Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για κοινωνικούς λόγους (οικονομικά κλπ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 16171819>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Χρήστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρήστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για κοινωνικούς λόγους (οικονομικά κλπ)
    Αποστολή: 04/Μαΐου/2016 ώρα 16:36
Μπορείς να πάρεις και άλλη αναβολή, αλλά όχι από το στρατολογικό γραφείο! Θα παρουσιαστείς κανονικά, και θα ζητήσεις αναβολή. Θα σε ενημερώσουν εκεί για την διαδικασία κλπ. Θα μεταβείς σε κάποιο νοσοκομείο και εκεί θα αναφέρεις τους λόγους για τους οποίους θες την αναβολή, και θα τους δώσεις και τα αντίστοιχα δικαιολογhτικά. Μην αγχωθείς, δίνουν αναβολή σχεδόν σε ολους! Καλό θα ήταν να έχεις έναν συνοδό μαζί σου,(να έχετε και οι δύο σας τις ταυτότητες σας) ώστε να τελειώσεις την ίδια ημέρα με την όλη διαδικασία! Διαφορετικά, θα πρέπει να μείνεις ένα βράδυ στο στρατόπεδο και να την διεκπεραιώσεις την επόμενη!
Ελπίζω να σε βοήθησα και να προλαβαίνεις να την πάρεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Gianni Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Gianni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2016 ώρα 10:42
Καλημέρα σε όλους! Τη Δευτέρα 9 Μαΐου, παρουσιάζομαι στη Θήβα. Είχα πάρει πέρυσι αναβολή ενός έτους για οικονομικούς λόγους. Επιθυμώ και φέτος να πάρω τουλάχιστον για ένα χρόνο ακόμα αναβολή γιατί η κατάσταση
έχει ως εξής: Ο πατέρας μου έχει σοβαρά ζητήματα υγείας - είχε υποστεί εγκεφαλικά επεισόδια που του άφησαν ένα ποσοστό αναπηρίας, αντιμετωπίζει ανεπάρκεια στην καρδιά και πρέπει να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση, η οποία έχει αναβληθεί για την ώρα για οικονομικούς λόγους. Τέλος, πρόσφατα έχει θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για ΧΑΠ. Εγώ κάνω δύο δουλειές για να μπορώ να συνδράμω στην οικογένεια, αλλά εκτός αυτού είμαι ουσιαστικά αυτός που πρέπει να βρίσκεται stand by σε περίπτωση ανάγκης, μιας και ο μεγαλύτερος αδερφός μου από τότε που παντρεύτηκε έχει τυπικά απομακρυνθέι από αυτά τα ζητήματα. Όπως καταλαβαίνετε, εξαιτίας όλων αυτών, οικονομικά και ψυχολογικά, δεν υπάρχει επιθυμία ούτε και δυνατότητα να υπηρετήσω. Πώς θα με συμβουλεύατε να κινηθώ;
Επιστροφή στην κορυφή
Mihos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mihos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2016 ώρα 03:02
Ερώτηση: Αν κάποιος πάει σε κέντρο κατάταξης την ημερομηνία κατάταξης, με σκοπό να πάρει αναβολή, και αφού παρουσιαστεί μετά φύγει, θεωρείται ανυπότακτος ή λιποτάκτης; Ο νόμος λέει ότι μόνο στρατιωτικοί μπορούν να είναι λιποτάκτες, οπότε το ερώτημα είναι πότε ο νεοσύλλεκτος χαρακτηρίζεται "στρατιωτικός" (και εμπεριέχεται στο πλαίσιο του νόμου αυτού)
Επιστροφή στην κορυφή
GiorgiosHellas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GiorgiosHellas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2016 ώρα 07:03
Μπορώ να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους για 3 μήνες, και στο μεσοδιάστημα που θα πάρω το διδακτορικό μου να ζητήσω αναβολή ως ειδικός επιστήμονας - κάτοχος διδακτορικού;
Επιστροφή στην κορυφή
Ερρικοσ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ερρικοσ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:24
Καλησπερα ειμαι πατερασ με 2τεκνα ειμαι 34 χρονον ειναι να μπο β μαρτιου μπορο να παρο 3χρονια αναβολει ευχαριστο
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2017 ώρα 16:47
Όχι δεν υπάρχει αναβολή που να δίνει 3 χρόνια για τέτοιο λόγο.

Αν και πιστεύω πως τρολλάρεις, τέλος πάντων.
Επιστροφή στην κορυφή
Stergios Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Stergios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 12:24
Καλησπερα σας.
Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.
Παρουσιαζομαι τν Μαρτιο Β Εσσο, Ειμαι 23 χρονων και θα ηθελα να παρω μια αναβολη 6μηνη αν ειναι δυνατον καπως,
Πως θα μπορουσα να το κανω αυτο, και αν δε μπορω, μπορω να ζητησω 3μηνη αναβολη για κοινωνικους λογους; Και αν μου δωσουν 3μηνη αναβολη θα μπω τν Μαιο (δλδ ακριβως επομενη εσσο) η τον Ιουλιο;
Ο ακριβως λογος ειναι οτι επιασα δουλεια πριν 1 μηνα και θα ηθελα να μαζεψω καποια λεφτα πρωτα πριν μπω φανταρος.

Επιστροφή στην κορυφή
Mixalhs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mixalhs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 09:09
Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας.. οσονουπο βγαίνει η ελληνική ιθαγένεια είμαι 23 αλλά τώρα έσκασε μια δουλειά πολύ καλή.. δεν αφήνεις τέτοιες ευκαιρίες οι γονείς μου είναι άνεργοι.. και βοηθάω αν πάω χάνω την δουλειά λογικά ανεπιστρεπτί.. όποτε ούτε οι γονείς θα έχουν κάποιο στήριγμα. Τι επιλογές έχω για να το τρενάρω η ξέρω γω μείωση θητείας η κάτι τέτοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Θανάσης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θανάσης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 15:38
Παιδες μια ερώτηση, αν πάρεις αναβολή για μία εσσο για κοινωνικούς λόγους στην επόμενη εσσο που θα καταταγείς θα πας στο ίδιο μέρος που έλεγε το χαρτί κατάταξης πριν πάρεις την αναβολή αυτή την εσσο;
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 16:51
Όχι σε άλλο κέντρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Θανάσης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Θανάσης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 17:42
Μπορεί να αλλάξει και το σώμα κατάταξης; Με έχουν κατατάξει στο Μηχανικό, λόγω ειδικότητας φαντάζομαι (Μηχανολόγος και Αεροναυπηγός Μηχανικός).
Επιστροφή στην κορυφή
Αντρεας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντρεας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2017 ώρα 17:44
Καλησπερα, ειμαι να παρουσιαστω 14 Μαρτιιου, μιλησα σημερα με την στρατολογια και μου αναφεραν οτι για κοινωνικους-οικονομικους λογους μπορουν να μου δωσουν μια διμηνη αναβολη μονο. Πως γινεται οπως διαβαζω εδω να παιρνουν αναβολη ενος χρονου για κοινωνικους λογους?
Επιστροφή στην κορυφή
Νοντας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νοντας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2017 ώρα 19:22
Γειά σας μου έχει έρθει το χαρτι εδω και 5 μερες και μου λει οτι παρουσιαζομαι 10 Ιουλίου μπορώ να πάρω 3μινη αναβολη απο τα κεπ προλαβαίνω;
Επιστροφή στην κορυφή
nikos_moug Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Σεπτεμβρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση nikos_moug Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 23:13
Καλησπέρα σε όλους. Η αναβολή μου λήγει 31-12-17 παρολα αυτα θελω να επεκτεινω την αναβολη μου για οικονομικους λογους ειμαστε πολυτεκνη οικογενεια και ειμαι ο μονος που δουλευει μπορει να γινει κατι;

Επιστροφή στην κορυφή
billaros Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση billaros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2017 ώρα 17:48
Καλησπερα παιδια.
Ηταν να παρουσιαστω τον Μαρτιο, ηρθε χαρτι και πηρα 6μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους. Τωρα πριν λιγες μερες ξαναηρθε το χαρτι να παρουσιαστω Νοεμβριο. Μπορω να παρω μια 3μηνη αναβολη για κοινωνικους λογους μεσω κεπ; Και αν ναι την δινουν ευκολα; Ρωταω επειδη εχω ηδη μια εξαμηνη
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 14/Αυγούστου/2017
  Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 19:54
Στην διαρκεια τις θητειας μπορεις να παρει αναβολη για οικονομικους λογους; Και αν ναι σου αλλαζουν την σωματικη ικανοτητα το γιωτα;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 23:24
Αρχικά αποστάλθηκε από δημητρης98

Στην διαρκεια τις θητειας μπορεις να παρει αναβολη για οικονομικους λογους; Και αν ναι σου αλλαζουν την σωματικη ικανοτητα το γιωτα;

Μονο αναβολη για λογους υγειας μπορεις να παρεις σαν στρατιωτης. Στην πραξη αυτη η αναβολη δινεται επισης επειδη εχεις προσωπικα
προβληματα, οικονομικα θεματα κλπ. Αν θα αλλαξει τη ΣΙ εξαρταται στο γιατρο που θα σε εξετασει οταν ξαναμπεις. Η αναβολη
αυτη εχει διαρκεια απο 6 μηνες εως 2 χρονια. Δεν εχει σχεση με την αναβολη για κοινωνικους λογους που ειναι μονο για 2 μηνες
μπαινεις δηλαδη στην επομενη εσσο.

Κακως στον τιτλο αυτου του νηματος μπλεκουν την αναβολη για κοινωνικους λογους με τα οικονομικα. Σε 2 μηνες θα λυσεις
το οικονομικο σου προβλημα; Η αναβολη για κοινωνικους λογους ειναι να προλαβεις να δοσεις το τελευταιο μαθημα, την
διατριβη σου η να τελειωσεις την πρακτικη σου χωρις κυρωσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 14/Αυγούστου/2017
  Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 10:57
Αν δεν εχεις ιατρικα προβληματα αλλα θελεις να παρεις αναβολη για οικογενειακους λογους και το αναφερεις στον γιατρο μπορει να σου κρατησει το γιωτα;
αν δεν μπορει, μπορεις να κανεις ενσταση η και επανεξεταση;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 16171819>