Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μόνιμος στο Στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4567>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
dn24 Δες τη Λίστα
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μόνιμος στο Στρατό
    Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2016 ώρα 21:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Laur155

ΕΠΟΠ τι ειναι;
Ειχα κατι ακουσει απο θητεια;
Δεν ισχυει;

Καλησπέρα φίλε μου. Απο τους παρακάτω υπερσυνδέσμους, μπορείς να βγάλεις ασφαλή εικόνα για αυτό που ζητάς.

Επαγγελματίες οπλίτες

Επιστροφή στην κορυφή
Laur155 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση Laur155 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 03:00
Ποιο ειναι το ανωτο οριο ηλικιας στις στρατιωτικες σχολες;
Και καθε ποτε γινεται προκυριξη;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 09:00

Ποιο ειναι το ανωτο οριο ηλικιας στις στρατιωτικες σχολες;
Και καθε ποτε γινεται προκυριξη;
Διάβασε το παρακάτω φόρουμ, και θα κατατοπιστείς πλήρως. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Laur155 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Laur155 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 07:45
Για τις στρατιωτικες σχολες η αλλεργια σε καποια θεματα και η δυσλεξια υπαρχει θεμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 09:21
Η δυσλεξία δεν αποτελεί πρόβλημα με απόφαση ΣτΕ όσο για την αλλεργία εξαρτάται το είδος που έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 09:54
Καλημέρα φίλε μου.Δυσλεξία στο στρατό

Όσον αφορά τα προβλήματα αλλεργίας, διάβασε το ΦΕΚ απο το Νο 46 και κάτω, καθότι οι αλλεργίες, έχουν επίπεδα βαρύτητας. Οι ιατροί, με γνώμονα το ΦΕΚ, θα κρίνουν. Όμως, την τελική απόφαση αυτοί θα την πάρουν. Ευχαριστώ.

Επιστροφή στην κορυφή
Laur155 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Laur155 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 19:07
Ευχαριστω πολλυ για ολα
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 01:35

Ευχαριστω πολλυ για ολα

Εμείς σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή
GiorgosGlock19 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Σεπτεμβρίου/2016
  Παράθεση GiorgosGlock19 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2016 ώρα 12:16
Γεια σάς παιδιά θα ήθελα να μου πείτε
Μερικούς τρόπους για να γίνει κάνεις μόνιμος στον ΕΣ... Ευχαριστώ
Η Σφαίρα ενός 15χρόνου είναι εξίσου αποτελεσματικη με ενός ενήλικα...lord of war
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2016 ώρα 14:35
Πανελλήνιες εξετάσεις ή εαν βγει προκήρυξη για ΕΠ. ΟΠ
Επιστροφή στην κορυφή
GiorgosGlock19 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Σεπτεμβρίου/2016
  Παράθεση GiorgosGlock19 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2016 ώρα 18:36
Ευχαριστώ πολύ φίλε... παντού ακούω για επ. οπ και κατι για διαγωνισμούς αλλά δεν έχω καταλάβει καθόλου τι είναι..
Η Σφαίρα ενός 15χρόνου είναι εξίσου αποτελεσματικη με ενός ενήλικα...lord of war
Επιστροφή στην κορυφή
apesp Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση apesp Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2016 ώρα 18:39
Αρχικά αποστάλθηκε από GiorgosGlock19

Ευχαριστώ πολύ φίλε... Παντού ακούω για επ. Οπ και κατι για διαγωνισμούς αλλά δεν έχω καταλάβει καθόλου τι είναι.

Και δεν χρειάζεται να καταλάβεις, έχει να βγει διαγωνισμός εποπ από το 2009 και δεν υπάρχει πιθανότητα να ξανά βγει, κάτσε διάβασε και πέρνα από τις πανελλήνιες αλλιώς βρες κάτι άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2016 ώρα 21:22
Σημαίνει επαγγελματίας οπλίτης και είναι κατώτατη βαθμίδα στρατιωτικών οπου ξεκινάς απο απλός φαντάρος και μόλις συμπληρώσεις 5ετία δηλαδή είσαι περίπου στο βαθμό του επιλοχία ή απολύεσαι ή μονιμοποιήσε και συνεχίζεις μέχρι να βγάλεις σύνταξη. Δίνεις κανονικότατα αθλήματα, υγειονομικές εξετάσεις όπως στις στρατιωτικές σχολές.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2017 ώρα 21:02
Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν μπορείτε να με διαφωτίσετε. Επειδή ξεμπερδεύω με την σχολή μου άμεσα και δεν αργώ για το πτυχίο μου, το σκέφτηκα αρκετά το καλοκαίρι, και αποφάσησα να μπω καπάκι στρατό μόλις πάρω το πτυχίο μου. Θα ήθελα να μου πείτε πως μπόρω μετά την θητεία μου, αν υπάρχει τρόπος δηλαδή, να καταφέρω με κάποιο τρόπο να γίνω μόνιμος στο στρατό; Κυρίως ΔΕΑ ενδιαφέρομαι απο την στιγμή που θα έχω στην κατοχή μου το πτυχίο, αλλά και το απολυτήριο λυκείου. Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να είμαι κατανοητός!:-)
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2017 ώρα 00:28
MΟνιμοποιήση ΔΕΑ δεν μπορεί να γίνει μπορείς εάν και εφόσον βγει προκήρυξη για δώσεις για ΕΠ. ΟΠ εαν τηρείς τα όρια ηλικίας και φυσικά περάσεις επιτυχώς τα αθλήματα και τις εξετάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2017
  Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2017 ώρα 02:08
Μάλιστα κατάλαβα. Εσείς Terminator πιστεύεται οτί υπάρχει πιθανότητα να βγει προκύρυξη για ΕΠ. ΟΠ. Μέσα στο 2018, γιατί απ' ότι έχω διαβάσει σε δημοσιεύματα το Υπ. Εθνικής ’μυνας ενδέχεται να βγάλει στο επόμενο χρονικό διάστημα, εκτός αν λένε μπαρούφες. Επίσης αν είσαι ΥΕΑ δεν υπάρχει πιθανότητα αργότερα να υπογράψεις κάποια σύμβαση με κάποιο τρόπο, παρά μόνο μέσω ΕΠΟΠ;
Ευχαριστώ παρεμπιπτόντως για την γρήγορη ανταπόκριση!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2017 ώρα 09:23
Αγαπητέ Κώστα καλημέρα,

Δεν υπάρχει περίπτωση διεξαγωγής διαγωνισμού για ΕΠΟΠ το επόμενο διάστημα και πολύ φοβάμαι πως ούτε και στο μέλλον θα γίνει και πάλι κάτι τέτοιο. Πρόσφατα το Υπουργείο έβγαλε εγκύκλίους για την κατάταξη Οπλιτών Βραχείας Ανακατάταξης (που είναι μέχρι τριετία), για να καλύψει τα όποια κενά δημιουργούνται κατά καιρούς. Προσωπική μου εκτίμηση είναι, ότι έτσι θα συνεχίσει να γίνεται, τουλάχιστον για κάποια χρόνια. Μακάρι να διαψευσθώ, αν και δεν το βλέπω δυστυχώς. Για οποιαδήποτε άλλη απορία, είμαστε στη διάθεσή σου.

Φιλικά,
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2017
  Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2017 ώρα 20:38
Ευχαριστώ πολυ D.Y.K με κάλυψες πλήρως. Θα ήθελα να σε ρωτήσω όσον αφορά τους διαγωνισμούς ΟΒΑ, πιστεύεις πως αν υπογράψεις σύμβαση εως 3 χρόνια για παράδειγμα που είναι το maximum και έχεις κάποιο μέσο, πχ άτομο μέσα από τον στρατό ή το πολεμικό ναυτικό, γίνεται να σε μονιμοποιήσουν ή γενικά να ξανα υπογράψεις σύμβαση μεγαλύτερης διάρκειας; Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 4567>