Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μόνιμος στο Στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 567
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
wolver Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση wolver Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μόνιμος στο Στρατό
    Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2017 ώρα 21:34
kostas444 αυτο κανενας δεν μπορει να το ξερει. Η συμβαση που υπογραφεις ειναι για 2+1 χρονια τωρα εαν μετα το περας της 3τιας τ υπουργειο θελησει να την παρατηνει ή ακομα και να την μονιμοποιησει αυτο δεν το ξερει κανενας
ΟΜΑΔΑ ~ΔΙΑΣ~
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2017 ώρα 08:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas444

Ευχαριστώ πολυ D.Y.K με κάλυψες πλήρως. Θα ήθελα να σε ρωτήσω όσον αφορά τους διαγωνισμούς ΟΒΑ, πιστεύεις πως αν υπογράψεις σύμβαση εως 3 χρόνια για παράδειγμα που είναι το maximum και έχεις κάποιο μέσο, πχ άτομο μέσα από τον στρατό ή το πολεμικό ναυτικό, γίνεται να σε μονιμοποιήσουν ή γενικά να ξανα υπογράψεις σύμβαση μεγαλύτερης διάρκειας; Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός.

Κώστα καλημέρα, αυτό που ρωτάς δυστυχώς ή ευτυχώς (ευτυχώς κατά τη γνώμη μου για ευνόητους λόγους όπως καταλαβαίνεις), δεν γίνεται. Τουλάχιστον προσωπικά και όντας μέσα στα πράγματα που λέμε, δε γνωρίζω καμία περίπτωση ΟΒΑ, ακόμη και με γερό "δόντι" που να κατάφερε να μονιμοποιηθεί από "το παράθυρο". Τώρα, μπορεί κάποιος εύλογα να με ρωτήσει "και εσύ που το ξέρεις; ". Το ξέρω παιδιά, αυτά αργά ή γρήγορα μαθαίνονται και αν μαθευτούν, μετά αρχίζουν τα δύσκολα.

Για να μην σε κουράζω πάντως, στο μόνο που μπορεί να ελπίζει ένας ΟΒΑ πλέον, είναι στο να δοθεί παράταση στη σύμβασή του, μετά το πέρας της τριετίας ή σε ένα ακόμη πιο extreme σενάριο, του να βγει προκήρυξη για ΕΠΟΠ, οπότε και θα λάβει τα επιπλέον μόρια (που προσωπικά όπως έχω ξανά γράψει το αποκλείω στο μέλλον).

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2017
  Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2017 ώρα 20:59
D.Y.K με βοήθησες και σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου. Απλά λόγω της δυσκολίας των πραγμάτων που είναι πολύ δύσκολα έξω, αυτός είναι ο κύριος λόγος τώρα που θα πάρω το πτυχίο μου στα οικονομικά, που σου κάνω αυτές τις ερωτήσεις για τις συμβάσεις στον στρατό που είναι μια άμεση λύση για μένα προς το παρόν. Για το μέσο τώρα μπήκα σε θέση να σε ρωτήσω, διότι η πλεοψηφία των ατόμων που ξέρω μπαίνουν σε δουλειές μέσα από γνωστό φίλο/συγγενή αλλιώς χαροπαλεύεις στα κύματα ξεκάθαρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2017
  Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2017 ώρα 21:19
Wolver ναι το γνωρίζω ότι είναι 2+1 χρόνια. Το θέμα είναι μετά από αυτα την λήξη της σύμβασης τι γίνεται. Γι αυτό και ρώτησα εαν το μέσο παίζει ρόλο για την ανανέωση της!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 567
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.