή στην κορυφή
dynatovisma Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Φεβρουαρίου/2020
  Παράθεση dynatovisma Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2020 ώρα 22:38
Αρχικά αποστάλθηκε από Greekamerikanos

Καλησπέρα σε όλους! Εμένα μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ στις 10/06. Είμαι από Πάτρα! Ξέρετε αν έχει καράβι κ σε ποιο λιμάνι από τα δύο πάει; Επίσης δρομολόγια για το ΚΤΕΛ από Καρλόβασι και από την πόλη της Σάμου για Ηραίο; Οποίος έχει γενικότερα πληροφορίες για το οτιδήποτε και μπορεί να βοηθήσει καλό θα ήταν να απαντήσει! Όποιος άλλος παρουσιάζεται στις 10 στείλει μήνυμα

Καλησπέρα στο παρεάκι, παρουσιάστηκα στο 298 στη φετινή Β' Εσσο οπότε θα σας πω πως είχαν τα πράγματα για εμάς.10 του μήνα παρουσιαζόμουν οπότε πήρα το πλοίο στις 9 και έφτασα ξημερώματα 10 του μήνα. Εκεί μας πήραν με λεωφορεία του στρατού και μας κοίμησαν στο Βαθύ (η πρωτεύουσα) στο στρατόπεδο πούλμαν από το οποίο αναχωρήσαμε το επόμενο πρωί για το 298. Στο 298 περάσαμε όλα τα συνεργεία (ιματισμος, γιατρους κλπ) και κατανεμηθήκαμε σε μονάδες για τις οποίες και αναχωρήσαμε το βράδυ της ίδιας ημέρας.

Έπειτα ακολούθησε η γνωριμία με τις μονάδες μας και το στρατό γενικότερα και μετά από λίγες ημέρες φύγαμε για να περάσουμε τη βασική εκπαίδευση στα λεγόμενα Σ. ΥΠ. Ο. Οι νεοσύλλεκτοι της μονάδας μου (79 λδβεθ) μαζί με άλλους 2 λόχους περάσαμε Σ. ΥΠ. Ο στο 298, ορκιστήκαμε μετά ακολούθησαν τα ΣΠΕΝ και επιστρέψαμε στις μονάδες που ανήκαμε.

Κινητά με κάμερα στο 298 και στα άλλα στρατόπεδα στη Σάμο επιτρέπονται μετά από συμπλήρωση υπεύθυνης δήλωσης ότι δεν θα βγαζουμε φωτό και οτι παραχωρούμε το δικαίωμα να ερευνηθεί το κινητό μας για πιθανές φωτογραφίες που αποκαλύπτουν ευαίσθητες πληροφορίες.
Επιστροφή στην κορυφή
Θοδωρής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θοδωρής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2020 ώρα 00:24
Ευχαριστούμε φίλε!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2020 ώρα 16:40
Παρουσιάστηκα και εγώ με την Β´2020. Κινητά επιτρέπονται κανονικά και λογικά θα μείνετε μια μέρα στο Βαθύ και θα σας πάνε το επόμενο πρωί στο 298. Κουραστική πρώτη μέρα δεν ξέρω και τι θα παιχτεί με τον κορωνοιο. Με το που μπείτε στο στρατόπεδο θα σας ψευτοελεγξουν και θα σας σημειώσουν σε ποιο στρατόπεδο θα υπηρετήσετε. Υπάρχουν άτομα που θα μείνουν στο συγκεκριμένο στρατόπεδο(298) μαζί με όσους είναι εν τέλη θα υπηρετήσουν στην Ικαρια (όπου θα φύγουν για Ικαρια με τα την εκπαίδευση ειδικότητας, υπολογίστε κάνα 2μημο μα μείνουν Σάμο). Όσοι είναι να μην φύγουν από το 298 Θα περιμένουν ως τις 8-9 το βράδυ που περνάνε καναδεζες να σας πηγαίνουν στα νέα σας στρατόπεδα. Καλή θητεία παιδιά. ! ΥΓ Να παρακαλάτε να μην σας στείλουν 79 Εαρμεθ. Αν σας στείλουν 79Τυπεθ,MLRS,79ΤΥΕΘ,79ΜΕΘ θα κάνετε ζωαρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2020 ώρα 21:46
Γεια σας παιδιά μου έχει έρθει και εμένα το χαρτί για 9/6 και το μόνο που βρίσκω από εισιτήρια είναι για 8/6 άρα πρέπει να μείνω κάπου το βράδυ; Οποίος θέλει ας στείλει ινστα johnt_12 να δούμε ποιοι είμαστε ^^
Επιστροφή στην κορυφή
Θοδωρής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θοδωρής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 00:58
Θα έρθουν να μας πάρουν από το λιμάνι
Επιστροφή στην κορυφή
Θοδωρής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θοδωρής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 01:59
Άλλα πράγματα που θα ήταν καλό να ξέραμε πριν παρουσιαστουμε; Για τα στρατόπεδα τη Σάμο τι κόσμο γενικότερα
Και μια ερωτηση, Ικαρία στέλνουν αυτοί 5 άτομα για παράδειγμα από κάθε σειρά και όποιον θέλουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Nick Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 02:24
Ευχαριστούμε για την βοήθεια Δημήτρη 😁
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 13:51
Γενικά όσο ήμουν Σάμο (2μηνες και κάτι γιατί εγκρίθηκε η κατ εξαίρεση μετάθεση μου) πέρασα καλά. Οι υπηρεσίες στο δικό μου στρατόπεδο ,79ΤΕ Πυροβολικό, πήγαιναν 1 μέσα 2/3 έξω. Βέβαια σε αυτό έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι δεν έφυγε κανείς με μετάθεση λόγω κορωνοιου. Δεν είδα καθόλου το νησί παρά μόνο 2 φορές που βγήκα αλλά δεν έσταξα κιόλας. Τώρα που τα πράγματα χαλάρωσαν και άρχισαν οι μεταθέσεις οι υπηρεσίες απ όσο ξέρω πάνε 2/3-1. Γενικά να περιμένετε να φάτε μια μίνι εμπλοκή αλλά θα κάνετε τα μπάνια σας. Δυστυχώς όλοι φεύγουν μετά τα ΣΠΕΝ και μπαίνετε με μια σειρά που δεν έχει πολλά άτομα. Το θέμα είναι να συνεννοείστε με τα στελέχη ή να πάτε κάπου που δεν έχει πολύ «δουλειά». Τα τεθωρακισμένα θα σταθούν, οι διαβιβαστες μαζί με κάτι υγειονομικά και πληροφορική θα κάνουν ζωαρα και κάπου στη μέση θα είναι το πυροβολικό και το πεζικό. Για να κλείσω όπως και να είναι θα περάσετε ωραία μάγκες. Δεν πίστευα το ποσά θετικά συναισθήματα είχα για τους δικούς μου τουλάχιστον μέχρι που βγήκε η μετάθεση που τόσο πολύ περίμενα. Άλλωστε η θητεία είναι σαν το αγγούρι. Άλλοι το τρώνε και δροσίζονται και άλλοι το τρώνε και ζορίζονται. Επιλέξτε πως θα το δείτε
Επιστροφή στην κορυφή
AlexisV Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Μαΐου/2020
  Παράθεση AlexisV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2020 ώρα 23:09
Και εγώ 10/6 μπαίνω από Καλαμάτα λογικά με καραβι
Απλά θέλω να ρωτήσω από ότι κοίταξα έχει καραβι για 10 του μήνα ξέρουμε τι παίζει με αυτό γτ από ότι είδα δεν έχει για 9/6
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.