Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για κοινωνικούς λόγους (οικονομικά κλπ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 171819
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Mparmpas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή για κοινωνικούς λόγους (οικονομικά κλπ)
    Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 11:03
Αρχικά αποστάλθηκε από δημητρης98

Αν δεν εχεις ιατρικα προβληματα αλλα θελεις να παρεις αναβολη για οικογενειακους λογους και το αναφερεις στον γιατρο μπορει να σου κρατησει το γιωτα;
αν δεν μπορει, μπορεις να κανεις ενσταση η και επανεξεταση;

Αν η αναβολη ειναι για κοινωνικους λογους δεν υπαρχει κανενα θεμα με τη ΣΙ. Αν παρεις ομως αναβολη υγειας ακομα και για
οικογενειακους λογους επισημα θα γραφτει ενας ιατρικος λογος, δυσπροσαρμογη, αγχος κλπ. Επομενως θα ειναι στο χερι
του επομενου γιατρου που θα σε εξετασει οταν ξαναπαρουσιαστεις αν θα σε βγαλει Ι1 η Ι3. Η ΣΙ αλλαζει ακομα και λιγο καιρο
πριν απολυθεις αρα αν σε καιει το Ι1 μπορεις να το κυνηγησεις και πιο μετα.
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 14/Αυγούστου/2017
  Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 11:37
Και οταν απολυθω μπορω να το αλλαξω;
πχ ο αλλος να βγει αοπλος και στο τελος τις θητειας μπορει να το αλλαξει;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 13:10

Και οταν απολυθω μπορω να το αλλαξω;
πχ ο αλλος να βγει αοπλος και στο τελος τις θητειας μπορει να το αλλαξει;

Νομιζω και οταν απολυθεις ναι. Ισχυε σιγουρα μεχρι πολυ προσφατα αν και ειχα ακουσει οτι επειδη πολλοι βγαινανε αοπλοι για
πιο χαλαρη θητεια και πριν το τελος καναν επανεξεταση για Ι1 επροκειτο να κοπει αυτο. Για ψαξτο.

Εκτος αν ενδιαφερεσαι για αστυνομια κλπ η ΣΙ καμια σημασια δεν εχει. Που και παλι στα περισσοτερα σωματα ασφαλειας πλεον
με πανελληνιες μπαινεις αρα δεν σε κοβω να ασχολεισαι σοβαρα με αυτο το ενδεχομενο σε αυτη την ηλικια.
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 20:01
Η προκυρηξεις τωρα παει δεν ξαναβγαινουν μιας και το λιμενικο μπηκε στις πανελληνιες
αν ειναι ετσι θα βγουν ολοι αοπλοι να μην κανουν ενοπλες υπηρεσιες και στο τελος τις θητειας να ζητανε επανεξεταση
ο αλλος βλακας ηταν που υπηρετησε 9 μηνες ενοπλος και να εμφανιστει καποιος στο τελος ο αοπλος και να περνει οπλο αυτο ειναι αδικο
Επιστροφή στην κορυφή
petros Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση petros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 12:19
Καλημερα παιδια. Παρουσιαζομαι με τη Β εσσο και θελω να παρω αναβολη για οικονομικους λογους για να μπω με την επομενη εσσο. Αν στειλω στα δικαιολογιτικα μηδενικη φορολογικη δηλωση θα ειναι αρκετη για να εγκριθει η αιτηση ή θα πρεπει να στειλω και τιποτα αλλο?
Επιστροφή στην κορυφή
kostasel Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Φεβρουαρίου/2018
  Παράθεση kostasel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 20:50
Καλησπέρα σας!
Παρουσιάζομαι τον Μάρτιο με την Β ΕΣΣΟ όμως λόγω του ότι η μητέρα μου είναι άνεργη και είμαστε μονογονεική οικογένεια μου είναι αδύνατο να παρουσιαστώ γιατί είμαι ο μόνος ο οποίος εργαζόταν.
Τους τελευταίους μήνες ήμουν στο ταμείο ανεργίας, το οποίο όμως έχει τελειώσει και πρέπει για κάποιους μήνες να εργαστώ οπωσδήποτε και να πάω στρατό αργότερα ώστε να συντηρήσω με κάποιο τρόπο την οικογένεια μου και να έχω και εγώ οικονομική δυνατότητα να υπηρετήσω!

Γνωρίζει κάποιος αν με αυτές τις προϋποθέσεις θα μπορούσα να πάρω αναβολή για κοινωνικούς-οικονομικούς λόγους; Θα με βοηθούσατε αρκετά.
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 11:21
Ναί μπορείς

Το άρθρο 29 του ν.3421/2005 προβλέπει την αναβολή κατάταξης στις Ένοπλες Δυνάμεις των στρατευσίμων, οι οποίοι, κατά την ημερομηνία που υποχρεούνται να καταταγούν, έχουν οικογενειακούς – προσωπικούς – οικονομικούς λόγους, για την αντιμετώπιση των οποίων απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία τους ή έχουν υποχρεώσεις, που πρέπει να εκπληρώσουν στο άμεσο μέλλον.Σύμφωνα με την ίδια διάταξη, η σχετική αίτηση κατατίθεται στο αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο, συνοδευόμενη από επίσημα έγγραφα, προς απόδειξη συνδρομής των επικαλούμενων λόγων. Επί της αποδοχής ή απόρριψης του αιτήματος αποφασίζει η Διοίκηση Στρατολογίας, στην οποία υποβάλλεται η αλληλογραφία από το αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο. Η αναβολή χορηγείται μια μόνο φορά και διαρκεί μία ΕΣΣΟ (δηλαδή περίπου τρεις (3) μήνες).

Η παραπάνω διάταξη θεσπίστηκε για λόγους κοινωνικής ευαισθησίας σε περίπτωση που κατά την ημερομηνία κατάταξης προκύψουν σοβαροί λόγοι, η μη αντιμετώπιση των οποίων ή θα καταστήσει τη στράτευση επαχθή για τον στρατεύσιμο ή θα τον οδηγήσει σε ανυποταξία. Η διατύπωση του άρθρου 29 του ν.3421/2005, από το οποίο προβλέπεται η χορήγηση της αναβολής, καθορίζει Με σαφήνεια τους δικαιούχους, οι οποίοι πρέπει να είναι στρατεύσιμοι, δηλαδή τελούντες νόμιμα εκτός Ενόπλων Δυνάμεων, ηλικίας δεκαεννέα μέχρι σαράντα πέντε ετών, τις λοιπές προϋποθέσεις χορήγησής της (ύπαρξη οποιουδήποτε οικογενειακού ή προσωπικού ή οικονομικού λόγου, για την αντιμετώπιση του οποίου απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία του στρατεύσιμου ή η ύπαρξη οποιασδήποτε υποχρέωσης, που πρέπει να εκπληρώσει στο άμεσο μέλλον), τις προθεσμίες κατάθεσης του αιτήματος και τη διάρκειά της.

Η απαίτηση που τίθεται από την ίδια διάταξη να προκύπτει η συνδρομή των επικαλούμενων για τη χορήγηση της αναβολής λόγων από επίσημα έγγραφα, σημαίνει ότι τα έγγραφα αυτά πρέπει να είναι συναφή με τους επικαλούμενους λόγους, ώστε να αποδεικνύονται οι ισχυρισμοί του αιτούντος για τη χορήγηση της αναβολής και βεβαίως δεν είναι δυνατή η απαρίθμηση όλων των περιπτώσεων με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Η αρμόδια διεύθυνση, με διαταγή της προς τα Στρατολογικά Γραφεία και τις Διοικήσεις Στρατολογίας, διευκρίνισε θέματα που αφορούν στη διαδικασία και την αρμοδιότητα για λήψη απόφασης επί αιτημάτων χορήγησης αναβολής για κοινωνικούς λόγους.

Εν κατακλείδι, η αναφερθείσα διάταξη έδωσε τη δυνατότητα σε πολλούς στρατεύσιμους να αντιμετωπίσουν άμεσα προβλήματά τους, η μη επίλυση των οποίων, ενδεχομένως, τους οδηγούσε σε ανυποταξία, ενώ το γεγονός ότι η αρμοδιότητα για την αποδοχή ή απόρριψη των σχετικών αιτημάτων ανήκει στις Διοικήσεις Στρατολογίας που προΐστανται των Στρατολογικών Γραφείων, εξασφαλίζει Την αντικειμενικότητα της κρίσης.

Υπουργείο Εθνικής ’μυνας

Επιστροφή στην κορυφή
kostasel Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Φεβρουαρίου/2018
  Παράθεση kostasel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 14:48
Σε ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
gianniskns Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Φεβρουαρίου/2018
  Παράθεση gianniskns Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 16:38
Γεια σας παιδια. Παρουσιαζομαι 13/3 και θελω να παρω αναβολη για οικονομικους λογους για την επομενη εσσο. Το χαρτι δεν εχει ερθει ακομα και εχω και το εξης προβλημα. Μενω Αθηνα μονιμα αλλα ειμαι γραμμενος στη στρατολογια δυτικη Ελλαδας. Υπαρχει καποιος τροπος να κανω την αιτηση για αναβολη χωρις να πρεπει να παω στην Πατρα?
Επιστροφή στην κορυφή
οβεληξ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση οβεληξ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 02:43

; Τι δικαιολογητικ;ά; χρειάζομαι για να ζητήσω αναβολή για κοινωνικούς λογούς;

Επιστροφή στην κορυφή
mixmax Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση mixmax Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 12:46
Γεια σας παρουσιαζομαι στις 13/3, μενω στο εξωτερικο αλλα δεν μπορω να παρουσιαστω σε δυο βδομαδες λογω δουλειας. Τι δικαιολογητικα χρειαζομαι για την αναβολη για κοινωνικους λογους;
Επιστροφή στην κορυφή
Τάκις Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τάκις Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαΐου/2018 ώρα 18:24
Καλησπέρα σας
Eίμαι 30 χρονών Παρουσιάζομαι τον Οκτώβρη. Το θέμα μου είναι οικονομικό, είμαι πατέρας δύο μικρών παιδιών 2 χρόνων κai ενός η γυναίκα μου είναι άνεργη εγώ δουλεύω part time και με το ζόρι βγάζω 500 ευρώ χρωστάω ΔΕΗ νερό σε όλο τον κόσμο το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στο στρατό Υπάρχει περίπτωση απαλλαγής με κάποιο τρόπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2018
  Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 12:48
Η αναβολή για κοινωνικούς/οικονομικούς λόγους παίρνεται εύκολα αλλά είναι μόνο μέχρι την επόμενη ΕΣΣΟ. Αλλά δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω γιατί είμαι κάτοικος εξωτερικού. Αν ρωτήσεις στην Στρατολογία συνήθως βοηθάνε και δίνουν καλή πληροφόρηση. Αλλιώς να απαντήσει κάποιος άλλος γιατί το θέμα είναι σημαντικό. Υπάρχει βέβαια η επιλογή να είσαι ανυπότακτος εσωτερικού. Θα έχεις το ρίσκο βέβαια με το τι αυτό συνεπάγεται (υπάρχει σχετική νομοθεσία) αλλά πιστεύω είναι μία λύση.

Όμως δες λίγο εδώ, νομίζω είναι για την περίπτωση σου (το βρήκα όσο σου απαντούσα με μία γρήγορη αναζήτηση) : https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n3421-2005/arthro-24-nomos-3421-2005

Γενικά το έχεις ψάξει λίγο από μόνος σου;
Επιστροφή στην κορυφή
SoulisMafia Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SoulisMafia Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 17:10
Καλησπερα, αν παρω αναβολη για κοινωνικους λογους θα αλλαξει και το μερος καταταξης;
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 11:27
Αρχικά αποστάλθηκε από SoulisMafia

Καλησπερα, αν παρω αναβολη για κοινωνικους λογους θα αλλαξει και το μερος καταταξης;

ναι
Επιστροφή στην κορυφή
SoulisMafia Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SoulisMafia Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 21:07

Αρχικά αποστάλθηκε από SoulisMafia

ναι
Ευχαριστω πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 171819
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.